W Polsce ruszył walutomat w sieci - Polska, Dziennik Łódzki, Nr 14 (22.410), s. 12

200. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina Narodowy Bank Polski upamiętni emisją banknotu kolekcjonerskiego o nominale 20 zł.
Pierwszego stycznia 1995 roku wprowadzono w Polsce nowe monety obiegowe. W wyniku denominacji zastąpiono dotychczasową walutę, nową w stosunku 10 000 : 1. Złoty Polski przybrał nową formę. W obiegu pojawiło się po kilku latach niebytu 9 nominałów monet: 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy i 1, 2, 5 złotych. Ale nie o samej denominacji jako takiej chcę tu pisać, a o bardzo ciekawym medalu związanym z tym wydarzeniem, który mimo "młodego wieku" ma już swoją historię.
Dotychczas zarejestrowało się 10 tys. kolekcjonerów indywidualnych i blisko 300 firm numizmatycznych. " Konta w systemie założyła już większość z 273 firm, z którymi mieliśmy podpisane umowy w 2009 roku, a także kilkanaście nowych podmiotów zainteresowanych kupowaniem monet od NBP. Do dziś mamy zarejestrowane również 4 nowe firmy zagraniczne i kilkudziesięciu obcokrajowców " informuje Jacek Polkowski.
NBP nie zapomniał o osobach, które nie mają dostępu do internetu. Tacy kolekcjonerzy mogą zakładać konta w oddziałach okręgowych banku, wypełniwszy uprzednio specjalny formularz rejestracyjny. Oferty na aukcje będą mogli składać również w oddziałach NBP, a informacji o wynikach aukcji udzieli im pracownik infolinii telefonicznej. " Spośród 10 tys. zarejestrowanych kont nieco ponad 900 zostało założonych w oddziałach NBP przez osoby nieposiadające dostępu do internetu " mówi Jacek Polkowski.
Pierwsza aukcja w serwisie Kolekcjoner rozpocznie się już 11 stycznia 2010 r. i potrwa do 14 stycznia. " Pierwszą monetą, jaka zostanie sprzedana w nowym systemie, będzie srebrna dziesięciozłotówka wybita z okazji 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau " informuje Polkowski. Cena wywoławcza oraz inne parametry aukcji zostaną opublikowane na stronie Kolekcjonera już w pierwszych dniach stycznia.
Konta można rejestrować pod adresem: www.kolekcjoner.nbp.pl
Źródło: Biuro prasowe NBP
Kilka dni temu przypadkiem dotarłem do ciekawego artykułu Pana Anatola Głupieńca pt: "Siemiejnyj rubel - czyli familijna dziesięciozłotówka" zamieszczonego w Biuletynie Numizmatycznym nr 10 z 1976 roku. Autor w bardzo przystępny i ciekawy sposób pisze o historii wybicia tych monet. W 1835 roku był to prezent dla cara Mikołaja I, dziś jest to prawdziwy rarytas kolekcjonerski, wart grubo ponad 140 000 dolarów (ostatnie notowania jednej z odmian monety z zagranicznych aukcji z 2008 roku), pojawiający się na aukcjach numizmatycznych raz na kilkanaście lat.