Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Najdroższe monety świata

    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #15778

    Fajne zdjęcie :) Potrzymać tą monetę w rękach to marzenie życia drugie obok posiadania jej na własność :)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #15780

    Ja chciałbym ją chociaż zobaczyć na własne oczy :) Pewnie od blasku tego złota miałbym ją przed oczami jeszcze długo :woohoo:
  • O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #15785

    O widzę, że to moneta z mojej prwatnej kolekcji :):):).

    To musi być przeżycie trzymać monete wartą milion dolców.
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #15786

    Milion dolców jak milion dolców ale trzymać coś co ma taką historię.

    Ciekaw jestem czy ktokolwiek kiedykolwiek dokonał jakiejś transakcji za pomocą tej monety wartej 100 ówczesnych dukatów.
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #15807

    Co do transakcji to pewnie za taką monetę można było dostać z kilka wsi :) A skoro wybito jej tylko kilka sztuk to pewnie jako pokaz możliwości mennicy. No i udało im się :P
    • Eothain
    • Eothain

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #15950

    Gdzieś czytałem, że 100 dukatówki były nagrodą za udział w bitwie pod Chocimiem.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #15952

    ooooo ta moneta to jak te takie co kiedyś były duże czekoladowe zawijane w pazłotkaa<serce> mniaaammmiii:D:D
    :woohoo: :kiss: kissskii!
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #16000

    Eothain napisał/a:
    Gdzieś czytałem, że 100 dukatówki były nagrodą za udział w bitwie pod Chocimiem.

    króla dla hetmana chodkiewicza?
    • Eothain
    • Eothain

    Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #16010

    Do najpiękniejszych monet europejskich okresu nowożytnego zalicza się wybitą w Bydgoszczy w 1621 r. 100-dukatówkę. Stempli do tej monety, wykonanych przez działającego w Gdańsku rytownika Samuela Ammona, używano również do produkcji innych nominałów ? zarówno w złocie, jak i w srebrze ? m.in. prezentowanych na ekspozycji 4 talarów. Jest to tzw. moneta medalowa, czyli mająca cechy zarówno monety (płaski relief, odbity na rancie nominał, rewers spotykany na emisjach obiegowych), jak i medalu (oryginalność i bogactwo filigranowych motywów zdobniczych, brak herbu podskarbiego).
    Moneta 100-dukatowa oraz jej złote i srebrne odmiany wybite zostały najprawdopodobniej z inicjatywy ówczesnego zarządcy mennicy bydgoskiej Jakuba Jacobsona van Emden jako kosztowny i okazały podarek dla króla oraz wysokich urzędników z jego otoczenia. Nie jest jednak wykluczone, że numizmaty te zostały zamówione przez samego Zygmunta III Wazę (1587?1632), jako nagroda dla szczególnie wyróżniających się dygnitarzy i dowódców wojskowych.
    Na awersie monety pojawia się jeden z najlepszych portretów w polskiej numizmatyce. Król patrzy przed siebie jakby w zamyśleniu, ze wzrokiem skierowanym nieco w górę. Krótko obcięte włosy z zaznaczonymi drobnymi kosmykami (jak na portretach rzymskich cesarzy) oraz zarost według ówczesnej szwedzkiej mody (równo przycięta kozia bródka i sterczący wąs) to cechy wyglądu Zygmunta III, które znamy z innych ówczesnych źródeł. Na głębsze treści wizerunku wskazują mało na pierwszy rzut oka widoczne szczegóły, jak np. lwie główki umocowane na obu ramionach władcy. Zygmunta III przyrównano w ten sposób do antycznego bohatera Herkulesa, który w jednej ze swoich słynnych 12 prac pokonał lwa nemejskiego, biorąc sobie jego skórę za odzienie. Władca polski w ten symboliczny sposób przejął na siebie wszystkie pozytywne cechy antycznego półboga, stając się ?Herkulesem polskim?, obrońcą wiary katolickiej (co podkreśla order Złotego Runa na piersi przyznawany tylko chrześcijańskim władcom), sprawiedliwym i wielkodusznym dla poddanych, a nieugiętym i bezkompromisowym dla wrogów. Niektórzy badacze przypuszczają, że ten mitologizowany portret, otoczony dodatkowo wieńcem laurowym (symbolem triumfu) należy wiązać z toczonymi na wschodzie potyczkami z Turkami.
    Rewers monety ? w ogólnych zarysach raczej konwencjonalny ? jest w szczegółach niezwykle barwny i ciekawy. Samuel Ammon wykorzystał tu szereg motywów roślinnych i zwierzęcych (stylizowane kwiaty, wizerunki ptaków, lwie główki), zestawiając je w harmonijną całość. Oparł się przede wszystkim na formach zdobniczych tzw. manieryzmu,
    charakterystycznego głównie dla sztuki Niderlandów, pod której wpływem był wówczas Gdańsk, gdzie artysta mieszkał i pracował.

