Wyszukiwarka monet

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Numizmatyka

Stukilogramowa, złota moneta w Warszawie

.

Dnia 9 marca można było w holu Muzeum Narodowego w Warszawie oglądać największą złotą blaszkę świata. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia. Jest nią wybita w 2007 r. przez Kanadyjską Mennicę moneta o nominale 1 000 000 Dolarów Kanadyjskich. Wybito tylko 5 egzemplarzy. Jeden z nich zagościł na chwilę w naszym kraju. Lecz moneta nie zagrzeje miejsca w Europie. Będzie tylko w 4 miastach na Starym Kontynencie. Oprócz stolicy można ją będzie zobaczyć w Oslo, Sztokholmie i Zeist w Holandii. Ciekawe są parametry tej monety. Wybita w próbie złota 999,99 moneta ma średnicę 50 cm i grubość aż 3 cm. W lecie zeszłego roku szacowana wartość kruszcu zawartego w tym numizmacie wynosiła około 2 mln euro. Dziś wynosi ona już ponad 2,5 mln.

Pierwszy Orzeł na monecie ?

.

HTML clipboard

Piastowie to pierwsza historyczna dynastia panująca w Polsce od 960 r. Dynastia ta wygasła wraz z bezpotomną (z prawego łoża)  śmiercią króla Kazimierza Wielkiego w 1370 r. W początkach X w. obecne tereny Polski pokrywał gęsty bór, wśród którego wyłaniało się zaledwie kilka ważniejszych ośrodków. Bolesław Chrobry - pierwszy koronowany władca państwa polskiego. Co prawda koronował się pod koniec swego panowania w 1025 r., lecz za swojej kadencji uczynił wiele dla młodego państwa na arenie ówczesnego świata. Któż potrafi wyobrazić sobie, jak wyglądał świat w tamtych czasach? Świat rycerzy, początków chrześcijaństwa, starszyzny pielęgnującej z zamiłowaniem kult Światowida, częste najazdy Germanów na zachodnie rubieże kraju i wreszcie wewnętrzne konflikty licznych rodów, które musiały podporządkować się silniejszej władzy Piastów. Dziś trudno nam wyobrazić sobie życie codzienne naszych ówczesnych przodków, jedynie mając w dyspozycji odpowiednią ilość gotówki możemy stać się właścicielem niemego świadka tamtych czasów - jednej z monet pierwszego króla Polski.

50 x unikat

.

miniZdarza się w numizmatyce, że pojawiają się monety budzące wielkie zainteresowanie rzeczoznawców a zmiana ich właściciela powoduje poruszenie na rynku numizmatycznym. Kiedyś narodziła się legenda o unikalnym dukacie Władysława Łokietka, który przypadkiem trafił w ręce Emeryka Czapskiego. Dostrzegł on w tej monecie unikat - zapowiadaną w dokumentach pierwszą polską złotą monetę. Dziś jej urok możemy podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ponoć przed wojną istniał drugi egzemplarz tej monety w Warszawie, lecz do wybuchu wojny nie udało się tego potwierdzić. Zawierucha wojenna zniweczyła sens poszukiwań rodząc legendę pierwszego polskiego dukata. W Powstaniu Warszawskim rzekomy drugi egzemplarz monety zaginął, do dziś znany jest tylko jeden egzemplarz.

Drożejące waluty a rynek numizmatyczny w Polsce

.

