Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
  • Witamy,
  • Ostatnia wizyta: Dzisiaj
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Do znawców prawa : czy istnieje przepis mówiący o

    • Offline
    • Oklaski: 13

    Do znawców prawa : czy istnieje przepis mówiący o 15 lat, 10 miesięcy temu #6154

    obrocie obiegowymi monetami okolicznościowymi 2zł tzw. Nordic Gold przez podmioty gospodarcze , czyli firmy . Wysłałem monit z zapytaniem do Komisji Sejmowej Przyjazne Państwo w której szeryfem jest poseł Palikot , ale to dopiero świeża sprawa , więc może ktoś z forumowiczów jest oświecony już teraz i udzieli odpowiedzi ?
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:Do znawców prawa : czy istnieje przepis mówiąc 15 lat, 10 miesięcy temu #6157

    sprecyzuj na czym polega twój problem czy też wątpliwość, a postaram ci się pomóc;

    - czy chodzi ci o handel wzmiankowanymi monetami przez podmioty gospodarcze? jeśli tak to co jakie przepisy budzą twoje wątpliwości?

    piszesz, że wysłałeś monit czyli ponaglenie, przypomnienie o czymś; czy to oznacza, że czekasz na odpowiedź, której ci dotychczas \"zapomniano\" przysłać? zamieść treść owego pisma, a będzie nam n-razy łatwiej odpowiedzieć na twoje zapytanie
    • Offline
    • Oklaski: 13

    Odp:Do znawców prawa : czy istnieje przepis mówiąc 15 lat, 10 miesięcy temu #6180

    Jeżeli jestem firmą - podatnikiem na Vacie i chcę dokonać zakupu monet 2zł NG w Banku - to co najwyżej otrzymam pokwitowanie wydania towaru , a w żadnym wypadku Fakturę Vat .Księgowa przyjmie do do ewidencji ale niestety od raz umówi płaćvat ! .
    Ja sprzedaję tą monetę za np. 3zł i US będzie mi kazał placić vat 22% od tych właśnie 3zł , czyli podatek zje zyski i jeszcze będzie mało ! . Jak kupię 2zł NG na rynku wtórnym to otrzymam fakturę vat marża tak więc vatu teżnie odliczę . Skoro NBP mówi żę faktur nie wystawia bo są to monety obiegowe , to dlaczego US twierdzi żę jednak kolekcjonerskie i obkłada to 22% vatem . Według mnie jest to niezgodne z prawem , bo nie ma regulacji prawnej Ministerstwa Finansów a wyłącznie jakieś sprzeczne z NBP wykładnie .
    A teraz na koniec jeszcze jedno :na monety 2zł NG spotkałem się już z :
    1. fakturą vat ze stawką podatku zw
    2. fakturą vat marża
    3. fakturą vat
    4. paragonem ze stawką podatku vat 0%
    5. paragonem ze stawką podatku 22%

    Ja wiem żę monety kolekcjonerskie z kruszczów szlachetnych sąobłożone podatkiem vat 22% , i sprzedażmusi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej już od samego początku - nie ma żadnych limitów obrotu , a co jeżeli chcę sprzedawać 2złNG w których szlachetnego kruszcza nie ma nic ? - czy też muszę ją sprzedawać od razu z monetami szlachetnymi przez kasę pomomo żę nie jest szlachetną?
    No i właśnie to jest ten problem ...
    pozdrawiam
    To jak w końcu ma być z taką monetą 2zł NG w obrocie przez zarejestrowaną firmę zajmującą się sprzedażą walorów numizmatycznych ? .
  • Odp:Do znawców prawa : czy istnieje przepis mówiąc 15 lat, 10 miesięcy temu #6203

    Z tego co wiem to firmy dostają GNy od NBP za kwotę 2zł+ vat czyli więcej niz nominał. Myślę, że wynika to z tego, ze GNy funkcjonują także jako monety okolicznościowe i ten przymiotnik nadaje im range środka obrotu kolekcjonerskiego.

    Myslę, ze to dobrze wyjasni Ci tylko prawnik, bo prawo to tak zawiła dziedzina, że nasze \"rozumki\" nie sa w stanie tego objąc:):):).
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.21 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information