Losowe monety

Polecamy

skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Jak powiedzieli tak zrobili - będzie numizmat z Wałęsą.

.

              Spór wokół tego, aby upamiętnić 25-rocznicę Nobla dla Lecha Wałęsy na monecie był tematem numer jeden wśród zwolenników i przeciwników byłego prezydenta. Pisaliśmy o tym w artykule pt. „Nie było "Lecha" w IIRP, nie będzie i teraz!!!”. Władze Gdańska zapowiedziały jednak, że „nie odpuszczą” i takowy numizmat wydadzą. Jak zrobili tak się stało. Miasto Gdańsk postanowiło z tej okazji wydać okolicznościowy dukat lokalny o nazwie „Talar Gdański”. Zapewne dla wielbicieli książki „SB a Lech Wałęsa” i zwolenników spiskowej teorii o TW „Bolek” będzie to ogromy cios, ale to już problem tych osób, będą musiały przełknąć ten „czar goryczy”.

Geneza papierowego pieniądza

.

             Człowiek zainteresowany jest gromadzeniem dóbr w celu zabezpieczenia swojej egzystencji od czasów, kiedy zaczęło funkcjonować prawo własności. Przez wiele wieków najbardziej pożądaną formą takiej lokaty były przedmioty z metali szlachetnych: złota i srebra. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że metale te zawsze były pożądane, ponadto zajmują stosunkowo niewiele miejsca, łatwo je ukryć jak również nie ulegają zniszczeniu pod wpływem czasu oraz są odporne na działanie większości niekorzystnych czynników zewnętrznych. Z drugiej strony posiadanie takich dóbr łączyło się z możliwością władzy, gdyż zachowanie innych można było po prostu kupić. To dodatkowo czyniło metale szlachetne atrakcyjnym luksusem i do dziś ich posiadania kojarzy się z władzą.

Podstawy fotografowania i obróbki zdjęć monet lustrzanych

.

           Monety bite stemplem lustrzanym posiadają matowy relief oraz idealnie wypolerowane tło, które – podobnie jak lustro – ma właściwość odbijania znajdujących się przed nim przedmiotów. Cecha ta może utrudniać niedoświadczonym osobom wykonywanie estetycznych fotografii, ale jednocześnie stwarza nowe możliwości wykorzystywania oryginalnych efektów. W tym przewodniku postaramy się zaprezentować najprostsze techniki pozwalające na uzyskanie profesjonalnych zdjęć takich monet w zwyczajnych, domowych warunkach, ograniczając do minimum ilość niezbędnego sprzętu i wymaganej fachowej wiedzy.

Trzecia aukcja numizmatyczna WDA i GDA w Warszawie - 18.X.2008

.

              Aukcje numizmatyczne są wydarzeniami, które przyciągają uwagę wielu kolekcjonerów. Także i najbliższa aukcja jaka się odbędzie 18.X.2008 w hotelu Holiday Inn w Warszawie przy ulicy Złotej, zapewne zgromadzi wielu zainteresowanych. Aukcja zorganizowana jest przed dwa domy aukcyjne: Warszawski Dom Aukcyjny oraz Gdyński Dom Aukcyjny. Katalog liczy 1047 pozycji; monet, banknotów, odznaczeń, medali, żetonów i bonów. Jak każda aukcja także i na tej będzie można wylicytować prawdziwe białe kruki. Nie zabraknie jednak monet dla mniej zamożnych kolekcjonerów. Każdy zapewne znajdzie coś dla siebie. 

Historia boratynki

.

       Kiedy w niedzielę 22 marca 1609 r. na świat przyszedł syn Zygmunta III Wazy zwany Janem, Rzeczpospolita szlachecka od wielu już lat borykała się z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym wywołanym przez liczne wojny, które ostatnio prowadziła. Świeże w pamięci mieszkańców Korony było zwycięstwo pod Cecorą 14 lat wcześniej, które powstrzymało reakcję Turcji na zajęcie przez Polskę Mołdawii. Zaledwie kilka lat przed narodzeniem Jana Polska uwikłała się w wieloletnie wojny ze Szwecją, które od początku przybrały dla Rzeczpospolitej niekorzystny obrót. 

