Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat

  • Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat 14 lat, 11 miesięcy temu #10850

    WItam serdecznie

    Czasem na aukcjach allegro zdarzają się monety sprzed 300-400 lat w bardzo dobrym stanie zachowania. Jeśli są sprzedawane przez powaznych i znanych sprzedawców i poisywane jako "1-" należy w to wierzyć:).

    Jak sądzicie czy taka moneta oceniona przez polski znany sklep numizmatyczny na "1-" ma szansę uzyskać równie wysoką notę w NGC w gradingu???
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat 14 lat, 11 miesięcy temu #10862

    problem w tym, że np. 1- odpowiada ale tylko umownie w skali Sheldona tak naprawdę czort wie ilu stanom zapewne nawet od AU55-MS64 i jeszcze zależy od firmy gradingowej, a nawet od okresu w którym moneta była gradowana (obecnie amerykański grading jest nieco łagodniejszy niż kiedyś). Osobiście staram się używać do oceny angielskiej skali ocen, jest łatwiejsza później do przełożenia na skalę Sheldona
    • Eothain
    • Eothain

    O:Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat 14 lat, 11 miesięcy temu #10863

    Ale też ciekawe gdzie taka moneta się uchowała przez -set lat i pozostała w takim stanie...
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat 14 lat, 11 miesięcy temu #10869

    tez czasami się nad tym zastanawiam, ale z drugiej strony ludzie zbierają monety od setek lat i o nie dbają tak jak my teraz ;)
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O:Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat 14 lat, 11 miesięcy temu #10888

    Piotr_k84 napisał:
    WItam serdecznie

    Czasem na aukcjach allegro zdarzają się monety sprzed 300-400 lat w bardzo dobrym stanie zachowania. Jeśli są sprzedawane przez powaznych i znanych sprzedawców i poisywane jako "1-" należy w to wierzyć:).

    Jak sądzicie czy taka moneta oceniona przez polski znany sklep numizmatyczny na "1-" ma szansę uzyskać równie wysoką notę w NGC w gradingu???


    Kupując monetę od sprawdzonych sprzedawców możesz być pewien, że otrzymasz wysoką notę w gradingu ale błagam o litość w imieniu 300 letnich monet - nie pakuj ich w trumienki, przecież tak tracisz cała magię monety, nie możesz potrzymać jej w dłoniach tak jak wielu możnych przodków tego świata...
    • Modsog
    • Modsog

    O:Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat 14 lat, 11 miesięcy temu #10905

    No cóż, niektórzy wolą mieć piękne 25 guldenów czy dukata gdańskiego zamkniętego w slabie co daje im gwarancję, że moneta będzie nadal w nienaruszonym stanie. Niektórzy znowu lubią pościskać ją w dłoni, poczuć klimat lat minonych ale czy to aby monecie na dobre wyjdzie? Lepiej ją wsadzić choćby do kapsla i przez kapselek spozierać na cudo możnych lat minonych. Zależy od preferencji :D
    Sam stawiałbym na 1 opcję.
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O:Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat 14 lat, 11 miesięcy temu #10907

    Nikt nie mówi o ściskaniu - monetę trzyma się za rant.

    Przez wiele lat dotykanie tym monetom nie zaszkodziło to i teraz im się nic nie stanie po warunkiem, że nie będzie się jednocześnie jadło kanapkę i smarowało masłem monetę.

    Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy się jest numizmatykiem czy inwestorem - jeśli inwestorem to do pudła i nie ma co gadać, jeśli numizmatykiem to pudło zabija cały urok.

    Znam człowieka który 2 lata od kupna samochodu miał filię na siedzeniach a pilota od telewizora ma w filii od kilku lat. Może i to niewygodnie i nieporęcznie ale przynajmniej się nie zniszczy...
    • Offline
    • Oklaski: 6

    O:Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat 14 lat, 11 miesięcy temu #10909

    w sumie oglądać taką monete przez slab to jak lizanie lizaka przez szybke :P przynajmniej dla mnie, nawet nie wiecie jak mnie korci żeby wyciągnąc z kapsla jaszczura czy świstaka i poczuć opuszkami palców jej fakture..ale boje sie ze ja uszkodze :( a ze jestem troche pedantyczny wiec nie zniósłbym choćby minimalnej niedoskonałści ;)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat 14 lat, 11 miesięcy temu #10911

    Cóż zgadzam się i nie zgadzam. Serce ściska, żeby monetę poprzewracać w palcach, a nawet popodrzucać żeby poczuć jej ciężar (mówię tu o tych starych). Prawda leży po środku. Osobiście zaczynam powoli coraz bardziej skłaniać się ku slabowaniu lub kapslowaniu najcenniejszych monet i to w trosce o nie. Skoro coś było w stanie menniczym przez 300 lat to staram się zagwarantować takiej monetce to że w takim stanie pozostanie. Wszystkich człowiek w slaby i tak nie wpakuje ale te mennicze i okołomennicze plus rzadkie nawet w stanach II/III to tak. Gdy mam ją w kapslu to czuję ją tak jakbym miał w ręku i nie muszę się bać, że np ktoś mnie szturchnie (np. synio) i monetka się lekko uszkodzi. Wiem, że to sytuacje ekstremalne ale kilka razy już mi wypadła z rąk wskutek trzymania za rant, raz mi wręcz wyskoczyła (PRL-owska lustrzanka trzymana poprzez rękawiczki). Poza tym monetki w kapslach ładnie wyglądają na paletach.
  • O:Okołomennicze monety sprzed kilkuset lat 14 lat, 11 miesięcy temu #10917

    hmm tak czytam komentarze do mojego postu i myslę, że zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy pakowania satrych monet w slaby mają rację.

    Przeciwnicy - argumentują iż głównym przeznaczeniem monet było i jest obrót i "przekazywanie z rąk do rąk i tym samym slaby nie sa ich naturalnym środowiskiem. jest to bardzo ważne i trafne stwierdzenie, lecz jest jeszcze druga strona medalu. 300 letnia moneta w I stanie to prawdziwy rarytas często bardzo kosztowny - chwila nieuwagi i może dużo, bardzo dużo stracić na wartości.

    ...i tu pojawiają się argumenty zwolenników.

    Zwolennicy - jeśli zakupia za grubą kase 300 letnia monetę w menniczym stanie chcą za wszelką cenę chronic ją i nie pozwolić na to aby przez mechaniczne uszkodzenia jej wartosć spadła. Nie ukrywajmy większosć monet, które kupujemy - kupujemy nie tylko jako cześć kolekcji, ale myslimy także, że za kilka kilkanaście lat spieniężymy ją z zyskiem - bo kto kupuje po to aby stracić.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.36 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information