Losowe monety

Polecamy

skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Najdroższe monety świata

.

100_dukatow_miniOd kilku lat kolekcjonerstwo starych monet stało się nie tylko pasją, ale również bezpieczna inwestycją na lata. Napływ do tego środowiska osób z zasobnym portfelem spowodował, że większość historycznych monet w ciągu ostatnich lat wzrosła wielokrotnie.

Kto jeszcze 10 lat temu kupował próbne monety międzywojenne, dziś może je sprzedać z wielokrotnym zyskiem. Za monety w okołomennicze stanie trzeba zapłacić naprawdę dużo. Ale "dużo" jest pojęciem względnym. Na wielu kolekcjonerach cena za 100 - 200 letnią monety rzędu kilku tysięcy złotych nie robi dużego wrażenia. To rynek wyznacza takie ceny, które powoli staja się normą.

Czy w dzisiejszej numizmatyce coś może jeszcze zadziwić? Może i to bardzo. Są na świecie monety, których wartość liczy się w setkach tysięcy a nawet milionach złotych. Poznajmy zatem najdroższe monety świata, na które 99% czytelników tego artykułu nie będzie stać.


Złotogrosz - niezrealizowany projekt monety na medalu

.

Pierwszego stycznia 1995 roku wprowadzono w Polsce nowe monety obiegowe. W wyniku denominacji zastąpiono dotychczasową walutę, nową w stosunku 10 000 : 1. Złoty Polski przybrał nową formę. W obiegu pojawiło się po kilku latach niebytu 9 nominałów monet: 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy i 1, 2, 5 złotych. Ale nie o samej denominacji jako takiej chcę tu pisać, a o bardzo ciekawym medalu związanym z tym wydarzeniem, który mimo "młodego wieku" ma już swoją historię.

Plakiety Mennicy Warszawskiej z lat 1926 - 1939

.

 Numizmatyka II RP jest okresem bardzo lubianym i chętnie kolekcjonowanym przez zbieraczy.  O monetach tego okresu wiadomo bardzo dużo, nieco mniej o medalach a o plakietach przeciętnemu kolekcjonerowi prawie nic nie wiadomo.  Dlatego postaram się zapełnić te lukę i napisać kilka słów o plakietach bitych w Mennicy Warszawskiej w okresie II RP. Jest to pierwszy z cyklu artykułów szerzej traktujących numizmatykę - chce przybliżyć nieco wątki związane m.in. z medalierstwem. Ale skupmy się najpierw na plakietach. 

Plakiety emitowane przez Mennicę Warszawską w okresie II RP stanowią mało znany fragment jej produkcji. Jak monety i medale doczekały się wielu wydawnictw w postaci katalogów i szerszych publikacji, tak jedyną publikacją w całości poświeconą plakietom jest książka Jacka Strzałkowskiego pt: "Plakiety Mennicy w Warszawie 1926-1939" z roku 1983.

Dwugroszówka o dwóch rewersach?

.

Niemożliwe? A jednak. Przeglądając katalogi numizmatyczne możemy natknąć się na ciekawą monetę międzywojenną, która obydwie strony posiada jednakowe - brak jest na niej awersu z godłem, są natomiast dwa rewersy z nominałem i datą. Grając taką monetą w "Orła i Reszkę", zapewne zawsze będzie wygrywała osoba typująca reszkę.

W okresie II RP przy okazji wprowadzania nowych monet do obiegu, organizowano konkursy na ich wizerunki. Taki konkurs ogłoszono również w przypadku dwugroszówki. Zgłoszono kilka propozycji. Wygrał projekt Wojciecha Jastrzębowskiego. Pomysł autorstwa Józefa Aumillera wprawdzie nie wygrał, lecz wybito z niego kilka bardzo nietypowych monet próbnych.

Józef Gosławski- wybitny medalier

.


W zeszłym roku minęła 100 rocznica urodzin wybitnego artysty i medaliera Józefa Gosławskiego. Natomiast w tym roku zostanie wydany zestaw medali poświęcony  twórcy. Zobaczymy prezentowany  po raz pierwszy medal upamiętniający wybuch II wojny światowej. Przeleżał w pracowni artysty 70 lat nigdy nie prezentowany publicznie. Dziś mamy okazję go zobaczyć. Przybliżmy biografię Józefa Gosławskiego.

Nowa seria monet NG - pierwsza emisja Częstochowa

.

Wizerunek Klasztoru Jasnogórskiego znajdzie się na dwuzłotówce, którą NBP zainauguruje nową serię monet "Miasta w Polsce".