"FISHEROMANIA"

.

           Przeglądając dziś co bardziej spekulacyjne fora internetowe można natknąć się w 90% na wiadomości związane z emisją katalogu Fisher 2009. „Lokomotywa ruszała… „ to tytuł postu, który najbardziej nie rozbawił. Jaka lokomotywa, gdzie przepraszam bardzo. Moim zdaniem maksymalnie do Włoszczowy, bo euforia wokół nowego katalogu jest podobnym absurdem jak owy dworzec kolejowy. Po fali spadków, kiedy grupa spekulantów z podwiniętym ogonem opuściła szeregi numizmatyczne, znów widać powolny ich napływ. Obawiam się jednak, a wręcz jestem pewien, że przyniesie to więcej szkody niż pożytku. 

Krótko o...wędrówce banknotów.

.

          Użytkownik Waldunio17 zadał na forum pytanie o rejestrowanie banknotów. Obiecałem napisać coś większego na ten temat. W grudniu 1998 roku Hank Eskin założył stronę www.wheresgorge.com. Pozwala ona śledzić wędrówkę amerykańskiej waluty. Skąd taki pomysł? Wspomniany już Eskin otrzymał tzw. Łańcuszek- banknot z wpisaną na brzegu obietnicą szczęścia jeśli obdaruje się tym banknotem następną osobę. Zaczął się zastanawiać jaką drogę przebył i wymyślił by po numerach sprawdzać drogę Gorge (popularna nazwa 1 $).

Czy to już hossa na rynku monet?

.

           Przez ostatnie 10 dni, będąc na wakacjach, nie miałem dostępu do internetu, tym samym nie byłem w stanie śledzić cen monet. Po powrocie szczegółowo prześledziłem ceny lustrzanek IIIRP, które to są bardzo popularne wśród inwestorów. Jednogłośnie można stwierdzić jedno, koretkę mamy już za sobą. Kto kupił w czerwcu-lipcu teraz się cieszy, że zaryzykowało, gdyż prognozy inwestycyjne są obiecujące. Ci którzy spóźnili się za zakupem dokonują ostatnich zakupów po wyższych cenach obecnie. Jakie mogą być dalsze scenariusze tej hossy? Czy inwestycja ta może się jeszcze opłacić?

Początki II RP - reforma walutowa W. Grabskiego.

.

             Rok 1918. Kończy się I wojna światowa odsłaniając swe okrucieństwa. Po zawierusze wojennej pojawia się na mapie Europy po 123 latach niewoli Polska. W Wielkopolsce dochodzi do wybuchu powstania, które jako jedyne dotąd kończy się pełnym sukcesem. Powstańcy z biało-czerwonymi opaskami na rękach rozbrajają nie broniących się już Niemców myślących po przegranej wojnie o jak najszybszym powrocie do domu. Nowe państwo scala się na ziemiach trzech zaborów. Nie jest to łatwy proces i często dochodzi do zaognienia się sytuacji na granicach (3 powstania śląskie, plebiscyty).

Inwestować czy nie inwestować w IIIRP?

.

                 Sytuacja jaka obecnie występuje na rynku lustrzanek III RP to nie dół, lecz ogromny kanion, przepaść w porównaniu z cenami ze stycznia 2008 roku. A może tamta sytuacja była anormalna, a obecnie wróciła do normalności? Jedno jest pewne, bardzo dużo osób sparzyło się, inwestując w monety IIIRP. Cześć totalnie porzuciła przygodę z monetami, pozostała jednak pewna grupa osób, które widzą nadal w monetach potencjał lokacyjny. Kto ma rację – uciekinierzy czy Ci którzy pozostali na placu boju? Czy jest jeszcze szansa za to aby na współczesnych monetach nie stracić? Jak zatem zyskać, oto jest zasadnicze pytanie.

