Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L?

    • Offline
    • Oklaski: 2

    XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21427

    Witam serdecznie wszystkich.

    Ostatnio natrafiłem na dość wątpliwą sprawę. Mianowicie w kilku źródłach spotkałem się z tym, iż istnieje monetka XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 bita stemplem lustrzanym, o bardzo niskim nakładzie 2 600 sztuk (lub 10 100 sztuk, jak niektóre źródła podają). Jestem dopiero początkującym ,,numizmatykiem" i nie bardzo mogę dotrzeć do tego, czy to prawda. Oto kilka linków, z których można by wnosić o istnieniu takiejże monety:
    - allegro.pl/200-zl-xxx-rocznica-zwyciestw...-70-i1415077808.html
    - www.numizmaty.com/obieg/p305k.php
    - monety.pl/viewtopic.php?t=6759&sid=e...a9aa9b39046d9a277a5e

    Mam szczerze małe wątpliwości co do tego. Szczególnie, że w żadnym z katalogów, np. Fishera nie ma wzmianki o podobnej sytuacji. Oświeci mnie ktoś?
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #21430

    Różnica jest taka, że ta z mniejszym nakładem była bita stemplem lustrzanym a ta druga to tzw. prooflike czyli moneta bita stemplem zwykłym ale dająca wrażenia wybicia stemplem lustrzanym (najczęściej są to tzw. świeże odbitki ze stempla), w tym przypadku te monety zostały dodatkowo wyselekcjonowane z ogólnej emisji. Masz tu obie odmiany:
    1. 2600 - www.m4n.pl/monety/004/9010m004.xml
    2. 10100 - www.m4n.pl/monety/004/9011m004.xml
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21438

    Dzięki.

    Ciekaw jestem, dlaczego nie ma wzmianki o tych lustrzankach w żadnym popularnym katalogu. Przynajmniej ja takowej nie znalazłem.
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21440

    Witam,

    No faktycznie przejrzalem moje popularne katalogi i nie ma wzmianki o lustrzance. Sa tylko proby owych monet.

    Moze cos w tym jest i specjalnie moneta nie jest umieszczona w katalogu.
    A moze warto napisac ze jej tam brakuje do autora :)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21442

    Swoją drogą - w naszym katalogmonet.pl też jakoś nie bardzo mogę się jej doszukać. :P
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21445

    Widac to unikat o ktorym nikt nie slyszal :P
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21452

    ,,Nikt nie słyszał", a Borsuk podał nam w miarę dokładne informacje, heh. :P

    Ma ktoś pomysł, dlaczego katalogi o niej nie wspominają?
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21457

    To była mikro ironia ;)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21461

    black_jack napisał:
    ,,Nikt nie słyszał", a Borsuk podał nam w miarę dokładne informacje, heh. :P

    Ma ktoś pomysł, dlaczego katalogi o niej nie wspominają?


    Oszczędzają na papierze, w popularnych katalogach brakuje o wiele większej ilości monet PRL, chociażby prób niklowych :)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21462

    Mam Fishera 2011 i prób niklowych jest od groma :P
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21464

    black_jack napisał:
    Mam Fishera 2011 i prób niklowych jest od groma :P
    Ale wyszlo ich jeszcze wiecej ;)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #21465

    black_jack napisał:
    Mam Fishera 2011 i prób niklowych jest od groma :P


    To zobacz sobie tu: www.m4n.pl czego brakuje w katalogach :)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21467

    Sprawdziłem kilkadziesiąt i wszystkie na razie były u mnie. :P Chociaż jakby dokładnie poszukać, to by się jakieś pewnie znalazło, skoro tak mówisz. :)

    Gość zachęcił mnie już samą nazwą strony. :) A nie ma wydania tego katalogu w formie książkowej?
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21468

    Nie ma, a co do braku monet w katalogach to nie chodzi tylko o same próby niklowe ale i o inne monety z innych okresów np. II RP, próby technologiczne i zwykłe. Nie mam nowego Fischera i nie jest mi do niczego potrzebny, ale faktycznie tam było więcej monet niż w Parchimowiczu. Ten ostatni za to skupił się na propagowaniu własnej twórczości - vide. tzw. próbne łełro i "oficjalne" kopie monet.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21474

    Nie wieszajcie psow na Parchimowiczu wylocznie na podstawie jego popularnego katalogu wychodzacego co roku zreszta najdluzej wychodzacego cyklicznie katalogu na rynku.Bo czlowiek ten ma OGROMNY wklad w rozwuj polskiej numizmatyki i apeluje o odrobine szacunku.
    Kto posiada katalog rozszerzony,katalog prob od 1919,katalog RP 1919-1939,katalog starej polski 1633-1916,katalog banknotow ten z pewnoscia czeka na kolejne opracowania i rozumie dlaczego to napisalam ...
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21476

    Sam katalog nie ma tu nic do rzeczy chodzi raczej o to co Pan Parchimowicz próbował/próbuje na siłę wpychać ludziom jako monety a co sam zlecił do wybicia. Umieszczanie tego w katalogu popularnym jest co najmniej dużym nieporozumieniem, zwłaszcza że zrobiono to kosztem innych numizmatów - w tym chociażby wspomnianych prób niklowych. Co do jego katalogów specjalistycznych to się nie wypowiadam bo osobiście ich nie mam. Z różnych źródeł wiem jednakże, że o ile warto posiadać ten z lat 1919-39, który wraz z katalogiem Pana Jerzego Chałupskiego stanowią pewną całość, o tyle ten 1633-1916 nie jest zbytnio udany i daleko mu do katalogu Pana Kopickiego. Zresztą nawet przy swojej ostatniej publikacji Pan Janusz Parchimowicz nie omieszkał "wyprodukować" kolejny "numizmat" niejako promujący jego katalog lub odwrotnie :)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21529

    Niestety takie czasy komercji nic nie powstrzyma on tez chce zarobic inna rzecz ze sa na to chetni ... Fischer tez poszedl w "grading" i nie wiem co jest gorsze ...
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21540

    Co do Pana Fischera to przez lata pokutowało w stosunku do niego słuszne zresztą oskarżenie o zamieszczanie w swoim katalogu zdjęć falsów jako oryginałów - WMG i Getto.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21541

    I do dzisiaj tego nie zmienil ;)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: XXX Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem 1945-1975 L? 13 lat, 3 miesięcy temu #21543

    Valkiria napisał:
    I do dzisiaj tego nie zmienil ;)


    Chyba jednak w 2010 coś zmienił, przynajmniej z tego co słyszałem w odniesieniu do monet WMG.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.30 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information