Losowe monety

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Przechowywanie monet - 6 sposobów

kas2naforx_mini2

Jak przechowywać monety to pytanie które często zadają na forach dyskusyjnych początkujący numizmatycy. Jak przechowywać monety, żeby nie straciły swojego piękna, żeby wyglądały jak w dniu zakupu. Postanowiłem zebrać informacje z kilku for dyskusyjnych w jednym artykule i uaktualniać go na bieżąco o kolejne informacje które będę zdobywał.
Niedawno sam zastanawiałem się nad tym jak przechowywać moje monety które regularnie dokupuje, sam nie mam w tej chwili ulubionego sposobu przechowywania, przechowuje monety zarówno w kapslach jak i w albumach jak i w woreczkach strunowych. Chciałbym aby każdy dobrał sobie sam sposób przechowywania monet dostosowany do jego warunków finansowych i potrzeb. Poniżej chciałbym zaprezentować kilka wybranych sposobów przechowywania monet - skupiłem się głównie na ich wadach i zaletach:


Klasery

Rozróżniamy kilka typów klaserów:

 • klasery/albumy z folii PCV w postaci kieszonek jak ten prezentowany na zdjęciu poniżej, cena takiego klasera to około 30 zł

 • klasery tematyczne na monety 2 zł GN np. z województwami lub miastami, tutaj poniżej na zdjęciu katalog Fischera na monety 2 zł ,cena około 30 zł.


Klaser na monety z serii "Historyczne miasta w Polsce"

 

 • klasery rocznikowe, na poniższym zdjęciu katalog na monety 2 zł z roku 2005, cena około 20 zł


Klaser rocznikowy na monety NG z 2005 roku

 


Klaser na monety 2 zł 1995-2003

Wg mnie klasery są dobrze do przechowywania monet o niskiej wartości (bardziej popularnie lub w gorszych stanach) bo częstokroć inny sposób przechowywania monety np. plastikowy kapsel może podwoić cenę monety. Alternatywa dla klaserów są również woreczki strunowe.

Opinia niektórych jest taka, że klasery zupełnie nie nadają się do przechowywania monet 2 zł Golden Nordic ponieważ moneta ma nieustanny kontakt z powietrzem a stop używany w tych monetach jest bardzo podatny na wchodzenie w reakcję właśnie z powietrzem (śniedzenie tych monet). Klasery dość dobrze nadają się do przechowywania obiegówek - im to na pewno nie zaszkodzi.

Wady klaserów

 • moneta ma stały kontakt z powietrzem co powoduje jej niszczenie

Zalety klaserów

 • niski koszt przechowywania monet, klaser kosztuje 20-30 złotych, średnio wychodzi około 37 groszy/monetę
 • łatwość dostępu do monet
 • łatwość przeglądania monet
 • monety w klaserze ładnie się prezentują

Palety na monety, kasety


Palety są dość mało popularnym sposobem przechowywania monet. Palety są jednak bardzo rozpowszechnione wśród profesjonalnych numizmatyków pewnie dlatego, że monety się ślicznie prezentują na palecie. Jeśli chcemy przetrzymywać monety na paletach to również zalecane jest, żeby powkładać je w kapsle co dodatkowo znacznie podwyższa koszt przechowywania monet w ten sposób.


Paleta z otworkami dopasowanymi do kolekcjonerskich monet 20 zł


Pudełka można trzymać również na specjalnych paletach

Drogo, oj drogo..
Faktycznie ładnie wyglądają monety na paletach ale jest to bardzo drogie... Jeden z forumowiczów opisuje: "Mam palete na dwojki bez kapsli 6x9 czyli 54 miejsca na monetki, palete, w ktorej beda sie miescily dwojki w kapslach to bedzie jakies 45 monet na palecie... I teraz 45 kapslki + paleta za 50 zl to 100 zl na 45 monet zaledwie... Czyli ta paleta starczy mu ledwie na rok"

 


Kaseta na monety - na zdjęciu cała seria województw w kapslachMahoniowa szafa z paletami, waga 25 kg, cena 410 funtów brytyjskich + koszt dostawy


Piękna szafka robiona na specjalne zamówienie ...


... kolor bardzo dobrze dopasowany do koloru mebli
całość zrobiona z drewna, dna szuflad wykonane ze sklejki
przymocowanej na małych wkrętach, bez grama gwoździa ...


... i w dodatku idealnie wkomponowany w otoczenie ...


... tak pięknie monety się prezentują na paletach ...


... koszt takiej szafki jest z pewnością wysoki ale o taką kolekcję trzeba dbać.

Poniższe zdjęcia chyba już nie wymagają komentarza.


