Losowe monety

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Przeglądasz:

TEMAT: Inwestowanie w Au

  • Offline
  • Oklaski: 151
  Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20955

  Cieplo ;)
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20963

  Na rynkach nie ma dużych zmian - wahania kursów w przedziale 1%. Chyba wszyscy są pochłonięci zbliżającymi się świętami;)
  Złoto okopało się na poziomie ok. 1380 $/oz, podobnie jak srebro na poziomie ok. 29 $/oz;) Niemniej oba metale nadal są w trendzie wzrostowym i nie zanosi się, by doszło do jakichś raptownych zmian. Liczyłem podobnie jak analitycy, że w tym roku kursy będą ciut wyższe, ale mamy jeszcze kilka dni:)
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20969

  Dzisiaj pomimo wzrostów na światowych giełdach akcji, złoto i srebro nie zmieniły znacząco swoich kursów.
  - kurs Au poruszał się w granicach od 1381 do 1392 $/oz
  - kurs Ag wynosi obecnie ok. 29,2 $/oz

  Koniec roku, a wcześniej rajd św. Mikołaja, trochę rozruszał notowaniami akcji i byki osiągnęły przewagę nad niedźwiedziami. Wszyscy chcą jakoś pozytywnie zakończyć ten rok, więc nic dziwnego, że rynki akcji obrały kurs na północ.
  Popyt na kruszce nie spada, a święta również są okazją do zakupów prezentów właśnie z tych metali;)
  Sytuacja na świecie wiadomo jaka jest i z początkiem nowego roku może być kolejne potwierdzenie, że pieniądze będą nadal inwestowane w kruszce.
  • Offline
  • Oklaski: 4

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20970

  Warto dodać, że dolar podskoczył o 2 grosze i dziś jego kurs to 3,02. Mimo gorączki przedświątecznej absolutnie nie widać wakacyjnego nastroju na rynku aukcji, gdzie kupujących nie brakuje.
 • Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20975

  Możesz wyjaśnić jaki ma związek wzrost wartości dolara o 2 grosze do wartości srebra i złota? Dolar przecież codziennie zmienia swój kurs i niekiedy więcej niż o 2 grosze.
  • Offline
  • Oklaski: 4

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20976

  Sama zmiana o 2 grosze niewiele wnosi. Warto jednak wiedzieć, że wartość dolara od nieco ponad dwóch tygodni oscyluje wokół 3 złotych. Na przełomie listopada i grudnia dolar wyskoczył do 3,13 zł, wychodząc z poziomu 2,85 zł. Przy transakcjach kupna czy sprzedaży złota, czyli często za znaczne kwoty, kurs dolara jest istotną informacją. Oczywiście nie twierdzę, że przywołane dwa grosze to diametralna zmiana czy zaskakująca wiadomość zmieniająca sytuację na rynku.
 • Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20977

  Dolar we wrześniu również krążył wokół 3 złotych, a cena srebra i tak ciągle wzrastała. Wartość złota mierzy się w dolarach, ale kurs surowców przecież nie jest powiązany z kursem dolara. Nie warto więc podawać suchych informacji bez żadnego wyjaśnienia, bo może to tylko mieszać.
  • Offline
  • Oklaski: 4

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20978

  Ależ oczywiście że kurs dolara ma przełożenie. Wartość uncji na światowych rynkach podajemy w dolarach. Jeżeli my posiadamy złotówki, to od kursu dolara też zależy ile danego kruszcu będziemy w stanie kupić.
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20979

