Strater Krezusa w Krakowie

Więcej: http://www.muzeum.krakow.pl/NewsItem.107.0.html?&cHash=d3e679c113&tx_ttnews[backPid]=147&tx_ttnews[tt_news]=3241
Do XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang pozostał niespełna tydzień. Impreza sportowa tej rangi nam numizmatykom przynosi powstanie szeregu nowych emisji monet obiegowych i kolekcjonerskich. Aby ułatwić ich przegląd w jednym miejscu, zebrałem wyszukane przeze mnie olimpijskie numizmaty 2018. Oczekując na sportowe emocje, zapraszam zatem do przeglądu, który rozpocznę od kraju gospodarza XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich - Korei Południowej. Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej życzę wielu spektakularnych sukcesów.
361 rocznica wprowadzenia boratynek do obiegu
Zaraz po uchwale Komisji Sejmowej o biciu monety miedzianej podskarbi wielki koronny Jan Kazimierz Krasiński 2 lipca 1659 roku podpisał kontrakt /umowę/ z Tytusem Liwiuszem Boratinim zarządzającym od 1658 roku mennicą krakowską, w której bił monety srebrne i złote, na wybicie miedzianych szelągów w nowo utworzonej do tego celu mennicy na zamku ujazdowskim. 7 lipca ukazała się ordynacja sejmowa precyzująca, ile monet z grzywny miedzi ma być wybitych, a następnie Boratini uzyskał również nowy kontrakt na bicie miedzianych szelągów w mennicy krakowskiej od 1 sierpnia 1659 roku.
W dniu dzisiejszym Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu trzy monety wybite dla upamiętnienia udziału Polskiej Reprezentacji na Igrzyskach XXX Olimpiady w Londynie. Monety zostały wybite w trzech różnych kruszcach i nominałach odpowiednio 200 złotych w złocie, 10 złotych w srebrze i 2 złote w stopie Nordic Gold. Dziś w oddziałach Narodowego Banku Polskiego wymienić będzie można jedynie monety dwuzłotowe. Spowodowane jest to faktem, że aukcje monet z kruszców szlachetnych w serwisie Kolekcjoner kończą się w dniu dzisiejszym o godzinie 13:00. Więcej informacji o monetach w dalszej części artykułu.
Od pierwszego stycznia 2014 roku Łotwa weszła do strefy euro. Jest 18 krajem Unii Europejskiej, który przystąpił do unii walutowej.
Dotychczasowa waluta Łotwy 1 łat = 100 santimów jest wymieniany po stałym kursie: 1 € = 0,702804 łatów. 15 stycznia br. łat przestanie być prawnym środkiem płatniczym.
Na dzień 1 stycznia przygotowano do wprowadzenia 400 milionów monet i 100 milionów banknotów. Łotwa nie ma własnej mennicy, monety wybito w Niemczech, głównie w Stuttgarcie. Półtora tysiąca ton monet zapakowano do 70 kontenerów i na 15 statkach przewieziono w kilku partiach do Rygi.
W najbliższą sobotę, 27 października, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbędzie się I Konferencja Numizmatyczna. W czasie jej trwania będzie można wysłuchać wykładów medalierów, muzealników i kolekcjonerów, którzy wymienią się swoimi doświadczeniami z przybyłymi gośćmi. „Numizmatyczne wyzwania XXI wieku” to także debaty nad muzealnictwem prywatnym, czy sposobami tworzenia spójnego zbioru. Nie zabraknie również czasu na obejrzenie kolekcji Muzeum – największego zbioru monet i medali poświęconych Janowi Pawłowi II. Ekspozycję przedstawi właściciel kolekcji, pan Krzysztof Witkowski. W programie spotkania przewidziano również małą giełdę kolekcjonerską. Przed przyjazdem do Muzeum należy wypełnić formularz dostępny na stronie Organizatora, mający na celu usprawnienie organizacji przedsięwzięcia. Szczegółowy plan Konferencji, na którą serdecznie zapraszamy, zamieszczony został poniżej.
OneBid to portal, na którym odbywa się większość internetowych aukcji numizmatycznych. Dziś z liczących się w tej branży, nie korzysta z niego bodajże tylko Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk.
W ostatnich 12 miesiącach w dziale numizmatów na aukcjach oferowanych było 20 381 pozycji, z czego sprzedanych zostało 18 820, co stanowi 92.34%. Całkowita sprzedaż w trakcie licytacji wyniosła 38 511 970 PLN przy średniej cenie 2 046 PLN na jedną pozycję.
Poniżej zapraszam do zestawienia TOP 10 numizmatycznych pozycji na aukcjach korzystających z portalu OneBid.
W dniu 24 lutego 2018 roku odbędzie się I Aukcja Salonu Numizmatycznego Mateusz Wójcicki. Aukcja rozpocznie się o godz. 9:00. Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie: https://onebid.pl/pl/aukcje/-/320
Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki opublikował katalog aukcyjny online pozycji, które znajdą się na najbliższej aukcji. Na aukcji pojawi się wiele ciekawych monet, banknotów i papierowych pieniędzy zastępczych. Aukcja 1: ilość pozycji: 500. Pełen katalog aukcji nr 1 jest dostępny TUTAJ.
Gabinet Numizmatyczny Damiana Marciniaka w czerwcowy weekend zadebiutował na rynku aukcyjnym. Punktualnie o 13:30 wystartowała ich pierwsza aukcja. Pod młotek trafiło ponad 400 pozycji. Od monet, przez pieniądz papierowy, po odznaczenia. Od dużych rzadkości, po popularne monety w pięknych stanach. Jak wypadła całość? Zapraszamy na krótki komentarz.
To były cztery emocjonujące godziny, w trakcie których towarzyszył nam prowadzący aukcje Damian Marciniak. W końcu jak sami organizatorzy podkreślali w artykule na naszych łamach („Już nie tylko na Allegro…”) numizmatyka to również emocje.