I Radomska Giełda Numizmatyczna "MONETARIUM"

Narodowy Bank Polski zaprezentował wizerunki trzech ostatnich emisji monet, które zostaną wybite w tym roku. Są to: dwie monety o nominałach 500 złotych w złocie i 50 złotych w srebrze, z serii „Skarby Stanisława Augusta”, których tematem jest Aleksander Jagiellończyk; moneta o nominale 20 złotych - szeląg, talar Stefana Batorego z serii „Historia Monety Polskiej” oraz srebrna moneta o nominale 10 złotych, której tematem jest 35. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”. Numizmaty z serii: „Skarby Stanisława Augusta” i „Historia Monety Polskiej” trafią do kolekcjonerów 7 grudnia, natomiast dziesięciozłotówka upamiętniająca wydarzenia, które miały miejsce 35 lat temu w kopalni „Wujek” – 14 grudnia br.
Awers, rewers, orzeł, reszka, rant, bok, obrzeże... na pewno znasz te pojęcia. Każda moneta składa się z pewnych – nazwijmy to - komponentów, czyli elementów składowych, których nazewnictwo jest nieujednolicone i jak się okazuje - dość kłopotliwe.
Czesław Kamiński z książce "Monety złote" już dawno część z tych pojęć zdefiniował.
My dodajemy coś od siebie aby materiał był w pełni kompletny.
W dniu dzisiejszym Narodowy Bank Polski zaprezentował dwie monety otwierające nową serię pt. „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Numizmaty o nominale 10 złotych zostaną wybite w srebrze (Ag.925). Pierwsza z monet 10 złotych - Żołnierze Niezłomni jest prezentacją tematu nowej serii. Druga, 10 złotych - Danuta Siedzikówna „Inka” prezentuje postać sanitariuszki 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 roku w 1. szwadronie Brygady działającym na Pomorzu, rozstrzelanej w dniu 28 sierpnia 1946 w Gdańsku. Obie wejdą do obiegu 27 lutego 2017 roku. Ceny emisyjne monet ustalono na 120,00 zł.
Skarbiec Mennicy Polskiej zaprezentował kolekcje siedmiu srebrnych monet prezentujących - Ołtarz Wita Stwosza, który jest najcenniejszym zabytkiem Kościoła Mariackiego w Krakowie. Monety wybiła Mennica Polska S.A. a ich emitentem jest Niue Island. Numizmaty powstały w systemie bicia royalty. Wykonano je ze srebra najwyższej próby (Ag.999). Zamówione monety wysyłane są systematycznie raz w miesiącu, dodatek do kolekcji w formie pudełka wysyłany będzie razem z ostatnim jej elementem.
Zbierając monety segregujemy je według daty wybicia, mennic, w których zostały wybite i według wielu innych kryteriów. Mówimy o monetach z mennicy poznańskiej, toruńskiej, gdańskiej, krakowskiej i innych. Interesujemy się sposobami bicia monet, organizacją mennic. Ważne są dla kolekcjonerów nazwiska dzierżawców mennic, medalierów, mincmistrzów, ale rzadko zastanawiamy się nad tym, gdzie konkretnie stał budynek mennicy i jak wyglądał. Jako że interesują mnie miedziane szelągi króla Jana Kazimierza postanowiłem odszukać miejsce w Krakowie, w którym znajdowała się mennica koronna bijąca te monety w latach 1659-61.
Narodowy Bank Polski wprowadził do planu emisyjnego pewną zmianę. Dodano nową monetę z nowej serii „Polskie okręty”. Do miłośników marynistyki trafi dwuzłotówka przedstawiająca lekki krążownik ORP Dragon. Wybitych zostanie 800 000 sztuk tej monety. Do obiegu trafi 18 października.
Autor: Michał Gazda
Źródło: Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski zaprezentował kolejną monetę kolekcjonerską z serii „Polscy Malarze XIX/XX w.”, której tematem jest Olga Boznańska. Srebrny numizmat projektu Urszuli Walerzak o nominale 20 złotych wyemitowany zostanie w dniu 14 września 2016 roku. Cenę emisyjną monety ustalono na 185,00 złotych.
Boznańska Olga (1865-1940), malarka. Studiowała początkowo w Krakowie, w latach 1886-1889 w Monachium, gdzie przebywała z przerwami do 1898 roku. Od 1898 roku na stałe w Paryżu. Od 1898 członek Stowarzyszenia Artystów Polskich Sztuka. Wystawiała głównie za granicą, zyskując uznanie raczej tamtejszych krytyków niż w kraju. Zaliczana do najlepszych europejskich malarek. W 1912 roku otrzymała francuską Legię Honorową.
23 kwietnia 2015 roku w krakowskim Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Kraków, ul. Piłsudskiego 10-12) o godz. 18:00 odbył się uroczysty wernisaż nowej wystawy czasowej, pt. „Od Wschodu do Zachodu. Z Damaszku do Andaluzji. Pieniądz islamski w wiekach średnich”. Na otwarcie przybyło liczne grono numizmatyków, sympatyków Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego a także przedstawicieli mediów. Całość tej uroczystości przebiegła w miłej atmosferze, skupieniu w czasie mów wprowadzających i pierwszym zwiedzaniu przygotowanej ekspozycji.
W dniu 23 marca 2019 roku odbędzie się IV Aukcja Antykwariatu Dawid Janas. Aukcja rozpocznie się o godz. 10:00. Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie: https://onebid.pl/pl/aukcje/-/581
.
Antykwariat Dawid Janas opublikował katalog aukcyjny online pozycji, które znajdą się na najbliższej aukcji. Na aukcji znajdzie się wiele antyków, okazów sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich. Pełen katalog aukcji nr 4 jest dostępny TUTAJ.
Narodowy Bank Polski zaprezentował trzecią monetę z serii pt. „Wielcy polscy ekonomiści”. Pierwsza z wizerunkiem Mikołaja Kopernika wyemitowana została w roku 2017, druga prezentująca Fryderyka Skarbka w roku ubiegłym. Tegoroczny numizmat o nominale 10 złotych, poświęcony został Romanowi Rybarskiemu - polskiemu ekonomiście i politykowi narodowej demokracji, więźniowi i ofiarze niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Moneta zostanie wybita w srebrze (Ag.925). Wejdzie do obiegu 25 kwietnia 2019 roku.