Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Kolekcja monet obiegowych III RP

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Kolekcja monet obiegowych III RP 11 lat, 3 miesięcy temu #27593

    Witam wszystkich. Zebrałem prawie całą kolekcję monet obiegowych III RP zapakowałem w holdery Leuchtturm powkładane w klaser tej samej firmy. Co o tym myślicie? Czy nic się z nimi nie stanie? Czy 1, 2, 5 groszówki nie będą ciemnieć?
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Kolekcja monet obiegowych III RP 11 lat, 3 miesięcy temu #27594

    Sam mam tak przechowywane wszystkie obiegówki. Niestety, raczej będą ciemnieć i tracić połysk. Robiłem próby i w sumie po 2-3 latach trzymania w holderze wyjąłem 1 grosz. Był matowy i lekko lepki, ale po delikatnym umyciu w wodzie z mydłem odzyskał połysk ;)
    Co ciekawe niektóre z monet robiły się szybciej matowe, a inne przez dłuższy czas zachowywały połysk. Mało tego próbowałem holdery dwóch firm (Leuchtturm oraz Hartberger) i... w obydwu przypadkach było podobnie. Podobna sytuacja występuje z GN-ami. Wizualnie nic się nie działo z wyższymi nominałami obiegówek tj. od 10 gr do 1 złotego. W sumie monety ze stopu CuNi czyli miedzioniklowe lepiej się zachowują w holderach, również te z PRL-u.
    Za tę wiadomość podziękował(a): maciusmacius84
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Kolekcja monet obiegowych III RP 11 lat, 3 miesięcy temu #27595

    No właśnie o to mi chodzi ale szkoda mi kupować kapsle dla 1, 2 i 5 groszówek. A może by tak co rok np. zmieniać holdery na nowe?
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Kolekcja monet obiegowych III RP 11 lat, 3 miesięcy temu #27596

    Jak dla mnie byłoby to bez sensu... Wszystkich obiegówek licząc od 1990 roku jest w tej chwili ponad 130 (nie licząc odmian). I co roku zmieniać wszystkie holdery? Bez przesady!
    Kapsle niby lepsze rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę różnice w wielkości monet... a w dodatku też nie masz gwarancji co będzie po dłuższym czasie.
    Cóz, sam musisz podjąć decyzję.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Kolekcja monet obiegowych III RP 11 lat, 3 miesięcy temu #27597

    Wielkie dzięki za opinię. Pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Kolekcja monet obiegowych III RP 11 lat, 3 miesięcy temu #27598

    Nie ma za co. Życzę wytrwałości i zadowolenia w zbieraniu monet. Jedno co zawsze będę w tym przypadku powtarzał, to właśnie obiegówki są tym, co naprawdę można nazwać monetami, a pasję w ich zbieraniu - numizmatyką ;)
    Również pozdrawiam
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.16 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information