Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Monety próbne

    • Offline
    • Oklaski: 1

    Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11188

    Witam.
    Szukam informacji dotyczących nabycia monet próbnych.
    Czy ktoś wie kto je sprzedaje?
    W oddziale NBP w Łodzi powiedziano mi że takie monety obecnie sprzedaje Mennica
    • Offline
    • Oklaski: 2

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11189

    Ja wiem,że allegro sprzedaje :)

    Czasem nawet tanio można jaką próbną ściągnąć.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11190

    no tak, ale allegro to "druga ręka" :)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11191

    W zasadzie tak :/

    Ale z pierwszej ręki to jedynie znajomi mennicy, sklepy i VIPy dostają :D
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11192

    czyli najlepiej zostać VIPem :)...
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11195

    Byłoby dobrze, tyle że w ten sposób licząc tylko po nakładach ostatnich edycji w Polsce byłoby ze 100 tyś. takich VIP-ów, albo i lepiej, a monet próbnych .... no właśnie.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11207

    riko_2 napisał:
    Ja wiem,że allegro sprzedaje :)

    Czasem nawet tanio można jaką próbną ściągnąć.



    sprawdzałem nawet dziś, ale na Allegro nie ma żadnych monet próbnych po denominacji (nie licząc popularnych obiegówek - 10 gr i 5 zł) pozostałe monety próbne to prywatne propozycje monet euro.
    czy wogóle monety próbne po denominacji były wybijane?
    • bobolo
    • bobolo

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11219

    próbne po denominacji były zwykłe obiegówki oraz dwuzłotówki z roku 1995
    • Eothain
    • Eothain

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11220

    Zapraszamy tu: www.katalogmonet.pl/Katalog/Po-denominacji-od-1995/Probne/
    Słyszałem, że wybijane są próby monet kolekcjonerskich, jakie mają wejść na rynek w najbliższym czasie. np. na Coin Expo w zeszłym roku można było zobaczyć próbne monety związane z odzyskaniem niepodległości, o ile dobrze pamiętam.
    Zobacz też tu: www.m4n.pl/monety/013/9054m013.xml
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11226

    Monety próbne są i będą bite, tyle że generalnie są próby kolekcjonerskie i technologiczne. O ile w PRL te pierwsze były w miarę dostępne o tyle obecnie tak naprawdę niewiele wiadomo na temat tych prób. Strzegą informacji jakby od tego zależała przyszłość NBP i Mennicy ;)
  • O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11229

    Próby technologiczne były i będą zawsze bite - to podstawa dalszych prac menniczych. A dlaczego próby są tak chronione??? Ja sądze, że jest kilka powodów:

    - nie są to monety z przeznaczeniem kolekcjonerkim, t jedna z faz produkcji monet w celu dobrania odpowiedniego nacisku stempla etc.

    - próby technologiczne i informacje o ich wybiciu są doskonałym ogniwem dla fałszerzy, aby Ci mogli Bić sami monety.

    - po trzecie o ile ciekawiej jest jesli nad numizmatyką jest nutka tajemniczości.......
    • krzysztof.jarzabek
    • krzysztof.jarzabek

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11240

    Czytałem kiedyś wywiad z projektantem monety 400 lat osadnictwa. Wspomniał on o pierwszym projekcie tej monety - innym od tego, który trafił do emisji. Podobno był śliczny, ale z uwagi na skomplikowaną technologię wytwarzania i napięty plan emisyjny zdecydowano się o zmianie projektu. Ostatecznie do kolekcjonerów trafiła srebrna moneta w ręcznie naklejanym szkiełkiem w środku. Chciałbym kiedyś zobaczyć to pierwsze cudeńko :)
    Poza tym, osoby, które poszły na ostatnie Monetarium, wspominają o wystawionych w gablotce monetach z najbliższych emisji (Strzemiński, Niemen) z napisem próba (link).
  • O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11262

    To co trafiło do emisji - 400 lecie osadnictwa też nie było prostym projektem, weź sobie wklej 100.000 środków szklanych ręcznie.

    Tak te co był w gablocie to zatwierdozne wizerunki, które wejdą do emisji, ale zanim zacznie się wybijanie całego nakałdu trzeba najpierw zrobić kilak próbnych bić, aby sprawdzić stemple, jak i same wizerunki. Po to są włąśnie bicia próbne, z któych potem pozostają te właśnie monety, z napisem próba.
    • krzysztof.jarzabek
    • krzysztof.jarzabek

    O:Monety próbne 14 lat, 11 miesięcy temu #11267

    Nie napisałem, że proste, tylko prostsze. Nawet nie za bardzo wiem, jaką techniką były robione te pierwsze Osadnictwa, bo opis był dosyć lakoniczny. Z drugą wersją też projektant miał problem, ponieważ nie mógł znaleźć artysty, który byłby w stanie coś takiego w miarę sprawnie i szybko (i na odpowiednim poziomie) wykonać.
    A tak poza tym, to ja bardzo lubię ręczną robotę, nawet tak niewielką - każda moneta jest dzięki temu trochę inna i ma swoją własną historię :)
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.23 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information