Dwuzłotówka z Częstochową ukaże się w poniedziałek, 21 września. Moneta została wybita stemplem zwykłym w stopie Nordic Gold. Rewers, zaprojektowany przez Andrzeja Nowakowskiego, przedstawia symbole miasta - stylizowany wizerunek Bramy Lubomirskich oraz zespół klasztorny zakonu paulinów na Jasnej Górze.

Targi numizmatyczne "Coin Expo" już niebawem.

.

Mennica Polska, Austrian Mint, Lithuainian Mint i inne. Poza tym kilkanaście firm i instytucji numizmatycznych, firm oferujących wyroby dla kolekcjonerów. W dniach 15-17.10.2009 w Warszawie odbędą się już po raz piąty "Międzynarodowe Targi Numizmatyczne Coin Expo". To jedyna w swoim rodzaju okazja, aby zobaczyć, kupić i dowiedzieć się więcej o wyrobach numizmatycznych z całego świata. A to jeszcze nie wszystko. W tym roku odbędzie się  po raz  drugi Warszawska Giełda Kolekcjonerów. Jednym słowem, nie możesz tego przegapić.

1 złoty 1929 bez znaku mennicy

.

HTML clipboard

1 złotówka z 1929 roku - na pozór bardzo często występująca moneta w handlu, ale w pierwszym stanie osiągająca kilkunastokrotnie wyższą cenę niż w stanie drugim. Nakład był ogromny - 32 mln sztuk, ale monet zachowanych w I stanie jest bardzo mało - moneta praktycznie prawie nie występuje w publicznym handlu. Dodatkowo znana jest bardzo rzadka odmiana monety bez znaku mennicy, której to chcieliśmy poświęcić ten krótki artykuł.

W którą stronę zmierza polska numizmatyka?

.

Wiele osób z tęsknotą wspomina czasy kiedy kilkanaście miesięcy temu ceny współczesnych monet kolekcjonerskich drożały z dnia na dzień. W ciągu kilku dni można było zarobić krocie. Ale co dobre szybko się kończy i tak samo zakończyła się passa dla inwestorów numizmatycznych - zwłaszcza tych żądnych szybkiej gotówki. Ceny monet drastycznie spadły. Trudno powiedzieć czy teraz nastał kryzys czy powrót do normalnej sytuacji. Jedno jest pewne - w polskiej numizmatyce doszło do bardzo dużych zmian. Zapraszam do debaty internetowej pod hasłem "W którą stronę zmierza polska numizmatyka"?

UWAGA - FAŁSZERZ!!!

.

stempel_menniczyChyba każdy kto dłużej interesuje się numizmatyką o nim słyszał. Zyskał sobie rozgłos, fałszując monety w ówczesnej jeszcze wtedy Mennicy Warszawskiej. Połączenie talentu i doskonałego sprzętu menniczego pozwoliło mi zrobić wiele bardzo dobrych kopii starych monet. O kim mowa? Józef Majnert - jeden z najbardziej znanych polskich fałszerzy.

Dotychczas słyszeliśmy o wielu ważnych postaciach, które przyczyniły się do rozwoju polskiej (i nie tylko) numizmatyki. Sztandarową postacią jest chyba Emeryk Hutten-Czapski, który w II połowie XIX wieku zgromadził imponującą kolekcje monet. Obecnie znajduje się ona w krakowskim muzeum jego imienia.

Monety można znaleźć nie tylko na Allegro!

.

Oczywiście określenie poszukiwanie skarbów brzmi bardzo poważnie i kojarzyć się może co najmniej z poszukiwaniem Bursztynowej Komnaty czy skarbów przeniesionych z zamkowych skarbców gdzieś w leśne ostępy. Jednak przeważnie poszukiwacze skarbów w Polsce używający na co dzień wykrywaczy metali, szukają po prostu rzeczy codziennego użytku zwykłych ludzi czy też żołnierzy, z minionych wieków.

Wśród "detektorystów" liczną grupę stanowią tak zwani "monetkowcy" lub ogólniej rzecz ujmując "drobnicowyc", którzy szukają przedmiotów z kolorowych metali takich jak: monety, pierścionki, obrączki, odznaki, sztućce etc.

Rubel familijny

.

miniKiedy pierwszy raz zobaczyłem tę monetę na własne oczy wiedziałem o nie tyle co przeciętny kolekcjoner, czyli prawie nic. Gdzieś tam świtało mi to, że jest to bardzo rzadka moneta wybita ku czci cara Mikołaja I. Dziś moja wiedza na ten temat jest nieco większa.

