Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Rynek polskich periodyków numizmatycznych

    • Eothain
    • Eothain

    Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25532

    Długo zastanawiałem się czy podejmować się napisania tego artykułu. Początkowo chciałem opublikować ten artykuł na łamach swojego bloga „ABC Medalierstwa”, zdecydowałem się jednak na Internetowy Katalog Monet, gdyż chciałem żeby temat periodyków numizmatycznych dotarł do jak najszerszego grona odbiorców a tym samym rozpoczął merytoryczną dyskusję na ten temat. Postanowiłem wziąć "na warsztat" temat dotyczący regularnych wydawnictw numizmatycznych ukazujących się na polskim rynku. Na numizmatycznych stronach internetowych oraz w kuluarach numizmatycznych, coraz częściej i więcej mówi się na ten temat. Czy jest szansa aby z tych rozmów wynikło coś dobrego dla rozwoju periodyków numizmatycznych?

    Więcej...
    • Shiver
    • Shiver

    Odp: Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25540

    Coś tu chyba nie działa...
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25542

    u mnie tez nie dziala.
    • Shiver
    • Shiver

    Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25565

    Warszawskie Zeszyty Numizmatyczne zostały pomylone z Wiadomościami Numizmatycznymi wydawanym przez PAN.
    WZN, wydawane w nakładzie 100 egzemplarzy, powinny zdecydowanie znaleźć się wsród innych lokalnych wydawnictw w akapicie następnym.

    Pozdrawiam,
    Redaktor naczelny
    Warszawskich Zeszytów Numizmatycznych
  • Odp: Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25566

    racja dzieki za uwagę.

    A jak wg. Ciebie, z perskeptywy redaktora naczelnego WZN, wygląda wystacja na rynku periodyków?
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25568

    Propagowanie numizmatyki, tak jak Piotr zauważył, wymaga starań samego środowiska. Bez tego nie będzie się ono dalej rozwijało. Jak zdążyłem zauważyć, to spora część numizmatyków jest już w słusznym wieku i wraz z ich odejściem zawsze sporo traci właśnie nasze środowisko. Ginie bezpowrotnie wiedza, a i często ciekawe zbiory.
    Nowe formy przekazywania informacji też wymuszają ich używania i dotarcia do jak najszerszej grupy odbiorców. Muszę przyznać, że pomysł zamieszczania GZN w wersji elektronicznej wychodzi temu naprzeciw.
    • Shiver
    • Shiver

    Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25569

    Jak zawsze wszystko ma dwie strony.
    Alternatywne formy dystrybucji takie jak Internet siłą rzeczy zmniejszą, w krótszej lub dłuższej perspektywie, zainteresowanie tradycyjną papierową formą wydawnictwa, zwłaszcza kiedy grupa docelowa nieco się odmłodzi. To z kolei ograniczy dochód wydawcy co w przypadku np. WZN może się wiązać z zaniechaniem jego wydawania z powodu ponoszonych kosztów - ceny jednostkowej egzemplarza papierowego nie da się dowolnie podnosić. Biorąc pod uwagę to, że periodyczność publikacji Internetowych jest zawsze trochę sztuczna, w zupełnie naturalny sposób musi zmienić się to w publikowane z dowolną częstotliwością artykuły czyli w formę bloga... i tu zakończy się życie periodyku.

    Pisząc Piotrze o zaanagażowaniu zapomniałeś o konieczności zaanagażowania także drugiej strony. Komuś musi chcieć się jeszcze to redagować i wydawać nie licząc na jakiekolwiek wynagrodzenie ;)

    PS. Chętnie przyjmę każdą ilość materiału do Warszawskich Zeszytów Numizmatycznych.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25570

    Shiver, oczywiście trudno się z Tobą nie zgodzić. Niestety, w dzisiejszym świecie coraz mniej jest miejsca na działania typu "ku chwale";) Ekonomia zdominowała właściwie wszystkie dziedziny, również nasze pasje czy hobby.
    Z drugiej strony, napisanie ciekawego i choć merytorycznie poprawnego tekstu nie jest wcale takie łatwe...
  • Odp: Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25603

