Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Niecodzienny sposób na niszczenie monet

    • Offline
    • Oklaski: 7

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu Ostatnio zmieniany: przez bart80. #22684

    Valkiria napisał:
    Znalazlam jeszcze cos takiego ;)
    Art. 69. Kto umyślnie niszczy, uszkadza, usuwa lub w inny sposób czyni
    bezskutecznymi znaki umieszczone przez organ państwowy w celu
    stwierdzenia tożsamości przedmiotu, zamknięcia go lub poddania
    rozporządzeniu władzy,podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

    Jest jeszcze Art.310. Odpowiednio zinterpretowany tez moze byc obciazajacy.

    Baz czekam na kontrargumenty :)
    Pozdrawiam



    ale cały czas czekamy na argument konkretny co można a co nie można robić ze swoimi pieniędzmi. Czyli konkretnie: czy np. można spalić banknoty, swoje własne, żeby np odpalić papierosa. Wrzucić do fontanny szczęscia /lub studni/ . NO BO TO SĄ MOJE PIENIĄDZE. Więc czy mogę robić z nimi co chcę w cywilizowanym demokratycznym kapitalistycznym kraju czy nie ????
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu #22685

    Demokratycznym,kapitalistycznym dobre ubawilam sie ;)

    Nie trzeba konczyc prawa zeby wiedziec ze nikt nie zapisze w Art.
    Napiepszanie mlotkiem po prawnym srodku platniczym jest przestepstwem i podlega takiej a takiej karze.
    Obecne przepisy sa wystarczajace a ich interpretacja niech zajmuja sie sady kiedy zaistnieje taka potrzeba.
    • Offline
    • Oklaski: 7

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu #22686

    Valkiria jeżeli cię rozbawiłem moim wywodem to cieszę się, jesli wkurzyłem to przepraszam. Po prostu chciałem pociągnąć temat. A tak poza tym to szczerze szanuję i poważam twoje doświadczenie numizmatyczne a jeśli chodzi o politykę, ustrój itd to cóż każdy ma prawo sie wypowiedzieć ;)
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu #22688

    Przecież prosiłem żeby używać gogli i nie przytaczać tych bezsensownych argumentów.
    Czasy stalinowskie minęły, a kodeksy nie są z gumy, nie interpretuje się ich w sposób rozszerzający.

    Nawet sądy PRL tak nie interpretowały fałszerstwa, wyrok aktualny do dziś:
    Przerobienie to dokonanie zmiany treści w autentycznym pieniądzu, innym środku płatniczym albo dokumencie równoważnym np. przez zmianę cyfry lub daty. Każda zmiana wprowadzona do wyglądu np. pieniądza, która mogłaby mu nadawać pozór wyższej wartości, jest przerobieniem. Przedmiotem przerobienia może być tylko coś, co już istnieje np. pieniądz o innym nominale. Kryterium oceny, czy wprowadzona zmiana nominału nadaje pozór wyższej wartości, nie należy poszukiwać w rozeznaniach człowieka dobrze zorientowanego w wyglądzie pieniądza - wystarczy, że zmiana ta mogła wprowadzić w błąd człowieka niedoświadczonego (wyrok SN z dnia 4 sierpnia 1977 r., V KR 86/77, OSNPG 1977, nr 11, poz. 109).

    Art. 137 zawiera słowo publicznie więc można znieważać godło jak nie widzi tego dostatecznie dużo osób, można z nim robić co się zapragnie. To taka mała, błogosławiona hipokryzja państwa, inaczej zapacając godło w brudnej łapie, kieszeni, grając w zbijaka, bączka, rzucając monetami, dzieciaki lądowały by przed sądem. Niszczenie przez pocieranie godła o godło w czystym portfelu było by też karalne, w końcu powoli ale się niszczy. Znieważanie godła jest zabronione, ale zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru absolutnie nie jest karalne.