Kilka dni temu przypadkiem dotarłem do ciekawego artykułu Pana Anatola Głupieńca pt: "Siemiejnyj rubel - czyli familijna dziesięciozłotówka" zamieszczonego w Biuletynie Numizmatycznym nr 10 z 1976 roku. Autor w bardzo przystępny i ciekawy sposób pisze o historii wybicia tych monet. W 1835 roku był to prezent dla cara Mikołaja I, dziś jest to prawdziwy rarytas kolekcjonerski, wart grubo ponad 140 000 dolarów (ostatnie notowania jednej z odmian monety z zagranicznych aukcji z 2008 roku), pojawiający się na aukcjach numizmatycznych raz na kilkanaście lat.

Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal

.

Od pewnego czasu wgłębiam się w tematykę medalierstwa. Obserwuję aukcję i co jakiś czas kupuję stare medale. Wiele z nich jest bardzo rzadkich, pięknych ... i tanich. Wiele osób niedocenia medalierstwa, a szkoda bo niektóre z nich to małe dzieła sztuki ściśle związane z rozwojem polskiej numizmatyki.

Fotorelacja z targów Coin Expo 2009

.

Coin Expo 2009, największe spotkanie numizmatyków zakończyło się w sobotę. W trakcie zaledwie 3 dni swoją ofertę przedstawiły sklepy i mennice z najróżniejszych stron świata. Targom Coin Expo towarzyszył szereg imprez towarzyszących - seminaria, aukcje i prezentacje. Główną atrakcją w sobotę była II Warszawska Giełda Kolekcjonerów na której można było uzupełnić braki w swoich zbiorach. My na targach również byliśmy i z przyjemnością chcieliśmy zaprosić do naszej fotorelacji.

Seria królewska Holzhaeussera i Reichla

.

HTML clipboard
HTML clipboard Sam król Stanisław August Poniatowski wyszedł z inicjatywą wybicia serii upamiętniającej jego poprzedników.  Osobiście czuwał i nadzorował ich powstawanie. Do dziś jest wiele niejasności związanych z tymi medalami, wiele informacji jest powierzchownych. Większość informacji o nich pochodzi z bardzo ogólnych opracowań medalierskich. Jedno co wiadomo o nich dziś to fakt, że są niezwykle cenne i rzadko spotykane.

 

A może medalierstwo?

.

Medalierstwo wśród osób interesujących się numizmatyką jest traktowane nieco po macoszemu. Jeśli krążek nie ma nominału i godła (nie jest więc monetą) od razu wiele osób podchodzi o niego z dystansem. A szkoda, bo medalierstwo i numizmatyka są od wieków ze sobą ściśle związane i nie powinno się ich oddzielać. Najlepsi medalierzy byli i są jednocześnie projektantami licznych monet. Ja złapałem bakcyla medalierskiego, może uda mi się go w Was zaszczepić.

Monety Rzeczypospolitej Krakowskiej

.

HTML clipboard

Historia Polski przed odzyskaniem niepodległości była bardzo burzliwa. Tym, którzy interesują się XIX wieczną numizmatyką, nie trzeba mówić jaki ciekawy to okres, obfitujący w wiele zmian i reform, które miały swoje odzwierciedlenie właśnie w monetach. Dziś przyjrzymy się bliżej monetom Rzeczypospolitej "państewka", które powstało na kongresie wiedeńskim w 1815 roku. Jest ich bardzo niewiele, ale jak wszystkie XIX wieczne monety polskie mają niezwykle ciekawą historię.

Rzeczpospolita Krakowska to dość dziwny "wytwór" kongresu wiedeńskiego z roku 1815. Jej ziemie wydzielono z południowego skrawka Księstwa Warszawskiego. Wolne miasto Kraków pozostawało pod silnymi wpływami trzech zaborców - nie było w pełni autonomiczne. Do 1817 roku utrzymywało system pieniężny Księstwa Warszawskiego. 6 grudnia 1817 ogłoszono zmianę i od tej pory przyjęto złotego polskiego tzn. monetę Królestwa Polskiego. Będące dotychczas w obrocie monety sąsiadów wymieniano wg. kursu z Królestwa Polskiego z 1815 roku. System ten nie działał do końca poprawnie - preferowano jedne monety, inne zaś dyskryminowano - ale to już temat na kolejny artykuł.

Pieniądz zastępczy

.