Polska złotówka umacniała się do lipca roku 2008 w stosunku do głównych walut takich jak euro czy dolar. Trend ten jednak został przełamany i główne waluty zaczęły systematycznie odzyskiwać swoją wartość. Zmiana relacji polskiej złotówki do euro czy dolara nie pozostaje bez wpływu również na ceny monet. Przypomnieć trzeba, że ceny kruszców takich jak złoto czy srebro są rozliczane na światowych giełdach w dolarach. W skrócie oznacza to, że jeżeli nawet cena danego kruszcu w dolarach nie wiele się zmieni a zmieni się wartość dolara do złotówki to bezpośrednio wpłynie to na cenę tego kruszcu liczoną w PLN. Cenę uncji złota wyrażoną w PLN oblicza się następująco: cena uncji w USD x cena dolara w PLN. Tym samym umacniający się dolar prowadzi do wzrostu wartości kruszców liczonych w złotych, co bez wątpienia ma wpływ na ceny monet, których wartość jest bliska wartości kruszcu, z którego są wykonane.

Targi World Money Fair Berlin 2009 - fotorelacja

.

Światowe targi monetarne World Money Fair w Berlinie odbyły się w dniach 6 - 8 lutego 2009 roku. Miejscem prezentacji dorobku mennic światowych, producentów maszyn i urządzeń służących do produkcji monet oraz zbiorów znanych numizmatyków było Centrum Konferencyjno-Hotelowe "ESTREL". Specjalnie dla tych z Was, którzy się nie wybrali do Berlina przygotowaliśmy krótką fotorelację - namiastę obecności na targach.

Wartość numizmatów

.

HTML clipboard

Temat wydaje się dość "śliski" i budzący kontrowersje. Można stwierdzić zgodnie z prawami ekonomii, że każdy numizmat jest wart dokładnie tyle, ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić. Z pewnością jest w tym ziarnko prawdy, jednak jak już za coś płacimy, to chcielibyśmy przynajmniej wiedzieć, dlaczego taką a nie inną cenę. W przypadku numizmatów sprawa wydaje się prosta: wystarczy wziąć pod uwagę kilka czynników, jak stan zachowania, rzadkość występowania czy popyt na daną monetę. Oczywiście powyższe czynniki mają znaczący wpływ na cenę, ale jest jeszcze coś. Nie wszystkie przedmioty są warte dla innych tyle, ile są warte dla nas. W grę wchodzi przywiązanie, czy jak kto woli "wartość pamiątkowa".

Kryzys ? Tak, ale nie dla rynku złotych monet !

.

Kryzys, którym jesteśmy na co dzień straszeni przez prasę i inne media jeszcze realnie w nas nie uderzył. Niestety zapewne w najbliższej przyszłości tak się jednak stanie. Wzrośnie stopa bezrobocia, spadnie produkcja i eksport a pozostali w kraju zagraniczni inwestorzy dalej będą wycofywać swojej środki. Wiele ważnych wskaźników obrazujących kondycję polskiej gospodarki ulegnie pogorszeniu.

Polskie euro

.

Od momentu pojawienia się ogólnoeuropejskiej waluty Euro cieszy się ona w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Nasz rynek numizmatyczny powoli przyzwyczaja się do nowej waluty. Oficjalnie mówi się o jej wejściu na rynek polski w 2012 rokuchoć termin ten wydaje się mało realny. Nieoficjalnie już niektórzy mieli okazję spotkać się z polskimi niby-euro. Sprawy formalne i kwestie czy polska gospodarka skorzysta na zmianie waluty pozostawiam ekonomom. W artykule tym chciałbym zwrócić uwagę na historię pewnych ?monet?, które swego czasu wywołały małe zamieszanie.

Na wszelkich zmianach można zarobić w bardziej lub mniej uczciwy sposób. Pojawienie się rzekomo polskich prób monet euro w 2003 i 2004 roku wywołało małe poruszenie. Emitentem okazała się prywatna firma. Sprawa być może nie nabrałaby rozgłosu gdyby nie fakt, że ceny tych próbnych ?monetek? euro zaczęły szybko rosnąć. Od samego początku można było potraktować owe ?monety? (osobiście wolę nazywać je żetonami, co wyjaśnię poniżej) jako czyjąś propozycję wyglądu przyszłych monet, tym bardziej że nie obeszło się bez kilku poważniejszych nieścisłości. Emisji, odmian i pomysłów mogłoby być tyle, ilu nas ziemia polska nosi. Ukazało się kilka rodzajów bitych zapewne przez różne firmy, zajmę się tylko jednym przypadkiem, którego nakład był prawdopodobnie największy.

