Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Oryginał czy fals? Najlepsze sposoby sprawdzania

    • Offline
    • Oklaski: 12

    Oryginał czy fals? Najlepsze sposoby sprawdzania 14 lat, 11 miesięcy temu #10902

    Witam, tak jak w tytule. Jakie według was są najlepsze sposoby sprawdzania oryginalności monet? Ważenie? mierzenie? a może jakieś konkretne szczegóły pod lupą?
    • Offline
    • Oklaski: 6

    O:Oryginał czy fals? Najlepsze sposoby sprawdzania 14 lat, 11 miesięcy temu #10910

    najlepiej to wszystkie metody na raz :laugh: jesli chodzi o ważenie to trzeba wziąć pod uwage ze moneta im starsza tym więcej ma na sobie wszelkiego syfu co zwiększa jej mase(ale oczywiście bedą to niewielkie odchyłki ;) ) średnica raczej sie nie zmienia z biegiem lat, a znaki szczególne(kreski, kropki, symbole mennic itp) to najczęsciej sa zaznaczone przy różnego rodzaju katalogach monet, oczywiście należy sprawdzić zgodność metalu i fakture rantu(np. odległość między prążkami bądz długośc napisu, odwrotki napisu itp,itd)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Oryginał czy fals? Najlepsze sposoby sprawdzania 14 lat, 11 miesięcy temu #10912

    Generalnie waga to się raczej zmniejsza poprzez zwykłe wycieranie monety. Co do średnicy to sam mam obecnie problem z jedną - katalogowo średnica to 31,5 mm ale katalog swoje a rzeczywistość I poł. XIX swoje. Opisze tu tą sytuację po krótce bo wydaje mi się ciekawa. Po zmierzeniu monet okazało się, że jest o jakieś 0,6 mm za mała - waga się niemal zgadzała była za ciężka o 0,06 g czyli nie było problemu. Skontaktowałem się z osobą która mi ją sprzedała - jest on dilerem monet rosyjskich. Odpisał mi, że co do wagi to sprawdził miedzy innymi dzięki swoim kontaktom w rosyjskiej mennicy, że w tym czasie zauważona różnica wagi dla tych monet wynosiła 0,16 g. Co do średnicy najpierw sprawdzaliśmy jak to się ma do teraźniejszości i tak np. w USA i UK obecny proces technologiczny pozwala na wahnięcia do 0,1 mm. Żeby sprawdzić jak to się ma do tej skontaktował się z jednym ze swoich kontaktów - Julianem Robertem W., który jest ekspertem w dziedzinie srebrnych monet Rosji i autorem książki Russian Silver Coinage 1796-1917. Ten mu odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu gdyż ówczesni mincerze używali kołnierzy o nieco odmiennych rozmiarach ażeby uzyskać jak najlepszy produkt bicia. Dla przykładu podał mu amerykańskie pół dolara reeded-edge z lat 1836-37, którego średnica wynosiła od 29.5 to 31.6 mm. Tak więc czasem trzeba się umordować, żeby sprawdzić wszelkie opcje no i przy okazji dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy. A tak z innej beczki czy ważyliście nasze obiegówki? Bo ja zrobiłem troszkę testów między innymi, żeby sprawdzić kalibrację wagi i możliwości utraty wagi z powodu obiegu. Wyniki były bardzo ciekawe. Polecam ;)
    • Offline
    • Oklaski: 12

    O:Oryginał czy fals? Najlepsze sposoby sprawdzania 14 lat, 11 miesięcy temu #10916

    W jaki sposób sprawdzić tę zgodność metalu? Wiem, że są specjalne płyny które sprawdzają czy jest to złoto bądź srebro. Ale czy czymś takim można potraktować monetę, np lustrzankę? Przecież je uszkadza prawie wszystko :) A co w przypadku gdy będzie to nikiel? miedzionikiel? lub inne mniej znane materiały takie jak np: alpaka czy nowe srebro (nie wiem czy to prawdziwe, ale widziałem kiedyś na allegro monetę z nowego srebra :D)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Oryginał czy fals? Najlepsze sposoby sprawdzania 14 lat, 11 miesięcy temu #10920

    Lustrzanki o ile wiem to nie da się podrobić, chyba że ktoś ma prywatną mennicę. Poza tym co do niklu i miedzioniklu - ten drugi jest cięższy, wystarczy zważyć i porównać (dla monety o takiej samej średnicy bitej w niklu i miedzioniklu różnica powinna sięgać kilku gram). Co do płynów to w życiu bym nie potraktował żadnej monety (chyba że zwykłego klepaka) żadnym płynem sprawdzającym jej stop.
    • Eothain
    • Eothain

    O:Oryginał czy fals? Najlepsze sposoby sprawdzania 14 lat, 11 miesięcy temu #10942

    Nikiel jest przyciągany przez magnez, a miedzionikiel nie.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.16 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information