Pieniądz zastępczy

 

Pieniądz zastępczy kojarzy nam się dziś z popularną pamiątką bitą dla turystów. Nie w tym jednak celu został wymyślony. Dość trudno jest podać sprecyzowaną definicję pieniądza zastępczego, gdyż kryteria jego odróżnienia bywają względne. Czy zatem nazwać pieniądzem zastępczym każdą emisję inną od pieniądza oficjalnego wydanego przez państwo, czy ograniczyć do pieniędzy prywatnych emitentów? W pierwszym przypadku musielibyśmy w historii polskiej numizmatyki kilka emisja uznać za pieniądz zastępczy ze względu na brak zezwolenia na jego emisję przez panującego (np. monety elbląskie Kazimierza IV czy monety pamiątkowe bite przez mennice na różne okazje, które często miały być prezentem dla odwiedzającego mennicę króla).[i] Zatem pojecie pieniądza zastępczego to kwestia dyskusyjna. Artykuł ten poświęcony jest tej właśnie dziedzinie numizmatyki oraz postaci wieloletniego badacza i wybitnego znawcy tematu - Bogumiłowi Sikorskiemu.

W średniowieczu granica między naśladownictwem a fałszerstwem była płynna. Był to okres, kiedy nawet biskupi wybijali swoje pieniądze nie wspominając o licznych książętach chcących zaistnieć na monetach. Przy tak licznych emisjach wielokrotnie powielano pomysły na wygląd monety, niekiedy je kopiując. Jednocześnie ludność mająca do dyspozycji liczne odmiany pieniądza była zakłopotana i łatwo było wprowadzać fałszywki do obiegu. W walce z fałszerstwami przy całym systemie kontroli produkcji monet stosowanym we wszystkich mennicach, używano także presji moralnej, jaką była przysięga składana przez mincerzy. Przysięgali oni na Ewangelię, krzyż, honor. Bicie monet przez książęta i możnowładców miało jednakże swoje podłoże ekonomiczne. Ponieważ "pieniądz lokalny" - tak go nazwijmy, nie był zbyt chętnie przyjmowany poza granicami włości danego możnowładcy w obawie przed fałszerstwami, ludność posiadająca takie monety była w jakiś sposób przywiązana do konkretnego obszaru i danego pana.

Do VI wieku każdy władca mógł wybijać monety srebrne ze swym wizerunkiem. Monety złote były zastrzeżone dla władzy cesarskiej. Dopiero złoto, a nie wyobrażenie postaci, wyznaczało więc pozycję władcy bijącego monetę. Od VI wieku zaczęto bić monety złote nie tylko w cesarstwie bizantyjskim. Jan Ostróg wyrażał w "Pamiętniku ku pożytkowi Rzeczypospolitej zebranym" brak w Polsce złotej monety bardziej jako ujmę godności niż trudność gospodarczą: "Nie tylko królestwa i księstwa obce, lecz także i miasta biją złote monety. Przystoi przeto i w tym naszym najwspanialszym królestwie wybijać złote monety małej i dużej wagi ku czci królestwa (pro Requi honestate)"[ii]. Od X wieku własne monety wybijały opactwa, biskupstwa, hrabstwa, miasta etc. Często lekceważono suwerenność innych poprzez umieszczanie na własnych monetach cudzych herbów. Czasami było to usprawiedliwione powiązaniami dynastycznymi, częściej jednak obcy herb stanowił ozdobę. Upowszechniało się bicie monet pamiątkowych, u nas rzadziej stosowane z okazji rocznic (średniowieczne monety chrześcijańskie nie mają daty emisji w przeciwieństwie do ówczesnych monet muzułmańskich). Monety okolicznościowe i pamiątkowe bito już w starożytnym Rzymie. Często były to medale rozdawane przez władców z różnych okazji. Znany był zwyczaj rzucania monet przez władców do ludu jako wyraz szczodrości. Czasem w ten sposób torowano sobie drogę w tłumie jak np. na pogrzebie Kazimierza Wielkiego w 1370 roku, kiedy to rzucano garściami monety w lud torując drogę trumnie. Istniał też zwyczaj obrzucania monetami władców jako zapowiedź powodzenia.