Midasowa klątwa

.

Midas - władca Frygii, do niedawna uważany za postać legendarną, jest ściśle związany z jedną z pięknych legend, której uczymy się już w początkach edukacji. W nagrodę za uratowanie zabłąkanego Sylena z orszaku Dionizosa, ten obiecał spełnić jedno życzenie króla Midasa. Władca poprosił, aby każda rzecz, której dotknie, zamieniała się w złoto. Szybko jednak zorientował się, że grozi mu śmierć głodowa - chleb i wino również zamieniało się w złoto. Przerażony swym losem wybłagał od Dionizosa utratę daru: dzięki umyciu głowy i dłoni w rzece Paktolos, która od tej pory stała się złotonośna, znów mógł prowadzić normalne życie. Legenda uczy, czym jest chciwość i jaką ponosi się za nią karę.

Złoto towarzyszy monecie i jest z nią nierozerwalnie związane od początku jej istnienia po dzień dzisiejszy. Nawet przed powstaniem pieniądza było miernikiem wartości i spełniało jego funkcje. Pierwsze monety były bite z elektronu - naturalnego stopu złota ze srebrem. Złoto we wszystkich kulturach było i jest wysoko cenione. Jego właściwości fizyko-chemiczne nie powalają na kolana z praktycznego punktu widzenia: jest ciężkie, ciągliwe, łatwo ulega zniekształceniom, właściwie to jest zbliżone do ołowiu. Jednak to nie ołów zajmuje zaszczytne miejsce w panteonie najcenniejszych metali. "To, że złoto jest ciężkie i błyszczące, nie jest wystarczającym powodem, by uznać je za metal inny niż pozostałe. Jego gęstość (19/3 g/cm3), masa atomowa (196,967), temperatura topnienia (1061?C), powyżej której wydziela fioletowe opary, temperatura wrzenia (2700?C), sześcienne kryształy (podobne w budowie do kryształów diamentu, żelaza, ołowiu, miedzi czy srebra), fakt, że na ostatniej (walencyjnej) powłoce atomu ma tylko jeden elektron, a na przedostatnie osiemnaście (jak miedź i srebro), że jego jądro składa się z siedemdziesięciu dziewięciu protonów (osiemdziesiąt dwa w jądrze atomu ołowiu) - żadna z tych cech nie wyjaśnia fenomenu złota"[1]. Jego praktyczne zastosowanie znaleziono całkiem niedawno: ponieważ doskonale przewodzi prąd i nie śniedzieje, idealnie nadaje się do pokrywania nim styków elektrycznych. Jednak było cenione na długo przed odkryciem elektryczności. Zapewne przyczyniła się do tego jego druga zaleta: nie śniedzieje, nie pokrywa się żadnym nalotem i nawet przez długi upływ czasu ładnie błyszczy (to kolejna zaleta). Złoto jest bowiem odporne na działanie czynników atmosferycznych i prawie wszystkich kwasów (rozpuszcza się: w wodzie królewskiej {1 część kwasu azotowego i 3 części kwasu solnego}, w mieszaninie kwasu azotowego i siarkowego, w kwasie selenowym, w rtęci tworząc tzw. amalgamat, w kwasie solnym w obecności ozonu oraz w cyjankach tworząc cyjanek złota). Jego blask olśniewał najmożniejszych tego świata. Jeszcze dwa inne metale maję te cechy: srebro i platyna. Spośród tych trzech metali szlachetnych oba są białe, tylko złoto ma "złoty" kolor. W dodatku jest trudno osiągalne, podobnie jak platyna. Przez bardzo długi czas kurs złota w stosunku do srebra wahał się w graniach 1:10 - 1:14. Relacja wartości pomiędzy złotem a srebrem rośnie i w 1873 r. wynosi już 1:16, 13 lat później już 1:20, na przełomie wieków 1:33 a w 1910 r. - 1:38. Miało to z pewnością ścisły związek z częstotliwością występowania obu metali (złoto występuje w skorupie ziemskiej w ilości 1,1*10-3 ppm). Przypisywano mu boskie cechy, jego ucieleśnieniem w astronomii jest Słońce - gwiazda bez której nie byłoby życia na naszej planecie. Srebru przypisywano Księżyc - zapewne dzięki jego srebrzystemu blaskowi, podobnie jak czerwonej miedzi - Marsa. Dzięki swym cechom złoto miało powszechne zastosowanie w jubilerstwie i do wyrobu biżuterii na długo przed pojawieniem się pieniądza. Nawet po jego powstaniu nierozerwalnie mu towarzyszyło - jego zawartość określała wartość monet. Po odejściu od zastosowania złota do produkcji monet obiegowych, złoto nadal spełniało ważną rolę: wartość pieniądza miała pokrycie w złocie, więc jego ilość w skarbcu państwa określała wartość pieniądza. Od tego systemu odeszliśmy dopiero 18 III 1968 r., od kiedy to dolar nie jest w ogóle wymienialny na złoto. Ale nawet teraz mogliśmy przekonać się o jego sile, kiedy przy nadejściu wojny czy kryzysu ceny złota gwałtownie rosną. Złoto zawsze posiadało olbrzymią wartość (obecnie również - ponad 900 $ za uncję jubilerską). Z ekonomicznego punktu widzenia obecność złota (lub innego rzadkiego i niepodrabialnego materiału) ma stanowić zabezpieczenie realnej wartości papierowego pieniądza. Jest trwałą, niemal niezniszczalną i akceptowalną w każdej epoce i miejscu formą kapitału. W handlu podstawową jednostką złota jest uncja trojańska, czyli 31,1035 grama (nazwa "trojańska" nie pochodzi od Troi, ale od miasta Troyes w północnowschodniej Francji, ważnego ośrodka handlowego w średniowiecznym świecie). Ponieważ ze złota można zrobić blaszkę grubości nawet 1/15 mikrona (taka blaszka przepuszcza zielone światło), jedna uncja "może pokryć powierzchnię 30 m2. Jest też niewiarygodnie rozciągliwe, bo z tej samej uncji można wykonać nić długości 90 km[2].

