Losowe monety

Polecamy

skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Już wkrótce nowe emisje dukatów lokalnych - UAKTUALNIENIE

.

          Niektórzy błędnie nazywają je monetami zastępczymi. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście wyglądają jak monety, lecz nimi nie są. Pełnią jedynie rolę żetonu-bonu towarowego, którym można płacić przez pewien okres czasu w danym mieście lub regionie, który jest jego emitentem.  Dukaty lokalne bo o nich mowa z każdym rokiem zyskują coraz więcej zwolenników. Interesują się nimi już nie tylko instytucje zajmujące się promocją miast, lecz coraz częściej kolekcjonerzy-numizmatycy. Już wkrótce nowe emisje dukatów lokalnych i szansa na powiększenie swojej numizmatycznej kolekcji.

 

           Głównym zamysłem pierwszych emisji dukatów lokalnych była promocja miasta i gminy. Jako pierwsza swój „pieniądz” wyemitowała Jastarnia w 2006 roku. Były to 3 merki. Szybko jednak okazało się, że są one nie tylko ciekawą pamiątką turystyczną i elementem promocyjnym, ale także coraz bardziej poszukiwanym numizmatem kolekcjonerskim. Dziś 3 merki z 2006 roku na rynku wtórnym warte są ponad 90zł. Jednak dla miast, które je wyemitowały najważniejsze było to, że tego typu promocja miasta doskonale spełniła swoją rolę. W ślad za Jastarnią poszły inne miasta: Biłgoraj ma przetaki, Wrocław – krajcary, Słupsk i Ustka – słupie, Kazimierz Dolny nad Wisłą ma swoje Kazimierze, Pyzdry „płaciły” Pyzdrami. Poza wymienionymi miastami w „akcji” promocyjnej uczestniczyło wiele innych ośrodków. W tym roku dołączą kolejne – stare z nowymi emisjami oraz te, które po raz pierwszy wyemitują swoją „monetę” lokalną.

 

Dukatami lokalnymi interesują się już nie tylko władze miast, ale przede wszystkim szerokie grono kolekcjonerów. Na zdjęciu 4 Kazimierze z zimowej emisji 2007/08.

 

SANDOMIERZ


             Nie bez powodu rozpoczynam od Sandomierza. Jest to moje rodzinne miasto, skąd pochodzę i gdzie się wychowałem. Teraz będzie miało swoją lokalną „monetę”. „Goworek” , bo tak się będzie nazywać emitowany będzie od maja do lipca 2008 roku. Nazwa związana jest z początkami tego prastarego grodu. Goworek  był wojewoda sandomierskim w XIII wieku. Będą odpowiadały wartością 4 złotym i taki też będą miały nominał. Rewers będzie przedstawiał herb miasta , na awersie natomiast widoczna będzie pieczęć biskupa sandomierskiego błogosławionego Wincentego Kadłubka, który jest patronem miasta. Nie wiadomo jednak na razie jaki będzie nakład obiegowego żetonu oraz czy planowana jest emisja srebrnych i złotych numizmatów kolekcjonerskich.

Tak będzie wyglądał rewers Goworka – awers nie jest jeszcze znany.

           

             Sandomierz - jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Położone nieopodal Kazimierza Dolnego nad Wisłą zawsze było w jego cieniu. Kazimierz doskonale potrafi od lat wykorzystać swoje walory: piękne zabytki, krajobrazy, klimat miasta. Ściągają do niego tysiącami turyści na dłuższy wypoczynek.  Sandomierz mimo, że ma równie dużo do zaoferowania od pewnego czasu pogrąża się w marazmie turystycznym. Brak dobrze rozwiniętej bazy turystycznej, niewielka ilość atrakcji w sezonie powoduje, że miasto jest tylko jednodniowym przystankiem w drodze do Kazimierza lub Krakowa. Smutne ale prawdziwe. Mogłoby być jednak zupełnie inaczej. Miasto mogłoby tętnic życiem, przyciągać tysiące turystów, lecz musi się znaleźć coś co będzie emblematem rozpoznawalnym w całym kraju, kojarzące się właśnie z tym regionem. Mam nadzieję, że emisja dukata lokalnego spowoduję, że Sandomierz znów będzie ważnym ośrodkiem turystycznym na terenie kraju. Mi również bardzo na tym zależy, gdyż to moje rodzinne miasto i jestem z nim bardzo związany. Sandomierzanie – połączmy siły i przy pomocy naszych Goworków wypromujmy miasto.

