Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Dlaczego warto inwestować w monety?

    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 11 miesięcy temu #10900

    ** To wątek dyskusji o artykule: Dlaczego warto inwestować w monety? **
  • O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 11 miesięcy temu #10918

    Ja zamiast pytania Dlaczego zadałbym pytanie Czy?

    To, że rynek współczesnych lustrzanek przesycił się, któryś trybik nie zadziałałą i padło wszystko z hukiem jest faktem. Wielu inwestorów było przyzwyczajonych, że zarabiali na monetach drożejących w oczach.

    Sądzę, że przyszedł teraz czas na lokaty bardziej długoterminowe - jeśli miałbym komuś radzić to poza pieniędzmi należ zdobyć odpowiendią wiedzę.

    Tak uzbrojeni w wiedzę i pieniądze do lokaty możemy dość dobrze lokować kapitał w starszej numizmatyce, któa jest niemalże tak pewną lokatą jak bezpieczeństwo pieniedzy w szwajcarskim banku.

    MOże się mylę - dlatego chętnie poznam opinię innych.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 11 miesięcy temu #10923

    Rynek został popsuty przez nieodpowiedzialne podejście do sprawy przez NBP oraz spekulantów (nie mylić z inwestorami).
    Zmiany nakładów, które zafundował nam NBP zaowocowały tym co teraz mamy. Moneta wydana w nakładzie 100 tyś przestaje być kolekcjonerską (jest nią moim zdaniem tylko i wyłącznie z nazwy). Spekulanci, którzy się nacięli, sprzedają nawet poniżej ceny emisyjnej, by jak najszybciej odzyskać pieniądze. To oczywiście dalej psuje rynek.
    Na ten temat już sporo było napisane, więc nie ma co powtarzać. Trzeba urealnić nakłady i powoli sytuacja się unormuje. A inwestować.... moim zdaniem zawsze warto:)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 11 miesięcy temu #10924

    Ja raczej bym się spytał w CO inwestować a nie CZY inwestować;)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #10925

    A ja bym podszedł do tego jeszcze inaczej. Ja zbieram monety bo lubię, wręcz kocham to robić. Nie myślę bezpośrednio o inwestowaniu ponieważ tak naprawdę ciężko by mi było się rozstać z moimi monetami. Jest to raczej odległa lokata, która w razie czego (odpukać!) zostanie z musu ruszona. Mam świadomość tego ile pieniędzy idzie na monety ale mi nie szkoda - w końcu raz się żyje. Potem można żałować niektórych niedokonanych zakupów bardzo długo ;) A co do samego zbierania to najlepiej zbierać tematycznie, okresowo albo krajami. Jak kto woli. Zbieranie wszystkiego po pewnym czasie prowadzi do tego, że nie panuje się nad swoją kolekcją. No i np. zbieranie monet II RP, czy Republiki Weimarskiej prowadzi do zawężenia tematu i koncentrowania się na tym czego brakuje. Wiem, że to banał, ale pozwalający uzbierać kasę na to czego brakuje i uzupełnić kolekcję. Polskie lustrzanki obecnego bicia zbieram już tylko z sentymentu i żeby kolekcja nie była dziurawa, ale o jakimkolwiek inwestowaniu w te blaszki to można śmiało zapomnieć. Nawet za 20 lat będą figę warte. Więcej się wyciągnie z obiegówek w menniczych stanach. To moje skromne zdanie. Pozdrawiam :P
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 11 miesięcy temu #10926

