Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Oszustwo?

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Oszustwo? 16 lat, 3 miesięcy temu #476

    Od kilku już miesięcy w sklepach numizmatycznych, na giełdach, etc. można kupić za sporą sumę pieniędzy coś, co jest określane mianem \"próbnego Euro\" czy też \"projektem polskiego Euro\". Ponieważ sprawa oparła się ostatnio o prokuraturę i była eksploatowana przez media brukowe, pozwolę sobie rzucić to moje 3 grosze.
    Otóż według mnie jest to ciekawy przykład splotu przemilczenia, niedopowiedzenia, wprowadzenia w błąd, a może i pospolitego oszustwa. Pojęcie \"moneta próbna\" jest znane w numizmatyce. Jest to moneta, wybita w mennicy niejako do użytku wewnętrznego, by uprawnieni do tego oficjele mogli sobie obejrzeć, jak też wyglądać będzie to coś, co niedługo trafi do masowej produkcji. W Polsce wszystkie takie monety miały wybity maleńką czcionką napis PRÓBA. Bite one były w nakładach znikomych w porównaniu z obiegowymi (dziesiątki milionów) czy kolekcjonerskimi (zwykle setki tysięcy) - czasem nawet poniżej 10 sztuk.
    Czytając hasło reklamowe \"Projekt polskiego Euro\" każdy chyba odruchowo zakłada, że pochodzenie monet było takie jak przedstawiłem powyżej - weszliśmy do UE, rozpoczęto przygotowania do przejścia na Euro, mennica dokonała próbnego bicia, które teraz trafiło do obiegu numizmatycznego jako ciekawostka.
    Otóż nic bardziej błędnego!
    \"Próbne Euro\" zostało wypuszczone przez zupełnie prywatną firmę, która dziwnym trafem zapominała poinformować klientów że za \"próbą\" nie stoi mennica i NBP; w każdym razie na żadnej ulotce reklamowej, którą można znaleźć w sklepach numizmatycznych, takiej informacji nie znalazłem. Dopiero gdy NBP skierował sprawę do prokuratury, firma ta przyznała się do swego ojcostwa, zaznaczając atoli, że ich \"projekt\" różni się od prawdziwego Euro m.in. tym, że średnica każdej \"próby\" różni sie o odpowiedniej monety Euro o całe 0,55 mm (no po pieronie różnica) a waga jest większa o jakiś tam ułamek grama (też od razu każdy poczuje to w ręku) - więc od razu widać że te monety z prawdziwym Euro nie mająnic wspólnego. Polski Orzeł nie jest Orłem Polskim, bo zaprojektował go ich artysta plastyk, więc od razu widać że monet tych nie wypuściła nasza mennica; a tak w ogóle to oni nie zrobili nic złego, bo polskiego Euro nie ma i nigdy nie będzie, więc niczego nie fałszowali.
    Według mnie \"próba\" nie ma żadnej wartości numizmatycznej. Na Rynku Głównym w Krakowie niemal codziennie rozkłada się rzemieślnik, który na oczach publiki przy pomocy specjalnej prasy bije \"krakowskie monety pamiątkowe\" z białego i żółtego metalu, ca. 2 zł za sztukę, w Paryżu, w Notre Dame można sobie kupić \"notre-damskie monety pamiątkowe\" bodajże za 2E sztuka, Któryś krakowski klub piłkarski wypuścił serię \"monet\" z podobiznami swych najbardziej znanych graczy (krtyptoreklama mode off). W moim odczuciu jedyne, co różni powyższe \"monety\" od \"projektu\" to public relations - \"projek\" jest szeroko reklamowany i sprzedawany oficjalnie w sklepach numizmatycznych. Atoli uważam, że autorzy pozostałych monet są o tyle uczciwsi, że nie starają się nadać swemu produktowi cech, których on nie posiada - choć także mogliby hucznie nazywać je \"projektem polskiej super-złotówki\" czy jakoś tak.
    Za tydzień może się pojawić inna firma, która uzna że to chłonny rynek i wypuści własny \"projekt polskiego Euro\", za kolejny tydzień jeszcze trzy inne firmy... Na prawdziwe polskie próbne Euro poczekamy jeszcze wiele lat.
    tekst skopiowany z portalu www.historycy.org

    Jako, że o numizmatyce wiem niewiele o mały włos nie wziołem udziału w licytacji takie zestawu 9 monet (cena ponad 200 zł, 22 godz. do końca licytacji). Wydaje mi się, że jest to zwykłe naciąganie i chciałbym przestrzec podobnych mi laików przed kupowaniem takiego złomu i podbijaniem jego ceny, a co za tym idzie wartości.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:Oszustwo? 16 lat, 3 miesięcy temu #526

    Witam! Czy jest ktoś w stanie podać nakłady prawdziwych prób polskiego euro? Może ktoś ma jakąś stronkę temu poświęconą? A jak jest z próbami innych krajów? Widziałem takie aukcje monet, które są sprzedawane z certyfikatami, czy to oznacza że nie jest to kolejne oszustwo? Z góry dziękuje za pomoc:)
  • Odp:Oszustwo? 16 lat, 3 miesięcy temu #528

    :):) :)Nie ma \"prawdziwych\" prób monet euro, te które sa wydawane i sprzedawane to po prostu wizerunki wydawane przez prywatne firmy (tepolskie bodajże......maja cos wspólnego z jakas angielska firmą). Takż e z oficjalnymi próbami mają wprowadzonymi przez NBP nie maja nic wspólnego
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:Oszustwo? 16 lat, 3 miesięcy temu #532

    No ale czy te monety-podróbki mogą mieć nabite \"próba\"? A co z gradingiem? Podróbki też można wyceniać?
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:Oszustwo? 16 lat, 3 miesięcy temu #533

    No ale czy te monety-podróbki mogą mieć nabite \"próba\"? A co z gradingiem? Podróbki też można wyceniać?
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:Oszustwo? 16 lat, 3 miesięcy temu #534

    No ale czy te monety-podróbki mogą mieć nabite \"próba\"? A co z gradingiem? Podróbki też można wyceniać?
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:Oszustwo? 16 lat, 3 miesięcy temu #535

    Przepraszam za powtórki chciałem cofnięciem wyjść z tematu i zaczęło dodawać...
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.17 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information