Bicie własnej monety przestało być od średniowiecza manifestacją suwerenności. Wszakże liczne twory polityczno-społeczno-ekonomiczne XX wieku posiadały swoją odrębną walutę (Vichy - fr., Getto Łódzkie, obozy oficerskie). Znane są pieniądze zastępcze w formie żetonów tramwajowych, telefonicznych czy gazowych licznie emitowane w XIX-XX wieku. Krążyły również liczne bony - papierowe pieniądze zastępcze. Liczne grono Polaków pamięta zapewne bony "udające" dolary w sklepach Pewex'u. Do kategorii pieniądza zastępczego można zaliczyć monety emitowane pod koniec I wojny światowej przez Niemcy i Rosję dla terenów polskich. Zastosowanie na tych pieniądzach zabronionego od lat języka polskiego miało przekonać polską ludność o dobrych intencjach zaborców i przeciągnąć na ich stronę młodych rekrutów z polskich rodzin. Nader liczne są przypadki bicia pieniądza zastępczego w wojskowych obozach jenieckich. Było to rozwiązanie czysto prktyczne, bowiem duże grupy odizolowanych ludzi łatwiej kontrolować odbierając im pieniądze obiegowe w zamian dając pieniądz zastępczy ważny jedynie na terenie obozu czy getta. Uciekinierowi trudniej się poruszać poza terenem wyznaczonym bez oficjalnych pieniędzy. W czasach pokojowych często sięgano po pieniądz zastępczy w kasynach czy jednostkach wojskowych chociażby w okresie II Rzeczpospolitej. A skoro mowa kasynach, to czy żetony w nich używane nie należy również zaliczyć to tej kategorii? Przecież nie gra się pieniędzmi tylko żetonami, które podlegają wymianie.

Wybitnym specjalistą numizmatyki w dziedzinie monet zastępczych jest Pan Bogumił Sikorski, który 40 lat swojego życia poświęcił temu tematowi. Pierwsze artykuły jego autorstwa ukazały się drukiem na początku lat 70-tych ubiegłego wieku Jest także autorem licznych opracowań katalogowych dotyczących pieniędzy zastępczych z ziem polskich, któremu jestem winien słowa uznania i podziękowania za oferowaną pomoc i nakierowanie przy zajmowaniu się tą tematyką. Zakres tematyczny tego artykułu wielokrotnie przerasta zawartą w nim treść, nie sposób jednak wymienić wszystkich emisji pieniędzy lokalnych, żetonów, bonów i innych form pieniądza zastępczego. Chciałem jedynie poprzez zaznaczenie tematu zainteresować nim zbieraczy i kolekcjonerów. Jest to bowiem godny temat do kolekcji będącej dumą właściciela, a zakres i tematyka pozostaje praktycznie nieograniczona.

Obecnie jednym prawnym emitentem pieniądza z godłem Polski jest Mennica Polska S.A. Niemniej jednak zwyczaj bicia medali, a z czasem również pieniądza w lokalnej walucie (dukaty, gryfiny, żubry etc.) wraca dziś jako zwyczaj mile widziany przez licznych turystów, nie ma on większego podłoża ekonomicznego, a stanowi często tylko miłą i namacalną pamiątkę po pobycie w danej miejscowości.

Dla osób zainteresowanych wiedzą na temat prawdziwych pieniędzy zastępczych, spośród których spotykamy wiele unikatów, przedstawiam poniżej spis dotychczasowych opracowań znawcy tematu - Bogumiła Sikorskiego.

Zamówień można dokonywać bezpośrenio u Autora pod adresem: [email protected]

SPIS WYDAWNICTW Bogumiła SIKORSKIEGO

 

