Losowe monety

Polecamy

skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

3 ore nie dla Malborka

.

                 I stało się to co przewidywało wiele osób. 3 ore nie wrócą do Malborka. Wzbogacą prawdopodobnie jedną z prywatnych skandynawskich kolekcji monet. W piątek na aukcji w Sztokholmie sprzedano ją za blisko 200 tys. zł – muzeum zamkowe dysponowało kwotą ok. 150 tys. Szum jaki powstał wokół monety spowodował, że osiągnęła ona ponad 10-krotnie wyższą cenę od „startowej”. Być Może gdyby nie rozgłos, przeszła by nie zauważona na aukcji, a tak bogaci kolekcjonerzy już od dawna zacierali na nią ręce

"Europejskie Centrum Numizmatyki" w Krakowie

.

                  Każdy kto interesuje się numizmatyką wie kto to był Emeryk Hutten-Czapski. Żyjący na przełomie XIX i XX wieku numizmatyk i kolekcjoner pamiątek historycznych zostawił po sobie unikatowy na skalę Europy zbiór numizmatów, należący obecnie do Muzeum Narodowego w Krakowie. W skład kolekcji wchodzi ponad 11.000 monet, medali i banknotów – głównie polskich. Jest to najlepszy na świecie i prawie kompletny zbiór polskich monet. Wiele z nich nie jest udostępnionych zwiedzającym. Zalegają w magazynach, wiele z nich przed kilkadziesiąt lat nie było prezentowanych na wystawach. Ale być może już niedługo to się zmieni. Ruszył projekt „Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej”

Polski unikat na szwedzkiej aukcji

.

                 Kilkanaście dni temu na Cafe Allegro rozpoczęła się burzliwa dyskusja dotycząca bardzo tajemniczej polskiej monety, o której do tej pory prawie nikt nie słyszał. „Winowajcą” jest niepozorna ale niezwykle cenna moneta z 1593 roku bita w Malborku. Do tej pory znana była tylko z jednego egzemplarza. Pojawienie się na aukcji drugiego numizmatu nie zmienia faktu, że nadal jest to unikat., który ze względów historycznych powinien powrócić do Malborka. Wśród dyskutujących powstały dwa obozy: zwolenników i przeciwników nagłaśniania całej sprawy w środowisku numizmatycznym. Racja jest po obydwu stronach, trzeba wiec znaleźć złoty środek i sprowadzić monetę powrotem do Polski. 

"Wyjątkowa" emisja - 90. rocznica odzyskania niepodległości.

.

             Ostatnie emisje monet przechodzą bez większego echa – nie da się na nich szybko zarobić więc piszą o nich tylko kolekcjonerzy, bo tylko oni je kupują. Najbliższa emisja jednak, pomimo tego, że nakład 20zł będzie jak zwykle kosmiczny budzi duże zainteresowanie, a 50-złotówką zainteresowali się już inwestorzy. „90.rocznica odzyskania niepodległości” jest o tyle wyjątkową, że zawiera 4 monety i jeden banknot. Wśród monet są aż dwie złote; 200 i 50zł. Czy jest to początek emisji nowego nominału, czy może jednorazowa „akcja” NBP. 

Inwestowanie w monety kruszcowe jako forma lokaty kapitału.

.

             Każdego roku ziemia oddaje liczne ślady poprzednich epok. Wiele z nich to znaleziska monet. Znalazły się tam nie przypadkowo, lecz były celowo ukryte jako lokata na „czarną godzinę”. Widać ciężkie chwile niejednokrotnie zmuszały ludzi do „chomikowania” dóbr. Jedne były ukrywane, aby ocalić je przed rabunkiem, np. w przypadku wojen i wkraczania obcych wojsk, inne miały służyć ich właścicielom w trudniejszych czasach.

Geneza papierowego pieniądza

.