Odrodzenie pieniądza powojennego

.

               Jeszcze na długo przed tym, zanim umilkły strzały a ziemie polskie nadal ociekały krwią, w wyzwolonej spod panowania hitlerowców części Polski Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego wydał 24.VIII.1944 r. dekret powołujący Centralną Kasę Skarbową upoważniając ją jednocześnie do emitowania banknotów z napisem „Narodowy Bank Polski”. Pierwsze banknoty były drukowane jeszcze w Moskwie, kolejne w Krakowie i Łodzi, lecz nadal na papierze radzieckim. Nauczeni doświadczeniem Polacy wiedzieli, że wyniszczonemu wojną krajowi grozi inflacja. Na rynku znajdowały się ogromne ilości zdeprecjonowanych banknotów niemieckiego Banku Emisyjnego w Krakowie.

Relacja z "Coin Expo" i Giełdy - podsumowanie.

.

             W dniu wczorajszym – 11.10.2008 zakończyły się IV Międzynarodowe Targi numizmatyczne „Coin Expo” , odbywające się PKiN w Warszawie. Tego dnia miała miejsce także I Warszawska Giełda kolekcjonerska. Targi były miejsce, gdzie można było podziwiać produkty kilkunastu mennic z całego świata. Nasza Mennica Polska zaprezentowała bardzo szeroki wachlarz swoich produktów, w tym wiele nowości. Ponadto można było zobaczyć i zakupić inne akcesoria i produkty numizmatyczne: od klaserów, po szafki na monety. Można było oddać także do NGC monety do gradowania. 

Złota inwestycja w złoto.

.

W 2001 roku uncję złota można było kupić za mniej niż 300$. Od tego czasu cena tego kruszcu systematycznie rośnie. Największe wzrosty zanotowano w 2007 roku. W 2008 roku cena przekroczyła magiczną barierę 1000$ za uncję. Cena złota skorelowana jest bezpośrednio z cenami innych surowców, przede wszystkim ropy naftowej. Dziś uncja złota oscyluje w granicach 800$. Jaka będzie przyszłość złota? Czy nadal jest to tak bezpieczna lokata kapitału jak dawniej? Dlaczego pomimo spadku cen złota i innych surowców nadal jest tak popularny wśród inwestorów?

Dobry żart tymfa wart

.

HTML clipboard
"Dobry żart tymfa wart: - któż z nas nie słyszał tego powiedzenia? Gorzej, jeśli zapytać, co ono właściwie oznacza. Ci, którzy z numizmatyką mają już cokolwiek wspólnego zapewne odpowiedzą bezbłędnie. Dla początkujących zaś najbardziej zagadkowe wydaje się słowo tymf lub tynf (obie nazwy stosowano zamiennie). Aby zrozumieć co ono oznacza i skąd się zadomowiło w naszym języku na tyle dobrze, że trafiło do przysłów, musimy cofnąć się do czasów największej świetności Rzeczypospolitej?

Krótko o ... aktualnej sytuacji na rynku !!!

.

              Nie tak dawno dużo mówiło się o dużo o wzrostach cen monet. Wielu inwestorów zacierało ręce, licząc na ponowne, szybkie zyski. Faktycznie ceny wielu monet nieznacznie wzrosły, lecz dla wielu nie na tyle aby mówić o sukcesie inwestycyjnym. Spekulowano, że spadki cen akcji, niestabilna sytuacja giełdowa spowodują napływ poważnych inwestorów na rynek numizmatyczny, jak to miało miejsce na przełomie grudnia i stycznia . A może ludzie z większą ostrożnością podchodzą do inwestowania w monety, pamiętając jak drastycznie ich ceny spadły?

Fotorelacja z I dnia "Coin Expo" w Warszawie.

.