Wady:

 • bardzo drogi sposób przechowywania monet
 • trudno jest obejrzeć monetę z drugiej strony, trzeba ją wyjąć z palety
 • Problem z dopasowaniem rozmiaru palet do monet jeśli mamy monety zróżnicowanej wielkości

Zalety:

 • monety się pięknie prezentują i zbiór wygląda bardzo profesjonalnie

Kapsle

Kapsle to bardzo dobra i bezpieczna metoda, monetom nic się nie stanie przez długie lata.Kapsle można przechowywać w specjalnych pudełkach na kapsle


lub w dowolnym kartonowym pudełku, jeden obok drugiego


Jeśli moneta nie jest dokładnie dopasowana do wielkości
kapsla to możemy dokupić specjalne pierścienie
unieruchamiające monety w kapslach, aby nie
obijała się o kapsel jeśli jest mniejsza
od kapsla - producent Air-Tite

Tak wygląda moneta w kapslu Air-Tite. Pierścienie są dostępne w różnych kolorach - czarnym i białym oraz w innych: czerwonym, zielonym i niebieskim ale tylko w wybranych rozmiarach.

Kapse Air-Tite można zamówić na stronie producenta: http://www.air-tites.com/Air-Tite_Ring_Type_Coin_Holders_1.htm. Koszt wysyłki do Polski to 25$ - przy większej ilości zamówionych kapsli nie wychodzi wcale tak drogo - kolega policzył, że przy 110 kapsli wychodzi ok. 2.10 zł/szt. (wliczona przesyłka). Zawsze można zamówić w kilka osób i koszty wysyłki rozkładają się.

Wady:

 • trudno trzymać monety w kapslach na kupach - trzeba do tego kupić palety albo trzymać monety w pudełkach
 • problem z katalogowaniem monet, ciężko jest opisać kapsel (alternatywą jest zrobienie papierowej naklejki z opisem np. numeru katalogowego we własnym zbiorze, poniżej przykład)
 • dość drogie rozwiązanie około 1 zł za monetę oraz ew. koszt palet

Zalety:

 • bardzo bezpieczny sposób przechowywania - moneta nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem

Holdery

Holdery samoprzylepne. Holdery to kartonowe opakowania na monety, jest to taki kartonik, z otworem na monetę (otwór jest zafoliowany by nie uszkodzić monety). Holder po włożeniu monety składa się na pół - po dwóch stronach jest klej który zakleja monetę bez dostępu powietrza.


Istnieją również specjalne albumy na holdery:Holdery w albumie


Holdery można trzymać w różnych pudełkach i opisywać zawartość za pomocą żółtych karteczek - dzięki temu łatwo odnaleźć poszukiwaną monetę

Album jest dość dobrym rozwiązaniem - powoduje ze holdery się nie rozklejają i nie poniewierają po kątach. Moim zdaniem jest to najlepsza metoda trzymania monet GN, które są bardzo podatne na działanie powietrza.

Z holderami wiąże się jedna dość ciekawa sprawa. Podobno kiedyś WCN wypowiadał się negatywnie na temat przechowywania monet w holderach, informacja nigdy nie została publicznie ogłoszona przez WCN, jedynie od czasu do czasu ludzie piszą o tym na formach dyskusyjnych. Ja również dostałem kilka pytań o to więc postanowiłem się zainteresować tematem i zapytać WCN. Oto treść mojego maila:

Szanowni Państwo,

Piszę do Państwa aby wyjaśnić pewną pogłoskę która od dość dawna krąży po sieci. Jakiś czas temu napotkałem się na cafe Allegro na informacje o tym, że Państwo dość negatywnie wypowiadali się na temat sposobu przechowywania monet w holderach.

Cytuje: ?WCN podobno opublikowało, że moneta przechowywana w holderze przez 10 lat nadaje się do "kosza" wiec warto przemyśleć wybór: lepiej holdery i mieć po 10 latach monety nadające się do kosza czy bezpieczny sposoby na przechowywanie - kapsle.
Ciekawe skąd WCN wie, że holdery są niebezpieczne skoro rozwiązanie jest dość nowe. Zalecenia są takie aby wymieniać holdery co 5-6 lat, żeby moneta nie wchodziła w reakcję z folią przez dłuższy czas."

Wątki gdzie temat był poruszany:
http://www.allegro.pl/phorum/read.php?f=274&i=54614&t=54614
http://www.e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=35227
http://e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=10841&postdays=0&postorder=asc&start=30
http://e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=75566

Na różnych forach dyskusyjnych wielokrotnie przetaczana jest ta informacja, odwiedzający mój portal katalogmonet.pl kilkakrotnie zadawali mi to pytanie czy to prawda, dlatego chciałbym prosić o potwierdzenie lub obalenie tej pogłoski.

