Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Numizmatyka

Ile jest wydobytego złota na świecie?

.

Ile jest wybobytego złota na świecie? Na to bardzo ciekawe pytanie znalazłem ostatnio odpowiedź na forum e-numizmatyka. Jeden z użytkowników forum napisał ciakawostkę, że ilośc wydobytego i przechowywanego złota na świecie ogranicza się tylko do takiej ilości, że ta ilośc pozwoliłaby na utworzenie sześcianu o boku 16. Czy to prawda?

Zabytkowa moneta powróci w rodzinne strony

.

Unikatowa anglosaska moneta dzięki British Museum powróci do Anglii. Muzeum odkupiło ten wyjątkowy przedmiot od amerykańskiego kolekcjonera za rekordową sumę 357 852 funtów (625,5 tys. dolarów). Jest to najwyższa cena jaką kiedykolwiek zapłacono za brytyjską monetę.

Licząca 1200 lat złota moneta została wybita za panowania Coenwulfa - najpotężniejszego brytyjskiego władcy tamtych czasów. Pomimo wieku, jest w bardzo dobrym stanie. Amerykański kolekcjoner Allan Davisson kupił monetę na aukcji w październiku 2004 r. za rekordową wtedy sumę 230 000 funtów. Amerykanin zaproponował British Museum wyższą cenę od aukcyjnej, na którą muzeum zgodziło się. Moneta wielkości brytyjskiego pensa jest jedną z ośmiu znanych złotych monet z tego okresu. Wszystkie są teraz w posiadaniu British Museum.

Pismo do Urzędu Skarbowego - podatki od monet

.

Podatki7 lutego 2006 roku złożyłem do swojego Urzędu Skarbowego pismo aby raz na zawsze rozwiać moje wątpliwości co do sprzedaży monet na Allegro a spraw podatkowych.

Mój problem jest dość prosty. Kupiłem kilka monet złotych w 2005. W tym roku chciałbym sprzedać kilka monet ale nie wiem do końca jak to jest z podatkami. Czy powinienem zapłacić podatek 19% od zysku? Aby rozwiać moje wątpliwości napisałem pismo do swojego Urzędu Skarbowego.

 

 

„Złote czasy” dla inwestujących w srebro

.

image001Od kilkunastu miesięcy wartość srebra na rynku inwestycyjnym rośnie bardzo dynamicznie. 28 kwietnia 2011 roku cena za uncję osiągnęła historyczną wartość 48,5 dolara i naprawdę niewiele brakowało aby przekroczyła magiczne 50 dolarów. Większość analityków rynku zgodnie twierdzi, że to kwestia najbliższych miesięcy aby srebro na dobre przekroczyło się ustabilizowało się na poziomie powyżej magicznych 50 dolarów.

Mennica Gdańska: Geralt z Rivii trafił na monety kolekcjonerskie

.

wiedzmin_1Mennica Gdańska ma zaszczyt zaprezentować efekt swojej wielomiesięcznej pracy - monety z wizerunkiem Wiedźmina. Powstały one we współpracy z Andrzejem Sapkowskim. Wyemitowano dwie monety - dwuuncjową i kilogramową. Łączą one w sobie wszystko to, co stanowi gwarancję sukcesu emisji, czyli świetny temat, bardzo niski nakład (2 oz - 2000 szt., 1 kg - 200 szt.), znakomity projekt awersu i rewersu konsultowany z autorem powieści, nowoczesne i ciekawe dodatki oraz niezwykle precyzyjne wykonanie, które pozwala na dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów monety. Numizmaty te to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów, fanów gier oraz czytelników powieści i opowiadań.

Szukaj sam swoich monet

.

Kolekcjonowanie monet to bardzo szlachetne hobby. Wszyscy numizmatycy wiedzą ile radości sprawia uzupełnianie własnych kolekcji. Każdy z nich ma na to swoje własne „tajne” sposoby  . Ja osobiście preferuję wizyty na różnego rodzaju giełdach monet oraz zakupy w sklepach numizmatycznych. Taka klasyczna forma ma wiele zalet m.in. możemy dotknąć monety, które chcemy kupić i obejrzeć jak się prezentują w rzeczywistości. Dodatkowo jest to doskonały sposób na rozmowę z miłośnikiem tematu, jakim zazwyczaj bywa sprzedawca – możemy wysłuchać jego opinii i rad na interesujący nas temat.

