Losowe monety

Polecamy

skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Grading monet - skala oceny stanów monet przez firmę gradingową NGC

grading_5Grading monet to usługa coraz bardziej popularna w Polsce. Na aukcjach Allegro, E-bay i coraz częściej na aukcjach stacjonarnych w kraju, sprzedawane są monety ocenione przez firmy profesjonalnie zajmujące się tą dziedziną. Niepisaną regułą jest, że monety po gradingu, mogą osiągnąć wyższe, czasem podwójnie, ceny sprzedaży w stosunku do monet, które wystawione są na rynku bez jakiegokolwiek potwierdzenia oprócz opinii sprzedawcy. Sprzedaż monet (czy banknotów) po gradingu zdecydowanie może zwiększyć bezpieczeństwo transakcji na rynku numizmatycznym, i zdecydowanie ułatwić działania związane z wystawieniem numizmatu na rynek.

Duże światowe domy aukcyjne, tj. Heritage Auctions z Nowego Jorku czy Stack’s and Bowers z Kaliforni, od lat w większości sprzedają monety po gradingu dwóch liczących się w środowisku numizmatycznym firm. Jedną z nich jest Numismatic Guaranty Corporation (NGC), firma, która w tym roku świętuje 31 lat swojej działalności, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych (Floryda) oraz posiadająca europejskie biura w Monachium, Niemcy i Londynie, Wielka Brytania.  Zdradzimy małą tajemnicę dotyczącą statystyk firmy NGC. Otóż od początku swojej działajności w roku 1987 NGC oceniło ponad 41 min monet, co czyni ją największą na świecie firmą gradingową.

Druga firma o podobnej tradycji, to Professional Coin Grading Service (PCGS), także ze Stanów Zjednoczonych (Kalifornia), aktualnie posiadająca także europejską placówkę w Paryżu.

Obydwie firmy proponują grading na obiektywnie wysokim poziomie - oprócz potwierdzenia autentyczności monety, związanej z tym gwarancji pieniężnej, określenia stopnia zachowania na podstawie skali Sheldona, możemy liczyć na rzeczowe zasoby internetowe dotyczące wiedzy numizmatycznej i rynku numizmatycznego.

Po lewej pudełko NGC, po prawej pudełko PCGS - nam osobiście bardziej podoba się pudełko NGC ale to sprawa subiektywna.

 Jak wygląda proces gradingu?

Proces gradingu w obydwu firmach wygląda podobnie. Monety trafiają najpierw do działu przyjęć gdzie przechodzą wstępną weryfikację, przydzielany jest każdej z nich indywidualny, niepowtarzalny numer, który będzie widniał później na etykiecie holderu, a wpisując go w specjalną zakładkę weryfikacyjną na stronie firmy, będzie można potwierdzić jej grading i obejrzeć zdjęcie. Materiał, z którego wykonane są holdery, jest całkowicie neutralny, więc holder zabezpiecza monetę na lata. Etykieta firmy NGC zawiera mikrodruk widoczny przy podświetleniu promieniami UV, także znak wodny i warstwę holograficzną.

 

Każda moneta oceniana jest przez wielu specjalistów, aby każdy grading był jak najbardziej spójny, rzetelny i dokładny. Takie podejście do sprawy pokazuje, w jak fachowy i kompetentny sposób są oceniane nasze numizmaty. Musimy tu wspomnieć, że firma NGC specjalizuje się w ocenie nie tylko samych monet z różnych krajów świata od starożytności po czasy nowożytne, ale również ocenia fachowo żetony i medale. Dodatkowo aby zachować pełną bezstronność ekspertów, mają oni zakaz kupna i sprzedaży monet, nie wiedzą również, do kogo należy oceniany przez nich numizmat. To gwarantuje zachowanie pełnej bezstronności oraz zapewnia w pełni obiektywną ocenę monet. Ocena stanu zachowania wyrażona jest przez stopnie skali Sheldona. Poniżej na załączonych tabelach znajduje się skala stanów zachowania monet. Oznaczenia i nazwy europejskie (I, II stan itd), oraz opisy ze skali Sheldona (np. MS 60). Skala jest próbą pogodzenia i unifikacji obydwu skal:


Stany mennicze Opis stanu
Dobry I db -  MS 60  Brak oznak obiegu. Możliwa mała ilość skaz, rys, lustro może być niepełne.
I db MS 61 Średnia ilość skaz i rys, lustro może być niepełne.
I db + MS 62 Ilość skaz i rys poniżej średniej, lustro może być niepełne.
Bardzo dobry I bdb - MS 63 Umiarkowana ilość skaz i rys, lustro może być niepełne.
I bdb MS 64 Mała ilość skaz i rys lub rysy i skazy obecne w małych obszarach, lustro przeciętne lub powyżej przeciętnej.
I bdb + MS 65 Znikoma ilość skaz i rys tylko w niektórych miejscach, lustro powyżej przeciętnej.
 I bdb ++  MS 66 Poniżej znikomej ilości skaz i rys tylko w niektórych miejscach, dobre lustro.
Znakomity I zn - MS 67 Moneta jak z mennicy z niedoskonałościami, bardzo dobre lustro.
I zn MS 68 Moneta jak z mennicy z drobnymi niedoskonałościami, najwyżej drobna niedoskonałość lustra jest dopuszczalna.
I zn + MS 69 Moneta jak z mennicy z malutkimi niedoskonałościami, prawie idealne lustro mennicze konieczne.
Idealny I ++ MS 70 Pełne wybicie z pełnym lustrem.
Tabela 1: Próba połączenia skali Sheldona ze skalą europejską - stany mennicze

 

Stany okołomennicze    Opis stanu
Dobry II -  AU 50  Widoczne wszystkie szczegóły, obtarcia najwyższych punktów powierzchni, drobne starcia na najwyższych punktach całej powierzchni.
Bardzo dobry II AU 53 Widoczne wszystkie szczegóły z obtarciem ponad 1/2 albo więcej powierzchni, bardzo drobna płaskość na najwyższych punktach.
II + AU 55 Widoczne wszystkie szczegóły z obtarciem na mniej niż 1/2 powierzchni, głównie na najwyższych punktach.
Znakomity  II ++  AU 58 Widoczne wszystkie szczegóły z tylko drobnym obtarciem na najwyższych punktach.
Tabela 2: Próba połączenia skali Sheldona ze skalą europejską - stany okołomennicze

 

Stany obiegowe  Opis stanu
 Niedostateczny  VII PO 1 Możliwa do identyfikacja data i napisy.
Dostateczny VI FR 2 Mocno wytarcia spowodowane wieloletnim obiegiem, widoczne kilka szczegółów pozwalające na identyfikacje monety.
Dobry V - G 4 Rant wytarty, ale widoczny, dobrze zachowane napisy mimo obiegu, widoczne szczegóły, ale mocno wytarte, pola otaczające napisy prawie nie zniszczone.
V G 6 Rant i jego otoczenie oddaje szczegóły tam się zawierające, pola otaczające napisy nie zniszczone.
Bardzo dobry V +  VG 10  Moneta delikatnie wytarta, szczegóły dobrze widoczne.
Piękny IV F 12 Kilka najniższych obszarów z dobrze widocznymi szczegółami, napisy wyraźne.
 IV +  F 15 Więcej niż kilka najniższych obszarów z dobrze widocznymi szczegółami, napisy wyraźne.
Bardzo piękny III - VF 25 Wyraźne szczegóły, litery i cyfry w pełni widoczne i wyraźne. Nieznacznie bardziej wyraźne szczegóły i oznaczenia literowe.
III VF 35 Niemal kompletne szczegóły z płaskimi obszarami. Szczegóły są kompletne ale ze zniszczonymi wysokimi punktami płaskimi.
Znakomity III + EF 45 Szczegóły są kompletne z najbardziej wysokimi punktami nieznacznie płaskimi. Szczegóły są kompletne z kilkoma wysokimi punktami płaskimi.
Tabela 3: Próba połączenia skali Sheldona ze skalą europejską - stany obiegowe