    Art 69 tylko banknoty noszą znaki określające tożsamość czyli numer i serię, niszczenie tych znaków to naruszenie przepisu. Zniszczenie banknotu to zniszczenie rzeczy wraz z numerem to zdecydowanie coś innego i przepis tego nie reguluje. Właściciel może swoją rzecz zniszczyć, właścicielem pieniędzy jest ten kto je nabył legalnie, a nie NBP. Nie ma wtedy mowy o usuwaniu czegokolwiek bo rzecz nie istnieje, nie mam mowy o jakiekolwiek tożsamości.
    Pieniędzy również się nie zamyka, to dotyczy pomieszczeń. Pieniądze podlegające rozporządzeniu władzy z natury rzeczy, są zamknięte w skarbcu NBP lub kasetkach i szafach pancernych innych organów. Policja i pokrewne służby pieniądze rekwirują, oczywiście na mocy prawa czasami też niestety bez. Oznacza się tylko rzeczy których nie można z łatwością zabrać i przechować w bezpiecznym miejscu, chyba każdy widział zaplombowane sklepy z dopalaczami i o takie sytuacje chodzi.
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu #22689

    Valkiria napisał:
    nikt nie zapisze w Art.
    Napiepszanie mlotkiem po prawnym srodku platniczym jest przestepstwem i podlega takiej a takiej karze.
    Obecne przepisy sa wystarczajace a ich interpretacja niech zajmuja sie sady kiedy zaistnieje taka potrzeba.


    Jestem wyznawcą Kościoła Zdrowego Rozsądku małej ale szanowanej na świecie instytucji. Wypisywanie takich farmazonów obraża moje uczucia religijne, co stanowi przestępstwo z art. 196 Kodeksu karnego, proszę natychmiast zaprzestać swego niecnego procederu, skasować te herezje. Z góry uprzedzam, nieusunięcie postów spowoduje wszczęcie postępowania karnego. Nikt przecież nie napisał, że można bezkarnie wypisywać dowolne głupoty i to publicznie na cały świat. Do zobaczenia w sądzie.
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu #22690

    Jeszcze mam pewne przemyślenia co do znajomości historii, zwykłą praktyką było brutalne obchodzenie się z wizerunkiem władców na monetach już w zamierzchłych czasach, nadgryzanie było jedną z bardziej subtelnych metod. Obraza majestatu była wtedy zdecydowanie poważniejszą sprawą niż dzisiaj obraza godła.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #22691

    Baz jesli to sa Twoje kontrargumenty to jestem rozczarowana.
    Proponuje Ci wybrac sie pod gmach NBP w Warszawie i publicznie zaczac wiercic dziury w 5zl zobaczysz w jaki sposob zinterpretuja przepisy ;)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu #22692

    baz napisał:
    Jeszcze mam pewne przemyślenia co do znajomości historii, zwykłą praktyką było brutalne obchodzenie się z wizerunkiem władców na monetach już w zamierzchłych czasach, nadgryzanie było jedną z bardziej subtelnych metod. Obraza majestatu była wtedy zdecydowanie poważniejszą sprawą niż dzisiaj obraza godła.


    I tu pelna zgoda.
    Jako ciekawostke moge przytoczyc monety II RP z Pilsudskim i kratami wyrytymi na jego wizerunku przez oponetow politycznych ktorzy wlasnie za nimi widzieli by najchetniej marszalka.Monety tak "ozdobione" byly wylapywane i szybko znikaly z obiegu.
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu Ostatnio zmieniany: przez baz. #22693

    Valkiria napisał:
    Baz jesli to sa Twoje kontrargumenty to jestem rozczarowana.
    Proponuje Ci wybrac sie pod gmach NBP w Warszawie i publicznie zaczac wiercic dziury w 5zl zobaczysz w jaki sposob zinterpretuja przepisy ;)

    Nie rozumiem, a co miałem zrobić, nie ma wyższego autorytetu ponad utrwaloną linę orzecznictwa Sądu Najwyższego, może wysłać pluton AT, może Delta Force, bo przecież rękoczyny są tylko możliwe w realu?

    Skoro twierdzisz, że przepisy można dowolnie interpretować to podałem tego jaskrawy i bardzo praktyczny przykład (aka casus Nieznalskiej). Mogę dyskutować o faktach, "emocjonalne poznawanie treści prawa" ignorujące przepisy i praktykę sądową to domena dyskusji po wypiciu sporej już ilości alkoholu około 4 rano. Dyskusje w tym guście nigdzie nie prowadza, eksperymentować z bilonem pod NBP proszę na własną rękę, to bezcelowe i męczące. Proszę spróbować raczej podrzeć banknot najlepiej 200zł, dla podkreślenia wagi sprawy. Może ktoś to nawet zauważy, zostawi konwój pełen pieniędzy i zajmie się jakimś biednym żuczkiem niszczącym banknoty.

