Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
  • Witamy,
  • Ostatnia wizyta: Dzisiaj
  • Strona:
  • 1

TEMAT: CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY?????

    • Offline
    • Oklaski: -2

    CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #3954

    Witam, jestem kolekcjonerem od roku czasu. Zgromadziłem ponad 400 monet z całego świata, kolekcjonerskie, obiegowe, stare i te nowe, sporo już zainwestowałem w to hobby, albumy, kasety, katalogi itd. ale... no właśnie, czy numizmatyka opiera się tylko na monetach??? Mam sporo banknotów min. Dolary, Polskie z PRL-u, Niemieckie z czsów wojny, Chińskie, z Japoni itd. i nie wiem czy warto je kolekcjonować, może lepiej sprzedać i kupić monety? Mam zaledwie 18 lat a już wiem że numizmatyka to moja pasja, także proszę o pomoc i szybką odpowiedź.
  • Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #3955

    NUmizmatyka to bardzo szerokie pojecie, poza monetami to także banknoty, żetony i wszelkie środki płatnicze tego typu. No i oczywiście pieniądz zastępczy, a także medalierstwo.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #3956

    Numizmatyka - jedna z nauk pomocniczych historii. Zajmuje się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym. W ostatnich latach coraz częściej za dział numizmatyki uważana jest polityka monetarna (zwalczanie przestępczości monetarnej, polityka emisyjna, obieg pieniądza, jako wyraz świadomych działań pana menniczego). Pochodzenie słowa numizmatyka nie jest do końca jasne - nie wiadomo, czy pochodzi od łacińskiego nummus, czy też od greckiego nomisma.

    pytając się \"i nie wiem czy warto je kolekcjonować\" zastanów się czy interesują Cie banknoty, czy monety i banknoty kolekcjonowałbyś dla siebie czy czekając tylko na zysk... moja prywatna odpowiedź: zbierać monety i banknoty... monety mają swój urok ale banknoty także... ja oprócz monet mam sporą kolekcję banknotów od roku około 17xx do aktualnych...
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #3958

    masz racje numizmatyka to nie tylko monety, to rowniez zetony, banknoty. Fachowo: Numizmatyka - jedna z nauk pomocniczych historii. Zajmuje się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym.

    IKM jest stworzony przede wszystkim do monet, o banknotach prawie wogole sie nie pisze. Musialbys poszukac na aukcjach po ile stoja twoje banknoty i czy jest sens je tzrymac. Kolekcjonujac monety masz pewnoesc, ze one znacznie dluzej przetrwaja niz papierowy pieniadz. Tez mialem dylemat co kolekcjonowac i zdecydowalem sie na monety.
    Banknoty musza byc wyjatkowo stare, aby jej wartosc byla przyzwoita.

    Zadaj sobie pytanie jaki banknot w przeciagu kulku lat zyskal na wartosci, tyle co niektore monety np Szlak bursztynowy. Zreszta wejdz na allegro ile masz pozycji banknotow powyzej np 500 zl. Mi wyszla tylko jedna strona. W monetach wyszlo mi 30 stron!

    Tak wiec jesli chodzi o moje spostzrezenia to banknotow nie uwazalbym za dobra inwestycje pod wzgledem handlowym. Monety znacznie lepiej wygladaja i sa trwalsze :)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #3960

    a ja nie zgodzę się... jak pisałem wielokrotnie... trzeba zadać sobie pytanie: czy monety (banknoty) zbieramy dla siebie jako kolekcjoner czy zbieramy tylko to na czym można zarobić...

    jeżeli patrzymy na zarobek to zawor ma racje... jeżeli patrzymy jako kolekcjoner nie patrzący na zyski to nie ma racji...

    wcale banknoty nie muszą być wyjątkowo stare... powiem Ci że banknoty mające 100 czy 200 lat można za grosze kupić... a w przeciwieństwie do nich jest dużo nowych za które na dzień dobry trzeba zapłacić kilkaset złotych... nie wspominając o seriach banknotów wykonanych ze złota

    np:
    1000zl 1919
    www.allegro.pl/item363070921_paw_1000zl_..._55a_stan_1_unc.html

    cena duża a banknot nie jest wyjątkowo stary... wiadomo, stan banknotu tak jak w przypadku monet ma duże znaczenie co do wartości...
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #3961

    no fakt troche kosztuje ten banknocik :)
    Chodzilo mi o odp dla zuraw906 :

    \"czy warto je kolekcjonować, może lepiej sprzedać i kupić monety?\"

    Osobiscie nie kupuej monet dla zysku. Kolekcjonuje, bo mnie to interesuje i cieszy oko. Bo jesli ktos kupuje monety dla zysku to nie mozna nazwac tego hobby.
    Wiadomo, ze kazdy patzry ile jest warta jego kolekcja i jakby przyszly te nieszczesne czasy w ktorych brakowalo by pieniedzy, to niestety trzeba by bylo sprzedac to co sie przez lata zbieralo :/ (miejmy nadzieje, ze do tego nigdy nie dojdzie)

    Zerknalem jedynie na allegro i porownalem ceny monet i banknotow oraz zainteresowanie nimi. Zancznie wiecej ludzi interesuje sie monetami i jesli zuraw906 patrzylby pod wzgledem inwestycji to proponowalbym przerzucic sie na monety.