    Borsuk masz zupełną rację, ja rownież zbieram, bo to lubię i najprawdopodobnie takich jak my, jest o wiele więcej. Wybór zresztą jest naprawdę bogaty, a zwłaszcza, gdy zaczęto wprowadzać nowe elementy do monet, a sklepy numizmatyczne są prawie w każdym większym mieście. Zwiększenie zainteresowania, rozdmuchanie sprawy przez media i spirala zaczęła się sama nakręcać. Każdy chciał zdobyć coś co zyskiwało na wartości, licząc na szybki i łatwy zarobek. Tak samo było z giełdą czy funduszami inwestycyjnymi. Nie znaczy to jednak, że nie jest to alternatywna możliwość inwestowania. Owszem nie jest to obliczone na szybki zarobek, ale mozolne kompletowanie swojej kolekcji w dłuższym czasie, która z regóły i tak zyska a przynajmniej nie straci na wartości.
    W PRL-u niektóre monety nawet srebrne były emitowane jako obiegowe, bo nakłady były bardzo duże (kilka milionów szt), później następował okres, gdy nakłady stawały się bardziej realne, a nawet bardzo niskie i wcale nie tyczyło się to tylko monet srebrnych czy złotych. Jednak i te monety mają swoj urok, pomimo,że w wielu wypadkach niewiele zyskały.
    Pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 10 miesięcy temu #11624

    Inwestowanie w monety których nakład wynosił 4000 szt. to była pewna i bardzo dobra inwestycja. Dzisiaj nakład wynosi 100000 tyś i tu należało by się zastanowić nad inwestycją. Monety dzisiaj można kupić poniżej ceny emisyjnej NBB, jednak można zauważyć że pomimo tak dużej emisji, warto zainwestować w monety tematycznie np. zwierzęta, potwierdzają to ceny monet: sokół czy jaszczurka.
    Zastanawiam się natomiast, jakie będą ceny monet kolekcjonerskich po wprowadzeniu euro.
    Pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 10 miesięcy temu #11627

    A ja się zastanawiam czy obecne serie będą kontynuowane, a jeśli tak to jaki będzie ich nominał dla 10 zł 5 czy 10 euro? A GN-y to chyba kompletnie znikną. Nad tym i nad wzrostem kosztów kolekcjonowania związanych z tą reformą należałoby się zastanowić - wszak 10 zł to nie 10 czy nawet 5 euro, nie mówiąc już o 20 zł czy 100 i 200 :) Na oko wygląda, że ceny się co najmniej podwoją.
    • Offline
    • Oklaski: 9

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 10 miesięcy temu #11633

    wolalbym aby ceny spadly byloby to zdecydowanie uczciwsze, zwlaszcza ze marze nbp naleza do najwyzszych w europie, kolekconerska 20zl wazy ok 28g cena 1g ag to ok 1,5 wiec cena powinna oscylowac okolo 40pln kruszec + 20pln nominal + wykonanie i dystrybucja wiadomo ostanio jaszczurka kosztowala prawie 100pln wiec wychodzi ze wykonanie + dystrybucja to 40pln troche drogo... podobnie 10zl odpowiednio 20pln + 30pln a niemen kosztowal 64 a klipa 75 wiec znowu troche duzo, nio wspominajac juz o zlotej 25zl to juz zupelny absurd. zmiana waluty bedzie dobra okazja na zrownanie cen do srednich europejskich jesli oczywiscie nbp nie stwierdzi ze jest to doskonala opcja na siegniecie glebiej do naszych kieszeni. a co do gn to chyba powinny je zastapic 1 i 2 euro okolicznosciowe
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 10 miesięcy temu #11634

    najprawdopodobniej 2 euro zastąpi GN, a ceny się zrównoważą w górę jakby nie patrzeć - jedynie może się zmienić stosunek nominału do ceny finalnej na korzyść, ale znając praktyki NBP to włączy im się pazera.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 10 miesięcy temu #11645

    Faktem jest że NBP przesadził z nakładami i w całym tym zamieszaniu to właśnie Bank najwięcej zarobił. Jest jedno rozwiązanie tej sytuacji. Rozwiązaniem tym byłaby zakrojona na szeroką skale popularyzacja numizmatyki. Zainteresowania ją ludzi którzy jeszcze nic na jej temat nie wiedzą, zarażenie ich bakcylem numizmatycznym. To właśnie ta armia niedoświadczonych laików mogła by pożreć tak duże nakłady i ceny wtedy znów mogły by wzrosnąć. Znając dzisiejszą młodzież pewien jestem, że gdyby numizmatyka stała się cool to właśnie na lustrzanki szło by ich kieszonkowe.
    Co wy o tym myślicie???
    • Eothain
    • Eothain