Obecnie coraz większą popularność zdobywa kupowanie monet w Internecie. Dzięki sklepom numizmatycznym oraz portalom aukcyjnym możemy z dużą łatwością znaleźć interesujące nas monety. Jeśli danego eksponatu akurat nie ma, to w kilka sekund zmieniamy miejsce poszukiwań, nie ruszając się nawet z krzesła. Taki nowoczesny sposób zakupów zyskuje nieprzerwanie popularność od 2000 roku, choć wg mnie jest on całkowicie pozbawiony klimatu – tej całej otoczki i magii. Internetowe zakupy mają bowiem charakter bardziej komercyjny - podejrzewam, że 80% kupujących w taki sposób to inwestorzy numizmatyczni.

II RP - Fascynujący okres polskiej numizmatyki -cz.II. MONETY ZŁOTOWE

.

            W pierwszej części artykułu poznaliśmy groszowe monety okresu IIRP. Jak tych było niewiele i w miarę łatwo można było „je ogarnąć”, tak w przypadku złotowych monet tego okresu sprawa jest nieco trudniejsza. Wcielane co trochę w życie  nowe dekrety, ustawy i rozporządzenia spowodowały , że powstało tak wiele rodzajów tych numizmatów. Im więcej dowiaduję się o monetach z „tamtych lat” tym bardziej mnie one interesują. Zapraszam więc także i  Państwa do lektury II części artykułu „IIRP - Fascynujący okres polskiej numizmatyki – monety złotowe”.

IIRP - Fascynynujący okres polskiej numizmatyki. Część I

.

          Ten kto je zbiera zapewne wie, ten który się z nimi jeszcze nie zetknął powinien to czym prędzej uczynić, aby dowiedzieć się jak ciekawe i interesujące są monety okresu IIRP. Czas pomiędzy I a II wojną światową był krótki. Trwał raptem kilkanaście lat. Lecz w polskim mennictwie był to okres niezwykle dynamiczny, obfitujący w szereg zaskakujących „rozwiązań” numizmatycznych. Ten krótki czas wystarczył aby wprowadzić kilka rozporządzeń dotyczących waluty naszego kraju. Poznajmy zatem niezwykle „barwny” świat monet IIRP, pełen ciekawostek o których wielu nawet nie słyszało.

Katalog monet lokalnych

.

pienia56Cała historia z pieniądzem lokalnym odrodziła się w Polsce po kilkudziesięci latach nieobecności w 2006 roku - pierwsze lokalne pieniądze wprowadziła Jastarnia. Był to żeton zwany merką, którą można było płacić w okresie od 1 maja 2006 do 30 września 2006 za towary i usługi.

Żeton miał nominał "3 merki" i cały mechanizm wymiany polegał na tym, że miasto Jastarnia wymieniało  merki po 3 złote, jednocześnie gwarantując, że przed upływem końca września można żeton  bez problemów z powrotem wymienić na 3 złote.

Zapewne wielkim zdziwieniem dla władz miasta był fakt, że zwracana ilość merek była znikoma - prawie wszyscy , którym krążek "wpadł w ręce" zachowywali go na pamiątkę lub w celu inwestycyjnym, ponieważ cena żetonu na rynku wtórnym z dnia na dzień rosła. W chwili obecnej wartość kolekcjonerska żetonu jest znacznie większa niż 3 złote - na wolnym rynku (m.in. na platformie elektronicznej Allegro) cena waha się w przedziale 50-80 złotych (stan na styczeń 2008).

Na awersie znajduje się nominał "3 merk" na tle stylizowanego słońca, lecących mew i morskich fal, określenie emitenta: "Gmina Jastarnia" oraz data ostatniego dnia obiegu monety: "30.09.2006". Na rewersie kontur wybrzeża Bałtyku z Półwyspem Helskim i napisem "75 lat Juraty". Emitentem pieniądza lokalnego była Mennica Polska S.A., która wybiła 20 000 merek.

