Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Czyszczenie monet - poradnik czym i jak czyścić monety

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Czyszczenie monet - poradnik czym i jak czyścić monety 13 lat, 8 miesięcy temu #19414

    Jak się czyści pastą nordic gold czym później pozbyć się pasty
    z monety?
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O: Czyszczenie monet - poradnik czym i jak czyścić monety 13 lat, 8 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez bartek. #19416

    jau3333 napisał:
    Jak się czyści pastą nordic gold czym później pozbyć się pasty
    z monety?


    Opisane dokładnie w naszej książce Vademecum ... - link w moim podpisie.

    Polecam zakup bo nakład się kończy a w 2010 roku dodruku nie będzie.

    A jak to robić? Hmm. uważam, że pasta do za duży kaliber i do tego przynajmniej w naszych testach nieskuteczny. Nalot może usunie ale nie napisałeś o jakie zabrudzenia Ci chodzi.

    Guliwer ma rację - jestem pewien, że nalot mydełko dla dzieci lub mydło w płynie, umycie monety w rękach bez zbędnego palcowania, trochę pocierając ,następnie płuczemy pod bieżąca wodą, na miękki ręcznik i suszenie suszarką aby szybko wyschła i nie było plam.

    Dla tych co lubią się pobawić po przepłukaniu pod bieżąca wodą aby po wysuszeniu nie było plamek z osadu z wody można opłukać monetę wodą destylowaną a następnie wysuszyć suszarką. Jak już ktoś chce mieć 900% pewności to wypłukać monetę w czystym acetonie. Aceton jak wyjmiemy monetę w kilka sekund wyparuje bez śladów.
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O: Czyszczenie monet - poradnik czym i jak czyścić monety 13 lat, 8 miesięcy temu #19418

    beri13 napisał:
    A jak pozbyć się "czerwonej rdzy" z lustrzanki srebrno-złotej? Srebrna strona , bez zarzutu, a na platerowanej złotem pojawiły się ciemnobrązowe plamki. Jest na to jakś rada?


    Proponuje zostawić tak jak jest. Lustrzanka to tylko aceton, bez pocierania, tylko moczenie które może tego nie ruszyć.
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O:Czyszczenie monet - poradnik czym i jak czyścić monety 13 lat, 8 miesięcy temu #19419

    Valkiria napisał:
    monet sie nie czysci i tego sie trzymam ale jesli juz chcesz sprobowac to PODOBNO aluminium najlepiej moczyc w roztworze kwasku cytrynowego.
    1 miarka kwasku na 15-20 miarek cieplej wody
    Z aluminiowymi monetami nie da sie tak naprawde wiele zrobic.


    Zgadam się z Valkirią zarówno w tym, że monet się nie czyści (tych które tego nie potrzebują) jak również, ze z aluminium nie da się wiele zrobić. jeśli moneta jest brudna to kwasek, jeśli ma odbarwienia to pewnie początek trądu, polakierować i zapomnieć na jakiś czas :)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Czyszczenie monet - poradnik czym i jak czyścić monety 13 lat, 8 miesięcy temu #19444

    Chodziło mi o to że monety nordic gold niektóre pokryły się patyną a niektóre zaczerwieniały lekko. Czy jest substancja bardziej żrąca niż cola?
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O: Czyszczenie monet - poradnik czym i jak czyścić monety 13 lat, 8 miesięcy temu #19447

    przebarwily sie zapewne po kapieli w coca-coli

    golden nordic mozna moczyc w roztworze wody z sokiem z cytryny
    nastepnie umyc mydelkiem dla niemowlat delikatnie pocierajac palcami na koniec dobrze przeplukac czysta woda i osuszyc by nie pozostaly zacieki nigdy nie przecieramy monet sciereczka
    najlepiej nada sie do tego suszarka do wlosow.

    Generalnie jednak MONET SIE NIE CZYSCI :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O: Czyszczenie monet - poradnik czym i jak czyścić monety 13 lat, 8 miesięcy temu #19450

    Zgadza się! Kolejny raz powtarzamy na naszym forum, że monet się nie czyści!
    Jednak nabywając 2 zł GN trudno ustrzec się, by nie pozostały odciski palców. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, by kasjerka w banku podawała blaszkę klientowi w rękawiczkach ;)
    Niestety, podobnie było w przypadku kilku sklepów numizmatycznych. Z tego też powodu, umycie takich blaszek zgodnie z receptą podaną przez Valkirię, nie powinno zaszkodzić tym monetom. Dobrze jest to zrobić w miarę szybko, ponieważ z biegiem czasu coraz trudniej jest pozbyć się tego typu zabrudzeń.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Czyszczenie monet - poradnik czym i jak czyścić monety 13 lat, 3 miesięcy temu #21634

    MONETY SIĘ KOLEKCJONUJE A NIE CZYŚCI.JEŚLI SIE JUŻ TO ROBI TO W EKSTREMALNYCH PRZYPADKACH,JEŚLI MONETA BĘDZIE CZEGOŚ WARTA,JEŻELI DOJDZIE SIĘ DO ŁADU CO JEST NA NIEJ PRZEDSTAWIONE.GÓWNOBLACHY KUPUJĄC PROSTO Z MENNICY MAJĄ JUŻ MIKRORYSKI.RZADKI TRAF DORWAĆ SIE DO NG Z NOTĄ MS 69
    WIĘC TO PAKUJEMY W HOLDEREK NAJLEPIEJ SAMOPRZYLEPNY I ZERO DOTYKANIA PRZEZ LATA
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Czyszczenie monet - poradnik czym i jak czyścić monety 9 lat, 1 miesiąc temu #29672

    Witam
    Mam pytanie przepakowałem monety z blistra do holderów Leuchtturm i po mniej więcej 4 latach 1,2,5 groszówki straciły menniczy połysk, stały się matowe, nie są już tak efektowne na pierwszy rzut oka wyglądają ja z obiegu
    Jest na rynku jakiś środek do wyczyszczenia tego nalotu ?
    Pozostałem moje groszówki z innych roczników nie będących z blistra tylko normalnie z woreczków menniczych pokryła piękna patyna i widać na nich połysk menniczy
    Prosze o poradę
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.23 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information