Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Monety obiegowe 2010

    • Wilk
    • Wilk

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18328

    guliver napisał:
    ja również mam jedynie dyszke...ciekawe jak z nakładmi??...po ubiegłorocznych setkach mln nie powinny być raczej wysokie nie?? co myślicie....??


    Myślę, że i tak mogą być wysokie nakłady. Kiedyś NBP upchnął 1 zł z 1995 w magazynach, a do obiegu rzucił jej małe ilości. Nikt nie wiedział czemu ta moneta jest tak rzadka, skoro raporty wskazywały na wysoki nakład. Dowiedzieliśmy się o tym 2-3 lata temu, jak magazyny otwarto a monetę rzucono w obieg.

    Jeszcze jedno... w tamtym roku też miałem nadzieję, że może choć jeden nominał będzie rzadki...
    • Offline
    • Oklaski: 8

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18329

    Po naszym NBP sensacji również się nie spodziewam, ale po rekordowym 2009r. jednak myślę że niższe będą. zgodzę się z tym że ich niewielką liczbą obecnie nie ma się co sugerować.
    Pozdrawiam
  • O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18330

    W obiegu jest już 6 monet z tego roku, ciekawe czy będzie komplecik ?
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18331

    nie spodziewał bym sie tego po naszym ukochanym NBP nażucaja wysokie nakłady obiegówek i jak to później zbierac?
  • O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18334

    Zrozumcie, że obiegówki nie są do tego aby je zbierać! Mają pełnić rolę pieniądza, a nie przedmiotu kolekcjonerskiego.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18335

    ja tam je zbieram żeby miec pełne roczniki i później nie narzekac jak wyjdą z obiegu ze którejś nie mam bo wiadomo ze kiedys i tak wyjdą z obiegu :)
    • Offline
    • Oklaski: 8

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18336

    Zrozum, że obiegówki są fantastycznym przedmiotem kolekcjonerskim. Dla mnie pociągające jest właśnie to, że dana moneta była kilka(dziesiąt) lat w obiegu i przeszła przez tysiące rąk!...no i zabawa zebrania jak najlepszych stanów :D...coś fantastycznego :D. Dla kogoś uwielbiającego historię nie ma chyba lepszego hobby niż właśnie zbieranie obiegówek :P A tak na marginesie, jak dla mnie ciężko jest nazwać kolekcjonowaniem wykupienie abonamentu na sreberka w jakimś sklepie internetowym czy zakup dopiero co wypuszczonej monety na Allegro. Nie taka jest moja wizja kolekcjonerstwa. Ale każdy ma swoją. Nikogo nie osądzam...jednym słowem co kto lubi ;)
  • O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18339

    Tajniak miał na myśli to, że NBP nie bije obiegówek po to żebyśmy mieli co zbierać ale po to żeby zaspokoić potrzeby rynku. Gdyby obiegówki były bite dla kolekcjonerów to co rok wychodziłby wszystkie nominał w nakładzie nie przekraczającym kilkudziesięciu tysięcy.

    A to, że obiegówki są o wiele ciekawsze od "monet kolekcjonerski", mają swoją historię i są "pociągające" to inna sprawa :D
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18340

    Oczywiście, tak jak piszą Martin i guliver, obiegówki to właśnie esencja kolekcjonowania monet. To właśnie obiegówki są monetami, które spełniają swoją podstawową rolę. Tajniak, czyż monety II RP nie są właśnie takimi monetami? Przecież wielu kolekcjonerów właśnie w nich widzi piękno numizmatyki.
    Pojawienie się monet kolekcjonerskich niejako wprowadziło tylko inną skalę i inną jakość kolekcjonowania, jednak ich rola jest zupełnie inna niż obiegówek. W większości przypadków to okazjonalne emisje narodowych banków dla upamiętnienia ważnych wydarzeń czy też postaci, ale one nie spełniają podstawowej roli pieniędzy, ponieważ nie służą do płacenia za usługi czy też towary. Tak po prawdzie, to bliżej im do medali niż pieniędzy ;)
    Ale tak jak już zostało tutaj napisane: każdy zbiera, to co lubi :)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #18341

    Mozna zbierac obiegowki i monety kolekcjonerskie jednoczesnie nie widze w tym zadnych sprzecznosci.
    Wszystko sprowadza sie do naszych zainteresowan i oczywiscie zasobnosci portfela ;)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18342

