Losowe monety

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Grading monet - skala oceny stanów monet przez firmę gradingową NGC

grading_5Grading monet to usługa coraz bardziej popularna w Polsce. Na aukcjach Allegro, E-bay i coraz częściej na aukcjach stacjonarnych w kraju, sprzedawane są monety ocenione przez firmy profesjonalnie zajmujące się tą dziedziną. Niepisaną regułą jest, że monety po gradingu, mogą osiągnąć wyższe, czasem podwójnie, ceny sprzedaży w stosunku do monet, które wystawione są na rynku bez jakiegokolwiek potwierdzenia oprócz opinii sprzedawcy. Sprzedaż monet (czy banknotów) po gradingu zdecydowanie może zwiększyć bezpieczeństwo transakcji na rynku numizmatycznym, i zdecydowanie ułatwić działania związane z wystawieniem numizmatu na rynek.

Duże światowe domy aukcyjne, tj. Heritage Auctions z Nowego Jorku czy Stack’s and Bowers z Kaliforni, od lat w większości sprzedają monety po gradingu dwóch liczących się w środowisku numizmatycznym firm. Jedną z nich jest Numismatic Guaranty Corporation (NGC), firma, która w tym roku świętuje 31 lat swojej działalności, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych (Floryda) oraz posiadająca europejskie biura w Monachium, Niemcy i Londynie, Wielka Brytania.  Zdradzimy małą tajemnicę dotyczącą statystyk firmy NGC. Otóż od początku swojej działajności w roku 1987 NGC oceniło ponad 41 min monet, co czyni ją największą na świecie firmą gradingową.

Druga firma o podobnej tradycji, to Professional Coin Grading Service (PCGS), także ze Stanów Zjednoczonych (Kalifornia), aktualnie posiadająca także europejską placówkę w Paryżu.

Obydwie firmy proponują grading na obiektywnie wysokim poziomie - oprócz potwierdzenia autentyczności monety, związanej z tym gwarancji pieniężnej, określenia stopnia zachowania na podstawie skali Sheldona, możemy liczyć na rzeczowe zasoby internetowe dotyczące wiedzy numizmatycznej i rynku numizmatycznego.

Po lewej pudełko NGC, po prawej pudełko PCGS - nam osobiście bardziej podoba się pudełko NGC ale to sprawa subiektywna.

 Jak wygląda proces gradingu?

Proces gradingu w obydwu firmach wygląda podobnie. Monety trafiają najpierw do działu przyjęć gdzie przechodzą wstępną weryfikację, przydzielany jest każdej z nich indywidualny, niepowtarzalny numer, który będzie widniał później na etykiecie holderu, a wpisując go w specjalną zakładkę weryfikacyjną na stronie firmy, będzie można potwierdzić jej grading i obejrzeć zdjęcie. Materiał, z którego wykonane są holdery, jest całkowicie neutralny, więc holder zabezpiecza monetę na lata. Etykieta firmy NGC zawiera mikrodruk widoczny przy podświetleniu promieniami UV, także znak wodny i warstwę holograficzną.

 

Każda moneta oceniana jest przez wielu specjalistów, aby każdy grading był jak najbardziej spójny, rzetelny i dokładny. Takie podejście do sprawy pokazuje, w jak fachowy i kompetentny sposób są oceniane nasze numizmaty. Musimy tu wspomnieć, że firma NGC specjalizuje się w ocenie nie tylko samych monet z różnych krajów świata od starożytności po czasy nowożytne, ale również ocenia fachowo żetony i medale. Dodatkowo aby zachować pełną bezstronność ekspertów, mają oni zakaz kupna i sprzedaży monet, nie wiedzą również, do kogo należy oceniany przez nich numizmat. To gwarantuje zachowanie pełnej bezstronności oraz zapewnia w pełni obiektywną ocenę monet. Ocena stanu zachowania wyrażona jest przez stopnie skali Sheldona. Poniżej na załączonych tabelach znajduje się skala stanów zachowania monet. Oznaczenia i nazwy europejskie (I, II stan itd), oraz opisy ze skali Sheldona (np. MS 60). Skala jest próbą pogodzenia i unifikacji obydwu skal:


