Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
  • Witamy,
  • Ostatnia wizyta: Dzisiaj
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Miedziane 20gr, 50 gr,1zł z 1949 roku

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Miedziane 20gr, 50 gr,1zł z 1949 roku 12 lat, 4 miesięcy temu #25692

    Jestem tu na forum od kilku dni, nie jestem numizmatykiem, ale chodzę z detektorem metalu i raz na jakiś czas trafiają się monety z PRL'u.
    Znalazłem pod Kołobrzegiem w Lesie Kołobrzeskim 3 monety w jednym "dołku".
    A są to: miedziane (lub mosiądz) 20,50 gr i 1zł, wszystkie z 1949 r. Jak to czynić zwykłem zawsze opisuję swoje znaleziska, Szukałem na stronach numizmatycznych tych nominałów z miedzi z tego roku, ale były tylko wersje z Al lub CuNi, nigdzie miedziane. Dałem je do miejscowego numizmatyka hobbysty i powiedział, że miedziane były tylko "próby", co też jest i na waszej stronie.
    Stan ich zachowania jest nie zawsze najlepszy ale zawsze czytelny. Toteż chciałbym ostatecznie zapytać co to jest co mam?
    Zdjęcia ich są w mojej galerii:
    www.katalogmonet.pl/Galerie-zdj%C4%99cia...963/album?albumid=59

    Proszę także o ich wycenę w tym stanie zachowania.
    Jacek ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Miedziane 20gr, 50 gr,1zł z 1949 roku 12 lat, 4 miesięcy temu #25694

    Skorodowane miedzionikle
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Miedziane 20gr, 50 gr,1zł z 1949 roku 12 lat, 4 miesięcy temu #25695

    Dziękuję za sugestie, ale podrążę temat dalej, jako laik oczywiście. To dlaczego moneta 1 zł/1949/nikiel, pierwsza w mojej galerii, po zarysowaniu jest nadal srebrna, a ta miedziana po zarysowaniu jest nadal miedziana, nie ma nawet śladu srebrnej barwy. A pytanie brzmi: czy ten miedzionikiel to stop, czy wewnątrz miedź z pokrytym z zewnątrz niklem?. Różnica pomiędzy tymi złotówkami są bardzo wyraźne, choć ta moja złotówka niklowa na zdjęciu wyszła trochę brązowo, ale ma barwę brudno srebrną. I następne pytanie, jakie warunki glebowe (skład chem. gleby) muszą zaistnieć aby z pierwotnie, jak sugerujesz monety miedzioniklowej zrobiła się czysta miedź.
    Podpowiem, że to był las mieszany z przewagą drzew iglastych, ziemia sucha, piaszczysta, po wyjęciu z ziemi była czytelna. Tak się rozpisałem, bo chciałem podać jak najwięcej informacji :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Miedziane 20gr, 50 gr,1zł z 1949 roku 12 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #25696

    Jacek, na naszej stronie gdzieś są próbne te monety w miedzi? Jeżeli tak to podaj link, bo jakoś sobie nie przypominam, by te próby były kiedykolwiek robione z Cu. Owszem były próby z niklu i mosiądzu (z premedytacją i z wiadomych powodów pomijam te z Al), ale z miedzi pierwsze słyszę...
    Wyjątek to 50 gr, ale bardzo wątpię by to była miedź.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Miedziane 20gr, 50 gr,1zł z 1949 roku 12 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #25697

    I jeszcze jedno, nie ma takiej opcji by z miedzioniklu (stal stopowa oparta na miedzi z dodatkiem niklu w ilości powyżej 2%) pozostała tylko sama miedź, no chyba, że jesteś alchemkiem ;)
    Dla formalności jeszcze jedno. Las pod Kołobrzegiem... klimat nadmorski i... chyba nie muszę dodawać co się stanie ze stalą stopową w takim środowisku ;)
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Miedziane 20gr, 50 gr,1zł z 1949 roku 12 lat, 4 miesięcy temu #25701

    Zdecydowanie skorodowany miedzionikiel
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.19 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information