Muzeum Czapskich: Wystawa „Siła wiary – moc wiedzy. Amulety i numizmaty w historii medycyny”
W dniach 11.04-12.10.2025 roku w krakowskim Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Kraków, ul. Piłsudskiego 10-12) dostępna będzie wystawa czasowa, pt „Siła wiary – moc wiedzy. Amulety i numizmaty w historii medycyny”. Wystawa prezentuje rolę drobnych przedmiotów – monet, amuletów, medalików i medali – w historii medycyny. Na ekspozycji prześledzić można ich funkcje od starożytnego Egiptu aż po współczesność, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Krakowa. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzania wystawy.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie






Medal Nagrody Nobla należący do dr. Jamesa D. Watsona, sprzedany w dniu 4 grudnia 2014 roku na aukcji Domu Aukcyjnego Christie's w Nowym Jorku za 4 757 000 $ powróci do swojego właściciela. Medal został kupiony przez najbogatszego Rosjanina Aliszera Usmanowa, który jest potentatem na rynku metalurgii i telekomunikacji. Biznesmen powiedział, że: „…zwrócę profesorowi medal ponieważ naukowiec najzwyczajniej w świecie na niego zasługuje. - W mojej ocenie sytuacja, w której wyjątkowy naukowiec musi sprzedać medal podsumowujący jego osiągnięcia, jest nie do przyjęcia. (...) James Watson jest jednym z najwybitniejszych biologów w historii ludzkości i nagroda za odkrycie struktury DNA musi należeć do niego”.
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Suwałkach oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach (Suwałki, ul. Tadeusza Kościuszki 81) zapraszają 7 czerwca 2016 roku, godz. 18:00 na otwarcie wystawy monet z kolekcji pana Zdzisława Jana Bereśniewicza pt. „Od płacideł po Juany. Podróż przez 4 tysiące lat mennictwa chińskiego”. Wystawa będzie prezentowana od 7 czerwca do końca października 2016 roku.
Klub Sportowy Warta powstał 15 czerwca 1912 roku. Założyciele – oprócz jednoznacznego skojarzenia z nazwą rzeki płynącej przez Poznań – chcieli jednocześnie nawiązać do innego znaczenia słowa „warta”. Klub, powstały na ziemiach ówczesnego zaboru pruskiego, miał być organizacją sportową, która „jest na posterunku” i stoi na straży polskości. - Tak rozpoczyna się opis monety, która dziś wchodzi do obiegu. Warta Poznań jest drugim, po Polonii Warszawa, zespołem upamiętnionym w serii NBP – Polskie Kluby Piłkarskie. Do kibiców i kolekcjonerów trafi dziś 40 tysięcy
W dniu 24 września (czwartek) o godz. 17:00 Narodowy Bank Polski i Teatr Małego Widza zapraszają dzieci w wieku 6-9 lat do Mediateki Start-Meta (Warszawa, ul. Szegedyńska 13A) na przedstawienie pt. „Co się wydarzyło w Manko”. Wstęp wolny. Sztuka opowiada o tym skąd się biorą pieniądze, co to są oszczędności, zyski, kredyty i deficyty. W opowieści dzieci poznają też pewną upiorną dziurę, która pojawia się nagle i dezorganizuje życie spokojnego miasteczka o dziwnej nazwie Manko.
W dniu dzisiejszym (14 maja 2020 r.) Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu trzy monety kolekcjonerskie poświęcone
W dniach 4-5 czerwca 2022 roku (sobota-niedziela) odbędzie się
Z okazji jutrzejszego Święta Niepodległości Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało specjalne wystawy i spotkania. Na drugim piętrze warszawskiego gmachu Muzeum eksponowana będzie wystawa - Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni. Zawierać będzie numizmaty pochodzące ze zbiorów muzealnych, a przybliżać będzie drogę Polski od czasów zaborów do jej odrodzenia po I wojnie światowej. Wystawę oglądać można w godzinach 10:00 – 18:00.
Ukazał się już nowy numer Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych. Na sześćdziesięciu stronach czasopisma przeczytamy następujące artykuły: