Losowe monety

Polecamy

skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Najdroższe monety świata

.

100_dukatow_miniOd kilku lat kolekcjonerstwo starych monet stało się nie tylko pasją, ale również bezpieczna inwestycją na lata. Napływ do tego środowiska osób z zasobnym portfelem spowodował, że większość historycznych monet w ciągu ostatnich lat wzrosła wielokrotnie.

Kto jeszcze 10 lat temu kupował próbne monety międzywojenne, dziś może je sprzedać z wielokrotnym zyskiem. Za monety w okołomennicze stanie trzeba zapłacić naprawdę dużo. Ale "dużo" jest pojęciem względnym. Na wielu kolekcjonerach cena za 100 - 200 letnią monety rzędu kilku tysięcy złotych nie robi dużego wrażenia. To rynek wyznacza takie ceny, które powoli staja się normą.

Czy w dzisiejszej numizmatyce coś może jeszcze zadziwić? Może i to bardzo. Są na świecie monety, których wartość liczy się w setkach tysięcy a nawet milionach złotych. Poznajmy zatem najdroższe monety świata, na które 99% czytelników tego artykułu nie będzie stać.


 Najdrożej jest w USA

Najwyższe ceny za monety padały nie gdzie indziej jak na amerykańskich aukcjach numizmatycznych. To tam w 1996 roku po raz pierwszy przekroczono magiczną barierę miliona dolarów za monetę. Zapłacono wówczas 1 485 000 dolarów amerykańskich (milion czterysta osiemdziesiąt pięć tysięcy dolarów) za miedzioniklową monetę pięciocentową z 1913 roku. Znane jest 5 egzemplarzy a liczba kolekcjonerów, którzy pragnęli ją mieć była znacznie większa.

Trzy lata później padł w 1999 roku kolejny rekord. Za inną amerykańską monetę zapłacono 4 140 000 dolarów. Była to srebrna moneta dolarowa z 1804 roku. Analiza archiwów wykazała, że rarytas ten wybito nie w 1804 lecz w latach 1834-1835 z przeznaczeniem do tzw. Presentation Proof sets. Znanych jest dziś tylko osiem takich monet z datą 1804. W XIX wieku ze względu na wysoki koszt tworzenia stempli, wykorzystywano jest przez wiele lat, często nie zmieniając daty, aż do naturalnego ich zużycia  dopiero wtedy tworzono nowe.

Obecnie znanych jest ponad 30 monet amerykańskich, które przekroczyły magiczną barierę miliona dolarów. Na 3 i 4 miejscu pod względem ceny są dublon Brashera i 20-dolarówka 1907HR z ceną ponad 3 mln dolarów. Na piątym ponownie dublon Brashera za prawie 2,5 miliona dolarów.

Najdroższa moneta świata

Najdroższą monetą jaką kiedykolwiek sprzedano na aukcji numizmatycznej jest złota 20 dolarówka z 1933 roku tzw. "Podwójny orzeł". Mimo "młodego wieku" ma bardzo ciekawą historię i to dzięki właśnie tej całej otoczce, która się wokół niej stworzyła, stała się najdroższa monetą świata. 30 lipca 2002 roku sprzedano ją za bagatela 7 590 000 dolarów (siedem milionów pięćset dziewięćdziesiąt tysięcy dolarów). Do dziś żadna inna moneta swą ceną nie zbliżyła się nawet do niej. A oto historia "Mona Lisy wśród monet", lub "Numizmatycznego Świętego Gralla", jak zwykło się określać tę monetę.

W 1933 roku mennica amerykańska wybiła 445 tys. sztuk monet 20 dolarowych tzw. "podwójnych orłów". Jednak w tym samym roku ówczesny prezydent USA - Franklin Delano Roosevelt, by przezwyciężyć wielki kryzys wstrząsający światową gospodarką w latach 20 i 30 ubiegłego wieku, zdecydował się odejść od powiązania wartości dolara z ceną złota. Nakazał zniszczyć wszystkie 20 dolarówki wybite w 1933 roku. Zgodnie z nakazem monety te przetopiono, lecz przy ważeniu uzyskanego złota okazało się, że brakuje 10 monet z całej puli 445 tys. sztuk. Ukradł je główny księgowy mennicy amerykańskiej. Secret Service szybko odnalazła 9 dwudziestodolarówek. Dziesiąty podwójny orzeł odnalazł się dopiero w 1944 r. gdy dyplomaci z ambasady Egiptu w Waszyngtonie poprosili Departament Stanu o zgodę na wywóz monety do Kairu. Wskutek niedopatrzenia urzędnika - zgodę wydano i podwójny orzeł znalazł się w zbiorze króla Faruka - znanego kolekcjonera monet (który notabene w swojej kolekcji miał wiele cennych polskich monet).

Amerykańskie służby próbowały odzyskać monetę, gdy po obaleniu w 1952 r . monarchii w Egipcie kolekcję Faruka wystawiono na aukcję. Jednak nie udało się go przechwycić i podwójny orzeł zniknął w tajemniczych okolicznościach na kolejne kilka lat. Latem 1966 r. brytyjski handlarz monet Steven Fenton przyniósł złotą dwudziestodolarówkę na spotkanie z kolekcjonerami monet w jednym z nowojorskich hoteli. Ów kolekcjonerem był jednak podstawiony agent Secret Service. Fentona aresztowano za paserstwo. Moneta znalazła się w skarbcu World Trade Center w Nowym Jorku. Na trzy tygodnie przed zamachem 11 września wywieziono podwójnego orła do skarbca federalnego w Fort Knox (ta informacja nie jest w 100% potwierdzona). Secret Service i Fenton osiągnęli w końcu porozumienie: handlarz odzyskał wolność, ale zgodził się na sprzedaż monety i podział zysku z rządem USA. Z 7,6 mln dol. Fenton i rząd USA otrzymali po 3,3 mln a Sotheby's (dom aukcyjny pośredniczący w sprzedaży) zarobił 1 mln dolarów.

Zastanawiające w tym wszystkim są dwa fakty. Po pierwsze, dlaczego w poszukiwanie tej monety włączono amerykańskie służby specjalne? Po drugie, skoro władze amerykańskie poszukiwały tej monety przez dziesiątki lat i kiedy ja odzyskały nie umieściły w Muzeum Narodowym tylko zezwoliły na jej sprzedaż? Może ktoś z Państwa potrafi odpowiedzieć na te dwa pytania, bo ja niestety nie.

Najdroższa polska moneta

W czołówce najdroższych monet świata (ale cenowo daleko od dwóch ostatnich rekordów) jest polska 100-dukatówka Zygmunta III Wazy z 1621 roku. Sprzedano ją za 1 380 000 dolarów (milion trzysta osiemdziesiąt tysięcy dolarów) 14 stycznia 2008 roku na nowojorskiej aukcji u Stack'a. Tym sposobem jest pierwszą polską monetą, która przekroczyła magiczną barierę 1 mln dolarów i stała się najdroższą polską monetą w historii. Kupił do prawdopodobnie kolekcjoner z Niemiec.

Moneta ta została zaprojektowana przez znakomitego artystę medaliera Samulea Amona z Gdańska. Ma blisko 7 cm średnicy i waży ok. 350 g. Naprawdę robi wrażenie. Wybito ich w tym nominale prawdopodobnie kilka sztuk (dotychczas w handlu notowane były dwie sztuki). Jeden egzemplarz znajduje się w Muzeum Czapskich w Krakowie. Egzemplarz wystawiony u Stack'sa był już notowany na rynku. Najpierw w 1980 roku został sprzedany za 120 000 dolarów. Później w 1989 roku wystawiono go z ceną wywoławczą 250 000 dolarów, lecz nie znalazł się chętny do jej zakupu. Starano się aby ściągnąć ten egzemplarz do Polski na Zamek Królewski w Warszawie, lecz niestety nie znalazł się nikt z zasobnym portfelem, chcący podarować Polsce to dobro narodowe.

http://www.katalogmonet.pl/images/fbfiles/images/100_dukatowka_w_rekach_ziggy-20100204.jpg
Jeden z użytkowników naszej strony napisał, że trzymał 100 dukatówkę wartą ponad
milion dolarów w rękach podczas pokazu w Milwaukee (USA) 12 sierpnia 2007 roku.

Bartosz Błądek / bartosz@katalogmonet.pl

Opublikowano: 1 miesiąc, 2 tygodni temu przez 1h991206 #29874
lh181008
ray ban outlet store
ugg outlet
pandora charms
michael kors outlet online
michael kors outlet clearance
longchamp pas cher
michael kors outlet clearance
christian louboutin sale
uggs outlet online
tory burch outlet store
air jordan shoes
ralph lauren
christian louboutin sale
cheap oakley sunglasses
mbt scarpe
ralph lauren outlet
christian louboutin
ralph lauren outlet
basketball sneakers
michael kors outlet online
adidas outlet store
michael kors factory outlet
michael kors handbags
cheap jordan shoes
coach factory outlet
ugg boots clearance
kate spade
kate spade outlet store
pandora jewelry
cheap jordan shoes
coach factory outlet
michael kors outlet clearance
polo pas cher
michael kors outlet store
canada goose jackets outlet
coach outlet store online
christian louboutin sale
coach outlet online
canada goose jackets clearance
denver broncos jersey
broncos jerseys
true religion jeans for men
cheap ugg boots
air jordan shoes
cheap ray ban sunglasses
cheap michael kors handbags
christian louboutin
cheap oakley sunglasses
tory burch handbags
coach outlet online
michael kors outlet clearance
ralph lauren
oakley sunglasses wholesale
coach outlet online
chrome hearts jewelry
north face
canada goose
cheap jordans
ugg outlet online
ugg outlet online
christian louboutin shoes
canada goose jackets sale
michael kors outlet clearance
ugg outlet online
nike nba jerseys
polo ralph lauren outlet
coach outlet store online
polo outlet
michael kors outlet store
canada goose jackets
longchamp outlet online
cheap air jordans
pandora charms outlet
michael kors outlet clearance
uggs outlet
christian louboutin
longchamp solde
ugg boots clearance
christian louboutin
christian louboutin
adidas shoes
canada goose coats
christian louboutin sale
michael kors outlet clearance
cheap ray bans
cheap uggs
mbt shoes clearance
coach outlet
kate spade outlet store
red bottoms
pandora outlet
michael kors outlet clearance
coach outlet store online
supreme shirts
coach outlet store online
colts jersey
ugg outlet
ray ban sunglasses outlet
christian louboutin sale
moncler jackets
lh181008
Opublikowano: 7 lat, 4 miesięcy temu przez Piotr_k84 #24258
widzę, że ten artykuł cieszy się jedną z największych oglądalności - cóż jeśli nie można mieć monety za milion dolców to można chociaż o niej poczytać. :):)

Od kilkunastu miesięcy - zresztą to pewnie wszystkim już wiadomo na pierwsze miejsce wśród najdroższych monet świata wskoczyła 1 dolarówka amerykańska z 1794 roku sprzedana za 7 850 000 dolarów.

Ciekaw jestem kiedy na polskiej aukcji numizmatycznej padnie magiczna bariera miliona złotych :) - sądzę, że jest to kwestią 3-4 najbliższych lat.
Opublikowano: 8 lat, 8 miesięcy temu przez Valkiria #16880
ok czego dokladnie chcesz sie dowiedziec ?
Opublikowano: 8 lat, 8 miesięcy temu przez Nowa #16879
Ale ja chcę żeby ktoś w końcu mi pomógł a pomocy szukam już długo
Opublikowano: 8 lat, 8 miesięcy temu przez Valkiria #16878
Nowa napisał:
Witam chciałabym was wszystkich prosić o pomoc. Jestem zafascynowana monetami ale nie wiem jak zacząć je zbierać (wiem że to głupie pytanie). Nie wiem gdzie je przechowywać ani gdzie kupować. Ile przeznaczyć zł na pierwszą kolekcje ani jak czyścić jeżeli ktoś się znajdzie i będzie chciał mi odpowiedzieć bardzo będę wdzięczna. Mój nr GG : 18172417
Z góry dziękuje


spokojnie ;) na raz zadane pytanie z pewnoscia dostaniesz odpowiedz.Nie zadawaj tego samego pytania w dziesieciu roznych watkach bo to mija sie z celem a powstaje niepotrzebne zamieszanie.
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez lego #16558
www.allegro.pl/item921309211_200000_zl_1..._12uncji_kratka.html

Ponad 1/3 kilo złota, ciekawe czy znajdzie się (kasiasty) chętny.
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez bart80 #16555
ciekawi mnie tylko jedno? czy ta moneta którą trzyma ten koleś na pewno jest oryginalną czy to kopia. jakoś nie chce mi się wierzyć że dają tak sobie potrzymać tyle złota i to gołymi rękami.
dziś pokazywali w tv wystawę medali ZIO w kanadzie i ludziska i owszem mogli je dotknąć ale tylko przez rękawiczki
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez chinczyk379 #16087
dzieki sliczne super monetka ale rzadko pojawiajaca sie na allegro
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez Xbarok21 #16085
Wow fajna monetka :)
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez borsuk1977 #16084
Jeśli chodzi Ci o te 15 rupien to są 2 odmiany wyglądające niemal identycznie różnią się położeniem orła a właściwie zakończeń jego skrzydeł - arabeska względem napisu OSTAFRIKA tzn. w jednej jest ona pojedyńcza i mieści się pod literką A, a w drugiej jest podwójna i znajduje się pod literkami TA. Tak mniej więcej to wygląda, typu I wybito 6395 szt. a drugiego 9803 szt. Co do aukcji to było to bodaj ze 2-3 lata temu i poszła o ile pamiętam za 1500 funtów. Tutaj masz więcej o tej monecie: www.tokencoins.com/gea02.htm i www.tzaffairs.org/2007/09/the-tabora-gold-coin/
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez chinczyk379 #16080
ja posiadam nowa gwiene z 1894 MS64RB 10pfeningow a za ile poszla ta tabora??? i jakie sa te rodzaje
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez borsuk1977 #16059
Zakładam, że chodziło Ci tylko o monety 15 rupien w złocie ze słonikiem. Z drobniejszych emisji to posiadam jedną z odmian 20 hellerów:
20_heller.JPG
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez borsuk1977 #16058
Raz próbowałem kupić na ebay'u ale cena sięgnęła niemal notowań Kunkera. Kiedyś sobie sprawię obie odmiany ale to daleka przyszłość :)
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez chinczyk379 #16056
a co myslisz o monecie Tabora 1916
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez borsuk1977 #16012
O donatywach jest artykuł w PN 3/2009 str. 34 pt. 50 dukatów odbite stemplem 100-dukatowym (1621 r.) z wyszczególnieniem wszystkich monet tego typu znanych obecnie. W artykule opisany jest też powód wybicia 100 dukatówek - miały być one wysłane na ówczesne dwory z listem opisującym wielkie zwycięstwo polskie. Była to największa złota moneta w ówczesnym świecie, która potwierdzała potęgę militarną i gospodarczą Polski.

Poza 100 dukatówką wybito również pojedyncze egzemplarze o mniejszej wadze dla dygnitarzy królewskich - to pewnie o te chodziło. Obecnie znanych jest 7 egzemplarzy 100 dukatówek (mały błąd drukarski w artykule wskazujący liczbę 3 ale wymianiający jednocześnie 7 egzemplarzy) - 3 w muzeum w Budapeszcie, 1 w Dreźnie, 1 w Krakowie w kolekcji Czapskich i 2 w rękach prywatnych: I-szy z kolekcji króla Faruka, który można oglądać w Nowym Yorku na wystawie znanej firmy jubilerskiej (zapewne monetka ze zdjęcia) oraz II-gi ze starej kolekcji szwedzkiej, który prawdopodobnie znajduje się w prywatnej kolekcji na terenie Polski (z aukcji).

Poza 100-tką znane są jeszcze następujące egzemplarze bite tym stemplem o wadze: 91, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30 dukatów. Poza nimi jeszcze odbitki w srebrze od 3,5-10 talarów. Więcej we wskazanym numerze Przeglądu Numizmatycznego ;)
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez Eothain #16010
Do najpiękniejszych monet europejskich okresu nowożytnego zalicza się wybitą w Bydgoszczy w 1621 r. 100-dukatówkę. Stempli do tej monety, wykonanych przez działającego w Gdańsku rytownika Samuela Ammona, używano również do produkcji innych nominałów ? zarówno w złocie, jak i w srebrze ? m.in. prezentowanych na ekspozycji 4 talarów. Jest to tzw. moneta medalowa, czyli mająca cechy zarówno monety (płaski relief, odbity na rancie nominał, rewers spotykany na emisjach obiegowych), jak i medalu (oryginalność i bogactwo filigranowych motywów zdobniczych, brak herbu podskarbiego).
Moneta 100-dukatowa oraz jej złote i srebrne odmiany wybite zostały najprawdopodobniej z inicjatywy ówczesnego zarządcy mennicy bydgoskiej Jakuba Jacobsona van Emden jako kosztowny i okazały podarek dla króla oraz wysokich urzędników z jego otoczenia. Nie jest jednak wykluczone, że numizmaty te zostały zamówione przez samego Zygmunta III Wazę (1587?1632), jako nagroda dla szczególnie wyróżniających się dygnitarzy i dowódców wojskowych.
Na awersie monety pojawia się jeden z najlepszych portretów w polskiej numizmatyce. Król patrzy przed siebie jakby w zamyśleniu, ze wzrokiem skierowanym nieco w górę. Krótko obcięte włosy z zaznaczonymi drobnymi kosmykami (jak na portretach rzymskich cesarzy) oraz zarost według ówczesnej szwedzkiej mody (równo przycięta kozia bródka i sterczący wąs) to cechy wyglądu Zygmunta III, które znamy z innych ówczesnych źródeł. Na głębsze treści wizerunku wskazują mało na pierwszy rzut oka widoczne szczegóły, jak np. lwie główki umocowane na obu ramionach władcy. Zygmunta III przyrównano w ten sposób do antycznego bohatera Herkulesa, który w jednej ze swoich słynnych 12 prac pokonał lwa nemejskiego, biorąc sobie jego skórę za odzienie. Władca polski w ten symboliczny sposób przejął na siebie wszystkie pozytywne cechy antycznego półboga, stając się ?Herkulesem polskim?, obrońcą wiary katolickiej (co podkreśla order Złotego Runa na piersi przyznawany tylko chrześcijańskim władcom), sprawiedliwym i wielkodusznym dla poddanych, a nieugiętym i bezkompromisowym dla wrogów. Niektórzy badacze przypuszczają, że ten mitologizowany portret, otoczony dodatkowo wieńcem laurowym (symbolem triumfu) należy wiązać z toczonymi na wschodzie potyczkami z Turkami.
Rewers monety ? w ogólnych zarysach raczej konwencjonalny ? jest w szczegółach niezwykle barwny i ciekawy. Samuel Ammon wykorzystał tu szereg motywów roślinnych i zwierzęcych (stylizowane kwiaty, wizerunki ptaków, lwie główki), zestawiając je w harmonijną całość. Oparł się przede wszystkim na formach zdobniczych tzw. manieryzmu,
charakterystycznego głównie dla sztuki Niderlandów, pod której wpływem był wówczas Gdańsk, gdzie artysta mieszkał i pracował.

Z folderu wystawy NBP ? Polskie Monety Kruszcowe - www.nbp.pl/banknoty_i_monety/pliki/wysta...uszcowe_broszura.pdf
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez bartek #16000
Eothain napisał/a:
Gdzieś czytałem, że 100 dukatówki były nagrodą za udział w bitwie pod Chocimiem.

króla dla hetmana chodkiewicza?
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez srinka #15952
ooooo ta moneta to jak te takie co kiedyś były duże czekoladowe zawijane w pazłotkaa<serce> mniaaammmiii:D:D
:woohoo: :kiss: kissskii!
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez Eothain #15950
Gdzieś czytałem, że 100 dukatówki były nagrodą za udział w bitwie pod Chocimiem.
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez adi_ap #15807
Co do transakcji to pewnie za taką monetę można było dostać z kilka wsi :) A skoro wybito jej tylko kilka sztuk to pewnie jako pokaz możliwości mennicy. No i udało im się :P

Komentarz w tym Artykule
Musisz Zalogować się lub Zarejestrować aby wziąć udział w tej dyskusji.

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information