Stan menniczy monety czyli stan pierwszy wyrażają stopnie MS / PF 70 – MS 60. Oczywiście, najbardziej pożądaną oceną, w pełni odzwierciedlającą idealny stan menniczy jest MS / PF 70. Dalsze w skali Sheldona liczby wskazują na pewne niedoskonałości jak drobne, mniej lub bardziej liczne drobne ryski czy zatarcie pewnych szczegółów projektu. W przypadku monet starszych ocena MS 70 praktycznie nie występuje.  Najbardziej liczącymi się notami, znacząco wpływającymi na późniejsze ‘sprzedażowe’ losy danego numizmatu, są noty mennicze i około mennicze, zwłaszcza jeśli mówimy o monetach bitych / wyprodukowanych w znacznych nakładach. Monety rzadkie, poszukiwane, w wyższych notach najczęściej biją rekordy sprzedażowe, w notach niższych także mogą osiągać zdumiewające rezultaty na rynku. Czasem jedno oczko wyżej w skali Sheldona potrafi podwoić wartość danej monety, przykładowo 20 dolarów z 1904 r., w nocie MS 65 oraz MS 66 (2 monety):

źródło: http://www.ngccoin.com/AuctionCentral/RealizedAuctions.aspx?CoinID=19045


Czy wszystkie monety mogą być certyfikowane?

Nie wszystkie monety zgłoszone do gradingu otrzymują konkretną notę i są opakowane w holder. Firmy NGC oraz PCGS nie certyfikuje monet fałszywych, uszkodzonych, nieprawidłowo czyszczonych, nadmiernie porysowanych, sztucznie zmienionych, nie pozwalających na identyfikację ze względu na ogromne wytarcie. Co to oznacza w praktyce? Takie monety, od ponad dwóch lat, firmy gradingowe umieszczają w holderach (oprócz monet nieoryginalnych, pokrytych PVC czy inną powłoką), a na etykiecie znajduje się informacja dotycząca typu uszkodzenia oraz wskazane detale stanu zachowania. Monety, które tak zostały ocenione, mogą być nadal monetami wartościowymi pod każdym względem. Także, w regulaminach obydwu firm gradignowych, istnieje zapis odnośnie gwarancji obejmującej monety po gradingu i nadanej im oceny. Ponadto firma NGC stosuje nowoczesną metodę gradingu dźwiękowego. Numizmaty są umieszczane w opakowania NGC EdgeView®, w których jest dobrze widoczny bok każdej monety. Jest to nowatorskie rozwiązanie stosowane obecnie przez Smithsonian Institution - Muzeum Narodowe USA w ponad 300 najrzadszych zbiorach.

 

Ile kosztuje grading monet?

1557_Riga_Taler_Newmann-227_4246673-001_300Aby ogradować monety można zrobić to na dwa sposoby. Samodzielnie, wykupując tzw. membership czyli abonament w firmie NGC bądź PCGS (abonamenty roczne) i następnie samemu wysłać monety, co może być utrudnione ze względu na kilka faktów:

  • firmy kurierskie czy Poczta Polska oficjalnie nie przyjmują numizmatów do przesyłki,
  • w przypadku monet kolekcjonerskich, których wartość przekracza 16 000 PLN należy ubiegać się o pozwolenie na wywóz tymczasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,
  • ponad to w grę wchodzą sprawy celne.

Inną opcją jest skorzystanie z usług autoryzowanego dealera w Polsce lub samodzielne dostarczenie monet o większej wartości bezpośrednio do najbliższego Monachium (NGC).

Jeśli zdecydowalibyśmy się zawieźć monetę osobiście do Monachium podajemy dane kontaktowe:

Numismatic Guaranty Corporation
Maximiliansplatz 12a
D-80333 Monachium, Niemcy
Tel.: +49 89 255 47 545
E-mail: service@ngccoin.de
WWW: NGCcoin.de

Dla osób chcących przesłać monety polecamy oficjany poradnik NGC: http://www.ngc-coin.pl/Submit-Coins/How-to-Submit

NGC regularnie organizuje spotkania w Monachium gdzie można porozmawiać i nawet zostawić monety do gradingu

Mamy również ważną informację dla osób planujących zgradingować swoje monety: każda moneta oceniona przez firmę NGC jest objęta GWARANCJĄ. Gwarancja ta obejmuje odszkodowania w przypadku, kiedy NGC błędnie oceni fałszywą monetę lub kiedy zawyży stan zachowania monety. Informacje o powyższej gwarancji znajdziemy na stronie: NGCcoin.com/Guarantee.