Stany mennicze Opis stanu
Dobry I db -  MS 60  Brak oznak obiegu. Możliwa mała ilość skaz, rys, lustro może być niepełne.
I db MS 61 Średnia ilość skaz i rys, lustro może być niepełne.
I db + MS 62 Ilość skaz i rys poniżej średniej, lustro może być niepełne.
Bardzo dobry I bdb - MS 63 Umiarkowana ilość skaz i rys, lustro może być niepełne.
I bdb MS 64 Mała ilość skaz i rys lub rysy i skazy obecne w małych obszarach, lustro przeciętne lub powyżej przeciętnej.
I bdb + MS 65 Znikoma ilość skaz i rys tylko w niektórych miejscach, lustro powyżej przeciętnej.
 I bdb ++  MS 66 Poniżej znikomej ilości skaz i rys tylko w niektórych miejscach, dobre lustro.
Znakomity I zn - MS 67 Moneta jak z mennicy z niedoskonałościami, bardzo dobre lustro.
I zn MS 68 Moneta jak z mennicy z drobnymi niedoskonałościami, najwyżej drobna niedoskonałość lustra jest dopuszczalna.
I zn + MS 69 Moneta jak z mennicy z malutkimi niedoskonałościami, prawie idealne lustro mennicze konieczne.
Idealny I ++ MS 70 Pełne wybicie z pełnym lustrem.
Tabela 1: Próba połączenia skali Sheldona ze skalą europejską - stany mennicze

 

Stany okołomennicze    Opis stanu
Dobry II -  AU 50  Widoczne wszystkie szczegóły, obtarcia najwyższych punktów powierzchni, drobne starcia na najwyższych punktach całej powierzchni.
Bardzo dobry II AU 53 Widoczne wszystkie szczegóły z obtarciem ponad 1/2 albo więcej powierzchni, bardzo drobna płaskość na najwyższych punktach.
II + AU 55 Widoczne wszystkie szczegóły z obtarciem na mniej niż 1/2 powierzchni, głównie na najwyższych punktach.
Znakomity  II ++  AU 58 Widoczne wszystkie szczegóły z tylko drobnym obtarciem na najwyższych punktach.
Tabela 2: Próba połączenia skali Sheldona ze skalą europejską - stany okołomennicze

 

Stany obiegowe  Opis stanu
 Niedostateczny  VII PO 1 Możliwa do identyfikacja data i napisy.
Dostateczny VI FR 2 Mocno wytarcia spowodowane wieloletnim obiegiem, widoczne kilka szczegółów pozwalające na identyfikacje monety.
Dobry V - G 4 Rant wytarty, ale widoczny, dobrze zachowane napisy mimo obiegu, widoczne szczegóły, ale mocno wytarte, pola otaczające napisy prawie nie zniszczone.
V G 6 Rant i jego otoczenie oddaje szczegóły tam się zawierające, pola otaczające napisy nie zniszczone.
Bardzo dobry V +  VG 10  Moneta delikatnie wytarta, szczegóły dobrze widoczne.
Piękny IV F 12 Kilka najniższych obszarów z dobrze widocznymi szczegółami, napisy wyraźne.
 IV +  F 15 Więcej niż kilka najniższych obszarów z dobrze widocznymi szczegółami, napisy wyraźne.
Bardzo piękny III - VF 25 Wyraźne szczegóły, litery i cyfry w pełni widoczne i wyraźne. Nieznacznie bardziej wyraźne szczegóły i oznaczenia literowe.
III VF 35 Niemal kompletne szczegóły z płaskimi obszarami. Szczegóły są kompletne ale ze zniszczonymi wysokimi punktami płaskimi.
Znakomity III + EF 45 Szczegóły są kompletne z najbardziej wysokimi punktami nieznacznie płaskimi. Szczegóły są kompletne z kilkoma wysokimi punktami płaskimi.
Tabela 3: Próba połączenia skali Sheldona ze skalą europejską - stany obiegowe


