Kwietniowy numer GZN
Gdańscy numizmatycy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Numizmatycznym przygotowali nowy numer swojego czasopisma – Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych. Przeczytamy w nim następujące artykuły:
Maciej Pańków Płacidła, czyli słów kilka o prehistorii pieniądza
Zbigniew Kutrzeba Minęła dwusetna rocznica urodzin Karola Juliusza Mintera
Andrzej Denis Medalierstwo czasu potopu szwedzkiego 1655-1660 roku - pokój w Oliwie
Dariusz Świsulski Nowe godło Politechniki Gdańskiej
Zbigniew Bartkowiak Pieniądz i banki na Pomorzu - III Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Dariusz Świsulski Z Oddziału Gdańskiego PTN
Źródło: Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego






Właśnie ukazała się IV emisja DOBRYCH DUKATÓW. Podobnie jak w dwóch poprzednich latach dukat ma nominał 5 Dobrych Dukatów. W tym roku, prosząc o wydanie części reszty w Dobrych Dukatach, pomagamy zebrać fundusze na szczepienia ratujące życie dzieciom w najuboższych rejonach świata. Za zebrane Dobre Dukaty zakupione zostaną szczepionki przeciwko gruźlicy, polio i tężcowi które mogą uratować życie najmłodszym.
Bitcoin – wirtualna waluta pierwotnie zaprojektowana w 2009 przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Ten anonimowy informatyk i matematyk wpadł na pomysł stworzenia pieniądza całkowicie niezależnego od jakiegokolwiek banku centralnego, rządu i polityki. Jego nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. „Bitmonety” mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin.
Numizmatycy zrzeszeni w radomskim oddziale Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego ponownie wystawiają swoje zbiory pod znaną już nazwą „Banknoty Solidarnościowe”. Cegiełki i humorystyczne pseudo-banknoty drukowane przez opozycję w czasie PRL zagoszczą w Lipsku. Dziś otwartą wystawę można oglądać do końca miesiąca w kawiarni „Ex Libris” (ul. Rynek 2, 27 – 300 Lipsko). Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Od dziś w kasach Narodowego Banku Polskiego można kupować monety z Cyprianem Norwidem. Do rąk kolekcjonerów trafi