Losowe monety

Polecamy

skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Nadchodzi rewolucja w przechowywaniu monet

.

Rewolucja_miniKiedy nasza kolekcja monet liczy kilkanaście czy kilkadziesiąt monet, nie ma wówczas większego problemu z ich przechowywaniem. Schody zaczynają się jednak wtedy, kiedy zbiory idą w setki sztuki. Zaczynają się problemy wynikające m.in. z faktu odpowiedniego przechowywania z jednoczesnym katalogowaniem kolekcji numizmatycznej. Wymyślono już dziesiątki najróżniejszych sposobów. Czy jest w ogóle sens prezentować kolejny? Owszem, bo ten „sposób” to prawdziwa rewolucja w przechowywaniu, która odmieni i ułatwi uporządkowanie każdej kolekcji.

Już 1 lutego 2012 na łamach naszego portalu uruchomiona zostanie nowa funkcjonalność, której celem będzie ułatwienie przechowywania i katalogowania zbiorów numizmatycznych. Na razie będzie to pierwsza, wersja tzw. testowa, którą chcemy poddać waszej „krytyce”. Wszelkie merytoryczne i konstruktywne uwagi z Waszej strony, będziemy starali się wcielić w życie, tak aby efekt końcowy był jak najlepszy i służył tysiącom polskich kolekcjonerów monet. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Jacek W. Kamiński.

W prostocie siła

Nasz pomysł jest wbrew pozorom prosty. Wielu z Was zna zapewne tradycyjne papierowe kopertki na monety. Są one białe, niezadrukowane. Wkładamy do środka numizmat, zamykamy i sprawa załatwiona. Proszę sobie jednak wyobrazić, że macie sto takich samych kopertek w pudełku. Jeśli chcecie odszukać interesującą Was monetę, wówczas musicie otwierać każdą z osobna lub wprowadzać adnotacje na czystej torebce.  Ręczne wpisywanie wszystkich ważnych informacji jest bardzo pracochłonne. Dzięki naszej udoskonalonej wersji kopertki nie będziecie musieli już tego robić. Teraz wszystkie informacje o tym co jest w środku znajdziecie na zewnątrz.

Jak to działa?

Już 1 lutego w katalogu monet znajdującym się na naszej stronie, przy każdej konkretnej monecie pojawi się niewielka ikonka. Po jej kliknięciu ściągacie plik PDF z gotową do wycięcia kopertką dedykowaną jednej, konkretnej monecie. Teraz pozostaje tylko wycięcie szablonu, złożenie, sklejenie i opakowanie gotowe. Ale to nie koniec.

Na awersie i rewersie kopertki znajdują się wszystkie niezbędne informacje o tej monecie, której dedykowane jest konkretne opakowanie. Na informacje składają się m.in.: wszystkie parametry techniczne, opis awersu i rewersu wizerunku, miejsce na uwagi i zapiski oraz okienka na inne dodatkowe informacje jak np. stopień rzadkości, data i miejsce zakupu, id, stan zachowania i cena zakupu. To wszystko pozwala bardzo szczegółowo i dokładnie scharakteryzować monetę znajdującą się w środku. Co najważniejsze – dzięki informacjom zawartym na kopertce, nie będziecie już musieli przeszukiwać katalogów celem odnalezienia nakładu czy masy danej monety – wszystko to znajdziecie na kopertce. Torebka jest dodatkiem do holderów, kapsli, a nawet gradingu, gdyż rozmiarowo jest dopasowana (sama torebka nigdy nie spełniała funkcji ochronnych). Rozmieszczenie napisów na torebce umożliwia szybką identyfikację jej zawartości, co umożliwia poukładanie kolekcji wg własnych ustaleń. Stosowanie palet do monet w kapslach "rozbija" niejedną kolekcję uniemożliwiając przechowywanie monet obok siebie. Pomysł zastosowania torebek naszego pomysłu umożliwi przechowywanie wszystkich numizmatów w jednym miejscu posortowanych wedle własnego uznania.

Poniżej zamieszczamy przykładowy szablon kopertki 20 zł Zofia Stryjeńska.

kopertka_stryjenska_700

To, iż każda z kopertek dedykowana jest innej monecie, zawdzięczamy odpowiednio zaprogramowanemu modułowi, którą „zasysa” potrzebne dane i generuje je w formie szablonu gotowego do wydruku. Mamy nadzieję, że nasza propozycja nowego sposobu przechowywania monet spotka się z zainteresowaniem ze strony rynku numizmatycznego. Tuż po starcie zachęcamy gorąco do testowania naszego pomysłu, komentowania i przesyłania merytorycznych uwag, które pozwolą nam dopracować je jak najlepiej.

