Losowe monety

Polecamy

skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Kto pod kim dołki kopie...dwa słowa o nowej emisji

.

                Emisję drugiej w tym roku srebrnej monety mamy już za sobą. Nie wzbudzała ona jednak już tylu emocji co emisja sokoła. Więcej było słów krytyki i rozgoryczenia. NBP chyba przeliczył się wybijając 118.000 sztuk monety „10zł Rocznica Marca 68”. Dzisiaj próżno było szukać przy oddziałach wielogodzinnych kolejek, były co najwyżej grupki kilkudziesięciu osób, które kupowały po jednej monecie do kolekcji. A dlaczego nie więcej skoro mieli taką okazję? Bo będzie ją można prawdopodobnie przez najbliższe miesiące kupić bez problemu po cenie emisyjnej.


Nowe emisje monet: "40 rocznica Marca 68'" oraz "Łowicz"

.

            Doczekaliśmy się emisji drugiej w tym roku srebrnej monety kolekcjonerskiej. NBP 3.03.2008 wyemituje srebrną monetę 10zł „40 rocznica Marca 68’”. 5.03.2008 natomiast wyemitowane zostaną monety 2zł : Łowicz i 40 rocznica Marca 68. Jak zwykle emisja srebrnej monety budzi wiele emocji. Jednak zapały inwestorów zostały ponownie ostudzone przez zwiększenie nakładu do 118.000 . Cena w przedsprzedaży spadła do około emisyjnej. Czy możemy spodziewać się kolejek pod bankami? Czy monety będą zalegały w NBP jeszcze długo po emisji?

UWAGA!!! Znamy oficjalne wizerunki monet - Olimpiada Pekin 2008.

.

           No i stało się. Dzisiaj Narodowy Bank Polski opublikował oficjalne wizerunki monet na olimpiadę w Pekinie. Przez ostatnie dni znane był tylko nieoficjalne wizerunki, dziś możemy je podziwiac w całej okazałości. Emisja monet przewidziana jest na lipiec. Po raz pierwszy NBP opublikował tak wcześnie wizerunki.   Ukazanie sie oficjalnych wizerunków spowodowane może byc ukazaniem się tych nieoficjalnych, pochodzących z targów w Berlinie. Szczególnie polecam obejrzenie zdjęc próbnych monet 10zł. 

Nowe euro już wybrane!!!

.

Mieszkańcy i obywatele UE w drodze głosowania wybrali projekt okolicznościowej monety euro upamiętniającej 10 rocznicę powstania Unii Gospodarczej i Walutowej i stworzenie wspólnej waluty. Począwszy od stycznia 2009 okolicznościowa moneta euro będzie bita we wszystkich państwach strefy euro.  Autorem zwycięskiego projektu jest George Stamatopoulos, rzeźbiarz z Narodowego Banku Grecji.

Kolekcjonerzy folderów czy monet???

.

              Od pewnego czasu na aukcjach internetowych pojawiają się w sprzedaży foldery emisyjne. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że sprzedawane są same foldery – bez monet. Zestawy moneta + folder byłby i są popularne, ale żeby sprzedawać same foldery? Czy nastaje nowa moda wśród kolekcjonerów monet? Czy jest to domena tylko kolekcjonerów, czy też widzą w tym także zysk inwestorzy?

Emisja miniatur monet powszechnego obiegu

.

              Mennica Polska S.A. wydała, po raz pierwszy w Polsce, zestaw miniatur monet powszechnego obiegu. Komplet miniatur zawiera wszystkie pomniejszone monety: od nominału 1 gr do 5 zł, w sumie jest to 9 monet. Wszystkie miniatury w zestawie pochodzą z jednego rocznika, a więc 2008 r. Premiera przewidzana jest na 08.02.2008

ROK 2007 - PODSUMOWANIE I REFLEKSJA

.

                                           Rok 2007 był w polskiej numizmatyce przełomowy, żeby nie powiedzieć postawił ją totalnie na głowie. Tego co się działo się byli w stanie przewidzieć nawet najbardziej doświadczeni kolekcjonerzy i inwestorzy. Spekulacje i związane z nimi typy na inwestycje stały się numerem 1 na forach i listach dyskusyjnych. Niektóre monety zaczęły drożeć – często o 100 i więcej procent w ciągu kilku tygodni, a nawet w krótszym okresie czasu. Do akcji wkroczyli także domorośli jubilerzy i chemicy, tworząc oksydowane domowymi sposobami monety, przyozdabiając je różnego rodzaju szkiełkami. Z końcem roku o monetach zaczęto pisać w gazetach, mówić w telewizji. Ludzie z giełdy zaczęli inwestować w numizmaty. W dniu emisji pod NBP ustawiały się wielogodzinne kolejki. Jak to się zaczęło??? Zobaczcie sami, oto sztandarowe hasła, które rozpętały „tę całą wojnę”.

