Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
  • Witamy,
  • Ostatnia wizyta: Dzisiaj
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Boratynki koronne i litewskie - info :)

    • Dodeq
    • Dodeq

    Boratynki koronne i litewskie - info :) 14 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez . #11711

    Witam Wszystkich :)

    Pare dni temu zainteresowałem się Boratynkami.
    Chciałem zasięgnąć informacji na ich temat od osób, które są już ich pasjonatami.
    Interesuje mnie na ich temat wszystko - destrukty (np przesunięcia stempla, podwójne bicia na awersie, rewersie - czy występują często, czy raczej są normalką? ;)
    Rzadkość roczników w Boratynkach litewskich i koronnych, ceny (wiem tylko że to sprawy groszowe, kilkadziesiąt złotych osiągają ceny za piękne stany), a jak cena ma się do danych roczników?
    Podobno jest duża "paleta" Boratynek - różne bicia itd :)
    -można stworzyć niezłą kolekcję, i ja chciałbym zacząć swoją, więc proszę o pomoc :)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Boratynki koronne i litewskie - info :) 14 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #11712

    • Eothain
    • Eothain

    O:Boratynki koronne i litewskie - info :) 14 lat, 11 miesięcy temu #11713

    Cieszę się, że zainteresowałeś się boratynkami, a właściwie szelągami koronnymi Jana Kazimierza. Są to bardzo fajne monety. Zacznij może od tego artykułu: www.katalogmonet.pl/Monety-polskie/Historia-boratynki.html
    W starych monetach (do około XVIII w.) destrukty zdarzają się bardzo często. Wtedy nikt nie patrzył, żeby wybić monetę równo, awers zgadzał się z rewersem. Ważne było, żeby oznaczyć krążek. Dlatego zbierając boratynki bardzo często, jeśli nie prawie zawsze, natkniesz się na przesunięcia stempla, podwójne bicie i nie równe krążki.
    Kolekcja może być świetna. Oprócz podziału na koronne i litewskie są jeszcze inne podziały. Na monetach występują różne herby podskarbich, inskrypcje, interpunkcja i znaki mennic.
    Polecam stronę: baracinka.at.tut.by/
    Świetnie przedstawia typy boratynek. Masz numery katalogowe z Kopickiego, wiele wariantów napisów, znaków i herbów. Niestety jest po Białorusku. Jeśli nie znasz bukw to trzeba znaleźć co każda oznacza (pl.wikipedia.org/wiki/Cyrylica)i domyślisz się o co chodzi :)
    • Dodeq
    • Dodeq

    O:Boratynki koronne i litewskie - info :) 14 lat, 11 miesięcy temu #11714

    dziękuję bardzo za lekturę :) zaraz się zabiorę do czytania :)
    a jak można odróżnić srebrną boratynkę pokrytą patyną od miedzianej? Co oznacz "R" - Rzadkość. Jak ma się skala R, R2 R... które to te rzadsze?
    Widzę, przede mną troche czasu żeby to przyswoić, ale myślę że z każdą Boratynką będzie to łatwiejsze :)
    Dzięki za pomoc Panowie :)
    • Eothain
    • Eothain

    O:Boratynki koronne i litewskie - info :) 14 lat, 11 miesięcy temu #11715

    Skalę rzadkości masz np. tutaj: www.katalogmonet.pl/Katalog/II-RP-1923-1...-1923-1939-1353.html
    Srebrnych boratynek jest na świecie kilka, może kilkanaście. Życzę Ci żebyś taką znalazł, ale są małe szanse na to. Najlepiej jak przejrzysz aukcje monet srebrnych pokrytych patyną- jakieś półtoraki, tymfy oraz miedzianych monet. Kolor jest zdecydowanie inny. Boratynka miedziana będzie albo ciemnobrązowa, albo prawie czarna, spotkałem też ciemnoczerwone albo zielonkawa.
    W poniedziałek postaram się zamieścić kilka zdjęć, które mam nadzieję rozwieją Twoje wątpliwości.
    • Eothain
    • Eothain

    O:Boratynki koronne i litewskie - info :) 14 lat, 11 miesięcy temu #11742

    Przepraszam, że dopiero dzisiaj, ale miałem problemy z internetem wczoraj.
    Zobacz jakie kolory mogą mieć boratynki:
    PICT0581.JPG
    • Dodeq
    • Dodeq

    O:Boratynki koronne i litewskie - info :) 14 lat, 11 miesięcy temu #11744

    dzięki za pomoc :)
    Ja widziałem jeszcze koloru pomarańczowego i jasno zielonego :) są naprawde piękne :)

    a jak ma się kolor patyny do ceny? Widziałem gdzieś kiedyś jakąś skale, która przedstawiała - kolor (naturalnej patyny) - oraz - o ile wtedy wzrasta cena tej monety. Istnieje też taki przelicznik wartości monety? Ma to przełożenie na faktyczny rynek, na te kupowane przez nas?
    (Osobiście każdy chyba woli monetkę o pięknej, niespotykanej patynie, więc myślę że tak :) , ale proszę o "prawde":D)
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.16 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information