 

Plik:GoldNuggetUSGOV.jpg
Samorodek złota - źródło Wikipedia

Złoto występuje w przyrodzie praktycznie wszędzie. Na lądzie znajdowane jest w postaci samorodków (bryłek złota o wielkości pestek do kilkudziesięciu kilogramów), blaszek oraz piasku. W oceanach występuje od 1 do 60 miligramów na metr sześcienny wody oceanicznej (niestety koszty jego wydobycia z wody przekraczają jego wartość). W rezultacie złota nie jest zbyt wiele, ale skoro znane jest od bardzo dawnych czasów, to ile go wydobyto? Będzie tego około 130 ton (10 tys. ton wydobyto w czasach prehistorycznych i starożytności razem wziętych, 2500 ton przypada na średniowiecze, 4 tys. ton w wiekach XVI-XVIII, 12 tys. ton w wieku XIX, a w XX w. aż 100 tys. ton). Razem to zaledwie 6500 m3, co dałoby sześcian o boku 19 metrów. Niestety nie całe złoto jest "dostępne": banki posiadają 40-55 tys. ton, w rękach prywatnych jest ok. 25-30 tys. ton złota. Pozostała część (ok. 45 tys. ton złota) zaginęło: spoczywa na dnie oceanów we wrakach zatopionych statków, zakopane jest głęboko pod ziemią (przykładowo 6 ton złota z banku wrocławskiego ukrytego gdzieś przez uciekających przez armią czerwoną żołnierzy SS), wliczamy w to nawet złoto wytarte z monet (złote monety obiegowe z czasem się ścierały zmniejszając swą masę).