    Miejskie legendy dotyczą też prawa, dla przykładu statystyka z 2008r. organy podatkowe przegrywają około 25% spraw przed sądami. Legenda: "z urzędem nie wygrasz", większość do ludzi nie chce iść do sądu i tylko dlatego wynik nie osiąga 70% albo i więcej przegranych spraw przed NSA.

    A na koniec proszę przyjąć spóźnione ale szczere życzenia: wszystkiego dobrego w dniu kobiet.
    Pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu #22694

    Dziekuje za zyczenia, swoja droga tez juz chyba z innej epoki.
    Ja nie wnikam czy wyroki zapadaja,nie wnikam ile takich i czy wogole spraw sie toczy,toczylo po roku 1990 a nawet przed nim.
    Twierdze tylko ze zgodnie z art.kk wyzej przytoczonymi niszczenie srodkow platniczych bedacych w obiegu nie jest zgodne z prawem.
    A to ze takie wyroki nie zapadly nie wynika z braku przepisow a raczej zdrowego rozsadku posiadaczy monet i banknotow.
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu #22695

    Tylko z jakimi prawem jest to niezgodne? Wcześniej napisałem dlaczego podane przepisy nie mają zastosowania. Od paru lat obserwuje różne dyskusje i nikt nie jest w stanie podać konkretnego przepisu, o wyroku nie wspominając. Art 310 137kk i 69kw są wymieniane z maniackim uporem oraz naciągane tak, że aż wrzeszczą.

    W II RP z art. dot. znieważenia Rzeczpospolitej, został skazany dziennikarz, który nazwał nieżyjącego już Piłsudskiego kabotynem. Jest to podręcznikowy przykład niedopuszczalnego nadużycia wykładni prawa. I mniej więcej tak wyglądają argumenty za karalnością uszkadzania monet, to że coś mi się nie podoba to nie znaczy, że mogę na siłę szukać przestępstwa i wmawiać to innym. To prosta droga do państwa, w którym nie ma żadnych zasad.
    Valkiria napisał:
    Dziekuje za zyczenia, swoja droga tez juz chyba z innej epoki.
    Dlaczego z innej epoki, z tamtej epoki jest tylko propagandowy brak umiaru.

    A teraz czas spać.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu #23152

    london28marzec085.JPG


    london28marzec084.JPG


    london28marzec082.JPG


    london28marzec083.JPG


    W ramach ciekawostki tak wlasnie wygladaja kontrmarki o ktorych
    pisalam w pierwszym poscie.
    Te powstaly na obiegowych one penny odpowiednik polskiej jedno groszowki.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 1 miesiąc temu #23153

    pod różnym katem patzrenia widać różne obrazki?
    raz one penny a raz oko londyńskie?
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 12 lat, 12 miesięcy temu #23580

    Ja oczywiście jestem przeciwnikiem niszczenia monet wykorzystując je do produkowania
    pseudo-monet które nie mają nic wspólnego z numizmatyką a jedynie pogrubienie własnego portfela. Ciekawy jestem czy osoba produkująca takie kontrmarki była by skłonna zniszczyć chociaż by 10% dochodu ze sprzedaży takich pseudo-monet?
    Nie wspomnę że osobę taką która trudni się takim procederem na pewno nie można było by nazwać numizmatykiem. Po nad to uważam że szkoda niszczyć pięknych przedwojennych monet.które mają swoją historię? Uważam że ktoś władny powinien się tym zająć, by zaprzestać takim praktykom.
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 12 lat, 11 miesięcy temu #23772

    Ciekawy artykuł, NBP oskarża artystkę przygotowanie do fałszerstwa i nie zgłasza przestępstwa pomimo, że jest to karalne. Kabaret, bo można spalić banknoty publicznie i prokurator nic nie wskórał.


    warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,9687...l_dzielo_sztuki.html
    • Offline
    • Oklaski: 7

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 12 lat, 11 miesięcy temu #23776

    w tym temacie powiedziane już było chyba wszystko
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.27 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information