             Człowiek zainteresowany jest gromadzeniem dóbr w celu zabezpieczenia swojej egzystencji od czasów, kiedy zaczęło funkcjonować prawo własności. Przez wiele wieków najbardziej pożądaną formą takiej lokaty były przedmioty z metali szlachetnych: złota i srebra. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że metale te zawsze były pożądane, ponadto zajmują stosunkowo niewiele miejsca, łatwo je ukryć jak również nie ulegają zniszczeniu pod wpływem czasu oraz są odporne na działanie większości niekorzystnych czynników zewnętrznych. Z drugiej strony posiadanie takich dóbr łączyło się z możliwością władzy, gdyż zachowanie innych można było po prostu kupić. To dodatkowo czyniło metale szlachetne atrakcyjnym luksusem i do dziś ich posiadania kojarzy się z władzą.

Podstawy fotografowania i obróbki zdjęć monet lustrzanych

.

           Monety bite stemplem lustrzanym posiadają matowy relief oraz idealnie wypolerowane tło, które – podobnie jak lustro – ma właściwość odbijania znajdujących się przed nim przedmiotów. Cecha ta może utrudniać niedoświadczonym osobom wykonywanie estetycznych fotografii, ale jednocześnie stwarza nowe możliwości wykorzystywania oryginalnych efektów. W tym przewodniku postaramy się zaprezentować najprostsze techniki pozwalające na uzyskanie profesjonalnych zdjęć takich monet w zwyczajnych, domowych warunkach, ograniczając do minimum ilość niezbędnego sprzętu i wymaganej fachowej wiedzy.

Trzecia aukcja numizmatyczna WDA i GDA w Warszawie - 18.X.2008

.

              Aukcje numizmatyczne są wydarzeniami, które przyciągają uwagę wielu kolekcjonerów. Także i najbliższa aukcja jaka się odbędzie 18.X.2008 w hotelu Holiday Inn w Warszawie przy ulicy Złotej, zapewne zgromadzi wielu zainteresowanych. Aukcja zorganizowana jest przed dwa domy aukcyjne: Warszawski Dom Aukcyjny oraz Gdyński Dom Aukcyjny. Katalog liczy 1047 pozycji; monet, banknotów, odznaczeń, medali, żetonów i bonów. Jak każda aukcja także i na tej będzie można wylicytować prawdziwe białe kruki. Nie zabraknie jednak monet dla mniej zamożnych kolekcjonerów. Każdy zapewne znajdzie coś dla siebie. 

Historia boratynki

.

       Kiedy w niedzielę 22 marca 1609 r. na świat przyszedł syn Zygmunta III Wazy zwany Janem, Rzeczpospolita szlachecka od wielu już lat borykała się z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym wywołanym przez liczne wojny, które ostatnio prowadziła. Świeże w pamięci mieszkańców Korony było zwycięstwo pod Cecorą 14 lat wcześniej, które powstrzymało reakcję Turcji na zajęcie przez Polskę Mołdawii. Zaledwie kilka lat przed narodzeniem Jana Polska uwikłała się w wieloletnie wojny ze Szwecją, które od początku przybrały dla Rzeczpospolitej niekorzystny obrót. 

"FISHEROMANIA"

.

           Przeglądając dziś co bardziej spekulacyjne fora internetowe można natknąć się w 90% na wiadomości związane z emisją katalogu Fisher 2009. „Lokomotywa ruszała… „ to tytuł postu, który najbardziej nie rozbawił. Jaka lokomotywa, gdzie przepraszam bardzo. Moim zdaniem maksymalnie do Włoszczowy, bo euforia wokół nowego katalogu jest podobnym absurdem jak owy dworzec kolejowy. Po fali spadków, kiedy grupa spekulantów z podwiniętym ogonem opuściła szeregi numizmatyczne, znów widać powolny ich napływ. Obawiam się jednak, a wręcz jestem pewien, że przyniesie to więcej szkody niż pożytku. 

Krótko o...wędrówce banknotów.

.