 1. Pieniądz zastępczy w Pile 1914-1923 ,Piła 1984, (126 stron, 137 ilustracji).
 2. Monety zastępcze obozów jeńców wojennych 1914-1918 (Emisje urzędowe), Piła 1984, (111 stron, 110 ilustracji).
 3. Pieniądz zastępczy Wałcza i powiatu wałeckiego 1914-1923, Piła 1985, (73 strony, 63 ilustracje).
 4. Monety zastępcze i żetony tramwajowe z ziem polskich, Piła 1987, (98 stron, 98 ilustracji).
 5. Pieniądz zastępczy Chodzieży, Budzynia i Ujścia 1914-1920, Piła 1988, (68 stron, 55 ilustracji).
 6. Monety zastępcze obozów jeńców wojennych 1914-1918 (Emisje prywatne), Tom I, Piła 1989, (116 stron, 200 ilustracji, wycena).
 7. Monety zastępcze obozów jeńców wojennych 1914-1918 (Emisje prywatne), Tom II, Piła 1989, (92 strony, 138 ilustracji, wycena).
 8. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur (Emisje prywatne) Tom I, Piła 1990, (96 stron, 154 ilustracje, wycena).
 9. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur (Emisje prywatne) Tom II, Piła 1990, (116 stron, 185 ilustracji, wycena).
 10. Das Ersatzgeld in Schneidemühl. Werlaburgdorf 1990, (83 strony, 149 ilustracji).
 11. Papierowy pieniądz zastępczy obozów jeńców wojennych 1914-1918 (Emisje urzędowe), Tom I, Piła 1991, (112 stron, 154 ilustracje, wycena).
 12. Papierowy pieniądz zastępczy obozów jeńców wojennych 1914-1918 (Emisje urzędowe), Tom II, Piła 1991, (104 strony, 152 ilustracje, wycena).
 13. Bony tramwajowe z ziem polskich, Piła 1991, (84 strony, 122 ilustracje, wycena).
 14. Papierowy pieniądz zastępczy zakładów komunalnych z ziem polskich, Piła 1991, (44 strony, 60 ilustracji, wycena).
 15. Papierowy pieniądz zastępczy Wągrowca i Damasławka 1914-1919, Piła 1992, (35 stron, 65 ilustracji, wycena).
 16. Papierowy pieniądz zastępczy Rogoźna, Ryczywołu, Gorzewa i Wronek 1914-1920, Piła 1992, (56 stron, 88 ilustracji, wycena).
 17. Papierowy pieniądz zastępczy Czarnkowa i Łopiszewa oraz powiatów: czarnkowskiego i wieleńskiego 1914-1920, Piła 1992, (52 strony, 52 ilustracje, wycena).
 18. Papierowy pieniądz zastępczy Jastrowia, Okonka, Wysokiej i Złotowa oraz powiatu złotowskiego 1914-1923, Piła 1992, (68 stron, 75 ilustracji, wycena).
 19. Papierowy pieniądz zastępczy Gołańczy, Łekna, Łobżenicy, Szamocina i Wyrzyska 1914-1920, Piła 1992, (64 strony, 92 ilustracje, wycena).
 20. Papierowy pieniądz zastępczy obozów jeńców wojennych 1914-1918 (Emisje prywatne), Tom I, Piła 1992, (60 stron, 105 ilustracji, wycena).
 21. Papierowy pieniądz zastępczy obozów jeńców wojennych 1914-1918 (Emisje prywatne), Tom II, Piła 1992, (48 stron, 76 ilustracji, wycena).
 22. Papierowy pieniądz zastępczy obozów jeńców wojennych 1914-1918 (Emisje prywatne), Tom III, Piła 1992, (42 strony, 65 ilustracji, wycena).
 23. Papierowy pieniądz zastępczy obozów jeńców wojennych 1914-1918 (Emisje prywatne), Tom IV, Piła 1992, (64 strony, 86 ilustracji, wycena).
 24. Pieniądz zastępczy Gdańska, Tom I, Piła 1993, (68 stron, 75 ilustracji, wycena).
 25. Pieniądz zastępczy Gdańska, Tom II, Piła 1993, (68 stron, 90 ilustracji, wycena).
 26. Żetony gazowe z ziem polskich, Katalog, Piła 1993, (56 stron, 81 ilustracji, wycena).
 27. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom I, Piła 1994, (48 stron, 78 ilustracji).
 28. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom II, Piła 1994, (72 strony, 143 ilustracje).
 29. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom III, Piła 1994, (48 stron, 93 ilustracje).
 30. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom IV, Piła 1994, (60 stron, 118 ilustracji).
 31. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom V, Piła 1994, (64 strony, 113 ilustracji).
 32. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom VI, Piła 1994, (64 strony, 122 ilustracje).
 33. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom VII, Piła 1994, (58 stron, 146 ilustracji).
 34. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom VIII, Piła 1995, (62 strony, 131 ilustracji).
 35. Monety zastępcze miast, gmin i powiatów. Katalog, Tom I, Piła 1995, (68 stron, 115 ilustracji, wycena).
 36. Monety zastępcze miast, gmin i powiatów. Katalog, Tom II, Piła 1995, (59 stron, 111 ilustracji, wycena).
 37. Monety zastępcze miast, gmin i powiatów. Katalog, Tom III, Piła 1995, (65 stron, 130 ilustracji, wycena).
 38. Monety zastępcze miast, gmin i powiatów. Katalog, Tom IV, Piła 1995, (72 strony, 109 ilustracji, wycena).
 39. Pieniądz zastępczy Szczecina. Katalog, Tom I, Piła 1995, (72 strony, 80 ilustracji, wycena).
 40. Pieniądz zastępczy Szczecina. Katalog, Tom II, Piła 1995, (91 stron, 152 ilustracje, wycena).
 41. Monety zastępcze obozów jeńców wojennych 1914-1918. Emisje urzędowe, Piła 1996, (60 stron, 115 ilustracji).
 42. Żetony gazowe z ziem polskich. Katalog, Piła 1996, (81 ilustracji, wycena).
 43. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom IX, Piła 1996, (32 strony, 64 ilustracje).