    Z folderu wystawy NBP ? Polskie Monety Kruszcowe - www.nbp.pl/banknoty_i_monety/pliki/wysta...uszcowe_broszura.pdf
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #16012

    O donatywach jest artykuł w PN 3/2009 str. 34 pt. 50 dukatów odbite stemplem 100-dukatowym (1621 r.) z wyszczególnieniem wszystkich monet tego typu znanych obecnie. W artykule opisany jest też powód wybicia 100 dukatówek - miały być one wysłane na ówczesne dwory z listem opisującym wielkie zwycięstwo polskie. Była to największa złota moneta w ówczesnym świecie, która potwierdzała potęgę militarną i gospodarczą Polski.

    Poza 100 dukatówką wybito również pojedyncze egzemplarze o mniejszej wadze dla dygnitarzy królewskich - to pewnie o te chodziło. Obecnie znanych jest 7 egzemplarzy 100 dukatówek (mały błąd drukarski w artykule wskazujący liczbę 3 ale wymianiający jednocześnie 7 egzemplarzy) - 3 w muzeum w Budapeszcie, 1 w Dreźnie, 1 w Krakowie w kolekcji Czapskich i 2 w rękach prywatnych: I-szy z kolekcji króla Faruka, który można oglądać w Nowym Yorku na wystawie znanej firmy jubilerskiej (zapewne monetka ze zdjęcia) oraz II-gi ze starej kolekcji szwedzkiej, który prawdopodobnie znajduje się w prywatnej kolekcji na terenie Polski (z aukcji).

    Poza 100-tką znane są jeszcze następujące egzemplarze bite tym stemplem o wadze: 91, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30 dukatów. Poza nimi jeszcze odbitki w srebrze od 3,5-10 talarów. Więcej we wskazanym numerze Przeglądu Numizmatycznego ;)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #16056

    a co myslisz o monecie Tabora 1916
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #16058

    Raz próbowałem kupić na ebay'u ale cena sięgnęła niemal notowań Kunkera. Kiedyś sobie sprawię obie odmiany ale to daleka przyszłość :)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #16059

    Zakładam, że chodziło Ci tylko o monety 15 rupien w złocie ze słonikiem. Z drobniejszych emisji to posiadam jedną z odmian 20 hellerów:
    20_heller.JPG
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #16080

    ja posiadam nowa gwiene z 1894 MS64RB 10pfeningow a za ile poszla ta tabora??? i jakie sa te rodzaje
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #16084

    Jeśli chodzi Ci o te 15 rupien to są 2 odmiany wyglądające niemal identycznie różnią się położeniem orła a właściwie zakończeń jego skrzydeł - arabeska względem napisu OSTAFRIKA tzn. w jednej jest ona pojedyńcza i mieści się pod literką A, a w drugiej jest podwójna i znajduje się pod literkami TA. Tak mniej więcej to wygląda, typu I wybito 6395 szt. a drugiego 9803 szt. Co do aukcji to było to bodaj ze 2-3 lata temu i poszła o ile pamiętam za 1500 funtów. Tutaj masz więcej o tej monecie: www.tokencoins.com/gea02.htm i www.tzaffairs.org/2007/09/the-tabora-gold-coin/
    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #16085

    Wow fajna monetka :)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #16087

    dzieki sliczne super monetka ale rzadko pojawiajaca sie na allegro
    • Offline
    • Oklaski: 7

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu #16555

    ciekawi mnie tylko jedno? czy ta moneta którą trzyma ten koleś na pewno jest oryginalną czy to kopia. jakoś nie chce mi się wierzyć że dają tak sobie potrzymać tyle złota i to gołymi rękami.
    dziś pokazywali w tv wystawę medali ZIO w kanadzie i ludziska i owszem mogli je dotknąć ale tylko przez rękawiczki
    • Offline
    • Oklaski: 10

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lego. #16558

    www.allegro.pl/item921309211_200000_zl_1..._12uncji_kratka.html

    Ponad 1/3 kilo złota, ciekawe czy znajdzie się (kasiasty) chętny.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:Najdroższe monety świata 14 lat, 1 miesiąc temu #16878

    Nowa napisał:
    Witam chciałabym was wszystkich prosić o pomoc. Jestem zafascynowana monetami ale nie wiem jak zacząć je zbierać (wiem że to głupie pytanie). Nie wiem gdzie je przechowywać ani gdzie kupować. Ile przeznaczyć zł na pierwszą kolekcje ani jak czyścić jeżeli ktoś się znajdzie i będzie chciał mi odpowiedzieć bardzo będę wdzięczna. Mój nr GG : 18172417
    Z góry dziękuje


    spokojnie ;) na raz zadane pytanie z pewnoscia dostaniesz odpowiedz.Nie zadawaj tego samego pytania w dziesieciu roznych watkach bo to mija sie z celem a powstaje niepotrzebne zamieszanie.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.35 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information