Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet

    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25881

    Rewolucja_miniKiedy nasza kolekcja monet liczy kilkanaście czy kilkadziesiąt monet, nie ma wówczas większego problemu z ich przechowywaniem. Schody zaczynają się jednak wtedy, kiedy zbiory idą w setki sztuki. Zaczynają się problemy wynikające m.in. z faktu odpowiedniego przechowywania z jednoczesnym katalogowaniem kolekcji numizmatycznej. Wymyślono już dziesiątki najróżniejszych sposobów. Czy jest w ogóle sens prezentować kolejny? Owszem, bo ten „sposób” to prawdziwa rewolucja w przechowywaniu, która odmieni i ułatwi uporządkowanie każdej kolekcji.

    Już 1 lutego 2012 na łamach naszego portalu uruchomiona zostanie nowa funkcjonalność, której celem będzie ułatwienie przechowywania i katalogowania zbiorów numizmatycznych. Na razie będzie to pierwsza, wersja tzw. testowa, którą chcemy poddać waszej „krytyce”. Wszelkie merytoryczne i konstruktywne uwagi z Waszej strony, będziemy starali się wcielić w życie, tak aby efekt końcowy był jak najlepszy i służył tysiącom polskich kolekcjonerów monet. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Jacek W. Kamiński.

    Więcej...
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25882

    Komu bedzie sie chcialo sklejac te kopertki ?
    Kto trzyma monety zwlaszcza kolekcjonerskie w kopertach ?

    Moja uwaga:
    Przydalo by sie okienko literatura,mozna by wpisywac numer
    katalogowy.
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    Odp: Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25884

    Kolekcjonerskich trzymanie moim zdaniem jest dobrym pomysłem. Na kapslu nie da się zapisać praktycznie żadnych informacji. A tutaj na kopertce mamy nakład i inne informacje. Bardzo ważne jest to że możemy zapisać za ile kupiliśmy, gdzie i kiedy. Kapsel spokojnie się mieści w kopertce.

    A co do tego czy komuś się będzie chciało sklejać. Pewien tak. Dla mnie to była nie lada frajda oderwać się pod klikania i klawiatury. Nie wszystkie monety będę trzymał w kopertkach ale jak coś fajnego kupię to na pewno zapanuje. Jest to swego rodzaju uroczystość i ja celebruje.

    Za uwagę o literaturze dzięki. Na pewno coś z tym zrobimy.

    Wysłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk
    • Dodeq
    • Dodeq

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25885

    Pomysł bardzo ciekawy. Tak jak Bartek mówi, nie każdą monetkę będziemy "pakować" w kopertę. Jeśli masz ją w holderze- spokojnie wkładasz do opisanej kopertki :)

    Co do "uroczystości", od razu przyszedł mi na myśl specjalny grubszy papier do drukowania opisanych kopertek :) w celu zwiększenia ich wytrzymałości. Efekt końcowy na pewno będzie cieszył oko.

    PS: może słowo "bok" na kopertce - zamienić na znany nam "rant" :)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25886

    Ja bym z poprawnego "boku" nie rezygnował - to i tak się wypełnia, więc numizmatyk się połapie co to jest "gładki" :)

    Moim zdaniem przydatnym jest także miejsce na własne oznaczenie w kolekcji (wielu numizmatyków nadaje własne oznaczenia monetom lub używa oznaczań z ulubionego katalogu) oraz stan zachowania - to chyba jasne.

    Do tego układ [etykieta pola]/[wartość pola] nie jest optymalny - najbardziej z lewej strony w linii pionowej znajdują się etykiety pól ("Nazwa", "Nominał" etc.), co ułatwia ich czytanie, a nie czytanie właściwości monet. Podczas używania tych kopertek numizmatyk przyzwyczai się łatwo do układu danych na kopercie, więc ważniejsza jest czytelna ekspozycja wartości pól - "20 złotych", "NBP" czy "lustrzany + tampodruk". Teraz wzrok mimowolnie ląduje na "Materiał:" oraz "Stempel:", podczas gdy same wartości wskazują na rodzaj danych ("srebro (Ag .925)", "lustrzany + tampodruk"). Być może warto także pogrubić czcionkę danych.

    Na pewno jest to udane udogodnienie, wygodne rozwiązanie do używania wraz z ulubionym arkuszem kalkulacyjnym ...lub aplikacją online dla kolekcjonerów ;)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25887

    Miałem albumy z podobnym sposobem zamykania, niestety mniejsze monety czasami mi uciekał.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25888

    jak dla mnie kompletna głupota
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25890

    monetowo ma rację.

    Sprawę nazewnictwa "bok" czy "rant" przerabialiśmy już tutaj:
    www.katalogmonet.pl/Poradnik/Nazewnictwo-element%C3%B3w-monety
    Trzymajmy się ujednoliconego systemu poprawnego semantycznie, to może z czasem uda się zaszczepić go w rozbitym pod tym względem nazewnictwie w polskiej numizmatyce.
  • Odp: Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25895

    hagane napisał:
    jak dla mnie kompletna głupota


    rozwiń proszę fragment "kompletna głupota" - jest to bardzo lakoniczne stwierdzenie.