Adoracja złotego cielca - źródło/więcej Wikipedia


Gorączka złota w Klondike.
Kolejka poszukiwaczy wspinających się
na przełęcz Chilkoot.
(źródło zdjęcia Wikipedia)


Poszukiwacze złota przed urzędem w Dawson,
oczekujący na zarejestrowanie działek.
(źródło zdjęcia Wikipedia)

 


Nic dziwnego że złotu przypisuje się właściwości magiczne. We wszystkich religiach świata złoto zajmuje znamienną pozycję: w starożytnym Egipcie jest ciałem boga-słońca Re, u Hebrajczyjków "złoty cielec" symbolizuje pychę ludzką (kiedy Bóg podejmuje Mojżesza na górze Synaj, oczekujący lud odlewa z zebranych złotych ozdób byka i zaczyna go czcić. Po powrocie rozgniewany Mojżesz niszczy złotego cielca, pali go, ściera na proszek i posypuje wodę, którą nakazuje pić ludowi - odtąd złoty bożek pozostaje w ich sercach). Złoto odnajdujemy w grobach wielkich władców, jako boski metal miało ono bowiem dodawać blasku zmarłym przed obliczem boga. Urzeczony blaskiem złota człowiek szybko uczy się traktować je jak ozdobę, jednocześnie niezwykle cenną i pożądaną rzecz. Od niepamiętnych czasów przypisywano temu metalowi właściwości lecznicze. Starożytni wierzyli w terapeutyczne właściwości złota, Arabowie twierdzą, że wzmacnia ono serce, zwalcza melancholię, palpitacje i drżenie kończyn. Ludwik XI chcąc przedłużyć sobie życie kuruje się nalewką na złocie, Ludwik XIV leczy nim kurzajki. A czy przypadkiem nie zetknęliście się z metodą leczenia złotymi obrączkami jęczmienia na oku? Alchemicy twierdzili, że złoto kryje tajemnicę wiecznego życia. Poszukiwali kamienia filozoficznego mającego być zarazem eliksirem życia i balsamem, lekiem uniwersalnym na wszystko. Złoto miało dawać młodość, i nieśmiertelność, ale z pewnością dawało władzę. Dlatego chętnie podejmowano próby przemienienia różnych substancji w pożądane złoto, niestety bez większych rezultatów aż do XX w. Teoretycznie istnieje naukowa metoda na zamianę ołowiu w złoto (próbkę ołowiu poddaje się działaniu promieniowania alfa lub beta, w wyniku czego powstaje szereg pierwiastków o coraz mniejszej liczbie atomowej, co po jakimś czasie faktycznie prowadzi do złota). Problem polega na tym, że złoto takie jest nietrwałe, proces jest ogromnie kosztowny i niemożliwe jest przetworzyć większe ilości ołowiu.


Alchemik Sędziwój, obraz Jana Matejki.
Michał Sędziwój twierdził, że jest właścicielem
kamienia filozoficznego który pozwalałby zamienić ołów w złoto.
(źródło/więcej Wikipedia)

Jedyne prawdziwe złoto pozostaje to wytworzone przez matkę naturę. Cięgle ulegamy jego urokowi. Na hasło: "złota moneta" każdemu szerzej otwierają się oczy. Nie zapominajmy, że to nadal tylko metal, jego kult sami wyrobiliśmy i to właściwie dzięki człowiekowi i jego zamiłowaniu do rzeczy pięknych złoto ma swój obecny status.



[1] R. Sédillot, Moralna i niemoralna historia pieniądza, Warszawa 2002, s. 70.

[2] tamże, s. 71.

Numizmatyczne podsumowanie roku

.