 

ŚWINOUJŚCIE

            Dobro płynące z emisji dukatów lokalnych zauważyły władze Świnoujścia. Kilka dni temu wraz z przedstawicielami Mennicy Polskiej – będącej producentem żetonów ogłosiły, że w lipcu i sierpniu w Świnoujściu będą królowały „Wyspiarze” o wartości nominalnej 7zł. jestem pełen podziwu dla władz Świnoujścia gdyż bardzo profesjonalnie podeszły do sprawy. W Internecie można znaleźć obszerne informacje o mającej się odbyć akcji promocyjnej. Ciekawostką jest, że wspomniany dukat będzie wybity nie w samym mosiądzu, lecz będzie bity techniką bikolorową – taką samą jak obiegowe 2 i 5zł. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest fakt, że będzie on jedną z czterech z  serii „Latarnie Morskie” . Pierwszą  jest dukat z latarnią morską położoną w Świnoujściu, najwyższą latarnią nad Bałtykiem (68 m). Kolejne trzy zostaną wyemitowane przez miasta: Słupsk, Ustka i Jastarnia. Nakład każdej z tych obiegówek będzie wynosił 15.000 sztuk , a więc naprawdę niewiele jak na żeton lokalny. Dodatkowo każde miasto wyemituje srebrną „monetę” w nakładzie 500 szt. oraz złotą po 100 sztuk każda. Srebrny numizmat będzie posiadał także niewielką cyrkonię imitującą światło bijące z latarni.

 

Na razie znamy tylko rewers wyspiarza świnoujskiego. Wizerunek awersu owiany jest jeszcze tajemnicą.

 

KARPACZ

             Do grona emitentów dukata lokalnego niebawem dołączy także Karpacz. Od 1.06 do 1.09 na terenie miasta będziemy płacić „talarami karkonoskimi” o równowartości 4zł. Bliższe, oficjalne informacje nie są niestety znane. Nie znamy także wizerunku numizmatu. Jeśli ktoś dysponuje bliższymi formacjami, chętnie dodamy je do tego artykułu.

 

ZAMOŚĆ


             To piękne miasto tez już niedługo będzie się mogło poszczycić swoją „walutą”. Informacji jednak jak na lekarstwo. Wiemy tylko, ze przewidziano nakład 50.000 sztuk. jest to więc dużo jak na emitowane dotychczas dukaty lokalne. Na żetonie prawdopodobnie zostanie uwieczniony element najbardziej kojarzący się z miastem – być może będzie to pomnik Jana Zamojskiego.  Nazwa także nie jest jeszcze znana. Na zamojskich forach dyskusyjnych pada wiele propozycji m.in.: jeden Hetman, zamojszczak, talar zamojski. Nominalnie będzie wart 6, ale nie groszy jak napisano na jednej ze stron internetowych, lecz prawdopodobnie złotych – 6 złotych. Tu także czekamy na bliższe informacje od was dotyczące tego żetonu.

A oto informacja nadesłana niedawno przez jednego z naszych czytelników dotycząca emisji zamojskich dukatów.:

Monety z Zamościa mają się zwać: Sześciogroszem zamojskim.

Z tego co mi wiadomo ich nakłady to:
miedzioniklowe - 50.000
srebrne - 500
złote - 100

a ceny emisyjne:
miedzionikiel - 6,00 zł / sztuka/
srebrna - 160,00 zł / sztuka/
złota - 1.800,00 / sztuka/

 

RADZIONKÓW


           Już niebawem w naszym mieście Radzionkowie – mieście w województwie śląskim zostanie wprowadzony do obiegu lokalny dukat - 5 cidrów. Żeton wybity będzie w nakładzie 20 tysięcy sztuk, wykonany będzie z miedzioniklu i będzie miał średnicę 22mm. Jej wybicie związane jest z obchodami 10-tej rocznicy przywrócenia praw miejskich. Dukat lokalny honorowany będzie w Radzionkowie w dniach od 23 kwietnia do 31 sierpnia. Monety będzie można nabywać w cenie 5 zł w Miejskiej Bibliotece Publicznej (w Rojcy przy ulicy Kużaja oraz w Radzionkowie przy ulicy Knosały). Obecnie. Przez pierwszy miesiąc akcji promocyjnej jedyną możliwością nabycia monety będzie zrobienie zakupów w punkcie w którym honorowane będą "cidry" i poproszenie o wydanie reszty właśnie w tej "walucie". Od 25 maja \"5 cidrówkę\" będzie mógł kupić każdy kolekcjoner czy osoba, która chce zatrzymać ją sobie na pamiątkę.

 

Wizerunek 5 cidrówROZTOCZE


          Tutaj sprawy w swoje ręce wziął cały region. Lokalna Organizacja Turystyczna „Roztocze” we współpracy z Mennicą Polską przygotowuje na najbliższy sezon turystyczny emisję roztoczańskiego dukata pod nazwą „Gryfin”. Na rewersie monety będzie widoczny trójwymiarowy kościółek modrzewiowy z Tomaszowa Lubelskiego, a na awersie gryf oraz data ważności i napisy okolicznościowe. Gryfin emitowany będzie w trzech nominałach. Obiegowe, miedzioniklowe o nominale 5 Gryfinów (40.000szt), oraz 2 walory kolekcjonerskie :  srebrne 50 Gryfinów o nakładzie 1.000 sztuk oraz złote 500 Gryfinów w ilości zaledwie 500zł.

 

Wizerunki Gryfinów o różnych nominałach.