Opublikowano: 1 miesiąc, 1 tydzień temu przez 1h991206 #29878
lh181008
ray ban outlet store
ugg outlet
pandora charms
michael kors outlet online
michael kors outlet clearance
longchamp pas cher
michael kors outlet clearance
christian louboutin sale
uggs outlet online
tory burch outlet store
air jordan shoes
ralph lauren
christian louboutin sale
cheap oakley sunglasses
mbt scarpe
ralph lauren outlet
christian louboutin
ralph lauren outlet
basketball sneakers
michael kors outlet online
adidas outlet store
michael kors factory outlet
michael kors handbags
cheap jordan shoes
coach factory outlet
ugg boots clearance
kate spade
kate spade outlet store
pandora jewelry
cheap jordan shoes
coach factory outlet
michael kors outlet clearance
polo pas cher
michael kors outlet store
canada goose jackets outlet
coach outlet store online
christian louboutin sale
coach outlet online
canada goose jackets clearance
denver broncos jersey
broncos jerseys
true religion jeans for men
cheap ugg boots
air jordan shoes
cheap ray ban sunglasses
cheap michael kors handbags
christian louboutin
cheap oakley sunglasses
tory burch handbags
coach outlet online
michael kors outlet clearance
ralph lauren
oakley sunglasses wholesale
coach outlet online
chrome hearts jewelry
north face
canada goose
cheap jordans
ugg outlet online
ugg outlet online
christian louboutin shoes
canada goose jackets sale
michael kors outlet clearance
ugg outlet online
nike nba jerseys
polo ralph lauren outlet
coach outlet store online
polo outlet
michael kors outlet store
canada goose jackets
longchamp outlet online
cheap air jordans
pandora charms outlet
michael kors outlet clearance
uggs outlet
christian louboutin
longchamp solde
ugg boots clearance
christian louboutin
christian louboutin
adidas shoes
canada goose coats
christian louboutin sale
michael kors outlet clearance
cheap ray bans
cheap uggs
mbt shoes clearance
coach outlet
kate spade outlet store
red bottoms
pandora outlet
michael kors outlet clearance
coach outlet store online
supreme shirts
coach outlet store online
colts jersey
ugg outlet
ray ban sunglasses outlet
christian louboutin sale
moncler jackets
lh181008
Opublikowano: 2 miesięcy temu przez bartek #29840
Które trumienki NGC Wam się bardziej podobają? stare okrągłe czy nowe z tymi wypustkami trzymającymi monetę?
Opublikowano: 3 lat, 9 miesięcy temu przez Mad_Tiger #29644
Sorry, ale pytasz o układ okresowy pierwiastków (tablicę Mendelejewa) czy skalę gradingową (Sheldona)??

jako pierwiastek au to złoto (aurum) :)
srebro to ag (argentum) :) :) :)

w gradingu:
AU - about uncirculated - czyli okołomennicze
detale to detale

detale okołomennicze = wizerunki są OK ale moneta myta szorowana czy chemicznie czyszczona

została zniszczona ale nie w obiegu :)

Przeczytaj dokładnie artykuł
www.katalogmonet.pl/Poradnik/Grading-mon...85-NGC-oraz-PCGS-dp1
to się dowiesz co oznacza: MS, AU, itd
a dalej w części "Czy wszystkie monety mogą być certyfikowane?" jest właśnie opisane o detalach :)
Opublikowano: 3 lat, 9 miesięcy temu przez mario120012 #29643
au detale wiem że to srebro a detale ??? proszę o pomoc
Opublikowano: 5 lat, 7 miesięcy temu przez Valkiria #27929
a czy adidas I abidas to to samo ?
Opublikowano: 5 lat, 7 miesięcy temu przez kery #27924
czy firma gradingowa PCG to to samo coPCGS ?
Opublikowano: 8 lat, 8 miesięcy temu przez Krakus #16773
Kroghot napisał:
Pytanie jest czy się opłaca. Kupiłem sobie monetkę Bolesława Chrobrego stan I o nominale 10zł. Jak myślicie dobrze robię że oddaje ją do gradowania??

Opłaca się ,ale to kosztuje.
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez borsuk1977 #16392
Nie w Polsce tylko za pośrednictwem polskiej firmy jak Bartek napisał wcześniej: Warszawa: www.eu-ngs.pl oraz Szczecin: www.polonia-numisma.pl

Jesli to Ci poprawi humor a moneta jest rzeczywiście w stanie I (co w przypadku tych monet nie jest żadną niezwykłością) to możesz ją ogradować. Musisz się jednak liczyć z tym, że poczekasz sobie ze 3 tyg. albo i lepiej na jej powrót.
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez Kroghot #16391
Dziś się dowiedziałem i można to Gradować śmiało w Polsce przez firmę NGC. Za monetę do 1000$ zapłacę 30$ + VAT.