  O ile można dołożyć swoje 3 grosze;)
  Jeżeli chodzi o nasz grajdołek, to również NBP ustala wartość złota w przeliczeniu do kursu dolara. Dlatego poszczególne 1-dniowe wahnięcia może nie od razu mają przełożenie na wartość metalu, a zwłaszcza, gdy w grę wchodzą gramy a nie kilogramy.
  Zarządzający funduszami, które inwestują w złoto, bacznie przyglądają się jak zachowują waluty. Waluty najszybciej reagują na jakiekolwiek informacje płynące z gospodarki czy też na poczynania polityczne. Ponadto ważne są relacje pomiędzy poszczególnymi walutami, bo to również jest informacja wykorzystywana do przeprowadzania odpowiednich transakcji w danych walutach (można dodatkowo albo zyskać albo stracić przeprowadzając transakcję w danej walucie). Oczywiście przeciętny człowiek właściwie niewiele może zyskać lub stracić przy tak małych zmianach. Jednak, gdy wchodzą w rachubę miliony, to się zmienia. Jest to tzw. efekt skali.

  PS.
  W ciągu tylko jednego dnia (ostatni piątek) fundusz inwestujący w złoto SPDR Gold Trust zwiększył swój stan posiadania aż o 15,2 ton tego kruszcu. Przy tej ilości nawet 1 cent ma znaczenie;)
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20982

  Witam,
  Okres świąteczny, więc może mniej interesujemy się inwestycjami. Mimo wszystko pojawiają się informacje, które mają wpływ na przyszłość naszych posunięć inwestycyjnych. Oto ciekawa notka z USA na temat pomocy socjalnej udzielanej obywatelom tego kraju:
  finanse.wp.pl/kat,102634,title,W-Ameryce...70190,wiadomosc.html

  Ta informacja coś nam przypomina? Owszem, my w naszej historii i to wcale nie tak odległej, również mieliśmy podobne rozwiązanie: kartki żywnościowe, na buty, alkohol, słodycze itp. Ameryka, kraj uznawany za potęgę gospodarczą musi ratować swoich obywateli pomocą socjalną. Skala tego zjawiska może jednak niepokoić. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego tak źle? 43 mln to masa ludzi, to więcej niż cała ludność Polski...
 • Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20986

  Jeszcze ludzie przez ciebie ziemniok uwierzą, że złoto jest sztywno powiązane z dolarem i jak kurs dolara rośnie to złota też i na odwrót. Ja pisałem o powiązaniu, a ty zaprzeczyłeś i wyjaśniłeś w jakiej walucie określa się wartość złota...

  Lynx, nie jestem dobrze zaznajomiony w tym temacie i na bieżąco, ale NBP ustala kurs złota chyba tylko do transakcji dotyczących złotych monet, złomu (określanie cen emisyjnych monet, skup). Te większe transakcje, czyli powiększanie rezerw złota przeprowadzane są chyba już w dolarach? Po prostu podają to dla ułatwienia.
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 10 miesięcy temu #20987

  Tajniak, z tego co wiem, to masz rację. NBP podaje na swoich stronach kursy sprzedaży i skupu złota, tak jak powiedziałeś w złotówkach, ponieważ żyjemy w kraju, w którym w detalu rozlicza się takie transakcje w złotówkach.
  Co do transakcji międzybankowych czy temu podobnych, nie muszą obowiązywać rozliczenia w dolarach, bo mogą to być franki, euro czy nawet jeny. Jednak punktem wyjścia będzie najczęściej kurs złota wyrażony w dolarach, a sama transakcja może zostać przeprowadzona w innej walucie - oczywiście przy zastosowaniu przelicznika walutowego. Często takie rozwiązanie praktykowane jest między firmami, gdzie cenę towaru podaje się np. w euro, chcąc zabezpieczyć się przed nieprzewidzianą różnicą kursową danej waluty, a towar lub jego składniki pochodzą z importu.
  Przypuszczam, że również ma znaczenie gdzie lub może bardziej od kogo się kupuje kruszec.
  • Offline
  • Oklaski: 119
  Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
  TPZN nr 46
  forum.tpzn.pl/index.php

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 9 miesięcy temu #21013

  Kubeł zimnej wody:
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 9 miesięcy temu #21014