Czy ktoś od Państwa wypowiedział się kiedykolwiek w taki lub podobny sposób?
Z wyrazami szacunku,
Bartosz Błądek
www.katalogmonet.pl

Z otrzymanej od WCN odpowiedzi wnioskuję jednoznacznie, że WCN zgadza się z powyższym cytatem. Pan Robert Buczak uważa, że "generalnie plastik nie jest zdrowy i to nie tylko w numizmatyce". Po krótkiej wymianie e-maili zgodziłem się z opinią WCN - ich doświadczenie w branży jest tak duże, że coś w tym musi być, że folia z holderów może być niebezpieczna. Wszystkie monety przez nich sprzedawane w sklepie leżą sobie w pięknych paletach i nic im sie nie dzieje pomimo kontaktu z powietrzem. Ja jednak mam monety w holderach i się jakoś specjalnie nie martwię moimi kochanymi monetami z II RP - wg mnie zła opinia WCN o przechowywaniu monet w czymkolwiek jest mocno przesadzona. Wiadomo, że wygodniej ogląda się monetę bez opakowań ale czasem warto monetę zapakować w holder, żeby podczas nieumiejętnego oglądania nic jej sie nie stało. Monety zbieram do holderów bo tak mi jest najwygodniej. Podejrzewam, że wiele osób tak robi bo monety fajnie się ogląda z klasera z holderami.

 

Wady:
 • dość drogie rozwiązanie w przypadku tanich monet - orient ny koszt jednego holdera to około 40 groszy za monetę + ew. klaser na holdery

 • brak możliwości wyjmowania monet z holderów. Samoprzylepny holder po zaklejeniu jest nie do rozklejenia bez uszkodzenia go. Rozwiązaniem są holdery wielokrotnego użytku, zapinane na rodzaj zatrzasku - niestety rozwiązanie jest bardzo drogie.

 • monety mogą wchodzić w reakcje z folią i klejem i zalecana jest wymiana co 5-6 lat holderów (przepakowywania monet)

Zalety:

 • bardzo bezpieczny sposób przechowywania - moneta nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem (dotyczy holderów samoprzylepnych)

 • łatwy dostęp do obydwu stron monet

 • holdery pozwalają na ładną prezentacje monet o różniej wielkości

 • monetę na holderze można opisać (np. ceną za która się monetę kupiło, numer katalogowy itp. mamy masę miejsca)


Woreczki strunowe

Woreczki strunowe są przede wszystkim bardzo tanie, 100 sztuk można kupić za 2 zł zatem woreczki doskonale się nadają do przechowywania monet o mniejszej wartości - można w miarę bezpiecznie przechowywać monety małym kosztem.


Monety można pakować po kilka sztuk, żeby się nie rysowały.
Wielkość woreczka można dobierać stosownie do ilości monet.

Wady:

 • monety trzymane w woreczkach mogą wchodzić w reakcję chemiczną z folią, zależy od tego jakie świństwa siedzą w folii PCV - najgorsze to brom i chlor

Zalety:

 • bardzo tani sposób na przechowywanie monet - 1 zł za 100 sztuk

 


 

Pudełka NGC lub PCGS (trumienki)

Pudła lub slaby (potoczne nazwy) to pudełka gdzie zapakowane są monety (zamknięte hermetycznie). Firmy które pakują te monety (NGC i PCGS) określają stan monety, czy moneta była czyszczona, czy jest falsyfikatem czy nie.

W pudełka z certyfikatem NGC pakuje się najczęściej drogie monety, powyżej powiedzmy 300zl, lub z powierzeniami wrażliwymi na otoczenie lub kiedy chcemy się pochwalić super stanem monety lub chcemy dobrze sprzedać. Certyfikowanie monety jest dość drogie - certyfikacja w NGC lub PCGS u polskiego pośrednika kosztuje coś około 120 zł.

Do przechowywania pudełek NCG można również kupić specjalne pudełka na trumienki lub palety.Pudełka można trzymać również na specjalnych paletach


Woreczki bankowe

Jeśli kupimy całe woreczki 2 złotowych monet to najlepsza metoda ich przechowywania jest właśnie woreczek bankowy. Moim zdaniem najlepszym sposobem na zabezpieczenie monet przed wzajemnym rysowaniem się jest spięcie woreczka gumką recepturką - niektórzy jednak twierdzą, że gumka może zaszkodzić monetą bo może wejść z nimi w reakcję przez folię.


Kopiowanie oraz publikacja dozwolona tylko bo napisaniu źródła pochodzenia.

Źródło zdjęć i wiedzy na temat przechowywania monet:: forum e-numizmatyka.pl, aukcje allegro.pl oraz zbiory własne.

Szczególne podziękowania dla forumowiczów e-numizmatyki - basior oraz Abe777 za udostępnienie zdjęć swojej kolekcji.

Polecam wszystkim link: http://e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=13203&postdays=0&postorder=asc&start=0

Autor artykułu: Bartosz Błądek


Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information