Fotografia 1Odchodzący już rok 2008 niektórym przyniósł wielkie zyski, innym straty, jeszcze innym zawiedzenie nakładami. Lecz również ten rok zafundował nam wielkie szukanie miast, które dały się wciągnąć ?w zabawę? w tzw. dukata lokalnego. Do tegorocznych emisji NBP dołączano ciekawe dodatki- od hologramu do Poczty Polskiej, kuli do Igrzysk w Pekinie po druk rastrowy na monecie upamiętniające Powstanie Wielkopolskie po, chyba najciekawszy, szkło w Osadnictwie w Ameryce.

 

Emisje NBP

            Rok zaczął się od nagonki na sokoła we wszystkich mediach, przez co cena sreberka szybko poszybowała nawet do 400 złotych. Wzrostom cen nie przeszkodziło nawet przekroczenie magicznej granicy 100 000 sztuk.

Fotografia 5Fotografia 7

 

Narodowy Bank Polski zachęcony wielkimi kolejkami przed swoimi oddziałami zdecydował się na podwyższenie nakładów wszystkich monet kolekcjonerskich oraz dwuzłotowych Nordic Gold  do niewyobrażalnych dotychczas nakładów. Tym zabiegiem zostało zabite lub mocno zranione środowisko kolekcjonerów. Sokół spikował mocno zatrzymując się na granicy około 150 złotych. W dniach emisji pod NBP ustawiały się malutkie kolejki tych najtrwalszych lub nie zdających sobie sprawy z sytuacji osób. Hobbistów oraz inwestorów nie skusiły w takim stopniu ciekawe dodatki takie jak kule, dziurki, hologramy... Znowu głośno w mediach zrobiło się w listopadzie, gdy wydano monety oraz banknot z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości. Co dla osoby znającej sytuację tylko z mediów mogłoby się wydawać dziwne ludzie nie stali po srebro tylko po złoto. Sprawczynią zamieszania była malutka ważąca niewiele powyżej 3 gramów pięćdziesięciozłotówka z Piłsudskim na koniu. Wydana w nakładzie 8 800 sztuk blaszka zyskała na cenie ponad dwukrotnie. Również banknot wzbudził duże zainteresowanie. Niska cena emisyjna (15 zł) skusiła ludzi i przykryła nieudany debiut poprzedniego ?papierka? z Janem Pawłem II. Dziś za ten kawałek pięknego papieru musimy zapłacić nawet 40/50 złotych. Była to ostatnia dochodowa dla inwestorów emisja. Wszystkie inne monety można było kupić nawet poniżej ceny emisyjnej. Pod znakiem kolejnych strajków Poczt Polskiej przebiegła emisja monety jej poświęconej- 450. lat Poczt Polskiej. Nawet hologram nie zmienił pustek pod NBP w dniu emisji. Podobnie było przy emisji Osadnictwa z pięknym dodatkiem- szkłem. Mimo, że jest to jedna z ładniejszych monet można ją było dostać po cenie około emisyjnej. Niektórzy inwestorzy ?przejechali się? gdy musieli sprzedać monety po 60 zł, a cena emisyjna wynosiła 106 zł. Ostatnią emisją była 90 rocznica Powstania Wielkopolskiego. W Poznaniu były kolejki! Mówiono o tej emisji w mediach! Sądzę, że było to spowodowane lokalnym patriotyzmem. Każdy chciał mieć pamiątkę po tej rocznicy. W kolejce można było usłyszeć: ?Mamy monetę z NASZYM Powstaniem! Jedynym zwycięskim! Nasze Powstanie Wielkopolskie!?. Wzrok przykuwała także rozeta narodowa z wpiętym orzełkiem.

            Lecz ten rok upłynął pod znakiem zmian w planie emisyjnym i niewiedzy co do ceny i nakładu prawie do dnia emisji. Husarza i 180 lat bankowości w Polsce przesunięto na rok 2009 podobnie jak malarza- W. Strzemińskiego. Zrezygnowano z jednogramowej, dwudziestopięciozłotowej, złotej monety odzyskanie niepodległości, na rzecz wspomnianej już pięćdziesięciozłotówki.