  I cóż tu można jeszcze dodać...
  Ekonomia, ta w starym stylu nie kłamie. Przemieszczanie czegoś z jednej kieszeni do drugiej przecież nie zmienia naszego stanu posiadania;) Najgorzej, bo w jednej z tych kieszeni mamy sporej wielkości dziurę i nawet nie zauważamy, że ciągle coś gubimy po drodze. Przyszłość niezbyt wesoło wygląda... a wirtualna rzeczywistość jest niestety faktem.
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 9 miesięcy temu #21016

  W podobnym nastroju co przedstawił Borsuk kolejny komentarz:

  finanse.wp.pl/kat,104762,title,Rzeczposp...79606,wiadomosc.html
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 9 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #21017

  Trochę odbiegliśmy od zasadniczego wątku, więc może coś o złocie.
  Tym razem o nowym pomyśle sprzedaży. Inspiracją pomysłu były automaty samoobsługowe do sprzedaży chociażby batonów czy napojów w puszkach:

  www.bankier.pl/wiadomosc/Sztabka-zlota-z...atonika-2263345.html

  Ciekawe w tym wszystkim, że cena nie jest stała i podlega aktualizacji na podstawie notowań on-line.
  Oczywiście, jak zauważono w artykule, to czysto marketingowe przedsięwzięcie obliczone na bogatych klientów;)
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 9 miesięcy temu #21026

  W ostatnią sobotę Ludowy Bank Chin dokonał drugiej w tym roku podwyżki stóp procentowych o 25 pb. Ta informacja w połączeniu z inflacją CPI na poziomie 5,1% spowodowały niepokój na giełdach, a tym samym o dalsze kontynuowanie rajdu Św. Mikołaja. Zaostrzenie polityki monetarnej Chin zwiększyły obawy o dalszy rozwój boomu gospodarczego, którego podstawę stanowiły tanie kredyty. Jak oceniają specjaliści, najprawdopodobniej już wkrótce dojdzie do dalszego zaostrzania i kolejnych podwyżek stóp.

  Po dość niskim otwarciu i początkowym wzroście, kurs złota uspokoił się na poziomie ok. 1382-1383 $/oz. Srebro dzisiaj praktycznie również nie zmieniło swojej ceny.
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 9 miesięcy temu #21037

  Witam,
  Dzisiejszy dzień jest dobrym dniem dla posiadaczy "żółtego" metalu:)
  Spadek wartości dolara, jakby automatycznie przełożył się na notowania metali.
  Na chwilę obecną kurs złota wzrósł o ponad 22$ i ponownie przekroczył barierę 1400 $/oz.
  Srebro nie chciało;) być gorsze i rośnie o 1$ (czyli o 3,4%), tym samym również przekroczyło poziom 30$/oz.
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 9 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #21061

  Witam wszystkich w ten pierwszy dzień Nowego 2011 Roku:)
  Skoro wspominaliśmy na tym wątku o inwestowaniu w złoto, a i po trochu w srebro, warto choć krótko podsumować rok poprzedni.

  Rok 2010 jakby nie patrzyć był trudny, ale zarazem ciekawy. Obfitował w wiele intrygujących, tragicznych i znamiennych wydarzeń, które chcąc nie chcąc również miały wpływ na sytuację na szerokich rynkach i na nasze inwestycje.
  Najważniejszy problem, który miał wpływ na nasze postrzeganie rynków, oczywiście był związany z globalnym kryzysem gospodarczym. Problemy USA przeniosły się na teren europejski, a i Azja nie pozostaje poza jego wpływem. Wydawało się, że w połowie roku najgorsze mamy już poza sobą, ale kolejne fakty temu trochę przeczą. Rynki akcji od dłuższego czasu rosną i to właściwie na całym świecie, a ci którzy kupili akcje w marcu, mają z czego się cieszyć. Wprawdzie wiele firm odnotowuje dużo lepsze wyniki niż rok wcześniej, ale sytuacja nie jest stabilna, a w dodatku doszedł kolejny problem - olbrzymie zadłużanie poszczególnych państw. Dodruk pustego pieniądza i to nie tylko przez USA, grozi w każdej chwili wybuchem niepohamowanej inflacji, a bezrobocie rośnie pomimo wielu prób jego ograniczania. Nawet pogada jakby też się zbuntowała i nam nie służyła, a przynajmniej nie pomagała. Susze, a następnie powodzie i ostra zima spowodowały perturbacje na rynkach handlujących żywnością, co również nie ominęło firm komunikacyjnych. Polska, jako kraj, w sumie nie najgorzej wypada w porównaniach, ale... ale brak radykalnych i w sumie niezbędnych reform, może źle się dla nas skończyć. Nie chcę przypominać wydarzeń dotyczących naszego kraju, bo każdy je pamięta, a mój wpis byłby zbyt nudny, by go czytać;)