 44. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog bonów dominialnych, Tom I, Piła 1996, (60 stron, 67 ilustracji).
 45. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog bonów dominialnych, Tom II, Piła 1996, (72 strony, 91 ilustracji).
 46. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog bonów dominialnych, Tom III, Piła 1996, (64 strony, 112 ilustracji).
 47. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog bonów dominialnych, Tom IV, Piła 1996, (67 stron, 91 ilustracji).
 48. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog bonów dominialnych, Tom V, Piła 1996, (56 stron, 66 ilustracji).
 49. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom I, A-B, (80 stron, 166 ilustracji).
 50. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom II, C-GL, (67 stron, 156 ilustracji).
 51. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom III, GŁ-KL, (71 stron, 153 ilustracje),
 52. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom IV, KŁ-Ł, (84 stron, 193 ilustracje).
 53. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom V, M-OL, (80 stron, 188 ilustracji).
 54. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom VI, OŁ-SI, (76 stron, 177 ilustracji).
 55. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom VII, SK-WA, (88 stron, 177 ilustracji).
 56. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom VIII, WE-WZ, (88 stron, 178 ilustracji).
 57. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom IX, ZA-ZIE, (72 strony, 166 ilustracji).
 58. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom X, ZIĘ-Ż i Suplement, (84 strony, 180 ilustracji).
 59. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom XI, Monety Śląska czeskiego, (68 stron, 147 ilustracji).
 60. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Piła 1998, Tom XII, (64 strony, 32 ilustracje).
 61. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom X, Piła 1998, (80 stron, 129 ilustracji).
 62. Pieniądz zastępczy majątków ziemskich. Katalog żetonów dominialnych, Tom XI, Piła 1998, (80 stron, 230 ilustracji).
 63. Monety zastępcze i żetony z obszaru zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Katalog, Tom I, Piła 2000, (88 stron, 156 ilustracji).
 64. Monety zastępcze i żetony z obszaru zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Katalog, Tom II, Piła 2000, (76 stron, 173 ilustracje.
 65. Monety zastępcze i żetony z obszaru zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Katalog, Tom III, Piła 2000, (76 stron, 153 ilustracje.
 66. Monety zastępcze i żetony z obszaru zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Katalog, Tom IV, Piła 2000, (76 stron, 200 ilustracji).
 67. Monety zastępcze i żetony z obszaru zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Katalog, Tom V, Piła 2000, (80 stron, 199 ilustracji).
 68. Monety zastępcze i żetony z obszaru zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Katalog, Tom VI, Piła 2000, (72 strony, 190 ilustracji).
 69. Monety zastępcze i żetony z obszaru zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Katalog, Tom VII, Piła 2000, (60 stron, 155 ilustracji).
 70. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom I, Piła 2001, (76 stron, 162 ilustracje).
 71. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom II, Piła 2001, (84 strony, 188 ilustracji).
 72. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom III, Piła 2001, (80 stron, 182 ilustracje).
 73. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom IV, Piła 2001, (84 strony, 189 ilustracji).
 74. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom V, Piła 2001, (76 stron, 176 ilustracji).
 75. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom VI, Piła 2001, (68 stron, 161 ilustracji).
 76. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom VII, Piła 2001, (72 strony, 167 ilustracji).
 77. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom VIII, Piła 2001, (68 stron, 142 ilustracje).
 78. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom IX, Piła 2001, (68 stron, 158 ilustracji).
 79. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom X, Piła 2001, (72 strony, 164 ilustracje).
 80. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom XI, Piła 2001, (76 stron, 131 ilustracji).
 81. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Tom XIII, Piła 2004, (71 stron, 36 ilustracji).
 82. Monety zastępcze typu WERTH-MARKE i WERT-MARKE, Piła 2005, (344 stron, ok. 850 ilustracji i zestawienie ponad 2200 rodzajów napisów spotykanych na monetach.
 83. Śląskie monety zastępcze. Katalog, Tom XIV, Piła 2005, (76 stron, 141 ilustracji).
 84. Monety zastępcze i żetony Wielkopolski, Pomorza i Mazur. Katalog, Tom XII, Piła 2005, (84 strony, 154 ilustracje).
 85. Monety zastępcze i żetony z obszaru zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Katalog, Tom VIII, Piła 2005, (76 stron, 143 ilustracje).