Co to jest pieniądz lokalny

Kolega Dawida Kuptza z którym stworzyliśmy ten artykuł zaciągnął informacji u źródła co to jest ten pieniądz lokalny. Długo trwał dialog Pawła Kohnke z Mennicą dlaczego oni nazywają to "żetonem pełniącym funkcję bonu towarowego" a nie monetą. mennica wyjaśniła mu to w ten sposób: "moneta jest prawnym środkiem płatniczym w całym kraju a te żetony nie". Wynika to z ustawy gdyż tylko NBP ma prawo emisji prawnych środków płatniczych a te żetony nie są emitowane przez NBP. Są formą środka płatniczego ale tylko w honorowanych punktach na terenie emitującego je samorządu terytorialnego. Dlatego pełnią funkcję bonu towarowego a nie prawnie obowiązującej monety.

Historia pieniądza lokalnego

Historia pieniądza lokalnego sięga starożytności kiedy to starożytny Rzym po dokonaniu podboju antycznej Grecji pozostawił miastom możliwość bicia własnej lokalnej monety z jedynym zastrzeżeniem, że na awersie musi znajdować się portret aktualnego cesarza. Rewers monet miasta mogły kształtować wg własnych upodobań.

Kolejnym znaczącym  etapem w rozwoju pieniądza lokalnego była I wojna światowa kiedy to z brakowało pieniędzy w obiegu i lokalne społeczności posiłkowały się emisją własnych monet.

Pieniądz lokalny dziś

W chwili obecnej pieniądz lokalny ma zupełnie inny charakter - miasta i gminy emitują go dla celów promocyjnych i turystycznych.

Do dnia dzisiejszego na rynku pojawiło się wiele lokalnych  żetonów. Poniżej prezentujemy to co wg. naszej wiedzy jest na rynku:

 

Emisja w roku 2006

Pierwszy polski pieniądz lokalny

Nazwa: 3 Merki - Juraty (1 edycja)
Rok emisji: 2006
Miejscowość: Jastarnia
Nakład: 20 000
Średnica: 22 mm
Metal: mosiądz
Waga: 4,3 g
Numer Fischer 2008: Z001
Cena Fischer 2008: 80 zł

 