Nie wszystko złoto, co się świeci - czyli kilka słów o Golden Nordic.

.

              Wiele osób zastanawia się często co oznacza tajemniczy skrót  GN, który towarzyszy rozmowom o polskich monetach 2zł. Często słyszymy rozmowy w stylu „ idę kupić GN-y” , „po ile są te GN-y?”. Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż to nic innego jak skrót od nazwy stopu, którego wykonane są m.in. nasz dwuzłotówki okolicznościowe. Golden Nordic (GN, Nordic Gold) jest to stop, będący mieszaniną kilku metali w odpowiednich proporcjach. Stworzony w Norwegii. Stąd w nazwie człon „nordyckie”, kojarzący się od razu ze Skandynawią. W skład stopu Golden Nordic wchodzą odpowiednio:

Nowa emisja - Historyczne miasta w Polsce - Piotrków Trybunalski

.

                    23.01.2008 ukaże się kolejna moneta z serii „ Historyczne miasta w Polsce” – Piotrków Trybunalski. Całą seria będzie składać się z 32 monet, Piotrków Trybunalski jest 28 z kolei. Awers monety jest identyczny dla całej serii. W centralnej części wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony napis: 2 ZŁ. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: 2008.

Fotorelacja z emisji monety "Sokół wędrowny" - NBP Poznań

.

                                    Kolejne doniesienia z emisji monety "Sokół wędrowny" dotarły do nas z POznania, gdzie podobnie jak w Warszawie na upragniona monete oczekiwano od bardzo wczesnych godzin rannych. W Poznaniu do sprzedaży przygotowano najwięcej srerbnych monet spośród wszystkich 16 oddziałów. W kasach czekało 3902 sztuki srerbnych monet 20zł. Na miejscu był Mateusz Walkowiak (Skateusz), który napisał o swoich wrażeniach i odczuciach, oraz uwiecznił to na fotografiach.

Fotoreportaż przygotował i pozwolił na umieszczenie go tutaj kolega z forum e-numizmatyki Mateusz Walkowiak (Skateusz).

Nakład sokoła zwiększony ponownie

.

http://www.katalogmonet.pl/images/sokol_wedrowny/image001.jpgNarodowy Bank Polski po raz kolejny zaskoczył wszystkich oczekujących na emisje monety z serii "Zwierzęta świata" - Sokół wędrowny. Bez wątpienia to jedna z najbardziej wyczekiwanych monet w roku 2008. Zainteresowanie jest ogromne zarówno ze strony kolekcjonerów jak i inwestorów. Jednak kolejny kubeł zimnej wody został wylany 10.01.2008 na 6 dni przed planowaną emisją. NBP około południa na swojej stronie poinformowało o zwiększeniu nakładu srebrnej monety z sokołem do 107 tys. sztuk. Jest to trzeci pod względem wielkości nakład monety srebrnej od 1995 roku. Większe nakłady miały tylko dwie monety z wizerunkiem Jana Pawła II z roku 2005 (ok. 170 tys). Spośród monet o nominale 20 zł sokół jest pierwsza monetą która przekroczyła 100 tys. Czarny scenariusz wielu inwestorów o magicznym przekroczeniu 100 tys. sztuk ziścił się.

Ciemne chmury nad numizmatyką ???

.

             Dla jednych to powód do zadowolenia a dla innych niemalże klęska. Cieszą się kolekcjonerzy, smucą inwestorzy. Od kilkunastu dni to temat numer jeden na numizmatycznych forach internetowych. Mowa o lawinowym spadku cen monet, który towarzyszy nam od pewnego czasu. Dla wielu to wręcz nie do pomyślenia, że ceny w tak szybkim tempie pikują w dół. A czy do pomyślenia było, kiedy ceny monet rosły w oczach o kilkanaście procent tygodniowo? Warto na spokojnie się nad tym zastanowić.