    Takie jest moje zdanie. Jednak kazdy ma swoje zdanie i zarowno zbieranie monet jak i banknotow jest czyms pozytywnym i daje satysfakcje ze swojej kolekcji.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #3962

    no i teraz zgodzę się z Tobą :)

    dodatkowy czynnik do zastanowienia się to czy ma się miejsce na wszystkie swoje kolekcje... moje kolekcje miały większą tematykę, ale z braku miejsca zostałem przy monetach, banknotach i Cp... pozbyłem się np kilkudziesięciu klaserów ze znaczkami i setek starych zdjęć aktorów i piosenkarzy z autografami...

    ja osobiście polecam wszystkim zapoznanie się z tematyką banknotów i ich pięknem... jak się uporam z innymi pracami to niedługo pojawią się u mnie, i na IKM także jak będzie zapotrzebowanie, artykuły odnośnie banknotów.
  • Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #3974

    Padło stwierdzenie Ze IKM to tlyko monety:) tak to główne załozenie portalu. Bartek zakąłdając go chciał skupic się na tym na czym się zna, a po drugie to lepszy portal o węższym zakresie a bardziej szczegółowy niż o wszystkim i o niczym. Odnośnie banknotów jest wiele bardzo ciekawych portali.
    Ale trochę odbiegłem od sedna sprawy.
  • Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #4134

    Przeglądają allegro natrafiłem na dośc łądną serię medali pt \"Wielcy Polacy\".

    allegro.pl/search.php?string=wielcy+pola...&category=94

    Zobaczcie sami, cała seria wygląda naprawdę interesująco. Wiadomo wam coś o tej serii więcej, macie jakieś namairy na strony z medalami bitymi przez mennicę?

    <br><br>Edytowany przez: piotr_k84, w: 2008/05/22 19:24
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #4212

    z tego co pamiętam to tą serię sprzedaje słynna już firma Skarbnica N.

    medale mi się podobają, ale ja już nic nie kupie co jest firmowane przez SN... nawet na allegro... bo oszukują z wagą, oszukują co do stopów, co do stanu itp
  • Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #4213

    a to pzrepraszam bardzo nei wiedziałem, jesli tylko pojawia sie SN to ja serdecznie dizękuję. Gdyby to był produkt sygnowany przez Mennicę i przez nią sprzedawany to moze bym się skusił.
    Skoro to SN to nie wierzę tez w platerowanie złotem tylko metalem złotopodobnym:)::)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #4215

  • Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #4246

    dzięki za ostrzeżenie, to mogę w ciemno powiedziec, ze bubel:):)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #4271

    po to tu też jesteśmy by ostrzegać przed... (tu wpisz co uważasz za stosowne)...
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #4332

    przede wszystkim przed Skarbnicą Narodową - Twój Darek artykuł jest porażający - jak ktoś chce to możemy wysłać na mail :), opublikować się nie odważymy bo to banda ***** jest
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #4358

    dobrze Bartek napisałeś... jeżeli ktoś chce się dowiedzieć i ostrzec się przed Skarbnicą to niech do nas pisze... mailem udostępnimy bez ponoszenia odpowiedzialności... na stronach nie możemy go zamieścić bo... NO COMMENTS
  • Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 16 lat temu #4366

    To jak już rozmawiamy na temat szeroko pojętej numizmatyki, to czy zbiera ktoś z was monety zastępcze (tylko nie te współczesne) a te prawdziwe przedwojenne??? Dośc duzo tego na allegro, w ktalogacj itd. ???
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 15 lat, 10 miesięcy temu #6106

    Numizmatyka to nie tylko monety.
    SA to medale i odznaczenia, banknoty ,wszelkie srodki platnicze.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 15 lat, 10 miesięcy temu #6107

    No ja np. mam w kolekcji 1 monete lokalna z 1918r :
    10 feningow z miasta kwidzyn.
    emisja rady miasta.
  • Odp:CZY NUMIZMATYKA TO TYLKO MONETY????? 15 lat, 10 miesięcy temu #6126

    ....ale chyba monety z calego tego \&quot;zbioru\&quot; sa najpopularniejsza gałęzią numizmatyki.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.31 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information