Bartosz Błądek / bartosz@katalogmonet.pl

Opublikowano: 1 rok, 4 miesięcy temu przez mscomp #29806
chciałem się dowiedzieć jaki jest założony rozmiar tych kopert
po wydruku dostaje rozmiar 81x75 ale slaby do tego się nie zmieszczą, wszystkie które mam mają wysokość powyżej 83mm a pisaliście że wszystko się do nich zmieści
Opublikowano: 1 rok, 10 miesięcy temu przez JCh #29797
Rubryki na średnicę i masę monety powinny mieć miejsce na wpisanie parametrów egzemplarza ze zbioru - im starsza moneta tym większy rozdźwięk między teorią, a praktyką.
Opublikowano: 6 lat, 2 miesięcy temu przez sylwekn #26952
Dzieci są, a więc od poniedziałku zaczynamy produkcję ;)
Opublikowano: 6 lat, 2 miesięcy temu przez bartek #26950
Proponuje podrukować i zatrudnić jakieś dzieci do sklejania - dla nich niesamowita zabawa i robią to w mega szybkim tempie :)
Opublikowano: 6 lat, 2 miesięcy temu przez sylwekn #26949
Nie omieszkam zajrzeć, czeka mnie uporządkowanie PRL-owskiej drobnicy, a więc moja drukarka będzie miała wiele roboty ;). Pozdrawiam!
Opublikowano: 6 lat, 2 miesięcy temu przez bartek #26948
Zapraszam do obejrzenia kopertek w niedzielę - w sobotę będzie aktualizacja, bardzo pozytywne zmiany :)
Opublikowano: 6 lat, 2 miesięcy temu przez sylwekn #26947
Bardzo dziękuję za rzetelne podejście do sprawy. Pozdrawiam!
Opublikowano: 6 lat, 2 miesięcy temu przez bartek #26946
Przepraszamy za problemy. Problem usunięty.
Opublikowano: 6 lat, 2 miesięcy temu przez sylwekn #26945
Jestem tu nowy, wypada się przywitać a więc Witam wszystkich :-) . Mam taki mały problem przy próbie pobrania kopertki wyskakuje mi taki komunikat "Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL". Czy może ktoś z Szanownych Forumowiczów spotkał się z takim problemem? Jeśli tak, to jak go rozwiązać? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam!!!
Opublikowano: 6 lat, 5 miesięcy temu przez bartholomew #26414
Ja byłbym zadowolony gdyby na kopertce były wizerunki awersu i rewersu, a poza tym całkiem fajny pomysł z tymi opisanymi kopertkami numizmatycznymi.
Opublikowano: 6 lat, 5 miesięcy temu przez wujekszymon #26291
linki do zglaszania bledow w kopertkach nie dzialaja przynajmniej link pod moneta GG 10gr
Opublikowano: 6 lat, 6 miesięcy temu przez Piotr_k84 #26091
przyłączam się do wcześniejszych opinii, że kopertka in blanco to dobry pomysł.

Ja przez ostatnie dni popakowałem sobie głównie monety II RP i powiem szczerze, że jestem naprawdę bardzo zadowolony, w końcu wiem gdzie i za ile kupiłem dany egzemplarza, a co najważniejsze w końcu mam ład i porządek wśród monet II RP.
Opublikowano: 6 lat, 6 miesięcy temu przez wujekszymon #26089
Witam, pare dni odczekalem i probuje znalazc kopertki in blanco, czy zle szukam czy takowej jeszcze nie ma?
Opublikowano: 6 lat, 6 miesięcy temu przez placzido #26016
Witam, przetestowałem ten sposób katalogowania zbiorów.
Mam uwagi, ale one się już powtarzały (nr katalogowy, miejsce na nr własny). Ja stosuję podobne "kopertki" - ale nazywam je "metryczkami monet", z podobnymi danymi jak na kopertkach.
Stosuję je jedynie do monet, które nie są skatalogowane w posiadanej przeze mnie literaturze lub nie posiadają "swoich" miejsc gotowych albumach.
Opublikowano: 6 lat, 6 miesięcy temu przez wujekszymon #25983
koperty in blanco trafiony w 100% pomysl, valkirio kleje kopertki a dodatkowo moje monetki jeszcze sa w woreczkach strunowych ale to juz moja taka mala fobia
Opublikowano: 6 lat, 6 miesięcy temu przez wujekszymon #25982
bartek napisał:
Tylko dziś zostało pobranych 624 kopertek. Nikt nic nie pisze czyli chyba wszystko działa :) Bardzo nas to cieszy.

