100-kilogramowa złota moneta sprzedana - tvp

Źródło: http://www.tvp.info/informacje/biznes/100kilogramowa-zlota-moneta-sprzedana/2033648
Narodowy Bank Polski zaprezentował nową monetę kolekcjonerską, poświęconą 140-leciu Muzeum Narodowego w Krakowie. Powołano je uchwałą Rady Miasta Krakowa w 1879 r., jest najstarszym i największym polskim muzeum określanym jako narodowe. Srebrny (Ag.925) numizmat o nominale 20 złotych wyemitowany zostanie w dniu 25 września 2019 roku. Numizmat został zaprojektowany przez Dominikę Karpińską-Kopiec.
Ach te herby
Wydaje się, że kolekcjonerzy analizując swoje monety bardzo często popełniają grzech ahistoryzmu, czyli nieświadomie pomijają kontekst historyczny ich powstania. Tak jest na przykład z błędami na boratynkach, na które patrzymy według dzisiejszych standardów bicia monet. Obecnie produkują monety precyzyjne maszyny, istnieje surowa kontrola jakości i pojawienie się na rynku współczesnej monety z błędem jest ekstremalną rzadkością. Stąd za niezwykle rzadkie wielu uznaje boratynki z jakimiś poprawkami na stemplu, literówkami, zdwojenia, monety jednostronne i wiele innych…
Warto promować interesujące portale poświęcone numizmatyce, więc dziś zachęcimy Was do regularnego odwiedzenia Dziennika Numizmatycznego. Jest to blog, na którym pojawiają się wpisy komentujące najnowsze wydarzenia numizmatyczne, a także zabierające głos w sprawach takich jak zmniejszająca się liczba osób uczestniczących w giełdach i spotkaniach poświęconych numizmatyce. Innymi artykułami, z którymi warto się zapoznać są opowieść o pięknej monecie, która do obiegu nigdy nie trafiła - przedwojenna Konstytucja, monogramach na carskich monetach czy też przestroga przed niebezpiecznymi fałszerstwami współczesnych monet kolekcjonerskich. Autorowi gratulujemy włożonej pracy w przygotowanie portalu i liczymy, że będziemy mogli codziennie czytać tak interesujące teksty.
Autor: Michał Gazda
W niedzielę, 15 grudnia 2013 roku, na terenie budowy stacji metra Centrum Nauki "Kopernik" można było zobaczyć tarczę „Maria”, która pod koniec listopada zakończyła pracę wiertnicze przy drugiej warszawskiej linii metra. W dniu tym było możliwe wejście na teren budowy stacji Centrum Nauki Kopernik od ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. Można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tarczą „Maria” oraz otrzymać pamiątkowe monety wybite przez Mennicę Polska S.A., certyfikowane przez Metro Warszawskie Sp. z o.o.. Niestety dla zwiedzających przygotowano tylko trzysta pamiątkowych monet.
Od dwóch lat na naszej stronie zamieszczamy artykuły zachęcające do kolekcjonowania boratynek, które opowiadają różne ciekawostki dotyczące ich emisji. Monety te charakteryzują się ogromną różnorodnością portretów królewskich, orłów i pogoni, zachwycają doskonałym wykonaniem i niesamowitą dbałością o detale. Obecnie wraz z autorem opracowania, Panem Zdzisławem Szuplewskim zapraszamy do zapoznania się z jego prezentacją najpiękniejszych portretów króla Jana Kazimierza na miedzianych szelągach z lat 1659-66.
Zespół IKM
Mennicę Polską już wielokrotnie nagradzano podczas Międzynarodowej Konferencji i jednocześnie wystawie monet w Moskwie („Coin Constellation”). Także i w tym roku wśród laureatów nie zabrakło monet produkowanych przez Mennicę Polską na zlecenie emitentów – banków centralnych. Wśród zwycięskich emisji znalazła się również moneta Narodowego Banku Polskiego, dla którego Mennica Polska wykonuje wszystkie polskie monety powszechnego obiegu i monety kolekcjonerskie. Mennica Polska od lat bierze udział w najważniejszych wydarzeniach dotyczących numizmatyki w kraju i za granicą. W międzynarodowych konkursach umiejętność łączenia przez Mennicę Polską tradycyjnego kunsztu menniczego ze stosowaniem najnowszych technologii, wraz z zawsze najwyższą jakością techniczną i artystyczną swoich produktów - od lat przynosi MP najwyższe wyróżnienia.
35 lat temu, 27 czerwca 1978 roku, Mirosław Hermaszewski jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak poleciał w kosmos statkiem Sojuz-30 z kosmodromu Bajkonur. Polska wówczas jako czwarta dołączyła do elitarnego grona państw - po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Czechosłowacji - które wyekspediowały swojego przedstawiciela na orbitę kosmiczną. Hermaszewski spędził w kosmosie 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund.
We wtorek, 8 września 2009 r. o godz. 15.00 w siedzibie NBP przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 (Sala im. Grabskiego) odbędzie się spotkanie prezesa NBP Sławomira Skrzypka z premierem Tadeuszem Mazowieckim.
W spotkaniu wezmą udział m.in. członkowie Rady Polityki Pieniężnej, prof. Stanisław Gomułka, prof. Witold Orłowski, prof. Jerzy Osiatyński, prof. Krzysztof Rybiński oraz projektantka monet Urszula Walerzak.
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane etapy powstawania monet ?Wybory 4 czerwca 1989 r.?, w tym m.in. ich gipsowe odlewy. NBP nigdy nie emituje monet z wizerunkami osób żyjących (wyjątkiem był papież Jan Paweł II). Ponieważ jednak Okrągły Stół i pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce kojarzą się nierozerwalnie z osobą premiera Mazowieckiego, trudno było pominąć na monetach jego postać, nie łamiąc jednocześnie reguł emisyjnych. Dlatego powstał pomysł pokazania charakterystycznej sylwetki z ręką w geście V.
Dziennikarzy, fotoreporterów i operatorów kamer zainteresowanych obsługą spotkania prosimy o akredytację w Biurze Prasowym NBP do jutra (8 września) do godz. 12.00.
Prosimy o przybycie najpóźniej do godz. 14.45.
Narodowy Bank Polski
Biuro Prasowe
tel. 22 653 20 12
22 653 27 34
22 653 25 27
faks 22 620 00 54
e-mail: [email protected]
Skype: biuro_prasowe_nbp
Źródło: Biuro prasowe NBP