    Shiver zgadzam się z Twoją opinią, że druga storna (czyt. redakcja) również musi być zaangażowana, gdyż skład, korekta a potem pilnowanie druku etc. wymaga również dużego zaangażowania i pochłania mnóstwo czasu. Tu jednak też mogą wyjść naprzeciw zaangażowane osoby, które jeśli nie czują się jeszcze na siłach aby pisać artykuły, a są dobre np graficznie, śmiało mogą dołączyć do zespołu składającego czasopismo do druku, czy zając się np. poszukiwaniem autorów do pisania tekstów. Możliwości jest wiele.

    Inną sprawą jest, że pojawianie się pisma w wersji elektronicznej, w dłuższej perspektywie "zabija" wersję drukowaną. Jeśli jednak nie wypromuje się odpowiednio wersji drukowanej (papier to papier i sam wolę czytać z papieru niż z komputera) to nie pozostanie nam nic innego jak e-czasopismo.

    Nie mam w tym momencie wyrobionego zdania nt. tego czy jeśli pismo ukazuje się w wersji papierowej to w wersji elektronicznej powinno być dostępne w całości czy tylko zwiastuny artykułów. Patrząc na obecną sytuację odnoszę wrażenie, że nie "dorośliśmy" jeszcze do tego, aby nie patrzeć tylko przez pryzmat portfela i czekać na wersję darmową, ale patrzeć trochę bardziej perspektywicznie - zamówienie prenumeraty rocznej w wersji papierowej, która nie jest niewiadomo jakim wydatkiem, procentuje tym, że czasopismo zarabia na siebie tym samym jest szansa na to, że w niedługim czasie będzie się podnosić jego wartość merytoryczna.

    Mam nadzieję, że dyskusja ta nie zakończy się efektami, które mam nadzieję z każdym kolejnym miesiącem będziemy oglądali w polskich czasopismach numizmatycznych.

    ps. ja ze swojej strony zachęcam do zamówienia papierowej prenumeraty takich czasopism jak:

    Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych - 12 numerów w roku
    info: www.ptngdansk.site88.net/gzn.html

    Biuletynu Numizmatycznego - 4 numery w roku
    www.ptn.pl
    56 zł - członkowie PTN, odbiór osobisty,
    61 zł - członkowie PTN, wysyłka pocztą,
    70 zł - odbiorcy indywidualni, odbiór osobisty,
    90 zł - odbiorcy indywidualni, wysyłka pocztą.

    Przeglądu Numizmatycznego (który wierzę, że w tym roku zmieni się na tyle pozytywnie, że nie będzie powodów do narzekań)
    48 złotych / rok
    www.przegladnumizmatyczny.pl
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25606

    Papieru nie zastapi najlepsze e-czasopismo !
    Trzeba tez wyjsc naprzeciw oczekiwaniom klienta i tak np. formy platnosci,wysylki miedzynarodowe,formy dystrybucji...
    Dziwie sie ze nikt nie wpadl na pomysl sprzedazy czasopism numizmatycznych na ebayu,setki polskich czytelnikow z UK,USA,Kanady nie ma mozliwosci zakupu w/w.
    Natomiast wszelkiego rodzaju replik,dukatow lokalnych,ukladow solarnych,etc.
    jest wystawianych przez sprzedawcow z polski az za duzo ;) i jest to irytujace
    ze badziewie dostepne jest od reki a towar wartosciowy jest tak deficytowy ...
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 4 miesięcy temu #25609

    Zgadzam się w pełni z Valkirią.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Rynek polskich periodyków numizmatycznych 12 lat, 2 miesięcy temu #26048

    Może warto byłoby zebrać tu wszystkie wszystkie numizmatyczne.
    Znam jeszcze kwartalnik GROSZ wydawany od 1985 r. :
    boratynka.wikidot.com/grosz-czasopismo
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.23 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information