W którą stronę zmierza polska numizmatyka?

W dniu 23 lipca 2025 roku (środa) odbędzie się 2 aukcja wakacyjna NUMIS Klitończyk. Aukcja składać się będzie z jednej sesji. Początek sesji o godz. 17:00. Licytacja oraz składanie limitów odbywa się będzie na stronie: https://onebid.pl/pl/auction/-/8517
.
Dom Aukcyjny NUMIS Klitończyk opublikował katalog aukcyjny online pozycji, które znajdą się na najbliższej aukcji. 2 aukcja wakacyjna NUMIS POLAND - ilość pozycji 317. Pełna prezentacja oferty aukcji, opisy pozycji i szczegółowe zdjęcia dostępne są TUTAJ.
Medalierstwo wśród osób interesujących się numizmatyką jest traktowane nieco po macoszemu. Jeśli krążek nie ma nominału i godła (nie jest więc monetą) od razu wiele osób podchodzi o niego z dystansem. A szkoda, bo medalierstwo i numizmatyka są od wieków ze sobą ściśle związane i nie powinno się ich oddzielać. Najlepsi medalierzy byli i są jednocześnie projektantami licznych monet. Ja złapałem bakcyla medalierskiego, może uda mi się go w Was zaszczepić.
Chyba każdy kto dłużej interesuje się numizmatyką o nim słyszał. Zyskał sobie rozgłos, fałszując monety w ówczesnej jeszcze wtedy Mennicy Warszawskiej. Połączenie talentu i doskonałego sprzętu menniczego pozwoliło mi zrobić wiele bardzo dobrych kopii starych monet. O kim mowa? Józef Majnert - jeden z najbardziej znanych polskich fałszerzy.
Dotychczas słyszeliśmy o wielu ważnych postaciach, które przyczyniły się do rozwoju polskiej (i nie tylko) numizmatyki. Sztandarową postacią jest chyba Emeryk Hutten-Czapski, który w II połowie XIX wieku zgromadził imponującą kolekcje monet. Obecnie znajduje się ona w krakowskim muzeum jego imienia.