Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Banknoty kolekcjonerskie 0 EURO

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Banknoty kolekcjonerskie 0 EURO 2 lat, 6 miesięcy temu #29990

    Banknoty kolekcjonerskie 0 euro ?

    Kiedy to usłyszałem, sam w pierwszej chwili wyśmiałem ten projekt, ale kiedy wziąłem we Francji ten banknot do ręki (za śmieszne 2 euro z automatu przy Pont d’Avignon) powiedziałem wow… zazwyczaj zbierałem różne pamiątki typu magnesik, jakieś szklanki z Turcji czy inne pierdółki, które niejednokrotnie były droższe od tego banknotu. I zaczęło się.

    Wtedy dołączyłem do największej obecnie w Polsce grupy i jednej z największych w Europie o tematyce ZERO EURO na portalu społecznościowym - facebook.com/groups/0eurobanknotypolska - do której serdecznie zapraszam.

    Nigdy nie kolekcjonowałem żadnych numizmatów, czy banknotów, jednak 0 euro to całkiem coś nowego. Pamiątka, która zrobiła się dla mnie wielką kolekcją.

    Co to jest 0 Euro?

    Jest to po prostu souvenir. Co ciekawe banknot 0 euro Warszawa w dniu emisji kosztował 20 zł (w 2019 r.) A dzisiaj?
    Ceny osiągają kilkunastokrotnie wyższe (wystarczy spojrzeć na portal Allegro).

    Kolekcjonerskie banknoty o nominale 0 Euro są wyprodukowane w 100 % z bawełnianego papieru, takiego samego jak prawdziwe banknoty Euro.
    Wszystkie zawierają bogate zabezpieczenia podobnie jak oryginalne banknoty czyli: hologram, mikrodruk, UV i inne elementy ochronne.
    Banknoty Euro Souvenir produkowane są w drukarni papierów wartościowych Oberthur Technologies Paryż, która produkuje oryginalne banknoty euro.
    Banknoty posiadają numerację tak jak ich odpowiedniki obiegowe. Każdy temat ukazuje się w ograniczonym nakładzie co sprzyja nabieraniu na wartości wśród kolekcjonerów.

    Pierwsza emisja na świecie

    W 2015 r. we Francji miała miejsce inauguracja projektu banknotu pamiątkowego 0 Euro, czyli tzw. Euro Souvenir, który został od tego czasu wdrożony już w wielu krajach.

    Pierwsza emisja w Polsce

    W 2019 r. ukazał się pierwszy polski banknot pamiątkowy 0 Euro, przedstawiający wizerunek Warszawy. Cały nakład banknotu
    (5000 sztuk) został wyprzedany w ciągu jednego dnia.

    Historia 0 Euro

    "Ojcem" banknotów pamiątkowych 0 Euro jest Richard Faille, który w roku 1996 rozpoczął współpracę z francuską mennicą MONNAIE DE PARIS. Wpadł na pomysł produkcji spersonalizowanych medali, które muzeum, obiekt turystyczny, czy park rozrywki, mógł oferować odwiedzającym jako pamiątkę.

    Dlaczego koncepcja 0 Euro jest wyjątkowa?

    Unikalną cechą koncepcji 0 Euro jest możliwość umieszczenia na banknotach pamiątkowych interesujących miejsc, obiektów, czy też rozpoznawalnych postaci - zarówno historycznych jak i współczesnych, które nie znalazły się dotychczas na banknotach będących w oficjalnym obiegu.

    Filozofia projektu

    Ideą projektu jest promowanie turystyki, umacnianie i podnoszenie świadomości mieszkańców danego regionu o najważniejszych zabytkach, muzeach, miejscach kultury, sztuki, innych atrakcjach turystycznych, wydarzeniach, czy wybitnych osobistościach.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.13 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information