Stan menniczy monety czyli stan pierwszy wyrażają stopnie MS / PF 70 – MS 60. Oczywiście, najbardziej pożądaną oceną, w pełni odzwierciedlającą idealny stan menniczy jest MS / PF 70. Dalsze w skali Sheldona liczby wskazują na pewne niedoskonałości jak drobne, mniej lub bardziej liczne drobne ryski czy zatarcie pewnych szczegółów projektu. W przypadku monet starszych ocena MS 70 praktycznie nie występuje.  Najbardziej liczącymi się notami, znacząco wpływającymi na późniejsze ‘sprzedażowe’ losy danego numizmatu, są noty mennicze i około mennicze, zwłaszcza jeśli mówimy o monetach bitych / wyprodukowanych w znacznych nakładach. Monety rzadkie, poszukiwane, w wyższych notach najczęściej biją rekordy sprzedażowe, w notach niższych także mogą osiągać zdumiewające rezultaty na rynku. Czasem jedno oczko wyżej w skali Sheldona potrafi podwoić wartość danej monety, przykładowo 20 dolarów z 1904 r., w nocie MS 65 oraz MS 66 (2 monety):

źródło: http://www.ngccoin.com/AuctionCentral/RealizedAuctions.aspx?CoinID=19045


Czy wszystkie monety mogą być certyfikowane?

Nie wszystkie monety zgłoszone do gradingu otrzymują konkretną notę i są opakowane w holder. Firmy NGC oraz PCGS nie certyfikuje monet fałszywych, uszkodzonych, nieprawidłowo czyszczonych, nadmiernie porysowanych, sztucznie zmienionych, nie pozwalających na identyfikację ze względu na ogromne wytarcie. Co to oznacza w praktyce? Takie monety, od ponad dwóch lat, firmy gradingowe umieszczają w holderach (oprócz monet nieoryginalnych, pokrytych PVC czy inną powłoką), a na etykiecie znajduje się informacja dotycząca typu uszkodzenia oraz wskazane detale stanu zachowania. Monety, które tak zostały ocenione, mogą być nadal monetami wartościowymi pod każdym względem. Także, w regulaminach obydwu firm gradignowych, istnieje zapis odnośnie gwarancji obejmującej monety po gradingu i nadanej im oceny. Ponadto firma NGC stosuje nowoczesną metodę gradingu dźwiękowego. Numizmaty są umieszczane w opakowania NGC EdgeView®, w których jest dobrze widoczny bok każdej monety. Jest to nowatorskie rozwiązanie stosowane obecnie przez Smithsonian Institution - Muzeum Narodowe USA w ponad 300 najrzadszych zbiorach.

 

Ile kosztuje grading monet?

1557_Riga_Taler_Newmann-227_4246673-001_300Aby ogradować monety można zrobić to na dwa sposoby. Samodzielnie, wykupując tzw. membership czyli abonament w firmie NGC bądź PCGS (abonamenty roczne) i następnie samemu wysłać monety, co może być utrudnione ze względu na kilka faktów:

  • firmy kurierskie czy Poczta Polska oficjalnie nie przyjmują numizmatów do przesyłki,
  • w przypadku monet kolekcjonerskich, których wartość przekracza 16 000 PLN należy ubiegać się o pozwolenie na wywóz tymczasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,
  • ponad to w grę wchodzą sprawy celne.

Inną opcją jest skorzystanie z usług autoryzowanego dealera w Polsce lub samodzielne dostarczenie monet o większej wartości bezpośrednio do najbliższego Monachium (NGC).

Jeśli zdecydowalibyśmy się zawieźć monetę osobiście do Monachium podajemy dane kontaktowe:

Numismatic Guaranty Corporation
Maximiliansplatz 12a
D-80333 Monachium, Niemcy
Tel.: +49 89 255 47 545
E-mail: [email protected]
WWW: NGCcoin.de

Dla osób chcących przesłać monety polecamy oficjany poradnik NGC: http://www.ngc-coin.pl/Submit-Coins/How-to-Submit

NGC regularnie organizuje spotkania w Monachium gdzie można porozmawiać i nawet zostawić monety do gradingu

Mamy również ważną informację dla osób planujących zgradingować swoje monety: każda moneta oceniona przez firmę NGC jest objęta GWARANCJĄ. Gwarancja ta obejmuje odszkodowania w przypadku, kiedy NGC błędnie oceni fałszywą monetę lub kiedy zawyży stan zachowania monety. Informacje o powyższej gwarancji znajdziemy na stronie: NGCcoin.com/Guarantee.

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information