Katalog monet lokalnych

.

pienia56Cała historia z pieniądzem lokalnym odrodziła się w Polsce po kilkudziesięci latach nieobecności w 2006 roku - pierwsze lokalne pieniądze wprowadziła Jastarnia. Był to żeton zwany merką, którą można było płacić w okresie od 1 maja 2006 do 30 września 2006 za towary i usługi.

Żeton miał nominał "3 merki" i cały mechanizm wymiany polegał na tym, że miasto Jastarnia wymieniało  merki po 3 złote, jednocześnie gwarantując, że przed upływem końca września można żeton  bez problemów z powrotem wymienić na 3 złote.

Zapewne wielkim zdziwieniem dla władz miasta był fakt, że zwracana ilość merek była znikoma - prawie wszyscy , którym krążek "wpadł w ręce" zachowywali go na pamiątkę lub w celu inwestycyjnym, ponieważ cena żetonu na rynku wtórnym z dnia na dzień rosła. W chwili obecnej wartość kolekcjonerska żetonu jest znacznie większa niż 3 złote - na wolnym rynku (m.in. na platformie elektronicznej Allegro) cena waha się w przedziale 50-80 złotych (stan na styczeń 2008).

Na awersie znajduje się nominał "3 merk" na tle stylizowanego słońca, lecących mew i morskich fal, określenie emitenta: "Gmina Jastarnia" oraz data ostatniego dnia obiegu monety: "30.09.2006". Na rewersie kontur wybrzeża Bałtyku z Półwyspem Helskim i napisem "75 lat Juraty". Emitentem pieniądza lokalnego była Mennica Polska S.A., która wybiła 20 000 merek.

Co to jest pieniądz lokalny

Kolega Dawida Kuptza z którym stworzyliśmy ten artykuł zaciągnął informacji u źródła co to jest ten pieniądz lokalny. Długo trwał dialog Pawła Kohnke z Mennicą dlaczego oni nazywają to "żetonem pełniącym funkcję bonu towarowego" a nie monetą. mennica wyjaśniła mu to w ten sposób: "moneta jest prawnym środkiem płatniczym w całym kraju a te żetony nie". Wynika to z ustawy gdyż tylko NBP ma prawo emisji prawnych środków płatniczych a te żetony nie są emitowane przez NBP. Są formą środka płatniczego ale tylko w honorowanych punktach na terenie emitującego je samorządu terytorialnego. Dlatego pełnią funkcję bonu towarowego a nie prawnie obowiązującej monety.

Historia pieniądza lokalnego

Historia pieniądza lokalnego sięga starożytności kiedy to starożytny Rzym po dokonaniu podboju antycznej Grecji pozostawił miastom możliwość bicia własnej lokalnej monety z jedynym zastrzeżeniem, że na awersie musi znajdować się portret aktualnego cesarza. Rewers monet miasta mogły kształtować wg własnych upodobań.

Kolejnym znaczącym  etapem w rozwoju pieniądza lokalnego była I wojna światowa kiedy to z brakowało pieniędzy w obiegu i lokalne społeczności posiłkowały się emisją własnych monet.

Pieniądz lokalny dziś

W chwili obecnej pieniądz lokalny ma zupełnie inny charakter - miasta i gminy emitują go dla celów promocyjnych i turystycznych.

Do dnia dzisiejszego na rynku pojawiło się wiele lokalnych  żetonów. Poniżej prezentujemy to co wg. naszej wiedzy jest na rynku:

 

Emisja w roku 2006

Pierwszy polski pieniądz lokalny

Nazwa: 3 Merki - Juraty (1 edycja)
Rok emisji: 2006
Miejscowość: Jastarnia
Nakład: 20 000
Średnica: 22 mm
Metal: mosiądz
Waga: 4,3 g
Numer Fischer 2008: Z001
Cena Fischer 2008: 80 zł

 

