Milion monet w ten weekend w Warszawie

Jak zapewne zauważyliście, strona przeszła kilka zmian. Większość była zainicjowana Waszymi pomysłami.
Kilka najważniejszych to:
- dodanie przycisku wyszukiwania monet na stronie głównej;
- udoskonalona wyszukiwarka monet;
- modernizacja kopertek na monety;
- dodanie możliwości pobierania kilku kopertek jednocześnie.
Poznańskie Muzeum Archeologiczne przygotowało wystawę pt. „Władcy świeccy i duchowni. Wizerunki i symbole na monetach”. Zaprezentowano kilkadziesiąt monet z różnych okresów historycznych i krajów. Autorzy wystawy, Zbigniew Bartkowiak i Katerina Zisopulu-Bleja, poprzez popiersia i symbole przenoszą widza w magiczny świat dawnych wierzeń oraz nie do końca dziś jasnych symboli.
Tematy przewodnie monet i innych numizmatów bywają bardzo zróżnicowane. Uwiecznione w metalu bywają zabytki i budowle, postacie charakterystyczne dla danego kraju lub regionu, atrakcje geograficzne, rocznice ważnych wydarzeń, elementy roślinne, rozpoznawalne dla danego terenu czy też charakterystyczny gatunek występujących tam zwierząt.
Czasem jednak tematy numizmatów sięgają innych dziedzin, takich jak np. bohaterowie bajek lub kreskówek, które towarzyszyły nam od dzieciństwa. Dla nich to zasiadaliśmy przed telewizorami, by z zapartym tchem śledzić ich przygody. Aby choć przez chwilę powrócić do tych cudownych chwil, chciałbym zaprezentować w tym artykule właśnie takie emisje monet i innych numizmatów. Zapraszam wiec do numizmatyczno-bajecznych wspomnień.
Dziękujemy za przesłane odpowiedzi, które uzyskaliście w pierwszym etapie konkursu – krzyżówce. Dziś zadajemy pytanie, będące drugą częścią naszego konkursu. Jaka jest Twoja ulubiona moneta? Jak ją zdobyłeś/łaś? Co przedstawia? Liczymy na Wasze ciekawe historie (i zdjęcia) dotyczące numizmatycznego hobby. Najlepsze teksty zamieścimy na naszej stronie! Czekamy na nie do końca miesiąca pod adresem [email protected]
Zapraszamy do zabawy!
Zespół IKM
Do końca roku w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni eksponowana będzie ciekawa wystawa. Ppłk./r./mgr Henryk Karpiński przedstawi odznaczenia wojskowe ze swoich zbiorów. Prezentowane ordery zostały pokazane chronologicznie. Przedstawiono również kontekst ich nadawania. Zobaczymy kilkaset odznaczeń, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wszystkie zostały zebrane na 31 planszach. Będzie można również porównać te same odznaczenia m. in. z lat PRL i III RP. Serdecznie zapraszamy do Gdyni na wystawę - „Tradycje oręża polskiego w orderach i odznaczeniach”.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć, uzyskanych dzięki uprzejmości gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.