Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Plamka na srebrnej lustrzance

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Plamka na srebrnej lustrzance 9 lat, 8 miesięcy temu #29415

    Witam

    Dzisiaj zauważyłem plamkę na awersie 10 zł Jan Karski (na literą "o"), przysłanej do mnie przez NBP. Nie wiem czy była tam od początku czy pojawiła się niedawno.
    Co to jest? Mechaniczne uszkodzenie, początek "Milk spot-u", patyny?
    I jak bardzo taka plamka obniża wartość monety - czy można powiedzieć że jej stan zachowania to L/L-?
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 2
    Monety to to co Tygryski lubią najbardziej :)

    Odp: Plamka na srebrnej lustrzance 9 lat, 8 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Mad_Tiger. #29416

    Tutaj jest o wadach lustrzanek:
    grading.ksngibon.pl/index.php?widok=wady
    Mi to wygląda na wadę z 3 fotografii:
    "na lustrze paproch w otoczce z patyny, w miejscu przyklejenia się paprochu do lustra w wyniku reakcji ze srebrem powstał wżer na powierzchni monety"

    Co do stanu zachowania to w lustrzankach występuje tylko L lub L- i nie jest ściśle to określone więc jest stan jest do dyskusji, możesz napisać do gibona jak oni by to określili w numerologi.

    Czy obniża wartość? Ja bym powiedział, że samo kupienie tej pseudo monety w NBP obniża jej wartość :) W NBP za 97 była (chyba nadal jest) a na allegro już za 79 kupisz (87 z wysyłka).
    Skoro jej lustro just uszkodzone to jej wartość jeszcze bardziej spada (jak dla mnie).
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Plamka na srebrnej lustrzance 9 lat, 8 miesięcy temu #29419

    Dzięki :)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Plamka na srebrnej lustrzance 9 lat, 8 miesięcy temu #29420

    Ja mam przebarwienie na lustrze w okolicach rantu monety.
    Czy taki nalot obniża czy podwyższa wartość monety?
    Gdyby to był zielony nalot, to pół biedy. A teraz zszarzało.
    • Offline
    • Oklaski: 2
    Monety to to co Tygryski lubią najbardziej :)

    Odp: Plamka na srebrnej lustrzance 9 lat, 8 miesięcy temu #29421

    W poprzednim wpisie podałem link do róznych wad które powstaja na lustrzankach, wystarczy zobaczyc i porównac ze swoją i bedzie wiadomo co sie z nią dzieje.

    Ja lustrzanek nie zbieram bo to jak dla mnie żadnej wartości numizmatycznej nieposiada.

    W swojej kolekcji mam jedynie 4 sztuki z serii "Dzieje Złotego", które zakupiłem w licytacji praktycznie po cenie srebra.

    Lustrzanka to nie jest moneta tylko wyrób pseudo numizmatyczny i dla większości zbieraczy każda plamka nalot czy patyna szpeci monete wiec cena będzie niższa.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Plamka na srebrnej lustrzance 9 lat, 8 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Paweł_Nowak. #29422

    No tak - odwieczna dyskusja co jest numizmatyką ;-) Ja znowu mam negatywny stosunek do wszelkich emisji niue island, cook islands i innych dziwnych wysp ;-). Na pewno czerwona patyna na srebrze nie powinna obniżać noty przy gradingu. Problemem są np. mleczne plamy - powstają zdaje się na skutek błędów przy procesie produkcji. Występują dosyć często na kanadyjskich i amerykańskich monetach bulionowych

    a tutaj link do stanowiska PCGS odnośnie tych plam:

    www.pcgs.com/Silver-Coins-Spot-Policy/
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.19 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information