 

OPRACOWANIA  WSPÓLNE

 

 1. A. Schmidt, B. Sikorski, Katalog żetonów gazowych z ziem polskich, Piła 1986, (116 stron, 69 ilustracji).
 2. R. Kokott, B. Sikorski, Monety zastępcze Wojska Polskiego 1925-1939, Piła 2002. Tom I (74 stron, 172 ilustracje).
 3. R. Kokott, B. Sikorski, Monety zastępcze Wojska Polskiego 1925-1939, Piła 2002. Tom II (64 stron, 169 ilustracji).
 4. R. Kokott, B. Sikorski, Monety zastępcze Wojska Polskiego 1925-1939, Piła 2002. Tom III (76 stron, 185 ilustracji).
 5. R. Kokott, B. Sikorski, Monety zastępcze Wojska Polskiego 1925-1939, Piła 2002. Tom IV (64 stron, 158 ilustracji).
 6. R. Kokott, B. Sikorski, Monety zastępcze Wojska Polskiego 1925-1939. Piła 2002. Tom V (64 stron, 165 ilustracji).
 7. R. Kokott, B. Sikorski, Monety zastępcze Wojska Polskiego 1925-1939. Piła 2002. Tom VI (72 stron, 247 ilustracji).
 8. R. Kokott, B. Sikorski, Monety zastępcze Wojska Polskiego 1925-1939. Piła 2003. Suplement (72 stron, 172 ilustracje).
 9. R. Kokott, B. Sikorski, Monety zastępcze Wojska Polskiego 1925-1939. Wyd. II poprawione i uzupełnione. Piła 2003, (425 stron, 1261 ilustracji).

 

Autor: Jacek W.Kamiński, [email protected]

[i] B. Paszkiweicz, Numizmatyka i pieniądz zastępczy, w: Zastępcze znaki pieniężne w Polsce w XX w., Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne, Komisja Numizmatyczne, Warszawa 1984, s. 4.

[ii] Wierzbowski T, Jana Ostroga Pamiętnik ku pożytkowi Rzeczypospolitej zebrany, Warszawa 1891, s. 31.

Próby niklowe PRL

.

{jcomments on}Monety próbne od dawna wzbudzały duże zainteresowanie wśród numizmatyków. Wybijane w niskim nakładzie powodowały, że szczęśliwiec który ją zdobył wiedział, że ma naprawdę rzadki i wyjątkowy okaz. Próbne monety bito w różnych metalach - w przypadku niektórych monet występuje nawet kilka odmian danej monety wybitej w wielu różnych metalach. Nakłady jednych prób są znane, innych tylko szacowane a jeszcze innych nie są znane w ogóle. Jedną z ciekawszych grup próbnych monet są PRL-owskie próby niklowe, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Zapewne wiele osób, które zaczynają czytać ten artykuł zapyta - "Po co czytać o monetach, na które nie będzie mnie nigdy stać?". Nic bardziej mylnego - wiele PRL-owskich prób niklowych jest w dość przystępnych cenach. Niektóre można kupić już za 400-500 zł. Jak na monetę o nakładzie 500 sztuk sprzed kilkudziesięciu lat  nie jest to wygórowana cena. Poza tym próbne monety to bardzo ważny dział numizmatyki, gdyż dzięki nim możemy poznać trudną drogę jaką musieli przejść twórcy, aby stworzyć projekt, który zostanie zaakceptowany i trafi do obiegu. Dlatego też zachęcam do lektury artykułu - kiedy dobrniecie do końca poznanie kawał polskiej numizmatyki XX wieku.

Pieniądz Powstania Listopadowego

.

Kopia powstanie_listopadowe_1

Historia pieniądza polskiego jest ściśle związana z wydarzeniami jakie miały miejsce w naszym kraju. Szczególnie burzliwy był XIX wiek, kiedy to status naszego kraju był - nazwijmy to "bliżej nieokreślony". Przełom 1830/31 były dla narodu polskiego jednym z najważniejszych okresów, gdyż wtedy Polacy zawalczyć o swoją wolność i tożsamość narodową. Wtedy to też naród polski zapragnął mieć swoją walutę - pieniądz powstańczy.

Jaka lupa do oglądania monet?

.

Od czasu do czasu na e-mail dostaje różne pytania dotyczące porad numizmatycznych. Kilka razy już zadano mi pytanie jaką lupę kupić do oglądania numizmatów. Postanowiłem krótko napisać o lupach co na pewno wielu osobom sie przyda.

Lupa to podstawowe narzędzie które przyda nam się zarówno w terenie podczas zakupu monet jak i w zaciszu domowym przy oglądaniu naszej dumy. Każdy z nas powinien posiadać kilka lup które będą dobrane do naszych potrzeb. Innejlupy potrzebuje ktoś kto przegląda monety pod kątem oceny ich stanu i liczy każdą ryskę a inną ktoś kto chce poczuć duszę monety i obejrzeć ślady rylca który prowadził projektant tworząc patrycę która posłużyła do produkcji stempla.

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information