PTN O/Warszawa: „Order świętego Stanisława – rocznicowe reminiscencje”
W poniedziałek 11 stycznia 2016 roku w siedzibie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego (Warszawa, ul. Jezuicka 6/8) o godz. 17.00, pan prof. dr hab. Krzysztof Filipow (Oddział PTN w Białymstoku) wygłosi wykład pt. „Order świętego Stanisława – rocznicowe reminiscencje”. Wstęp wolny. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.
Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika ustanowił król Stanisław August Poniatowski. W maju 2015 roku obchodziliśmy 250. rocznicę jego utworzenia.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: PTN O/Warszawa






8 marca 2016 roku w krakowskim Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego odbędzie się spotkanie w ramach cyklu „Numizmatyka, czyli co?”. Marcowy wykład zatytułowano „Sztuka medalierska na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego”. Prowadzenie: pani Paulina Taradaj - pracownik Gabinetu Numizmatycznego MNK, archeolog i specjalista w zakresie medalierstwa. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych w najbliższy wtorek do sali audiowizualnej Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Piłsudskiego 10-12) o godz. 18:00. Wstęp wolny.
W dniach 04.10 – 03.12.2017 roku w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku (Słupsk, ul. Dominikańska 5) czynna będzie wystawa pt. „II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów. Wystawa z okazji 45-lecia Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Słupsku”. Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkaset obiektów. Wśród eksponatów znajdują się ordery i odznaczenia; monety będące w obiegu w latach 1939-1945; pieniądze papierowe (banknoty, bony) funkcjonujące na terenach II Rzeczypospolitej zajętych przez okupantów; monety powojenne oraz medale pamiątkowe. Na wystawie znalazły się również obiekty nie związane z numizmatyką, medalierstwem czy falerystyką.
W dniu 24 lutego 2021 roku odbędzie się
W dniu 7 października 2021 roku (czwartek) o godz. 17:00, w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta (wejście od ulicy Piwnej) odbędzie się odczyt pana Miłosza Frąckowiaka. Prezentowany odczyt zatytułowano „Akademia Medyczna w Gdańsku. Medale, gdańscy rzeźbiarze i trochę historii”. Miłosz Frąckowiak jest autorem wielu artykułów o tematyce medalierskiej, m.in. katalogu medali gdańskich - publikowanego w Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych oraz współautorem książki „Zaszczytne i pamiątkowe symbole w polskim przemyśle okrętowym”. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.
W dniach 26-29 marca 2022 roku odbędzie się
W Oddziale Okręgowym NBP w Rzeszowie dostępna jest wystawa pt. „Ze zbiorów jasielskich numizmatyków”. Ekspozycję można oglądać w dni powszednie w godz. 8.00-14.00 w sali operacyjnej oddziału banku przy ul. 3 Maja 12 w Rzeszowie. Wystawa została przygotowana przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle. Na ekspozycji można obejrzeć kilkadziesiąt numizmatów związanych z prezentacją władców polskich (poczet królów polskich) oraz numizmaty związane z ziemią jasielską. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.