  Wrócę w takim razie do naszego tytułu. Czy warto było inwestować w Au i Ag? Z całą pewnością możemy powiedzieć, że TAK! Zarówno jeden, jak i drugi metal osiągnęły rekordowe notowania, a wzrosty zanotowane w ciągu roku dały nieźle zarobić potencjalnym inwestorom. Oto kilka liczb, które nam to przybliżą:
  - złoto od kursu ok. 1100 $/oz rozpoczęło swój marsz do rekordowego poziomu 1431,6 $/oz, który zanotowano 07.12.2010 r, a zakończyło rok na poziomie ok. 1420 $/oz (czyli utrzymało wzrost o ponad 29%);
  - srebro rozpoczęło rok od ceny 16,82 $/oz, a skończyło na 30,84 $/oz (w sumie wzrost o 83%). Przy czym min cena wyniosła 14,98 $/oz, a max 30,87 $/oz zanotowano 31.12.2010 r - co jest rekordowym osiągnięciem tego metalu od 30 lat.

  Zakończony właśnie rok, równocześnie kończył pierwszą dekadę XXI wieku i jak się okazało, obydwa metale szlachetne świetnie się sprawdziły jako inwestycje długoterminowe. I tak:
  - złoto w tym czasie wzrosło o 415%;
  - srebro zanotowało jeszcze wyższy wzrost, bo wynoszący aż 550%.

  Jakie perspektywy na rok, który właśnie dzisiaj zaczęliśmy?
  Większość inwestorów nadal ma świadomość problemów jakie nie zostały rozwiązane na całym niemal świecie i z tego też powodu, będzie poszukiwać i lokować swoje pieniądze w aktywa zabezpieczające ich przed ewentualnymi stratami w przypadku pogorszenia sytuacji. Z pewnością na dzień dzisiejszy, takimi aktywami są zarówno złoto jak i srebro. Większość analityków przewiduje dalsze wzrosty obydwu kruszców, choć różnią się oni w ocenie wysokości kursów.

  Ze swojej strony, chcę wszystkim, którzy czytali moje komentarze, podziękować za cierpliwość i zainteresowanie tym wątkiem. Mamy nowy rok, więc może też i pora na coś innego...
  Wszystkim, którzy inwestują, życzę powodzenia w swoich przedsięwzięciach i co najmniej takiego rezultatu, jaki obydwa omawiane kruszce, zanotowały w roku ubiegłym.
  Pozdrawiam
  Lynx
  Za tę wiadomość podziękował(a): bartek, Valkiria
  • Offline
  • Oklaski: 46
  --
  Numizmatyczne pozdrowienia
  Bartosz Błądek
  Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

  Odp: Inwestowanie w Au 10 lat, 9 miesięcy temu #21063

  Brawo za świetny tekst. Mam pytanie, czy mogę go zamieścić jako wpis/artykuł w dziale "krótko o"?
Przeglądasz:
Moderatorzy: bartek, Eothain
Wygenerowano w 0.33 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information