Emisja w roku 2007
Nazwa: 3 Merki - Kuźnica (2 edycja)
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Jastarnia
Nakład: 20 000
Średnica: 22 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 4,3 g
Numer Fischer 2008: Z002
Cena Fischer 2008: 50 zł
pienia1pienia2 Nazwa: 3 Merki - Kuźnica (3 edycja)
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Jastarnia
Nakład: 50 000
Średnica: 22 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 4,3 g
Numer Fischer 2008: Z003
Cena Fischer 2008: 20 zł
Nazwa: 4 Pizreny (750-LECIE LOKACJI MIASTA)
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Pyzdry
Nakład: 15 000
Średnica: 27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 8,4 g
Numer Fischer 2008: Z005
Cena Fischer 2008: 35 zł
Dodatkowo wybito arebrne 4 pizreny w nakładzie 200 sztuk.
Nazwa: 1 Dukat Rybnicki
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
Tombak
Waga: 12,3 g
Numer Fischer 2008: ZL001
Cena Fischer 2008: 35 zł
Nazwa: 2 Dukaty Rybnickie
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
Tombak
Waga: 12,3 g
Numer Fischer 2008: ZL002
Cena Fischer 2008: 35 zł
Nazwa: 5 Dukatów Rybnickich
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
Tombak
Waga: 12,3 g
Numer Fischer 2008: ZL003
Cena Fischer 2008: 35 zł
Nazwa: 10 Dukatów Rybnickich
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
Tombak
Waga: 12,3 g
Numer Fischer 2008: ZL004
Cena Fischer 2008: 35 zł
Nazwa: 1 Dukat Rybnicki
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
srebro
Waga: 24,6 g
Numer Fischer 2008: ZL001
Cena Fischer 2008: 200 zł
Nazwa: 2 Dukaty Rybnickie
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
srebro
Waga: 24,6 g
Numer Fischer 2008: ZL001
Cena Fischer 2008: 200 zł
Nazwa: 5 Dukatów Rybnickich
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
srebro
Waga: 24,6 g
Numer Fischer 2008: ZL001
Cena Fischer 2008: 200 zł
Nazwa: 1o Dukatów Rybnickich
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
srebro
Waga: 24,6 g
Numer Fischer 2008: ZL001
Cena Fischer 2008: 200 zł
Nazwa: 3 Przetaki
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Biłgoraj
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 22 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 4,3 g
Numer Fischer 2008: Z004
Cena Fischer 2008: 40 zł
Nazwa: 3 Przetaki
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Biłgoraj
Nakład: 200 sztuk
Średnica: 32 mm
Metal:
srebro
Waga:
14 g
Numer Fischer 2008: Z004
Cena Fischer 2008: 400 zł
jeśli posiadasz zdjęcie wyślij je do nas Nazwa: 3 Przetaki
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Powiat Biłgorajski
Nakład: 100 sztuk
Średnica: 21 mm
Metal:
złoto
Waga:
8 g
Numer Fischer 2008: Z004
Cena Fischer 2008: 3 000 zł
Nazwa: 4 Dukaty Nyskie - beatyfikacja Marii Merkert
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Nysa
Nakład: 20 000
Średnica: 27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 8,4 g
Numer Fischer 2008: Z010
Cena Fischer 2008: 30 zł
Nazwa: 4 Dukaty Nyskie - kościół św. Jakuba
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Nysa
Nakład: 20 000
Średnica: 27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 8,4 g
Numer Fischer 2008: Z009
Cena Fischer 2008: 30 zł
Nazwa: 40 Dukaty Nyskie - beatyfikacja Marii Merkert
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Nysa
Nakład: 200 sztuk
Średnica: 32 mm
Metal:
srebro Ag 900
Waga: 14 g
Numer Fischer 2008: Z012
Cena Fischer 2008: 400 zł
Nazwa: 40 Dukaty Nyskie - kościół św. Jakuba
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Nysa
Nakład: 200 sztuk
Średnica: 32 mm
Metal:
srebro Ag 900
Waga: 14 g
Numer Fischer 2008: Z011
Cena Fischer 2008: 400 zł
Nazwa: 4 Słupie
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Słupsk Dwumiasto Ustka
Nakład: 50 000
Średnica: 27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 8,4 g
Numer Fischer 2008: Z006
Cena Fischer 2008: 25 zł
jeśli posiadasz zdjęcie wyślij je do nas
Nazwa: 40 Słupii
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Słupsk Dwumiasto Ustka
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 32 mm
Metal:
srebro AG 500
Waga: 14 g
Numer Fischer 2008: Z007
Cena Fischer 2008: 400 zł
Nazwa: 400 Słupii
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Słupsk Dwumiasto Ustka
Nakład: 100 sztuk
Średnica: 21 mm
Metal:
złoto
Waga: 8g
Numer Fischer 2008: Z008
Cena Fischer 2008: 3 000 zł
Nazwa: 4 Krajcary
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Wrocław
Nakład: jeśli wiesz to napisz do nas
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
jeśli wiesz to napisz do nas
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 4 Szeligi
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Poznań
Nakład: 5 000 sztuk
Średnica:
27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 5 Denarów Gdańskich z bursztynem
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Powiat Gdański
Nakład: 10 000 (rant ząbkowany) + 10 000 (gładki)
Średnica: 31 mm
Metal:
tombak
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
(powstały również komplety srebrne o nakładzie 500 szt. oraz kilka kompletów złotych, ale liczba nie do oszacowania)
Nazwa: 10 Denarów Gdańskich z bursztynem
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Powiat Gdański
Nakład: 10 000 (rant ząbkowany) + 10 000 (gładki)
Średnica: 31 mm
Metal:
tombak
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
(powstały również komplety srebrne o nakładzie 500 szt. oraz kilka kompletów złotych, ale liczba nie do oszacowania)
Nazwa: 15 Denarów Gdańskich z bursztynem
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Powiat Gdański
Nakład: 10 000 (rant ząbkowany) + 10 000 (gładki)
Średnica: 31 mm
Metal:
tombak
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
(powstały również komplety srebrne o nakładzie 500 szt. oraz kilka kompletów złotych, ale liczba nie do oszacowania)
Nazwa: 20 Denarów Gdańskich z bursztynem
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Powiat Gdański
Nakład: 10 000 (rant ząbkowany) + 10 000 (gładki)
Średnica: 31 mm
Metal:
tombak
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
(powstały również komplety srebrne o nakładzie 500 szt. oraz kilka kompletów złotych, ale liczba nie do oszacowania)
Nazwa: X Denarów Gdańskich próba
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Powiat Gdański
Nakład: 360 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
tombak
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas

 

Emisja w roku 2008
Nazwa: 4 Kazimierze
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Kazimierz Dolny
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 40 Kazimierzy
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Kazimierz Dolny
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 32 mm
Metal:
srebro Ag 500
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 5 Guldenów Gdańskich (próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 100 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
tombak
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 10 Guldenów Gdańskich (próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 100 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
tombak
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 15 Guldenów Gdańskich (próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 100 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
tombak
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 20 Guldenów Gdańskich (próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 100 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
tombak
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 5 Guldenów Gdańskich (srebrna próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 80 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
srebro ag 999
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 10 Guldenów Gdańskich (srebrna próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 80 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
srebro ag 999
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 15 Guldenów Gdańskich (srebrna próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 80 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
srebro ag 999
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 20 Guldenów Gdańskich (srebrna próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 80 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
srebro ag 999
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas

Nazwa: 4 Przetaki - Głuszec
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Biłgoraj
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica:
27 mm
Metal:
jeśli wiesz to napisz do nas
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas

 

Jeśli jest jakaś moneta lokalna, której nie uwzględniliśmy w spisie lub któraś z informacji jest niepełna / nieprawidłowa, napisz do nas na adres [email protected] Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie uwagi.

Szczególnie podziękowania za wykonanie i udostępnienie zdjęć oraz dostarczenie wiedzy dla Dawida Kuptz oraz dla:

  • Paweł Kohnke
  • Sylwester Pająk
  • Jacek Depo (użytkownik naszej strony PrimusJack)

Dodatkowo dziękujemy za zgodę na umieszczenie zdjęć sprzedawcom Allegro: kolekcjoner, MarcinNysa1, radnecik, patrzalkin, magda_i_tomek, numizmy.

Autorzy: Dawid Kuptz, Bartosz Błądek

Bezpieczne pakowanie i wysyłka monet.

.

            Dla osób, które od dłuższego czasu zajmują się numizmatyką – kupują i sprzedają monety problem pakowania i bezpiecznego wysyłania monet nie stanowi żadnego problemu. Ale każda z tych osób robiła kiedyś paczkę z monetami i wtedy pojawiały się „schody”. Jak zapakować monetę aby nie ucierpiała podczas transportu do klienta? Jak bezpiecznie wysłać, aby nie zaginęła bezpowrotnie?

Wybierz wzór nowej monety euro

.

               Na początku 2009 r. dla uczczenia 10 rocznicy inauguracji UGW (Unii Gospodarczo Walutowej) i wprowadzenia euro, wszystkie państwa strefy euro wydadzą upamiętniającą monetę o nominale 2 euro o wspólnym wzorze. Wzór jest wybierany przez obywateli i osoby zamieszkałe w UE poprzez głosowanie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Głosowanie odbywa się między dniem 31 stycznia a 22 lutego 2008 r.

Czy na "GNIOTACH" można jeszcze zarobić ?

.

