Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Płock - historyczna stolica Mazowsza

    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Płock - historyczna stolica Mazowsza 10 lat, 4 miesięcy temu #28716

    pock - 1Płock (w preambule do Statutu Miasta Płocka użyto nazwy Stołeczne Książęce Miasto Płock) – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim. Jedno z najstarszych miast Mazowsza. W latach 1975–1998 miasto było stolicą województwa płockiego. Obecnie jest siedzibą ziemskiego powiatu płockiego. Historycznie Płock był stolicą Mazowsza oraz pełnił rolę stolicy Polski w latach 1079-1138, a następnie był stolicą książąt mazowieckich. Po śmierci ostatniego księcia płockiego, Janusza II był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. W mieście swoją siedzibę mają: rzymskokatolicka kuria diecezji płockiej (od 1075 r.) oraz władze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej.

    Więcej...
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Płock - historyczna stolica Mazowsza 10 lat, 4 miesięcy temu #28717

    Jedno małe sprostowanie... i uzupełnienie ;)
    Budowę rafinerii a właściwie wtedy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych rozpoczęto w 1960 r. (decyzja zapadła w 1959 r.). Pierwszy etap budowy zakończono w 1965 r., a ostateczne zakończenie budowy zakładu to 1975 r. Cały program inwestycyjny początkowo miał wynosić 30 mld zł. Ostatecznie koszt inwestycji zamknął się w kwocie 26,4 mld zł, z czego inwestycje towarzyszące i inwestycje miejskie wyniosły w sumie prawie 4 mld zł. Nawet na dzisiejsze czasy to zajebista kwota ;)
    Budowa MZRiP (Petrochemii Płockiej) dało kopa całemu regionowi, a miasto rozwinęło się i zyskało na znaczeniu. Dzisiaj to największa polska firma :)

    Szczególnie wszystkim polecam widok na Wzgórze Tumskie od strony Radziwia, zwłaszcza wieczorem, kiedy włączone zostaną iluminacje :)
    Będąc w pobliżu koniecznie proszę odwiedzić katedrę i stary rynek :)
    • Offline
    • Oklaski: 8

    Odp: Płock - historyczna stolica Mazowsza 10 lat, 4 miesięcy temu #28722

    Jako osoba która bywa codziennie w Płocku polecam i potwierdzam to co napisał lynx
    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Płock - historyczna stolica Mazowsza 10 lat, 4 miesięcy temu #28723

    Różne etapy budowy płockiej rafinerii przypadają na różne okresy. Większość źródeł, do których dotarłem, jako datę uruchomienia rafinerii podaje rok 1964.
    Znalazłem m.in. taki cytat: "Dnia 17 sierpnia 1964 roku około godziny 19-tej do zbiorników magazynowych wpłynęły pierwsze tony benzyny, oleju napędowego i oleju opałowego. Pierwsza Destylacja Rurowo-Wieżowa rozpoczęła normalną pracę. Zastosowanie najnowocześniejszych procesów rafineryjnych w Płocku zapewniło otrzymanie wysokiej jakości benzyn i innych produktów rodzimej produkcji. W tym samym roku uruchomiono pierwszą w Polsce instalacjędo katalitycznego reformowania benzyn motorowych - Reforming I oraz oddano do eksploatacji Oksydację Asfaltów i Fabrykę Bębnów".
    Przytoczony przeze mnie cytat pochodzi z publikacji: "PŁOCKA RAFINERIA I PETROCHEMIA W LATACH 1959-2000 ~ m o n o g r a f i a".
    Publikacja ta dostępna jest tutaj: www.orlen.pl/PL/CentrumPrasowe/Publikacj...ments/Monografia.pdf

    Pozdrawiam js
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Płock - historyczna stolica Mazowsza 10 lat, 4 miesięcy temu #28725

    Joziu osobiście znam to opracowanie pani Aliny Klocek i nie tylko. Pani Klocek nic nie wspomniała w swoim opracowaniu o budowniczych zakładów i nie znajdziesz w nim pewnych informacji np. tego, że budową kierował Dyrektor Zjednoczenia Rafinerii Nafty w Krakowie Tadeusz Kapcia.
    Masz rację, że w sierpniu 1964 podjęto pierwsze próby rozruchowe, niemniej zobacz co pisze na stronie 11 (mniej więcej w połowie strony):
    "W dniu 21 kwietnia 1964 roku ropa zaczęła wypełniać zbiorniki zakładów. W III kwartale tego samego roku oddano do użytku także zbiorniki magazynowe, stację utylizacji gazów, a w IV kwartale w oparciu o licencję włoską zakończono budowę Reformingu II i otrzymano pierwsze tony paliw."
    Oficjalnie produkcja paliw na potrzeby kraju rozpoczęła się jednak w 1965 r., a ostatecznie budowę (to co zakładano w planie inwestycyjnym z 1959 r.) zakończono w 1975 roku. Później oczywiście jeszcze rozbudowano zakład o kolejne instalacje jak np. Olefiny II.
    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Odp: Płock - historyczna stolica Mazowsza 10 lat, 4 miesięcy temu #28726

    Czyli dzieje rafinerii to również skomplikowany wycinek historii. Czasem niechcący stwarzamy pretekst by się w niej odrobinę zagłębić. ...i może tym naszym tropem zabierze się ktoś jeszcze?, ot choćby z czystej ciekawości.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Płock - historyczna stolica Mazowsza 10 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #28727

    Wiesz co Joziu, przyznaję rację Tobie, bo faktycznie rozruch i pierwszy przerób ropy nastąpił w 1964 r. Oficjalne zakończenie pierwszego etapu inwestycji jako takiej to jedno, a rozpoczęcie produkcji, nawet gdy brakowało pewnych elementów, to drugie. Sprawdziłem jeszcze raz, bo dawno nie zaglądałem do tego źródła, więc faktycznie już w 1964 r. przerobiono ponad 460 000 ton ropy (tablica nr 1), z tym, że to była stosunkowo mała ilość, ponieważ w 1965 r. przerobiono jej ponad 2 mln ton i w późniejszych latach tylko rosła ta ilość. Zakończenie budowy I etapu przyjmuje się jednak na 1965 r.,a całej inwestycji na 1975 r. Te informacje podane przeze mnie miały być tylko uzupełnieniem, a nie próbowaniem dyskredytowania czegokolwiek.
    Nawiasem mówiąc, to chyba udało nam się znaleźć pewną niespójność w informacjach podawanych przez panią Klocek ;)
    O panu Tadeuszu Kapcia dlatego wspomniałem, że nawet wielu mieszkańców tego grodu o nim nie wie albo zapomniała. Ja się o tym dowiedziałem dopiero niedawno, w rozmowie z jednym z ludzi, którzy mu w tym dziele towarzyszyli :)

    Niemniej, zachęcam do odwiedzenia Płocka, bo jest co oglądać, również to co jest w Muzeum Mazowieckim, które posiada całkiem przyzwoitą kolekcję z okresu secesji.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.29 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information