A to bliższe informacje dotyczące „Gryfinów” nadesłane na nasze forum:

Emisja planowana jest na 1.05.2008

Ceny i nakłady:

Gryfin złoty: 2.100 zł; nakład 100 szt
Gryfin srebrny 220 zł; nakład 1000 szt
Gryfin miedzioniklowy 5 zł, nakład 40.000 szt

Będzie to chyba pierwszy dukat lokalny o nominale takim samym jak moneta obiegowa (5 zł ) na co zgodę Mennicy Polskiej wydał NBP.

 

USTRZYKI DOLNE


            To kolejne miasto, które będzie się mogło pochwalić swoimi dukatami. Piszę celowo w liczbie mnogiej gdyż będą to dwa dukaty – „3 Biesy” i „3 Czady”.  Autorem projektów obydwu numizmatów jest Andrzej Nowakowski.  Emisja Biesów planowana jest od 1.05.2008 .Trzeciego maja odbędzie się impreza, na której oficjalnie władze miasta wprowadzą ją do „obiegu”. Czady pojawią dostępne będą od sierpnia. Wartość obydwu żetonów to 3 zł, na którą to kwotę będą wymieniane w wyznaczonym punktach promocyjnych. Nakłady nie są jeszcze znane. Nie wiemy także nic o tym czy będą także żetony srebrne i złote. Oto gipsowe wizerunki obydwu numizmatów wraz ze stroną wspólną.

 

  

Wizerunki na żetonach związane są z lokalną legendą.

 

KOŁOBRZEG 

          Swój dukat lokalny planuje także wyemitować Kołobrzeg.  Trwa konkurs na nazwę dla lokalnego żetonu. Wiadomo, ze emisja rozpocznie się na początku lipca. Honorowany będzie do 30.09.2008. Będzie miał równowartość 7 zł. Dukat Miasta Kołobrzeg ukaże się w serii pt.: "Polskie Latarnie Morskie", która docelowo ma objąć wszystkie miejscowości nadmorskie w których atrakcją turystyczną jest latarnia morska. Będzie wykonany podobnie jak „Wyspiarz” świnoujski, w bimetalu; pierścień z mosiądzu zaś środek z miedzioniklu. Nakład nie jest jeszcze znany.

 

JELENIA GÓRA


           Pierwszego maja do obiegu wchodzi także żeton lokalny upamiętniający „900 lat Jeleniej Góry”. Będzie to dukat o nazwie 4 Jelenie, którego równowartość będzie wynosiła 4 zł.  Na rewersie będzie stylizowana sylwetka Jelenia wraz z napisem „900 lat Jeleniej Góry” Na awersie natomiast będzie nominał oraz data jubileuszu „1108-2008” Nakład będzie wynosił 35.000 sztuk.  Honorowany będzie do 30.09.2008

 

PRZYSZŁOŚĆ DUKATÓW LOKALNYCH

 

          Z każdą kolejną emisją zauważamy dynamiczny wzrost zainteresowania nimi na rynku kolekcjonerskim. Nie są to wprawdzie monety a jedynie żetony, lecz duże grono numizmatyków i kolekcjonerów doceniło je i traktuje jako cenne walory kolekcjonerskie. Pierwszy żeton w emisji – 3 merki dziś na rynku kolekcjonerskim ocierają się o cenę 90 - 100zł. Kolejne emisje także systematycznie zyskują na wartości, osiągając ceny 20, 30, 40zł.  Myślę, że ten rynek nie jest podatny na duże korekty. Niski nakład powoduje, że z każdym miesiącem wraz z emisją nowych, cena każdego starszego żetonu systematycznie będzie wzrastać. Bardzo niski nakład powoduje, że spekulacje i sztuczne windowanie ceny na niewiele się tu zda. One po prostu tego nie potrzebują, gdyż coraz więcej osób pragnie je mieć w swojej kolekcji i w naturalny sposób wartość będzie rosła. Duże znaczenie ma także obecna polityka NBP wobec monet okolicznościowych 2zł GN oraz srebrnych i złotych kolekcjonerskich. Tak wysokie nakłady w jakich są emitowane skutecznie zniechęcają i odstraszają kolekcjonerów, gdyż ze względu na ilość przestają być już „unikalnymi” walorami kolekcjonerskimi.


O dukatach lokalnych można podyskutować na naszym forum. TUTAJ
Czekamy na kolejne informacje dotyczące nowych emisji lokalnych „monet”.

 

Autor: Piotr Kosanowski[email protected]

 

Źródło:
Sandomierz: Artykuł pani Małgorzaty Płazy „Sandomierz z własną „monetą””. Echo Powiśla, piątek 14.03.2008 nr 11 (294) Dodatek do Echa Dnia.
Świnoujście: http://www.e-swinoujscie.pl/aktualnosci.php?subaction=showfull&id=1205733720&archive=&start_from=&ucat=1
Karpacz: http://www.karkonosze.ws/akcja_dukat_lokalny_informacje_258.html
Zamość: http://roztocze.net/newsroom.php/24436.html
Roztocze: http://www.roztocze.com/content/view/1377/94/

Radzionków: http://www.esil.pl/Lokalny_dukat_-_5_cidrow,wiadomosci,e,6478.html

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information