Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: półgrosz litewski 1548

    • Offline
    • Oklaski: 1

    półgrosz litewski 1548 10 lat, 4 miesięcy temu #28772

    czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakąś stronę internetową z katalogiem półgroszy, chodzi mi konkretnie o odmiany, warianty tego rocznika(1548)
    Najnowszy Ivanauskas kosztuje 800zł to trochę drogo jak dla mnie dlatego szukam alternatywy.
    pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: półgrosz litewski 1548 10 lat, 4 miesięcy temu #28773

    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp: półgrosz litewski 1548 10 lat, 4 miesięcy temu #28774

    dziękuję za namiar, boję się tylko tego, że jest to katalog z 1994 roku czyli ma już blisko 20 lat no i oczywiście rodzi się pytanie czy w tym czasie nie "odkopano" jakiś nowych wariantów, dlatego nawiązałem do Ivanauskas, bo jest z 2012 roku.
    pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: półgrosz litewski 1548 10 lat, 4 miesięcy temu #28775

    Oczywiscie ze przez ostatnie 20 lat odkryto wiele nowych wariantow ale mimo wszystko jest to dosc kompletny katalog a porownujac cene z katalogiem litewskim nawet pierwszym wydaniem (ok 200zl) to napewno warto postawic ta pozycje na polce.

    Ivanauskas tez jest na mojej liscie zyczen ... ale nie za takie pieniadze ... moze kiedys uda sie go upolowac troszke taniej.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: półgrosz litewski 1548 10 lat, 4 miesięcy temu #28786

    To faktycznie prehistoryczne katalogi, ale nie można bez nich... Na zdecydowanie wyższym poziomie jest Ivanauskas z 2009r. Pojawia się czasami w sprzedaży za ok. 200,-
    (nowy faktycznie kosztuje min.800,-) Jest jeszcze bardzo dobre opracowanie duetu Sajauskas/Kaubrys z 1993r. , które udaje się kupić nawet za 100,-
    Wracając do monety. Nie wiem co w tym roczniku podaje nowy Ivanauskas ale ja znam cztery odmiany. Dwie najpopularniejsze z końcówkami legendy LI/LITVA - z jedynką rzymską i arabską, L/LITVA z jedynką arabską- dość rzadko spotykany i L/LITVA z jedynką rzymską- bardzo rzadki.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp: półgrosz litewski 1548 10 lat, 4 miesięcy temu #28790

    Dziękuję.
    Udało mi się namierzyć opisane warianty w archiwum WCN. trochę więcej jest tu: www.icoins.eu/index.php
    bo jest odniesienie do E. Ivanauskas 2013.
    Jeżeli ktoś jest w temacie to jak te warianty mają się do „odwrotek”?
    Życzę udanego sylwestra i pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: półgrosz litewski 1548 10 lat, 4 miesięcy temu #28791

    Coś takiego jak odwrotka nie jest brane pod uwagę w półgroszach. "Skrętki" różnego rodzaju to rzecz normalna bo w tamtym czasie monety bito ręcznie i nikt na tego
    typu precyzję nie zwracał uwagi. Nawet zastosowanie prasy balansowej niczego nie zmieniło. Dopiero prasa walcowa "ucywilizowała" proces bicia, ale znalezienie odwrotki z tej prasy nie jest możliwe. Pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp: półgrosz litewski 1548 10 lat, 4 miesięcy temu #28792

    dziękuję,
    zupełnie nie siedzę w tym okresie i te kilka oczywistych dla większości zdań bardzo mi pomogło.
    życząc wszystkie najlepszego w nowym roku,
    pozdrawiam
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.20 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information