          Użytkownik Waldunio17 zadał na forum pytanie o rejestrowanie banknotów. Obiecałem napisać coś większego na ten temat. W grudniu 1998 roku Hank Eskin założył stronę www.wheresgorge.com. Pozwala ona śledzić wędrówkę amerykańskiej waluty. Skąd taki pomysł? Wspomniany już Eskin otrzymał tzw. Łańcuszek- banknot z wpisaną na brzegu obietnicą szczęścia jeśli obdaruje się tym banknotem następną osobę. Zaczął się zastanawiać jaką drogę przebył i wymyślił by po numerach sprawdzać drogę Gorge (popularna nazwa 1 $).

Nowa emisja monet - "450 lat Poczty Polskiej".

.

            
             W dniu dzisiejszym Narodowy Bank Polski opublikował na swojej stronie oficjalne wizerunki trzech monet z emisji „450 lat Poczty Polskiej”. Emisja zaplanowana jest na 17 i 19.11.2008. Nieoficjalne wizerunki znaliśmy wprawdzie wcześniej – pochodziły z „Coin Expo”, gdzie zrobiłem ich zdjęcia, lecz lepiej było poczekać do tych ogłoszonych przez NBP. Powód? NBP ostatnimi czasy jest bardzo zmienne w polityce monet kolekcjonerskich – patrz artykuł poniżej „Zmiany w planie emisyjnym 2009”.

"Numizmatyka znów wita inwestorów"

.

              Po drastycznych spadkach cen monet, które miały miejsce na początku 2008 roku wydawało się, że inwestorzy na dobre odejdą od inwestowania we współczesne monety. Ponad 100 tysięczne nakłady srebrnych monet spotęgowały dodatkowo niechęć do lokowania pieniędzy w numizmaty. Spadły ceny nie tylko obecnych emisji, ale także tych sprzed kilku lat, które wydawało się, że będą stabilnie pięły się w górę. Monety z 2008 roku można było kupić często poniżej ceny emisyjnej. Ostatnie doniesienia jednak coraz bardziej wskazują na to, że inwestorzy powracają na rynek monet, mądrzejsi o nowe doświadczenia. 

Kto odwiedza nasz portal numizmatyczny ???

.

Już dawno nosiłem się z zamiarem tego, aby napisać krótki artykuł o tym kto i skąd odwiedza nasz portal numizmatyczny. Statystyki dla nas są bardzo ważne, gdyż dzięki temu wiemy czy to co robimy na IKM przynosi efekty? czy komuś wiadomości tutaj zawarte przydają się na coś. Silnie wzrostowa tendencja odwiedzin naszego portalu numizmatycznego bardzo nas cieszy i sprawia, że chcemy go nadal dynamicznie rozwijać. Mamy głowę pełną pomysłów, które systematycznie będziemy się realizować. Prosimy Was jednocześnie o wszelkie uwagi ? zarówno pozytywne jak i negatywne związane z funkcjonowaniem portalu. /Dział opinie i uwagi o serwisie/.

Jak powiedzieli tak zrobili - będzie numizmat z Wałęsą.

.

              Spór wokół tego, aby upamiętnić 25-rocznicę Nobla dla Lecha Wałęsy na monecie był tematem numer jeden wśród zwolenników i przeciwników byłego prezydenta. Pisaliśmy o tym w artykule pt. „Nie było "Lecha" w IIRP, nie będzie i teraz!!!”. Władze Gdańska zapowiedziały jednak, że „nie odpuszczą” i takowy numizmat wydadzą. Jak zrobili tak się stało. Miasto Gdańsk postanowiło z tej okazji wydać okolicznościowy dukat lokalny o nazwie „Talar Gdański”. Zapewne dla wielbicieli książki „SB a Lech Wałęsa” i zwolenników spiskowej teorii o TW „Bolek” będzie to ogromy cios, ale to już problem tych osób, będą musiały przełknąć ten „czar goryczy”.

Relacja z "Coin Expo" i Giełdy - podsumowanie.

.

