Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Zagadka ;) co to takiego?

    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24913

    Moje miasto Bydgoszcz:)Europejskie Centrum Pieniądza na wyspie młyńskiej . Ostatnio wybrałem się tam z aparatem i porobiłem zdjęcia zbiorów , więc jeśli byliby zainteresowani to wrzucę foty na forum
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24915

    Tak, tym obecnie jest ten budynek. Czym jednak był w przeszłości?
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24916

    Naturalnie , w tym miejscu mieściła się mennica
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24917

    Dokładnie. I oto drugi punkt trafia na konto Pana inferi83.

    Myślę, że materiał zdjęciowy z mennicy bydgoskiej nadaje się na osobny temat na forum. Wrzuć fotki i podpisz jeśli możesz, z pewnością wszyscy z chęcią zobaczą, co się tam znajduje.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24918

    Widzę, że zabawa się rozkręca, a więc tym razem taka oto zagadka.
    Co to jest? Skąd pochodzi? I kiedy zostało wybite?
    Załączniki:
    • Shiver
    • Shiver

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24919

    To chyba moja okolica. Przełom X i XI wieku a więc coś, co już może być określane jako Anglia, Æethelred Bezradny. Współcześnie moneta nazywana pensem.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24920

    Jest to pens. Jest to ten czas (wybita około 1020 roku). I jest to naśladownictwo Æethelreda Bezradnego. Blisko, ale to nie Anglia.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24921

    Normandia?
    • Shiver
    • Shiver

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24923

    Naśladownictwa nie wziąłem pod uwagę ale najbardziej prawdopodobnym miejscem jest sąsiednia wyspa - Irlandia.
    Co do nazwy monety nie przez przypadek określiłem ją tak jak powyżej. W czasach Æethelreda słowo "pens", przynajmnie w nowożytnej formie, prawdopodobnie jeszcze nie istniało, język nazywany dziś angielskim ukształtował się kilkaset lat później.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Nordmann. #24926

    Tak, zgadza się! Jest to Irlandia.

    Dokładnie, wtedy w Anglii potomkowie germańskich Sasów, Anglów i Jutów mówili anglo-saskim. Pod względem gramatycznym bardzo różniącym się od dzisiejszej angielszczyzny. Był to język fleksyjny czyli taki jak nasz opierający się na koniugacji i deklinacji. Dzisiejszy angielski jest językiem analitycznym pozbawionym prawie całkowicie odmian czasownika i rzeczownika.

    Moneta ze zdjęcia prawdopodobnie została wybita w Dublinie, wtedy należącym do Wikinga Sithrika III Łedwabnobrodego.

    Jeśli chodzi o nazwę monety w tamtym czasie (w anglo-saskim), to brzmiała ona prawdopodobnie: penig, pening, penning lub pending, co oznacza: zastaw, pieniądz lub krążek. Słowo to jest spokrewnione z innymi germańskimi określeniami pieniądza, np: niemieckim - Pfennig, holenderskim - penning czy zachodnio-fryzyjskim peinje lub penje. Wszystkie te określenia mają swoje źródło w jakimś dawnym pragermańskim słowie przodku.
    Dziś jednak w literaturze monetę ze zdjęcia określa się współczesnym określeniem "pens".

    Zatem trzeci punkt trafia na konto Pana Shivera. Gratuluję!
    Za tę wiadomość podziękował(a): lynx
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24927

    Kolejna zagadka. Skąd to jest? Z którego wieku pochodzi?
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24928

    Na pierwszy rzut oka to Bizancjum lub Bułgaria XI-XII wiek
    • Dodeq
    • Dodeq

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez . #24932

    borsuk1977 chyba masz racje:) mi też się wydaje że to "miseczka" bizantyjska

    PS: dziwnego kształtu ;)
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24933

    Pan borsuk1977 ma rację. Jest to Bułgaria, ale to nie ten wiek.
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24934

    No moją głowę, to będzie nieco wcześniej, ale strzelać nie będę, daleko mi do Was. :P
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24937

    Podpowiedź: na awersie znajduje się postać św. Mikołaja, na rewersie natomiast umieszczono wizerunek cara.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24938

    Element krzyża w ręku mógłby wskazywać, że moneta jest z okresu po przyjęciu chrztu przez Bułgarię czyli koniec IX wieku. Czyżby więc chodziłoby o pierwszego chrześcijańskiego władcę tego kraju - chana Borysa, a po chrzcie cara Michała I?
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24940

    Niestety, nie jest to ten okres. Wizerunek cara trzymającego krzyż na rewersie monety jest po prostu naśladownictwem bizantyńskich wzorów. Car Bułgarii podkreślał w ten sposób, że jest równy carowi z Konstantynopola.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24941

    W takim razie wiek XIII, wiek X chyba raczej nie. Nie chce mi się przekopywać przez zdjęcia :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #24942

    Określenie "car" w Bułgarii faktycznie pojawiło się później. Z tego co wiem właśnie w XIII i XIV wieku. To jednak kraj, który był zawsze na granicy różnych wpływów. Car równy temu z Konstantynopola sugerowałby okres pod panowaniem bizantyjskim... a później (koniec XIV wieku) Bułgaria została podbita przez turków, więc to chyba nie ten okres. Czyli mógłby wchodzić w rachubę denar, ale więcej nie wydedukuję;))
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.28 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information