Dukaty lokalne

            Alternatywą dla wciąż rosnących nakładów kolekcjonerskich krążków były tzw. dukaty lokalne. Funkcjonowały w gminach, miastach, regionach jako bon zastępczy mający zachęcić turystów do odwiedzenia ich regionu. Można je nazwać jedynie ŻETONAMI a nie jak niektórzy monetami. Wyłączne prawo do emisji monet ma NBP. Mennica Polska wybiła ich w tym roku 64! Lecz nie tylko państwowa mennica je biła. Można spotkać również żetony Mennicy Łebskiej oraz Miejskiej Poczty Doręczeniowej w Rybniku. Te ostatnie nie zostały dobrze przyjęte. W żetonach lokalnych uwieczniano rocznice (4 Floreny- Legnica- 900 lat Szkoły Rycerskiej), zagrożone rośliny (4 Bryzy- Gminy Nadzalewowe- Mikołajek Nadmorski), ciekawe budowle (seria latarnie morskie polskiego wybrzeża) oraz ludzi, których nie chciał upamiętnić NBP na monetach- 25 rocznica Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Właśnie ta emisja wraz z latarniami okazały się najlepszymi inwestycjami.

Fotografia 7

Monety obiegowe

            Znalazło się w tym roku również miejsce dla zbieraczy monet obiegowych. Niezwykła gratka. Po raz pierwszy w podenominacyjnej historii kraju wszystkie monety zostały wybite z datą 2008. Nie mówię tu o zestawie miniatur wydanym przez Mennicę, ale o pełno wymiarowych obiegówkach.

 

 

Kruszce

           Cena złota w związku z ogólnoświatowym kryzysem była bardzo zmienna. Startując z pułapu około 800 USD za uncję kończy rok na poziomi 850 USD. Wahania były duże. Od  1030 USD do prawie 690 USD oczywiście za uncję (31,1 g). Srebro utrzymywało się na poziomie 9 USD za uncję.

 

 

A na koniec kilka ciekawych liczb

 

        W tym roku wydano 1 610 000 monet srebrnych.

Do ich produkcji zużyto 27 427,7115 kilogramów.

Cena blaszek to 122 537 000 złotych.

Najcięższa okazała się emisja Powstania w Getcie w Warszawie- wszystkie monety ważą 3,793055 tony srebra.

Również to sreberko (gdyby się sprzedało) dostarczyłoby do kasy NBP najwięcej, bo aż 13 775 000 złotych.

Najlżejszy i najtańszy okazał się badacz i podróżnik Bronisław Piłsudski- nakład ważył 1 294,8705 kilograma czystego srebra i kosztował 5 148 000 złotych.

Średnio srebrna moneta ważyła 18,5 grama i kosztowała 76,11 złotych przy nakładzie 123 846 sztuk.

Do wybicia monet złotych użyto w tym roku 1 118,361456 kilograma czystego złota. Z okazji Igrzysk Olimpijskich do produkcji monet zużyto 188,325 kilogramów złota. Monetka, która zrobiła największe zamieszanie ważyła tylko 27,516456 kilogramów czyli prawie 7 razy mniej niż Pekin. Średnio moneta złota ważyła 12,45888889 gramów, miała nakład 10 822 sztuk i cenę 1215,20 złotych.

Łącznie wybito 21 540 000 sztuk monet dwuzłotowych Nordic Gold, które łącznie ważą 175,551 ton.

Autor: Eothain / Michał Gazda

Źródła:
Narodowy Bank Polski- www.nbp.pl
Dukat lokalny- www.dukatlokalny.pl
Wikipedia- www.wikipedia.pl
Kursy złota- www.kursyzłota.pl

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information