                                     Terminem „gniot” w numizmatyce przyjęło się nazywać monety, które z różnych powodów przez wiele miesięcy po emisji są dostępne w bankach w cenie emisyjnej i około emisyjnej. Powody są bardzo różne. Tematyka monety, nieciekawy wzór lub nie przynależność do serii. Jednak od kilku tygodni owe „gnioty” przestają być już „niechlubnym” akcentem polskiej numizmatyki.

 

Nowa emisja monety z serii "Historyczne miasta w Polsce" - Konin. + Fotorelacja z emisji.

.

                5.02.2008 Narodowy Bank Polski wyemituje kolejną monetę należącą do serii „Historyczne miasta w Polsce, a mianowicie Konin. Na monecie został uwieczniony Słup Koniński (zwany także Milowym) stojący na konińskiej starówce w sąsiedztwie kościoła farnego. Nie znany jest wiek słupa. Jest on wykonany z piaskowca i posiada romańską inskrypcję łacińską z 1151 r., z której wynika, iż wyznacza on połowę drogi pomiędzy Kruszwicą a Kaliszem. Jest to jedna z ostatnich monet z tej serii. Za kilka miesięcy zostanie wyemitowany ostatni numizmat kończący wędrówkę po 32 „Historycznych Miastach w Polsce”.  Jednak wcześniej zapraszam do wędrówki po pięknym Koninie. 

Znamy już wizerunki kolejnych monet w emisji

.

                Znamy już wizerunki 4 kolejnych monet, które niebawem wyemituje Narodowy Bank Polski. Wśród nich chyba najbardziej oczekiwaną jest srebrna moneta o nominale 10zł „40 rocznica Marca ’68. To druga po sokole srebrna moneta w roku 2008. Poza nią znamy także wizerunek monety o nominale 2zł „40 rocznica Marca ‘68” oraz dwóch monet z serii „Historyczne miasta w Polsce” – Konin i Łowicz.

Fotoreportaż - emisja monety "Sokół wędrowny" - NBP W Warszawie.

.

 

             Na ten dzień czekali od dawna wszyscy kolekcjonerzy monet. W środę 16.01.2008 w 16 oddziałach Narodowego Banku Polskiego wyemitowano nową monete z serii Zwierzęta Świata "Sokół wędrowny". Takich kolejek Warszawa dawno nie widziała. Ponad 2500 osób oczekiwało na monety. Pierwsi ludzie ustawili się już we wtorek w godzinach wieczornych. Przez całą noc i poranek dochodzili nowi ludzie chcący zakupic upragniona monetę. Z każdą godziną kolejka wydłużała się.

Limity sprzedaży monet "Sokoł wędrowny" 16.01.2008 w oddziałach NBP.

.


          NBP poinformował o ilości monet srebrnych i limitach sprzedaży jakie będą obowiązywały w dniu emisji tj. 16.01.2008 w poszczegónych oddziałach NBP w Polsce. Limity w placówkach ustalone zostały na podstawie zamówień z odzdziału centralnego jak i ilości zainteresowanych osób podczas emisji poprzednich. Zainteresowanie najbliższą emisją jest ogromne. Z tego tez względu, kupujący w środę monetę "Sokół wędrowny" poproszeni zostaną przez pracowników o wypełnienie ankiety, której analiza pozwoli w przyszłości udoskonalic formę dystrybucji monet wśród kolekcjonerów.
          

Cypr i Malta w strefie euro

.

1.01.2008 dwa kolejne kraje przystąpiły do strefy euro. Malta i Cypr, bo o nich mowa, to kolejne państwa, które z krajów przystępujących w 2004 do UE przyjęły wspólna walutę. Rok wcześniej zrobiła to Słowenia. Euro tym samym jest prawnym środkiem płatniczym już w 15 krajach członkowskich.
Na Cyprze euro zastąpiło funta cypryjskiego (CYP). Kurs wymiany ustalono na 1e=0,585274 CYP. Dystrybucja monet do banków rozpoczęła się 22.X.2007, zaś banknotów 19.XI.2007. Od 3.XII.2007 Narodowy Bank Cypryjski rozpoczął sprzedaż monet euro osobom prywatnym.

Styczeń 2008 jest okresem przejściowym, od 1.II.2008 CYP przestaje być prawnym środkiem płatniczym. Transakcji gotówkowych będzie można dokonywać tylko w euro.

Monety CYP wymieniane będą przez Narodowy Bank Cypryjski do 31.XII.2009, zaś banknoty do 31.XII.2017 roku.

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information