Do chwili obecnej mamy spisane uwagi/zgłoszenia/przemyślenia:
1. Przydałoby się aby gdzieś pojawiała się literatura np. numer katalogowy
2. Brakuje miejsca na wpisanie własnego numeru monety w kolekcji
3. Zmiany układu zasugerowane przez monetowo
4. Valkiria zapytała co z monetami ktorych nie ma w katalogu IKM ? Może rozwiązaniem aby dla monet których nie ma była możliwość drukowania czystej kopertki in blanco?
5. W czym trzymać pionowo kopertki? Przydałoby się jakieś pasujące pudełko.
6. Aby wydrukować 2 kopertki na jednej stronie A4 należy po wydrukowaniu pierwszej kopertki odwrócić papier i wydrukować na tej samej stronie drugą kopertkę
7. wujekszymon zasugerował aby zrobić 2 rodzaje kopertek - na monety i na slaby
8. Padło pytanie jakim klejem kleić kopertki - wg nas najlepszy jest biały w sztyfcie

Czy ktoś ma jeszcze jakieś sugestie?

male sprostowanie ja zasugerowalem kopertki na holdery pomniejszone o 2cm
Opublikowano: 6 lat, 6 miesięcy temu przez Valkiria #25980
Koperty in blanco faktycznie sprawdza sie z monetami ktorych nie ma jeszcze w katalogu.

Klej w sztyfcie nie powinien zaszkodzic moneta tylko czy po kilku miesiacach
wszystko sie nie porozkleja ;)

Chyba nie docenilam pomyslu,koperty ciesza sie wiekszym zainteresowaniem niz sie tego spodziewalam :)
Opublikowano: 6 lat, 6 miesięcy temu przez bartek #25977
Tylko dziś zostało pobranych 624 kopertek. Nikt nic nie pisze czyli chyba wszystko działa :) Bardzo nas to cieszy.

Do chwili obecnej mamy spisane uwagi/zgłoszenia/przemyślenia:
1. Przydałoby się aby gdzieś pojawiała się literatura np. numer katalogowy
2. Brakuje miejsca na wpisanie własnego numeru monety w kolekcji
3. Zmiany układu zasugerowane przez monetowo
4. Valkiria zapytała co z monetami ktorych nie ma w katalogu IKM ? Może rozwiązaniem aby dla monet których nie ma była możliwość drukowania czystej kopertki in blanco?
5. W czym trzymać pionowo kopertki? Przydałoby się jakieś pasujące pudełko.
6. Aby wydrukować 2 kopertki na jednej stronie A4 należy po wydrukowaniu pierwszej kopertki odwrócić papier i wydrukować na tej samej stronie drugą kopertkę
7. wujekszymon zasugerował aby zrobić 2 rodzaje kopertek - na monety i na slaby
8. Padło pytanie jakim klejem kleić kopertki - wg nas najlepszy jest biały w sztyfcie

Czy ktoś ma jeszcze jakieś sugestie?
Opublikowano: 6 lat, 6 miesięcy temu przez wujekszymon #25969
Valkiria napisał:
a jaki klej rekomendujecie ?

moje proby to: tasma samoprzylepna, klej szybkoschnacy w stylu kropelka i stanelo na bialym kleju w sztyfcie moim zdaniem najlepszym. Nie bede reklamowal firmy jesli chcesz to na priv podam nazwe.
Opublikowano: 6 lat, 6 miesięcy temu przez wujekszymon #25968
bartek napisał:
No i po całym dniu torebkowania mamy zwycięzcę najczęściej pobieranej torebki na monetę:

www.katalogmonet.pl/Katalog/II-RP-1923-1...C5%82owa-kobiety-dp4

Torebkę pobrano tylko dziś 76 razy.

nie dziwie sie wcale ze pobrana tyle razy sam kiedy pobieralem (hurtem)to bylem przekonany ze ominalem i ze wzgledu na bledna date chyba z 4 razy kliknalem :)

Komentarz w tym Artykule
Musisz Zalogować się lub Zarejestrować aby wziąć udział w tej dyskusji.

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information