Pytanie jest czy się opłaca. Kupiłem sobie monetkę Bolesława Chrobrego stan I o nominale 10zł. Jak myślicie dobrze robię że oddaje ją do gradowania??
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez borsuk1977 #16369
Apropos Coinexpo to bardzo możliwe, że będę na nim tzn. planuje wybrać się wtedy do Polski i zajrzeć na Coinexpo ;)
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez bartek #16358
W praktyce wygląda to tak, że temat umarł w przedbiegach. PCGS na ostatnim Coinexpo chwalił się, że oprócz Mennicy ich przedstawicielem są emonety.pl ale na ich stoisku tylko się uśmiechali i powiedzieli, że były rozmowy ale do niczego konkretnego nie doszło.

Dziwne, PCGS nie bardzo chyba jest zorientowane co się dzieje, na najbliższym coinexpo nie omieszkam zapytać Panią Muriel która zawsze reprezentuje PCGS.
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez borsuk1977 #16351
Mennica jeszcze niedawno figurowała/figuruje na liście PCGS jako oficjalny ich przedstawiciel na Polskę. Nawet kiedyś już gdzieś o tym pisałem na forum. Nie wiem natomiast jak wygląda to w praktyce
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez Tajniak #16344
bartek napisał:
Jeśli chodzi o PCGS to o ile wiem trwały rozmowy PCGS z kilkoma firmami w Polsce ale na chwile obecna oddanie monet do PCGS w Polsce nie jest możliwe.


Mennica podpisała nawet z nimi umowę na targach w Berlinie 2009. Do tego czasu jednak nic dodatkowego nie wiadomo.
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez bartek #16341
Grading NGC bez problemu można zrobić w Polsce.

Warszawa:
www.eu-ngs.pl

Szczecin:
www.polonia-numisma.pl

Jeśli chodzi o PCGS to o ile wiem trwały rozmowy PCGS z kilkoma firmami w Polsce ale na chwile obecna oddanie monet do PCGS w Polsce nie jest możliwe.
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez borsuk1977 #16340
W Polsce są firmy pośredniczące w gradingu - o ile nic się nie zmieniło to 2 robią to dla NGC i 1 dla PCGS. Wykazy tych firm można znaleźć na stonach NGC i PCGS. A co do monety to zależy co to jest - jeśli jest to moneta w stanie I, lustrzanka (nie chodzi mi tu o współczesne lusterka) lub jakaś naprawdę rzadka perełka to można się pokusić o to żeby ją ogradować. Wszystkie inne monety w gradingu a zwłaszcza kilkusetletnie w stanach II-III to tylko zwykła głupota - kapselek i starczy.
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez Kroghot #16335
borsuk1977 napisał:
Można ale trzeba mieć wykupiony abonament w PCGS lub NGC, bo chyba o taki grading ci chodzi.


Czyli mam rozumieć że jak nie mam abonamentu to nie będę mógł w żaden sposób oddać monetę do gradingu ??

proszę odpowiedzieć bo kupiłem monete i chciał bym właśnie to zrobić.

Proszę mi napisać czy przy monecie za 800zł warto to zrobić?
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez bart80 #16216
dzięks
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez borsuk1977 #16215
PR - oznacza proof czyli w nomenklaturze gradingowej części firm lustrzankę
Opublikowano: 8 lat, 9 miesięcy temu przez bart80 #16214
spox artykuł. może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie co oznacza w gradingu oznaczenie: PR70 grading PCG ?
przeczytałem tu wszystkie tabele i nie znalazłem takiego oznaczenia a mam pekin z kulą w gradingu tak oznaczoną
Opublikowano: 8 lat, 11 miesięcy temu przez borsuk1977 #13541
Można ale trzeba mieć wykupiony abonament w PCGS lub NGC, bo chyba o taki grading ci chodzi.

Komentarz w tym Artykule
Musisz Zalogować się lub Zarejestrować aby wziąć udział w tej dyskusji.

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information