Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Ocena stanu zachowania - monet starszych

    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #25360

    Ocena stanu zachowania monet wspolczesnych,XX a nawet XIX wiecznych
    jest stosunkowo prosta.Jak jednak radzicie sobie z ocena monet kilkusetletnich?

    Prosze ocencie monete z zalacznika.
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25361

    Zasada jest taka sama, problemem mogą być ewentualne niedobicia, wady blachy i justunek, a w stosunku do monet antycznych dochodzą czynniki środowiskowe które np. robią z pięknego brązu w stanie II porowatego "biedaczka" :P

    Moneta z załącznika wygląda mi na stan III (to chyba jest skan?).
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25365

    To jest foto,ale w bardzo slabym oswietleniu.
    Czyli oceniasz ja na XF ? a zaryzykowal bys XF+ ?
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25366

    Valkiria.... XF to jest stan II ;) Ja oceniam ją na stan III czyli VF, przy lepszym zdjęciu można pokusić się o dokładniejszą ocenę. Należy jednak pamiętać, że dla monet tego typu stany II-III są stanami podstawowymi, a stany I-II+ są raczej rzadkie i trudniej dostępne, zwłaszcza za przyzwoite pieniądze :) Ja sam raczej nie zbieram nic co zbliża się do stanu IV, że o gorszych stanach nie wspomnę - chyba że to jakoweś "dziwadełka" lub rzadkie czy też sentymentalnie przechowywane monetki.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25367

    Wszystko co Borsuk napisałeś to prawda, skala i metodologia taka sama. Jednak czasami mam wrażenie, że monety (medale) starsze są jakby łagodniej oceniane w stosunku do XX-wiecznych. Nie wiem możliwe, że takie wrażenie powstaje, bo jednak ocenia się na podstawie fotek, a ten co ocenia robi to w realu i na podstawie oryginału.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25368

    Ta dla porównania tak wygląda moneta w stanie I- z lekkim niedobiciem legendy otokowej - ort gdański 1623/4:



    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25369

    Piękny egzemplarz i jeszcze mający tyle lat... A minus za co?
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25373

    Są ryski w tle i mały ubytek blachy.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25375

    Borsuk, dziękuję za odpowiedź, bo naprawdę byłem ciekawy. Jak widzę jesteś ostrym cenzorem;) Choć ja z fotki zdołałem zauważyć tylko trzy niewielkie ryski i faktycznie bardzo niewielki ubytek blachy przy samym rancie. I jeszcze jedno, fotka była naprawdę bardzo dobra skoro mojej osobie udało się to zauważyć:)) Na allegro czy na innych platformach aukcyjnych nie byłoby już tak dobrze;)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25387

    Borsuk na co jeszcze warto zwracac uwage przy tego typu monetach.
    Nie ukrywam ze dopiero wchodze w ten okres a dokladniej interesuja mnie monety Jagiellonow od Wladyslawa Jagielly do Zygmunta Starego i wszelkie podpowiedzi
    z Waszej strony beda cenne.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25390

    Na wszystko - dosłownie :) W tych monetach najlepsze jest to że każda z pozoru popularna moneta może okazać się gratką i ciekawostką bo np. przy bliższym przyjżeniu się może się okazać że mincerz się "rąbnął" w legendzie, dacie czy jeszcze czymś innym i stworzył unikalnego "potworka". Potem możemy próbować szukać ewentualnej powtarzalności takiego błędu.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ocena stanu zachowania - monet starszych 12 lat, 4 miesięcy temu #25391

    Tak to jest dla mnie oczywiste.
    Mam raczej skromna kolekcje a juz trafil mi sie ciekawy grosz gdanski
    Kurpiewski 482 (bez kropki przed data) z bledem w napisie otokowym.
    Powinno byc :GROSSVS.CIVI.GEDANEN 1539
    A jest :GROSSVS.CIVI.G.E.DANEN 1539

    Dla jednych to tylko dwie kropki - dla nas AZ dwie ..
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.23 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information