    Masz rację Valkiria, jednak nie zgodzę się jak ktoś twierdzi, że zbieranie monet obiegowych nie ma sensu. Kolekcjonerzy monet średniowiecznych czy z okresu starożytności mieliby za co się pogniewać ;) W tamtych czasach przecież nie było tzw. monet kolekcjonerskich lecz były tylko obiegowe, które spełniały swoją rolę nabywczą. Jeszcze trochę, a nasze monety też może przestaną istnieć, a pieniądz plastykowy zastąpi je całkowicie :huh:
    • Offline
    • Oklaski: 10

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lego. #18343

    hagane napisał:
    nie spodziewał bym sie tego po naszym ukochanym NBP nażucaja wysokie nakłady obiegówek i jak to później zbierac?
    Ludzie dajcie na wstrzymanie... chcecie zbierać rzadkie rzeczy? Pójdę do piwnicy włączę tokarkę i będę wypuszczał monetę kolekcjonerską w nakładzie 50 sztuk rocznie. Cena 2000zł/szt. Pasuje? Unikat, cacko i ultramaryna!
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18344

    lynx napisał:
    Jeszcze trochę, a nasze monety też może przestaną istnieć, a pieniądz plastykowy zastąpi je całkowicie :huh:


    Myślę, że jeśli nawet to nie tak szybko. Trzeba poza tym zastanowić się co będzie jak system "siądzie", wówczas ten plastik to sobie będzie można włożyć tam gdzie jest zawsze ciemno :)
    • Offline
    • Oklaski: 10

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18345

    lynx napisał:
    jednak nie zgodzę się jak ktoś twierdzi, że zbieranie monet obiegowych nie ma sensu.

    Co do tego się zgodzę. Jeśli ktoś chce zbierać aktualne obiegówki to niech łapie za katalog i wyłapuje na aukcjach (bo w obiegu to już nie bardzo) rzadsze roczniki. Takie 5zł z 1994 w stanie choćby II to już nie uświadczysz poza allegro :D
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18347

    A wracając do tego co napisał Tajniak - również uważam, że nie ma racji pisząc że obiegówki nie są po to aby je zbierać. Oczywiście, że ich podstawowym przeznaczeniem jest "obieg" ale uważam za całkowicie uzasadnione ich "wyławianie" z tegoż "obiegu" i kolekcjonowanie. Inaczej jakim cudem wzorem naszych przodków moglibyśmy potomnym pozostawić te "ślady" naszej bytności, a zwłaszcza pięknie zachowane "ślady".
    • Wilk
    • Wilk

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18350

    Martin_Tychy napisał:
    W obiegu jest już 6 monet z tego roku, ciekawe czy będzie komplecik ?


    No więc do rzeczy, bo temat nam umknął. Jakie zatem już mamy odnotowane nominały z datą 2010?
  • O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18352

    Na tą chwilę mamy (właściwie to inni mają bo ja jeszcze nie mam żadnej :P):
    - 1 grosz
    - 5 groszy
    - 10 groszy
    - 20 groszy
    - 50 groszy
    - 2 złote

    Chyba wszystkie udokumentowane zdjęciami na różnych forach.

    Ostatni raz wracając do wypowiedzi Tajniaka, to wydaje mi się, że miał na myśli tylko i wyłącznie nakład ( rolę jaką mają pełnić) i było to odpowiedzią na narzekanie hagan-a, że NBP wydaje obiegówki w tak dużym nakładzie.
    • Offline
    • Oklaski: 8

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18353

    Aż tyle już ich jest :ohmy: ... sądząc po tym, że raczej o nie ciężko wiec pewnie jeszcze większości do obiegu nie wprowadzili....leżą sobie spokojnie w magazynie i czekają na swoją kolej ;)
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:Monety obiegowe 2010 13 lat, 11 miesięcy temu #18367

    Są jeszcze 2 gr.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O: Monety obiegowe 2010 13 lat, 10 miesięcy temu #19088

    podobno juz sie pokazują , a raczej napewno dzisiaj zdobyłem 1 grosz 2010 tylko nigdzie nie mozna znalesc wielkosci emisji
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.36 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information