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 10 miesięcy temu #11646

    Na pewno byłaby to fajna inicjatywa. Ale młodzież nie ma chyba 70 zł co miesiąc lub częściej żeby sobie lustrzankę kupić. Gdyby numizmatyka była cool to sądzę, że wzrosłoby zainteresowanie na dwójki. Te 2 zł może sobie odłożyć. Chyba, że NBP obniżyłoby marżę i lustrzankę można by kupić za 40 zł. Wtedy byłoby to na pewno popularniejsze.
  • O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 10 miesięcy temu #11647

    w dzisiejszych czasach numizmatyka nie będzie cool - może to i lepiej, bo im bardzije cool :) tym więcej spekulantów. Dla tych co naprawde interesują się monetami nie ważne jest czy ceny windowane sa do góy czy też pikują w dół. Ja już jakiś czas temu odczułem, że współczesna numizmatyka jest nie do końca tak fajna jak sie mogło wydawać - trudno powiedzieć co kryje sie pod słowem fajna, ale kto się zraził sam wie.........

    Od dobrych kilkunastu miesięcy nie kupuję już lustrzanek - z sentymentu tylko 2 zł GN.

    A tak naprawdę i powaznie to każdą wolną gotówkę zamieniam na dawne monety polskie, bo tu kupuje się przede wszystkim prawdziwa numizmatykę w pełnym tego słowa znaczeniu z ogromną historią każdej z monet. Taka kolekcja za kilka lat dla naszych dzieci może być dobrą lokatą.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 10 miesięcy temu #11648

    Cóż Piotrze muszę się z Tobą zgodzić co do 2 rzeczy: po pierwsze próba zainteresowania szerszej grupy odbiorców "na siłę" przyniesie nam kolekcjonerom tylko powody do zgryzot(nakłady pewnie się jeszcze powiększą no bo skoro można to można, rynek zapcha się monetami od świeżych zbieraczy, którym się szybko "odmieniło" i chcą pozbyć się "złomu" co nas doprowadzi do furii gdy poprzeglądamy sobie allegro i przypomnimy ile zapłaciliśmy w dniu emisji i ile czekaliśmy (już tak zresztą jest, ale może być na skalę nieporównywalnie większą). Po drugie masz rację co do monet starszych - bo tak naprawdę numizmatyka to dla mnie właśnie monety z "przeszłością" - najlepsze jest odkrywanie ich historii, skąd pochodzą, kto je bił (często można się dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy) itd. To w ten sposób kształtuje się "dusza" numizmatyka w nas. Zbieranie lustrzanek nie daje już takiej frajdy, zwłaszcza gdy emisja przekracza wszelkie zasady przyzwoitości - no bo wszystko wiemy, mamy przecież folder emisyjny. to jest tylko "suche" zbieranie bez całej otoczki tajemniczości i radości z posiadania czegoś niezwykłego. Tak to widzę, chociaż sam zbieram lustrzanki z sentymentu i dla ciągłości czegoś co zacząłem dawno temu. Niemniej jednak nie sprawia mi to radości, no może poza kupieniem czegoś za połowę ceny emisyjnej :)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 10 miesięcy temu #11649

    Zastanawiając się nad cenami monet po wejściu do euro, miałem na myśli ceny monet kolekcjonerskich po 1995 roku.
    Pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Dlaczego warto inwestować w monety? 14 lat, 9 miesięcy temu #11927

    Ja jestem bardzo zainteresowany co będzie się działo z cenami monet po wprowadzeniu euro .Czy my kolekcjonerzy z punktu materialisty zyskamy czy stracimy?
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.30 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information