Emisja w roku 2007
Nazwa: 3 Merki - Kuźnica (2 edycja)
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Jastarnia
Nakład: 20 000
Średnica: 22 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 4,3 g
Numer Fischer 2008: Z002
Cena Fischer 2008: 50 zł
pienia1pienia2 Nazwa: 3 Merki - Kuźnica (3 edycja)
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Jastarnia
Nakład: 50 000
Średnica: 22 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 4,3 g
Numer Fischer 2008: Z003
Cena Fischer 2008: 20 zł
Nazwa: 4 Pizreny (750-LECIE LOKACJI MIASTA)
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Pyzdry
Nakład: 15 000
Średnica: 27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 8,4 g
Numer Fischer 2008: Z005
Cena Fischer 2008: 35 zł
Dodatkowo wybito arebrne 4 pizreny w nakładzie 200 sztuk.
Nazwa: 1 Dukat Rybnicki
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
Tombak
Waga: 12,3 g
Numer Fischer 2008: ZL001
Cena Fischer 2008: 35 zł
Nazwa: 2 Dukaty Rybnickie
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
Tombak
Waga: 12,3 g
Numer Fischer 2008: ZL002
Cena Fischer 2008: 35 zł
Nazwa: 5 Dukatów Rybnickich
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
Tombak
Waga: 12,3 g
Numer Fischer 2008: ZL003
Cena Fischer 2008: 35 zł
Nazwa: 10 Dukatów Rybnickich
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
Tombak
Waga: 12,3 g
Numer Fischer 2008: ZL004
Cena Fischer 2008: 35 zł
Nazwa: 1 Dukat Rybnicki
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
srebro
Waga: 24,6 g
Numer Fischer 2008: ZL001
Cena Fischer 2008: 200 zł
Nazwa: 2 Dukaty Rybnickie
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
srebro
Waga: 24,6 g
Numer Fischer 2008: ZL001
Cena Fischer 2008: 200 zł
Nazwa: 5 Dukatów Rybnickich
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
srebro
Waga: 24,6 g
Numer Fischer 2008: ZL001
Cena Fischer 2008: 200 zł
Nazwa: 1o Dukatów Rybnickich
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Rybnik
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
srebro
Waga: 24,6 g
Numer Fischer 2008: ZL001
Cena Fischer 2008: 200 zł
Nazwa: 3 Przetaki
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Biłgoraj
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 22 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 4,3 g
Numer Fischer 2008: Z004
Cena Fischer 2008: 40 zł
Nazwa: 3 Przetaki
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Biłgoraj
Nakład: 200 sztuk
Średnica: 32 mm
Metal:
srebro
Waga:
14 g
Numer Fischer 2008: Z004
Cena Fischer 2008: 400 zł
jeśli posiadasz zdjęcie wyślij je do nas Nazwa: 3 Przetaki
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Powiat Biłgorajski
Nakład: 100 sztuk
Średnica: 21 mm
Metal:
złoto
Waga:
8 g
Numer Fischer 2008: Z004
Cena Fischer 2008: 3 000 zł
Nazwa: 4 Dukaty Nyskie - beatyfikacja Marii Merkert
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Nysa
Nakład: 20 000
Średnica: 27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 8,4 g
Numer Fischer 2008: Z010
Cena Fischer 2008: 30 zł
Nazwa: 4 Dukaty Nyskie - kościół św. Jakuba
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Nysa
Nakład: 20 000
Średnica: 27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 8,4 g
Numer Fischer 2008: Z009
Cena Fischer 2008: 30 zł
Nazwa: 40 Dukaty Nyskie - beatyfikacja Marii Merkert
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Nysa
Nakład: 200 sztuk
Średnica: 32 mm
Metal:
srebro Ag 900
Waga: 14 g
Numer Fischer 2008: Z012
Cena Fischer 2008: 400 zł
Nazwa: 40 Dukaty Nyskie - kościół św. Jakuba
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Nysa
Nakład: 200 sztuk
Średnica: 32 mm
Metal:
srebro Ag 900
Waga: 14 g
Numer Fischer 2008: Z011
Cena Fischer 2008: 400 zł
Nazwa: 4 Słupie
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Słupsk Dwumiasto Ustka
Nakład: 50 000
Średnica: 27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: 8,4 g
Numer Fischer 2008: Z006
Cena Fischer 2008: 25 zł
jeśli posiadasz zdjęcie wyślij je do nas
Nazwa: 40 Słupii
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Słupsk Dwumiasto Ustka
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 32 mm
Metal:
srebro AG 500
Waga: 14 g
Numer Fischer 2008: Z007
Cena Fischer 2008: 400 zł
Nazwa: 400 Słupii
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Słupsk Dwumiasto Ustka
Nakład: 100 sztuk
Średnica: 21 mm
Metal:
złoto
Waga: 8g
Numer Fischer 2008: Z008
Cena Fischer 2008: 3 000 zł
Nazwa: 4 Krajcary
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Wrocław
Nakład: jeśli wiesz to napisz do nas
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
jeśli wiesz to napisz do nas
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 4 Szeligi
Rok emisji:
2007
Miejscowość: Poznań
Nakład: 5 000 sztuk
Średnica:
27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 5 Denarów Gdańskich z bursztynem
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Powiat Gdański
Nakład: 10 000 (rant ząbkowany) + 10 000 (gładki)
Średnica: 31 mm
Metal:
tombak
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
(powstały również komplety srebrne o nakładzie 500 szt. oraz kilka kompletów złotych, ale liczba nie do oszacowania)
Nazwa: 10 Denarów Gdańskich z bursztynem
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Powiat Gdański
Nakład: 10 000 (rant ząbkowany) + 10 000 (gładki)
Średnica: 31 mm
Metal:
tombak
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
(powstały również komplety srebrne o nakładzie 500 szt. oraz kilka kompletów złotych, ale liczba nie do oszacowania)
Nazwa: 15 Denarów Gdańskich z bursztynem
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Powiat Gdański
Nakład: 10 000 (rant ząbkowany) + 10 000 (gładki)
Średnica: 31 mm
Metal:
tombak
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
(powstały również komplety srebrne o nakładzie 500 szt. oraz kilka kompletów złotych, ale liczba nie do oszacowania)
Nazwa: 20 Denarów Gdańskich z bursztynem
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Powiat Gdański
Nakład: 10 000 (rant ząbkowany) + 10 000 (gładki)
Średnica: 31 mm
Metal:
tombak
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
(powstały również komplety srebrne o nakładzie 500 szt. oraz kilka kompletów złotych, ale liczba nie do oszacowania)
Nazwa: X Denarów Gdańskich próba
Rok emisji: 2007
Miejscowość: Powiat Gdański
Nakład: 360 sztuk
Średnica: 31 mm
Metal:
tombak
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas

 

Emisja w roku 2008
Nazwa: 4 Kazimierze
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Kazimierz Dolny
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 27 mm
Metal:
mosiądz
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 40 Kazimierzy
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Kazimierz Dolny
Nakład: 500 sztuk
Średnica: 32 mm
Metal:
srebro Ag 500
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 5 Guldenów Gdańskich (próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 100 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
tombak
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 10 Guldenów Gdańskich (próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 100 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
tombak
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 15 Guldenów Gdańskich (próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 100 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
tombak
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 20 Guldenów Gdańskich (próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 100 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
tombak
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 5 Guldenów Gdańskich (srebrna próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 80 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
srebro ag 999
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 10 Guldenów Gdańskich (srebrna próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 80 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
srebro ag 999
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 15 Guldenów Gdańskich (srebrna próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 80 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
srebro ag 999
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Nazwa: 20 Guldenów Gdańskich (srebrna próba)
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Gdańsk
Nakład: 80 sztuk
Średnica: jeśli wiesz to napisz do nas
Metal:
srebro ag 999
Waga:
jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas

Nazwa: 4 Przetaki - Głuszec
Rok emisji: 2008
Miejscowość: Biłgoraj
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica:
27 mm
Metal:
jeśli wiesz to napisz do nas
Waga: jeśli wiesz to napisz do nas
Numer Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas
Cena Fischer 2008: jeśli wiesz to napisz do nas

 

Jeśli jest jakaś moneta lokalna, której nie uwzględniliśmy w spisie lub któraś z informacji jest niepełna / nieprawidłowa, napisz do nas na adres [email protected]. Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie uwagi.

Szczególnie podziękowania za wykonanie i udostępnienie zdjęć oraz dostarczenie wiedzy dla Dawida Kuptz oraz dla:

  • Paweł Kohnke
  • Sylwester Pająk
  • Jacek Depo (użytkownik naszej strony PrimusJack)

Dodatkowo dziękujemy za zgodę na umieszczenie zdjęć sprzedawcom Allegro: kolekcjoner, MarcinNysa1, radnecik, patrzalkin, magda_i_tomek, numizmy.

Autorzy: Dawid Kuptz, Bartosz Błądek

Sposoby liczenia banknotów

.

liczenieSposobów liczenia pieniędzy papierowych jest wiele. Według krótkiego filmiku z serwisu You Tube metoda jaką stosuje się do wykonania tej czynności jest zależna od rejonu świata. Wśród wymienionych przykładów pojawia się również Polska. Czy rzeczywiście tak wygląda ta czynność w naszym kraju? Trudno jest mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ja osobiście skłaniałbym się raczej ku metodzie amerykańskiej.

Mennictwo Bolesława Chrobrego (992-1025)

.

denar_rys_mieszko1Bolesław Choroby był bezpośrednim kontynuatorem dzieła swojego ojca, jakim było umacnianie i ciągłe budowanie państwa polskiego. Aby to wypełnić musiał silnie wspierać również działalność menniczą, która była jednym z wyznaczników suwerenności państwa.

Czy dzięki produkcji monetarnej udało mu się wzmocnić pozycję Polski na arenie międzynarodowej?

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information