             W dniu wczorajszym – 11.10.2008 zakończyły się IV Międzynarodowe Targi numizmatyczne „Coin Expo” , odbywające się PKiN w Warszawie. Tego dnia miała miejsce także I Warszawska Giełda kolekcjonerska. Targi były miejsce, gdzie można było podziwiać produkty kilkunastu mennic z całego świata. Nasza Mennica Polska zaprezentowała bardzo szeroki wachlarz swoich produktów, w tym wiele nowości. Ponadto można było zobaczyć i zakupić inne akcesoria i produkty numizmatyczne: od klaserów, po szafki na monety. Można było oddać także do NGC monety do gradowania. 

Złota inwestycja w złoto.

.

W 2001 roku uncję złota można było kupić za mniej niż 300$. Od tego czasu cena tego kruszcu systematycznie rośnie. Największe wzrosty zanotowano w 2007 roku. W 2008 roku cena przekroczyła magiczną barierę 1000$ za uncję. Cena złota skorelowana jest bezpośrednio z cenami innych surowców, przede wszystkim ropy naftowej. Dziś uncja złota oscyluje w granicach 800$. Jaka będzie przyszłość złota? Czy nadal jest to tak bezpieczna lokata kapitału jak dawniej? Dlaczego pomimo spadku cen złota i innych surowców nadal jest tak popularny wśród inwestorów?

Dobry żart tymfa wart

.

HTML clipboard
"Dobry żart tymfa wart: - któż z nas nie słyszał tego powiedzenia? Gorzej, jeśli zapytać, co ono właściwie oznacza. Ci, którzy z numizmatyką mają już cokolwiek wspólnego zapewne odpowiedzą bezbłędnie. Dla początkujących zaś najbardziej zagadkowe wydaje się słowo tymf lub tynf (obie nazwy stosowano zamiennie). Aby zrozumieć co ono oznacza i skąd się zadomowiło w naszym języku na tyle dobrze, że trafiło do przysłów, musimy cofnąć się do czasów największej świetności Rzeczypospolitej?

Krótko o ... aktualnej sytuacji na rynku !!!

.

              Nie tak dawno dużo mówiło się o dużo o wzrostach cen monet. Wielu inwestorów zacierało ręce, licząc na ponowne, szybkie zyski. Faktycznie ceny wielu monet nieznacznie wzrosły, lecz dla wielu nie na tyle aby mówić o sukcesie inwestycyjnym. Spekulowano, że spadki cen akcji, niestabilna sytuacja giełdowa spowodują napływ poważnych inwestorów na rynek numizmatyczny, jak to miało miejsce na przełomie grudnia i stycznia . A może ludzie z większą ostrożnością podchodzą do inwestowania w monety, pamiętając jak drastycznie ich ceny spadły?

Fotorelacja z I dnia "Coin Expo" w Warszawie.

.

             Pierwszy dzień IV Międzynarodowych Targów Numizmatycznych dobiega końca. Byłem na miejscu jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem. Rozstawiłem nasze bandery reklamowe (o czym dalej) i uzbrojony w aparat poszedłem na salę wystawową aby przygotować dla Was kilka zdjęć, które mam nadzieję zmotywują was do osobistego odwiedzenia targów. Macie jeszcze dwa dni tj. piątek i sobotę na zwierzenie stoisk. Tymczasem jednak zapraszam was do obejrzenia krótkiej fotorelacji z I dnia targów.

NIE BĘDZIE ZŁOTEJ 25 ZŁOTÓWKI - kolejne zmiany w planie 2008.

.

          Kilka dni temu na stronach NBP pojawiła się informacja o zmianach w planie emisyjnym na rok 2008. Zwiększono emisje wszystkich monet, które emitowane będą od września. Wiele osób spekulowało, że emisje w II połowie roku nie będą zwiększane, jednak NBP utrzymał około stutysięczne nakłady sreberek i tym samym jako mówią niektórzy „pogrążył” cały rocznik 2008. Emisje dwóch monet - "Historia Jazdy Polskiej - Husarz XVI-XVII w." oraz "180 lat bankowości centralnej w Polsce" - przeniesiono na rok 2009. A oto szczegóły zmiany planu.

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information