Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Zagadka ;) co to takiego?

    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #24944

    XIV wiek to raczej za późno, wówczas na terenie Bułgarii w obiegu były monety bite na "modłę" weneckich matapanów.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #24945

    Wybaczcie, że się wmieszałem, ale musiałem sprawdzić na ile jestem cienki:)
    A jak nie spróbujesz, to nie poczujesz;) I teraz spróbowałem i poczułem:))

    Nawiasem mówiąc, to jak widać Nordmann nie tylko interesuje się monetami keszowymi:)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24946

    No dobra Ivan Asen to chyba będzie, czyli pierwsze monety bułgarskie wg. L. Kovachevich'a.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24947

    Zgodnie z zasadą pierwsze słowo do dziennika, drugie do śmietnika Pan borsuk1977 uzyskuje kolejny punkt! Pierwsza odpowiedź tzn. ta o XIII wieku jest poprawna.

    Moneta ze zdjęcia została wybita za panowania cara Mico Asena, który bardzo krótko rządził Bułgarią (1256-57). Mimo, że nosił on nazwisko Asen, to nie należał do dynastii Asenowiczów. Była to osoba nieznanego pochodzenia, prawdopodobnie możny bojar, który wykorzystał zamęt (m.in. wojna z Cesarstwem Nicejskim) jaki panował w państwie po śmierci carów Michała I Asena i Kolomana II Asena. Nazwisko i tron objął po tym jak poślubił córkę cara Iwana II Asena, Marię. Wżenienie się w rodzinę carską Mico Asenowi nic nie dało. Bojarzy go nie popierali i wkrótce sami wybrali cara w osobie Konstantyna Ticha - wielkiego bojara ze Skopje, wnuka po kądzieli serbskiego władcy Stefana Nemanji. Jak nie trudno się domyśleć wybuchła wojna domowa, którą wygrał Konstantyn. Mico Asen uciekł do Bizancjum i tam znalazł schronienie.

    Lynx, nie ma czego wybaczać. Konkurs jest dla całego szanownego grona Forumowiczów. Zatem jak coś Ci przychodzi do głowy to pisz! Na pewno takie posty wywołają wiele ciekawych dyskusji.
    Tak, Bułgaria to kraj wielu wpływów. W tamtym czasie była już całkowicie zeslawizowana, ale to trzy różne etnosy stworzyły ten bułgarski naród: Trakowie, Protobułgarzy (plemię ałtajskie) i Słowianie. Wielki wpływ na to państwo miało Bizancjum. Później po upadku Bułgarii jeszcze doszły wpływy tureckie. Co ciekawe jest to widoczne w ich języku. Bułgarski jest językiem analitycznym, jedynym takim w rodzinie słowiańskiej (jest to wpływ tureckiego).
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24948

    Kolejna zagadka. Skąd to jest? Za panowania jakiego władcy zostało wybite?
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 6 miesięcy temu #24958

    Wiem, że inskrypcja na otoku monety jest dość sfatygowana, ale jest ona kluczem do odpowiedzi.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25086

    Widzę, że brak chętnych do odpowiedzi, zatem podpowiedź jest taka, że wszystkie domysły, co do jej pochodzenia powinny kierować się na północ.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25087

    Cos z czasow wikingow pewnie Szwecja w duzym uproszczeniu,trzba bylo by poszperac co to dokladniej jest ;)
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25088

    Tak, zgadza się. Jest to moneta z czasów wikingów, ale nie ze Szwecji.

    Jeszcze konkurs trwa, nie mogę zdradzić cóż to jest :)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #25089

    Mnie to pachniało Danią i Knutem Wielkim wnukiem Mieszka I, ze względu na podobieństwo do monet angielskich. Niestety jakoś nie mogłem tego dopasować, a może miałem jednak rację? Z drugiej jednak strony z legendy wynika że to władca na literę O - może któryś Olaf (np. III)?
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25091

    Ten ostatni trop jest słuszny. Rzeczywiście chodzi tu o Olafa, jednakże nie trzeciego. Ten, którego imię jest na monecie, to nieudana miłość Świętosławy Sygrydy Storrady (prawdopodobnie siostry Bolesława Chrobrego). A więc skąd jest ta moneta i za czasów jakiego władcy została wybita?
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25092

    No to już wiem, po takiej podpowiedzi :) Olaf Trygvasson - król Norwegii i zarazem ofiara własnej głupoty, nie wiedział że kobiety są mściwe :D
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25095

    Wypraszam sobie ;)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25096

    No może nie wszystkie :D
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25170

    Coś temat się "zaciął"...
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25171

    Przepraszam za nieobecność, ale natłok pracy i szkoła niestety zabierają mi cały wolny czas.

    Kolejny punkt dla Pana borsuka1977.

    W otoku monety znajduje się napis ONLAF REX NOR.
    • Shiver
    • Shiver

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25173

    Może ja tym razem?
    W drugiej połowie XVII w. wybito w Europie monetę, która na rancie posiadała 34 słowa (prawie 200 liter).
    Co to za moneta?
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #25180

    crown
    napis w dwoch liniach ?
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25181

    Ta moneta to petition crown, a tekst z rantu to: THOMAS SIMON MOST HVMBLY PRAYS YOVR MAJESTY TO COMPARE THIS HIS TRYALL PIECE WITH THE DVTCH AND IF MORE TRVLY DRAWN & EMBOSS'D MORE GRACE; FVLLY ORDER'D AND MORE ACCURATELY ENGRAVEN TO RELIEVE HIM.

    Została wybita w 1663.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Zagadka ;) co to takiego? 12 lat, 5 miesięcy temu #25182

    With the Restoration of Charles II following the Civil War and rule of the usurper Oliver Cromwell, it was decided to replace the English hammered coinage with a machine made one. The engraving of the dies should have been the responsibility of Thomas Simon, the greatest of the country’s medallists and coin engravers, who had worked at the mint since 1633. However, the King felt indebted to the Flemish medallist Jan Roettier, who had assisted him during his exile. The two rivals competed for the design. The King chose the work of Roettier - the decision has long been regarded as favouritism rather than being based on merit. In 1663 Simon struck a few crowns as a final and eloquent appeal to the King. Apart from being a magnificent example of a master engraver’s work, the edge bears a two-line petition comprising 34 words in minute lettering:

    THOMAS SIMON MOST HVMBLY PRAYS YOUR MAJESTY TO COMPARE THIS HIS TRYALL PIECE WITH THE DVTCH AND IF MORE TRVLY DRAWN & EMBOSS’D MORE GRACEFVLLY ORDER’D AND MORELY ACCURATELY ENGRAVEN TO RELIEVE HIM

    From this astounding achievement, the pattern is known as the Petition Crown.
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.35 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information