    Wg. mnie pomysł ten jest ciekawy i napewno wielu osobom pomoże zapanować nad swoimi zbiorami. Ja bardzo chętnie przetestuję te kopertki jak już będą dostępne - szczególnie zależy mi tu na spakowaniu obiegówek PRL i II RP.

    Informacje takie jak cena, data i miejsce zakupu, stan zachowania są bardzo ważne i teraz będą one dostępne wraz z monetą, bez konieczności przeszukiwania np. inwentarzy własnego zbioru.

    Ja ze swojej strony gratuluję pomysłu.
  • Odp: Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25896

    Jeżeli coś się przyjęło na dobre to czy warto rozbijać to by wprowadzić nazewnictwo według pewnego grona poprawne?

    Co to sposobu przechowywania to rewolucją bym tego nie nazwał. Ale może ktoś będzie z tego korzystał.
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25907

    Od wielu lat zbieram monety i zawsze brakowało mi czegoś, co pozwoliłby mi na trzymanie zbioru w całości bez rozbijania na monety w holderach, kapslach czy gradingowane. Wcześniej stosowałem czyste torebki, ale traciłem masę czasu na wypełnianie rubryk. Stąd wziął się pomysł na generowanie opisów ze strony. Jak to mawiają: "potrzeba matką wynalazków". Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu pomysł przypadnie do gustu, ale jeśli znajdzie się kilka osób, które dzięki temu pomysłowi skutecznie i z zadowoleniem skatalogują swoją kolekcję, to już było warto. Oczywiście pomysł jest świeży i z pewnością da się go jeszcze udoskonalić, dlatego też liczymy że Wasze uwagi się ku temu przyczynią.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25910

    co z monetami ktorych nie ma w katalogu IKM ?
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25913

    Baza monet jest systematycznie rozbudowywana. Niebawem pojawią się monety ostatnich królów Rzeczpospolitej. Posiadacze starszych monet również doczekają się ich w katalogu, jednak muszą uzbroić się w cierpliwość. Rzetelne wprowadzenie wszystkich danych to mozolna i czasochłonna praca.
    • Infamis
    • Infamis

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25916

    Jak ktoś ma dużo wolnego czasu to może będzie robił te kopertki. Przy mojej kolekcji to by zbyt wiele czasu zajmowało. Ja wolę w wersji elektronicznej opisywać dokładnie co gdzie mam. Kolega z monetowo.pl coś się chyba to nie chwalił ale u nich jest od kilku dni ciekawa funkcjonalność związana z katalogowaniem swoich zbiorów.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25919

    Uważam, że inicjatywa sama w sobie b.pożyteczna. Inna sprawa co z dalszym przechowywaniem kopert skoro inwestowało się w różne systemy. Napewno sporo zainteresowanych skorzysta. Sam też mam zamiar w niektórych przypadkach tak uczynić. Pozdrawiam.
  • Odp: Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25921

    trzeba zmierzyć i zobaczyć może wymiary pudełek do przechowywania slabów. Ale według mnie bardzo prosto i niewielkim nakładem czasu można wyciąć i skleić fajne pudełka z dobrej tekstury. Postaram się w wolnej chwili wrzucić rozrys takiego przykładowego opakowania.
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25938

    Torebki są dopasowane wielkością do slabów. Jak wcześniej pisałem, ideą, jaka przyświecała przy tworzeniu tego projektu, była możliwość przechowywania całej kolekcji w jednym miejscu bez potrzeby dzielenia na monety w holderach, monety w kapslach i monety w slabach (po gradingu). Dlatego do torebki możemy wkładać monety we wszystkich tych opakowaniach. Oczywiście jak ktoś sobie życzy, może drukować te torebki na sztywniejszych papierach, choć przyznam, że tego nie testowałem.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25943

    Dla mnie to trochę nie do końca dopracowane 1 moneta 1 kartka papieru, powinno być dopracowane bo papier marnujemy. Poza tym jak się ma tego kilkaset kilo przy kilku tysiącach monet to dochodzi waga papieru, gdzie to składować powinny być 2 formaty dla zwykłych monet i w gradingu.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25944

    PerfectAgio napisał:
    Dla mnie to trochę nie do końca dopracowane 1 moneta 1 kartka papieru, powinno być dopracowane bo papier marnujemy. Poza tym jak się ma tego kilkaset kilo przy kilku tysiącach monet to dochodzi waga papieru, gdzie to składować powinny być 2 formaty dla zwykłych monet i w gradingu.

    panie kolego a probowal pan to drukowac? mnie jakims dziwnum sposobem dwie kopertki na jedna kartke wchodza
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet 12 lat, 1 miesiąc temu #25945

    bardzo fajne te kopertki tylko czy nie mozna by bylo umiescic przy monetach dwoch ikonek czyli ta ktora teraz jest ( optymalna do kapsli i slabow )oraz do holderow czyli o 2cm na boku mniejszej, taka moja drobna sugestia.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.33 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information