             Pierwszy dzień IV Międzynarodowych Targów Numizmatycznych dobiega końca. Byłem na miejscu jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem. Rozstawiłem nasze bandery reklamowe (o czym dalej) i uzbrojony w aparat poszedłem na salę wystawową aby przygotować dla Was kilka zdjęć, które mam nadzieję zmotywują was do osobistego odwiedzenia targów. Macie jeszcze dwa dni tj. piątek i sobotę na zwierzenie stoisk. Tymczasem jednak zapraszam was do obejrzenia krótkiej fotorelacji z I dnia targów.

NIE BĘDZIE ZŁOTEJ 25 ZŁOTÓWKI - kolejne zmiany w planie 2008.

.

          Kilka dni temu na stronach NBP pojawiła się informacja o zmianach w planie emisyjnym na rok 2008. Zwiększono emisje wszystkich monet, które emitowane będą od września. Wiele osób spekulowało, że emisje w II połowie roku nie będą zwiększane, jednak NBP utrzymał około stutysięczne nakłady sreberek i tym samym jako mówią niektórzy „pogrążył” cały rocznik 2008. Emisje dwóch monet - "Historia Jazdy Polskiej - Husarz XVI-XVII w." oraz "180 lat bankowości centralnej w Polsce" - przeniesiono na rok 2009. A oto szczegóły zmiany planu.

Naśladownictwa i fałszerstwa monet

.

             Monety emitowały nie tylko mennice państwowe, ale i prywatne (w czasach nowożytnych przeznaczone dla wąskiego grona użytkowników, emitowane w niewielkich ilościach, często sprowadzały się do roli żetonów). Spotykamy wiele naśladownictw, najczęściej dzięki zaufaniu ludności {np. złoty nobel Wilhelm I (1364-1402) z Geldrii wybity przed 1393 r. naśladuje złoty nobel Edwarda III (1327-1377) z Anglii z ok. 1360 r.}. 

Monety Wielkiego Księstwa Poznańskiego

.

          Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku Zachodnie ziemie Księstwa Warszawskiego wraz z Poznaniem i Bydgoszczą znalazły się w zaborze pruskim. Z tych ziem utworzono Wielkie Księstwo Poznańskie. Narzucono tam pruski system monetarny, więc podstawową monetą obiegową był talar dzielący się na 360 feningów. Obszar Wielkiego Księstwa Poznańskiego nigdy nie został przyłączony do Prus, ale był im administracyjnie podległy. Władcą Księstwa był król Prus, a jego przedstawicielem namiestnik (do 1831 r. Polak ks. A. Radziwił).

"Dramat" cenowy polskich lustrzanek

.

             Komuś kto monetami zajął się niedawno, trudno jest uwierzyć, że w przedsprzedaży sokoła oferowano nawet za 450zł, a za 10 złotówkę „Sybiracy” trzeba było zapłacić nawet 260zł. Ci, którzy sprzedali wirtualny towar w takiej cenie, dziś liczą zyski. Ci, którzy nie sprzedali w odpowiednim momencie, dziś liczą straty. Monety z emisji 2008 można kupić dużo poniżej ceny emisyjnej (za wyjątkiem sokoła, który ustabilizował się nieco powyżej). Było drogo i było źle, jest tanio też niedobrze.

Zabobony i mity numizmatyczne

.

                     Od X w. własne monety wybijały opactwa, biskupstwa, hrabstwa, miasta etc. Często lekceważono suwerenność innych poprzez umieszczanie na własnych monetach cudzych herbów. Czasami było to usprawiedliwione powiązaniami dynastycznymi, częściej jednak obcy herb stanowił ozdobę. Upowszechniało się bicie monet pamiątkowych. U nas rzadziej stosowane z okazji rocznic (średniowieczne monety chrześcijańskie nie mają daty emisji w przeciwieństwie do ówczesnych monet muzułmańskich). Monety okolicznościowe i pamiątkowe bito już w starożytnym Rzymie. Często były to medale rozdawane przez władców z jakichś okazji.

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information